Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Wykład inauguracyjny - 1 grudnia 2017 r.

Rektorat Akademii Sclavińskiej im. Stanisława Gertalda oraz Biblioteka Akademicka

Moderator: Konsulat Sclavinii: władze

Wykład inauguracyjny - 1 grudnia 2017 r.

Postprzez MarcelideBO 1 gru 2017, o 21:00

Obrazek
Wykład inaugurujący działalność Akademii Sclavińskiej im. Stanisława Gertalda

Studia nad mikronacją i w mikronacji
O potędze nauki i edukacji

Obrazek
Na wstępie chciałbym powitać imiennie zaproszonych Gości:

- Jego Książęcą Mość
Tomasza Ivo Hugona,

- Jego Królewską Wysokość
Andrzeja Fryderyka,

- Jego Królewską Wysokość
Laurencjusza Ma Hi at Atera,

- Wielce Szanownego Namiestnika Starosarmacji
Remigiusza Vladimirowicza Lwowskiego von Hochenhaüsera,

- Wielce Szanownego Konsula
Roberta von Thorna,

- Wielce Szanownego Marszałka Sejmu
Krzysztofa Czuguł-Chana,

- Wielce Szanownego Kanclerza
Alberta Felimi-Liderskiego,

- Jej Magnificencję Panią Rektor Teutońskiej Akademii Medycznej
Carmen Laurent-Asketil,

- Jego Magnificencję Rektora Uniwersytetu Starosarmackiego
Henryka von Thorna-Leszczyńskiego,

- Jego Magnificencję Rektora Książęcej Akademii Nauk
Petera Westa
.

Witam również wszystkich zainteresowanych sprawami nauki, zgromadzonych w Gmachu Rektoratu.

Pragnę wyjątkowo powitać Konwent Akademii Sclavińskiej, który na podstawie przepisów ustawy Rady Konsulatu Sclavinii nr 6/2017 z dnia 27 listopada 2017 r. o zmianie ustawy o Akademii Sclavińskiej tworzą Naukowcy Kolegium Nauk Przyrodniczych i Sclavińskiego Instytutu Historycznego. Witam Was serdecznie w murach Akademii – Waszej Akademii. Mam nadzieję, że stworzymy miejsce, które spełni nasze wspólne oczekiwania i pozwoli zrealizować marzenia o wielkich odkryciach i badaniach naukowych, które zasłynie edukacją na wysokim poziomie. Chciałbym jednocześnie podziękować Wam za dotychczasową współpracę w ramach Kolegium Nauk Przyrodniczych, za możliwość dołączenia do tak Szacownego Grona, za miłe przyjęcie i za możliwość obserwowania z bliska Waszych naukowych zmagań. Chciałbym - korzystając z okazji - szczególnie podziękować Panu Konsulowi za to, że uwierzył w wizję Akademii jako głównego ośrodka naukowego w Sclavinii i pomimo mojego bardzo krótkiego stażu obywatelskiego w Księstwie Sarmacji powierzył mi tak zaszczytne zadanie pełnienia obowiązków Rektora Akademii. Dziękuję również za to, że cierpliwie znosił moje bardzo liczne pytania nadsyłane Pocztą Konną, za poświęcony czas na czytanie i analizowanie przedkładanych projektów, za wszystkie konsultacje i odpowiedzi. Za to wszystko w tym miejscu bardzo serdecznie dziękuję.

Szanowni Goście, obiecywałem zbyt długo nie przemawiać, żeby nie przedłużać, bo jesteśmy dziś odrobinę rozdarci pomiędzy Pocztą Baridajską, a Rektoratem (po cichu liczę, że zdążę kupić nowy znaczek :-). Tak, więc chciałbym dziś zwrócić Państwa uwagę na istotność spraw nauki i studiów mikronacyjnych, ale rozumianych w dwojaki sposób - egzogennie i endogennie. Nie bez znaczenia jest takie właśnie rozróżnienie, bowiem rozumienie egzogenne ustawia obserwatora na wprost przedmiotu rozważań naukowych – a jest nim właśnie v-świat. W tym spojrzeniu sami stajemy się obiektem badań, jesteśmy centrum zainteresowania opisu naukowego. Muszę wspomnieć tutaj o inspirujących pracach Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Starosarmackiego w zakresie motywacji przynależności do państw wirtualnych na przykładzie Księstwa Sarmacji. Jest to znakomity przykład badań egzogennych nad mikronacją, które pokazują jak ważne są między innymi motywacje wspólnotowe i walory edukacyjne. Należy w tym momencie zwrócić uwagę na bardzo ważny aspekt tego spojrzenia na mikronacje – otóż to jak będziemy postrzegani, jak bardzo te motywacje i walory będą wysokojakościowe, zależy właśnie od tego co sami stworzymy, od naszego zaangażowania, przykładania wagi do uchwalanego prawa, poszanowania zasad, ulepszania tego świata poprzez naukę, poprawę tego co nie spełniło oczekiwań, a czasem po prostu na nie powtarzaniu błędów. Moim marzeniem jest, aby każda platforma wymiany wiedzy, doświadczeń, poglądów i pomysłów była postrzegana jako szansa aktywizacji społeczeństwa, abyśmy przykładali ogromne znaczenie do tego rodzaju inicjatyw, abyśmy dostrzegli nie tylko w Akademii, ale w ogóle w studiach w mikronacji właśnie pole do pracy, do realizowania swoich pomysłów, nie tylko do tworzenia wspaniałej naukowej narracji, chociaż to istotne i ważne, ale również jako miejsce do akademickiego spierania się o kształt przyszłości, o formę i jakość naszych działań wewnątrz państwa i w polityce zagranicznej.

