Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Przemówienia Kanclerza i gości zagranicznych na Koronacji

Na Sali Tronowej odbywają się uroczystości państwowe, podejmowani są goście zagraniczni, prowadzone są audiencje

Moderator: Prezydium Dworu Książęcego

Przemówienia Kanclerza i gości zagranicznych na Koronacji

Postprzez RCA 12 lut 2018, o 20:50

Przemówienie Wielmożnego Konrada Jakuba wicehrabiego Arpeda-Friedmana, Kanclerza Sarmacji

Wasza Królewska i Książęca Mość,
Wasze Książęce Wysokości Książęta-Seniorowie,
Szanowni zgromadzeni goście,

bardzo się cieszę, że dzięki zrządzeniu losu, mogę uczestniczyć w tej uroczystości jako urzędnik sarmacki w hierarchii o tylko stopień niższy niż główny bohater. Po długim okresie “specjalnego” statusu między mną, a JKMością, zwieńczonym wspólną walką o sarmacki tron, gdzie zabrakło mi zaledwie kilku głosów do zmiany wyników elekcji, występowanie jako Kanclerz podczas dzisiejszego święta, ma w sobie pewien pierwiastek symboliczny.

I chociaż samemu przecież ubiegałem się o książęca mitrę, to muszę powiedzieć, że nie jestem zawiedziony decyzją elektorów. Wiele można powiedzieć o nowym monarsze, ale na pewno nie to, że jego panowanie zginie gdzieś w otchłani historii. A jest to przecież rzecz ważna dla naszej społeczności, chociaż czasami marginalizowana. Jaki będzie ostateczny bilans panowania Roberta Fryderyka? Tego nie wie nikt z nas, a aura tajemniczości i brak pewności co do końcowych rezultatów to coś, co nadaje tej zabawie sens. Są podstawy, żeby mieć pesymistyczne wizje, ale są i równie mocne dowody na to, że będzie to jedna z lepszych osób na tronie w historii wszystkich mikronacji. JKMośc dał się przecież poznać jako osoba zorganizowana, sumienna i wysoce zaangażowana w losy Księstwa, a to jest przecież najważniejsze. Zna Sarmację od samego jej początku, był przecież pierwszym Kanclerzem w jej historii, i jak do tej pory, nikt nie urzędował na tym stanowisku dłużej — i zapewne rekord ten nie zostanie pobity jeszcze przez kilka następnych lat.

Jaka więc będzie Sarmacja za kolejne kilkadziesiąt miesięcy? Wiele zależy w ostatecznym rozrachunku między innymi od nas wszystkich. Sarmacja nie jest niczyją własnością, ale kształtujemy ją wspólnie, własnymi rękoma. Książę jest istotnym motorem napędowym, ale nie jedynym. Zmieniać nasze otoczenie należy więc wspólnymi siłami. Myślę więc, że możemy, o ile się o to postaramy, tak ułożyć stosunki między poszczególnymi trybikami mikronacyjnej machiny, żeby bilans naszych działań skończył się na plusie. Wzajemne zaufanie, przy odrobinie kontroli i wyrozumiałości, to kardynalne czynniki w naszej rzeczywistości. Dlatego bądź co bądź, cieszę się, że mogę być częścią tej maszyny, i że w pewnym sensie, jestem póki co pierwszą osobą w państwie, która może stanowić odpowiednią przeciwwagę, ale i wsparcie dla działań monarchy.

Życzę więc z tego miejsca wszelkiej pomyślności w panowaniu, obfitych łask mądrości i zwyczajnego szczęścia, które również jest przecież przydatne. Niech ten dzień, będzie prawdziwie radosny dla nas wszystkich, i stanowi jeden z pierwszych, na drodze ku rozkwitowi Rzeczypospolitej.

Niech żyje Jego Książęca Mość!
Niech żyje Sarmacja!
Pozdrawiam,
Robert Fryderyk
Książę Sarmacji, Król Baridasu, Król Sclavinii, suweren Teutonii, etc. etc.

Skontaktuj się z Księciem Sarmacji
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Książę Sarmacji
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Korona Księstwa Sarmacji
Naczelna Izba Architektury
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary

Re: Przemówienia Kanclerza i gości zagranicznych na Koronacj

Postprzez RCA 12 lut 2018, o 20:50

Przemówienie JE Tadeusza Krasnodębskiego, Wiceprezydenta Republiki Bialeńskiej

Wasza Książęca Mość, Wasze Wysokości, Wasze Ekscelencje, Szanowni Państwo - zebrani Goście!

Przede wszystkim po raz kolejny pragnę serdecznie pogratulować JKM Robertowi Fryderykowi objęcia tronu sarmackiego, a Narodowi Sarmackiemu – wyboru tak zacnego monarchy. Chciałbym również przekazać wszystkim obywatelom Księstwa Sarmacji serdeczne pozdrowienia od Prezydenta Bialenii Antoniego Kacpra Burbon-Conti, którego obowiązki związane z objęciem urzędu zatrzymały w Republice... i zatrzymają pewnie jeszcze na kilka dni. To dla mnie zaszczyt przemawiać dziś w imieniu Republiki Bialeńskiej na tej uroczystości. Niesłychanie symboliczny jest fakt, że odbywa się ona dzień po inauguracji prezydenckiej mojego następcy na stanowisku głowy państwa bialeńskiego.

Można by powiedzieć, że w tym samym czasie zmieniają się przywódcy naszych państw. Podobnie jak od wielu miesięcy zmienia się polityka Księstwa i Republika wobec siebie nawzajem. Z krain wrogo do siebie nastawionych i mających w sercu urazy sprzed wielu lat, staliśmy się państwami niemal sojuszniczymi. Nasze społeczeństwa dojrzały do tego przełomowego momentu w historii, kiedy porzucamy dawne urazy i rozpoczynamy nowy etap w relacjach sarmacko-bialeńskich. Dlatego też cieszy mnie osoba Roberta Fryderyka na sarmackim tronie. Z radością w Gabinecie Prezydenta Republiki Bialeńskiej przyjmujemy jego deklaracje o chęci współpracy – i sami gotowość do zawiązania bliskiego sojuszu wyrażamy. Dwa państwa. Dwie potęgi. Dwa odmienne kraje o tak różnej kulturze. Ale łączy nas jedno – wola współpracy. Niech ta obustronna wola rośnie, a dzisiejsza koronacja niech będzie zalążkiem nawiązania prawdziwie przyjacielskiej relacji.

Wasza Książęca Mość, Szanowni Sarmaci, w imieniu Prezydenta Burbon-Conti i swoim własnym, jako sympatyka Księstwa odkąd pojawiłem się na Pollinie, pragnę wyrazić gorącą chęć zawiązania bliskiego sojuszu sarmacko-bialeńskiego. Wyraz temu chcielibyśmy dać poprzez zaproszenie Waszej Książęcej Mości na wizytę w Republice. Pragniemy w Wolnogradzie, przy najlepszych specjałach bialeńskiej kuchni, poruszyć najważniejsze kwestie dotyczące naszych państw; oprowadzić Waszą Książęcą Mość po Bialenii i zapewnić o szczerej przyjaźni z naszej strony. Będziemy niezwykle uradowani, jeśli Wasza Książęca Mość wyrazi chęć przybycia do Republiki. Wówczas ustalimy najlepszy termin tej wizyty. Żywimy głęboką nadzieję, że to właśnie Bialenia stanie się jednym z pierwszych punktów na mapie zagranicznych wizyt Księcia Roberta Fryderyka.

Dziękuję. Vivat Książę!
Pozdrawiam,
Robert Fryderyk

Książę Sarmacji
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny
Korona Księstwa Sarmacji
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez RCA 12 lut 2018, o 20:51

Przemówienie JW Xaverego Franciszka Edlera Kłopockiego, Regenta Monarchii Austro-Węgierskiej

Seine Majestät! Wasza Królewska i Książęca Mość!
Obywatele narodów Sarmacji, Teutonii, Sclawinii, Baridasu i Starosarmacji!
Drodzy zgromadzeni!