A teraz trochę przewrotnie... Mówi się, że potrzeba jest matką wynalazków, ale czy naprawdę tak jest skoro tak wielkie znaczenie ma nauka? W rzeczywistości to nauka jest matką wynalazków, bowiem cały nasz świat opiera się na odkryciach, także ten świat, w którym się dziś spotykamy. Chyba wszyscy zgodzimy się ze stwierdzeniem, że Polin zawdzięczamy wynalazkom i odkryciom nauki. Każdy oglądany przedmiot jest owocem pracy naukowca, nauką w najpraktyczniejszej postaci. Nawet jeśli coś nie pochodzi z naukowego laboratorium i nie zostało stworzone przez postęp techniczny to właśnie nauka pozwoliła nam to poznać i odpowiednio nazwać. Nauka jest niezbędna do rozwoju cywilizacji, bez niej tracimy narzędzia, którymi możemy poznawać, nazywać, obserwować i tworzyć. Uczelnie wyższe są więc niezbędnym ogniwem każdej cywilizacji, zarówno świata realnego, jak i v-świata. Myślę, że mikronacje dają nam jednak więcej możliwości, bowiem możemy czerpać z realności wzorce i dostosowywać je, zmieniać, jeszcze szybciej dążyć do idealnego modelu edukacji, szybciej reagować na potrzeby społeczne w tym zakresie i znaleźć pomiędzy nauką a narracją złoty środek edukacyjny.

Apeluję w tym miejscu do sprawujących władzę, aby w każdym swoim działaniu pamiętali o znaczeniu nauki, aby dbali o każdy - nawet najmniejszy - przejaw aktywności strony społecznej, bo każda inicjatywa może być początkiem działania na dużą skalę i może stać się antidotum na szalejącą realiozę. Może to brzmi patetycznie, ale Wasze wsparcie daje motywację do tworzenia, szczególnie jeśli są to nowi mieszkańcy i dopiero poszukują swojego miejsca w społeczeństwie. Jest to wielka odpowiedzialność. Chciałbym również zaapelować do przyszłych naukowców, którzy myślą nad studiami lub pracą naukową, którzy są dzisiaj z nami w Gmachu Akademii, ale również do tych, którzy dowiedzą się o Akademii za jakiś czas, może nawet w innych państwach - nie bójcie się podążać za swoimi marzeniami, nie bójcie się poświęcenia czasu na ich realizację. Sam, kiedy zaczynałem pracę nad nasycaniem smogu witaminami i przybyłem z tym pomysłem do Księstwa Sarmacji, obawiałem się niechęci i braku zrozumienia. Polityka niestety nie zawsze dogaduje się z nauką, ale mimo pierwszych trudności otrzymałem tutaj niezbędne wsparcie i pomoc, zrealizowałem coś co dla niektórych nie miało szansy powodzenia. Ponad miesiąc temu przybyłem do Księstwa Sarmacji z małą walizką pełną smogowych fiolek a dziś wygłaszam wykład na Akademii Sclavińskiej. Dziś badania smogowe są ważne, istotne, zaistniały w świadomości Sarmatów, mogą być praktycznie wykorzystane z korzyścią dla ogółu i być może kiedyś będą punktem wyjścia do dalszych odkryć. Dlaczego o tym mówię? Chciałbym pokazać, że każdy Wasz pomysł naukowy można zrealizować, a od dziś można go zrealizować w Akademii – wystarczy zrobić tylko pierwszy krok. Myślę, że wbrew pojawiającym się czasem głosom narzekania Księstwo Sarmacji jest wspaniałym miejscem do realizowania swoich planów i pomysłów, potrzebna jest tylko odrobina chęci. Szkoły wyższe dają ogromne możliwości rozwoju, stanowią oparcie dla państwowości i społeczności, dlatego też w tym miejscu dziękuję za przybycie Rektorom – myślę, że nie będziemy dla siebie konkurencją, oczywiście ze współzawodnictwa rodzi się wiele nowych pomysłów i rozwiązań, ale liczę przede wszystkim na to, że będziemy wspierać się w sferze nauki i badań, a także w sprawach organizacyjnych. Sukces którejkolwiek ze szkół wyższych Księstwa to przecież sukces nas wszystkich, sukces państwa na arenie mikroświata. Liczę również, że w niedługim czasie powołamy Stałą Konferencję Rektorów Szkół Wyższych Księstwa Sarmacji, która stanowić będzie płaszczyznę wymiany cennych doświadczeń, może zaproponujemy nowe rozwiązania systemowe, może uda nam się również wypracować rozwiązania prawne w zakresie tytułów naukowych, o co zabiegał Jego Magnificencja Rektor Peter West.