Staję w tym dniu w Grodzisku, przepełniony dumą i radością! Dumny z faktu, że mam zaszczyt Waszą Książęcą Mość znać osobiście i zwać swoim przyjacielem. Ale nie tylko! Jestem dumny z faktu, że jesteśmy tutaj wszyscy. Z faktu, że nasze dwa wspaniałe kraje, jedne z najstarszych w mikroświecie, trwają nadal i prosperują. Dumny z faktu, że przez te wszystkie lata, mimo wzlotów i upadków dyplomatycznych we wzajemnych relacjach, nasze stosunki są przyjazne jak nigdy. Dumny z tego, że oba nasze kraje, które łączy wieloletnia tradycja wielokulturowości i przyjaznej koegzystencji między przeróżnymi Narodami, dokonują nowego otwarcia we wzajemnych relacjach.

Chciałem złożyć serdeczne gratulacje, ale przede wszystkim obywatelom Rzeczypospolitej Sarmackiej: Wybraliście i wybrałyście naprawdę mądrego władcę, który daje nadzieję na powrót Księstwa do witalności z najlepszych czasów. Rzecz jasna, gratuluję także Waszej Książęcej Mości – w imieniu zarówno swoim, jak i chorego niestety Monarchy, Franciszka Józefa II, oraz wszystkich Ludów i narodów Monarchii. Niechaj brzemię tej korony, którą WXM dzisiaj przyjął, nie przygnie WXM karku, a napełni siłą, mądrością i rozwagą, jaka jest potrzebna do władania najludniejszym państwem Pollinu. WXM wielokrotnie, zarówno jako ambasador w Wiedniu jak i przedtem dowiódł, że jest przyjacielem Austro-Węgier. Wierzę więc, że pod panowaniem WXM nasze graje zbliżą się jeszcze bardziej ku obupólnej korzyści!

Na koniec pragnę przekazać mały podarunek od Austro-Węgier. W dniu koronacji Roberta Fryderyka przekazuję oto egzemplarz Austro-Daimlera, który zjechał z taśmy montażowej w Innsbrucku w dniu kiedy przed laty korony cesarską i królewską przyjął Franciszek Józef II. Niechaj den drobniazg dobrze WXM służy, i przypomina że nad Dunajem zawsze WXM znajdzie przyjaciół.

Vivat Robert Fryderyk! Wiwat Sarmacja! Wiwiat przyjaźń między naszymi krajami!
Dziękuję.
Pozdrawiam,
Robert Fryderyk

Książę Sarmacji
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny
Korona Księstwa Sarmacji
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez RCA 12 lut 2018, o 20:52

Przemówienie JKM Arcadio Norberta, Arcyksięcia Rzeszy Książęcej Learvén

Wasza Książęca i Królewska Mość!
Obywatele Wszystkich Narodów Rzeczpospolity Sarmackiej!
Szanowni Goście!

Zacznę nieco nieoficjalnie. Nie napisałem wyjątkowego długiego eseju z powodu braku czasu, ale w końcu liczą się intencje i liczę, że WXIKM przyjmie życzenia i gratulacje.

W imieniu I Rzeszy Książęcej Learvén chciałbym serdecznie pogratulować Waszej Książęcej i Królewskiej Mości wstąpienia na tron Księstwa Sarmacji i Królestwa Baridasu. Szczerze życzę wytrwałości w wykonaniu swoich obowiązków, ponieważ jako monarcha, Książę-Król będzie mieć ich zapewne dużo, oraz owocnego panowania w tak licznej i długo żyjącej mikronacji. Skrycie myślę, że mam nadzieję, aby w niedalekiej przyszłości nasze kraje nawiązały wyśmienite stosunki dyplomatyczne i mogły za ileś lat wspominać początki przyjaźni między mikronacjami.

Mam do Sarmatów taką małą prośbę. Gdy JXM będzie wspierać Was, to Wy wspierajcie też Księcia, bo czasem ciężko jest być Księciem. ;) Jak uprzedzałem, nie napisałem długiego przemówienia, za co przepraszam. Ponownie gratuluję z całego serca, Wasza Książęca Mość.

Vivat Kassint Robert Fredérick! (Wiwat Książę Robert Fryderyk) Vivat Sarmacja! Vivat Baridas! Vivat Teutonia! Vivat Sclavinia! ;D
Pozdrawiam,
Robert Fryderyk

Książę Sarmacji
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny
Korona Księstwa Sarmacji
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary

Przemówienie JKM Karoliny XVIII Finanse i Rachunkowość, Króla Ciprofloksji

Wasza Xiążęca Mość,
serdecznie dziękujemy za możliwość uczestnictwa w tak doniosłej chwili.

Jest to jedna z tych okazji, gdzie moja świta może się najeść do syta, bo w naszej ojczyźnie, takie luksusy jak smażone płucka czy inne podroby, to prawdziwe rarytasy. Natomiast w Sarmacji jak widzę, bogactwo aż się na wszystkich wylewa. Jesteśmy niezwykle dumni z tego, że możemy podpatrzeć jak administrować naszym krajem i spoglądać na tak wielkiego męża stanu, jakim niewątpliwie jesteście. Miejmy nadzieje, że podpatrując Wasze panowanie, z Ciprofloksją sttanie się to samo co stanie się z Sarmacją. A jak mówią na placach w Teutonii, dni są już policzone.

Jest to niezwykle dobre dla moich poddanych. Bo lepiej umrzeć z głodu, niż żyć w biedzie, Z tej okazji, przesyłamy na Wasze ręce prezent, tj. worek ziemniaków i siatkę buraków pastewnych (link) oraz oficjalny akt będący pokwitowaniem dla prezentu (http://cipronex.boo.pl/prawo.php?prawo=84).

Serdecznie dziękuję i raz jeszcze muszę pochwalić smazone płucka.
Fare Aryon (nie wiem co to znaczy)!!!
Pozdrawiam,
Robert Fryderyk

Książę Sarmacji
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny
Korona Księstwa Sarmacji
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary

Przemówienie JKM Karoliny Aleksandry, Królowej Dreamlandu i Elderlandu

Dzień dobry.

Prowadzący ceremonii zaznaczył w prywatnej rozmowie niedwuznacznie, że jest grubo po 22 i równie niedwuznacznie wspomniał coś o rozwalaniu systemu ale tańczenie na stołach lub pod nimi pozwolę sobie przełożyć na inną okazję.

Wasza Książęca Mość, czekał WXM długo na tę okazję. Gratuluję. Ale to dopiero początek - wcale nie będzie łatwiej ;)

Życie monarchy jest pełne wyzwań, począwszy od tego, że wszyscy oczekują od niego czegoś innego, a kończąc na licznych... well, wyzwaniach. Od teraz najdrobniejszy krok będzie postrzegany jako reprezentacja państwa, a obecność lub nieobecność na uroczystości (tutaj puszczam do WXM oczko), będzie postrzegana jako deklarację stosunków ze strony państwa. Widzę, że nawet prowadzący ceremonii się przestraszył moich ponurych imaginacji ;)

Niemniej, Wasza Książęca Mość - piję za Was Sowietskoje Igristoje. Wiem, że nie jest to wyrafinowany alkohol, ale tylko na tyle mi w chwili obecnej pozwala budżet. Jest to jednak alkohol ;) Ciężko mi wygłosić, tak jak w przypadku przedmówców, przemówienie o tym, że przyjaźń z Koroną Sarmacką jest dozgonna, etc. Bardzo bym chciała, żeby była przyjaźń ;) Ale są niestety pewne sprawy między Dreamlandem a Sarmacją, które na pełną przyjaźń nie pozwalają. Żywię jednak osobiście wielką nadzieję, że uda się w nich dojść do porozumienia lub chociaż kompromisu. A jeśli nie będzie dobrze, to mam nadzieję, że chociaż będzie ciekawie ;) W końcu wszyscy w mikroświecie, nie ukrywajmy - żyjemy głównie dla zaszczytów państwowych i emocji. No i przyjaźni.

Tym niemniej - w imieniu Królestwa Dreamlandu składam gratulacje i życzenia powodzenia w panowaniu. No i - jest Sowietskoje ;)

Kłaniam się. I dziękuję :)
Pozdrawiam,
Robert Fryderyk

Książę Sarmacji
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny
Korona Księstwa Sarmacji
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary

Powrót do Pałac Książęcy — Sala Tronowa