Podsumowując, już absolutnie na koniec, chciałbym powiedzieć, że stajemy dziś przed ogromnym wyzwaniem stworzenia ośrodka akademickiego, który może zasłynąć działalnością naukową i badawczą, który może wypracować nowe rozwiązania edukacyjne, organizacyjne, modele finansowania i współpracy, również na polu międzynarodowym. Mam nadzieję, że Akademia będzie miejscem zdobywania wiedzy, wymiany zdań, że będzie kształciła przyszłe pokolenia naukowców, lekarzy, prawników, a także polityków, ambasadorów i działaczy społecznych. Szczerze w to wierzę.

Bardzo dziękuję za przybycie i za Państwa uwagę,

Obrazek
p.o. Rektora Akademii Sclavińskiej
-
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Re: Wykład inauguracyjny - 1 grudnia 2017 r.

Postprzez Guedes de Lima 2 gru 2017, o 12:44

Niech Trwa Ostateczna Krucjata! Wierzę, że projekt Akademii Sclavińskiej im. Stanisława Gertalda będzie znakiem rozpoznawczym Naszej wirtualnej Ojczyzny. Czego sobie i wszystkim akademikom życzę.
GUEDES hr. DE LIMA h. SZACHOWNICA
Dziekan Wydziału Historii i Nauk Humanistycznych
Właściciel Unicorn Media Corporation
Dumny Sclavińczyk

"Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu to był najbardziej nieodpowiedzialny projekt w historii mikroświata". - Piotr von Thorn-Cetnarovich, Prezydent Rzeczpospolitej Sclavińskiej.
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Postprzez christosza 3 gru 2017, o 17:47

Wasza Książęca Mość,
Wasza Magnificencjo,
Szanowni Goście,

nie da się ukryć, że wszelka aktywność ma dla Księstwa olbrzymią wartość. Tym bardziej, jeśli jest to aktywność ukierunkowana, potęgująca walor dydaktyczny mikronacji, które stają się tym samym nie tylko społecznością, ale po trochu platformą wymiany wiedzy i doświadczeń. Wszak nie każdy musi wspinać się na wyżyny abstrakcji i pisać wiersze czy opowiadania, i tym samym współtworzyć Księstwo. Ktoś ze szczerą pasją do swojej realnej pracy czy hobby, którą ma chęć się podzielić, w takim właśnie miejscu, jak Akademia Sclavińska im. Stanisława Gertalda, powinien móc odnaleźć spokojną przystań, która pozwoli mu rozwinąć skrzydła, przy wsparciu władz uczelni i społeczności naukowej, by dzielić się tym, w czym jest dobry. To samo tyczy się osób, które chcą rozwinąć się w dziedzinie, która przyciąga ich uwagę, lecz realnie nie mają śmiałości, by rzucić się jej w objęcia. To prawdziwa moc mikronacji wspartych przez jednostki dydaktyczne. Umysły wyrwane z okowów codzienności, które mogą wzlecieć tam, dokąd tylko zapragną.

W tym doniosłym dniu składam na ręce Jego Magnificencji oraz władz Sclavinii serdeczne gratulacje, podziękowania i życzenia sukcesów,

Obrazek
(—) diuk Krzysztof Czuguł-Chan
II Diuk Duppy, Kasztelan Czarnoleski, Pierwszy Bard Gellonii i Starosarmacji, Jaśniejąca Jurta Czarnolasu, Senator.
Wielki Noachita Stowarzyszenia Błękitnej Łuny
Obrazek
Sejm Księstwa Sarmacji
Naczelna Izba Architektury
Rada Ministrów
Korona Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Laurencjusz 3 gru 2017, o 19:26

Wasza Książęca i Królewska Mość!
Wasza Magnificencjo!
Wasze Eminencje!
Szanowni Goście!

Prowadzenie Akademii w warunkach obecnej dość szarej rzeczywistości to bardzo duże wyzwanie. W Królestwie Baridasu istniała swego czasu Szkoła parafialna w Almerze. Później po dynamicznym rozwoju Almersko-Złotogrodzkiego Uniwersytetu Lingwistycznego, który stworzył podwaliny w powstanie języka baridajskiego. Wielokrotnie podejmowane były próby powołania Akademii Almerskiej. Niestety mimo, iż działo się to w czasach dobrobytu i bardzo dużej aktywności mieszkańców Kraju Korony to jednak wszelkie podejmowane próby kończyły się niepowodzeniem. Nie jest rzeczą prostą napisać programy kształcenia i dobrać właściwe metody przekazywania wiedzy. Cały proces wymaga bardzo dużego nakładu pracy, a i wsparcie informatyczne też na pewno jest potrzebne.

W obecnej chwili w mojej subiektywnej ocenie trzeba bardzo dużej determinacji, a wręcz nawet (jak to w swoim przemówieniu powiedział JO Krzysztof Czuguł-Chan) pasji, by prowadzone działania przyniosły sukces. Mam nadzieję i głębokie przekonanie, że wszelkie plany związane rozpoczęciem kształcenia w Akademii Sclavińskiej zostaną wdrożone w życie, a szkoła już niedługo otworzy się dla wszystkich chętnych, którzy będą chcieli pogłębić swoja wiedzę.

Na zakończenie w tej doniosłej chwili oficjalnego rozpoczęcia działalności akademii składam na ręce Jego Magnificencji życzenia dla całego grona pedagogicznego. Mam nadzieję, że będą utrzymywać się chęci do dalszej pracy, które zaowocują dużą ilością zadowolonych studentów, a także deklaruję swoją pomoc gdyby kiedyś była taka potrzeba.

Fare Aryon!

(—) Laurencjusz diuk MaHi at Atera
Wicekról Baridasu
Królestwo Baridasu
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Dobry Obywatel

Postprzez Hugo 4 gru 2017, o 10:11

Magnificencjo Rektorze.
Jaśnie Oświecony Panie Marszałku.
Wasza Królewska Wysokość.
Szanowni Goście.

Nauka czy szkolnictwo wyższe to tematy, sprawy same w sobie trudne w Sarmacji. Realizują, realizowały je w Księstwie zawsze osoby z ogromną pasją, niejednokrotnie także z zacięciem naukowym. Niestety trudność polega najczęściej na tym, że staje się to działalnością dla ściśle określonego grona osób, zamkniętych czasem kręgów. Czasem nawet te osoby, które zaczynały, zostawały same. Pasja, jakkolwiek wielka by nie była, gdy jest realizowana dla samego siebie, z czasem potrafi przygasnąć i badania naukowe, publikacje czy wykłady zaczynają być realizowane wręcz incydentalnie. Cieszę się z każdego przejawu tej działalności, nawet jeśli to rzadkie wydarzenia, jednak myślę, że wszyscy chcielibyśmy się, aby było to wręcz regularne. Dlatego cieszę się, że Akademia Sclavińska im. Stanisława Gertalda stała się kolejnym światłem zwiastującym poprawę w tej materii.

Myślę, że warto by się także zastanowić co zrobić, żeby szersze grono osób zainteresować czymś tak wspaniałym jak nauka, szkolnictwo wyższe. Z pewnością trzeba pamiętać, że jak każda działalność w mikronacjach, wręcz musi ona być skierowana do jak największego grona osób. Z jednej strony mogą to być tematy, dziedziny, które wzbudzą zainteresowanie, jak np. językoznawstwo (-twórstwo) czy medycyna. Realizowane z powodzeniem w Sarmacji, choć nie wiem czy ci wspaniali Pasjonaci nie padają już powoli ofiarami tego, o czym napisałem wcześniej. A z drugiej strony mogą to być tematy, które odpowiadają na żywotne potrzeby mieszkańców. Jak właśnie Pana Rektora badania nad smogiem. Jestem pod ogromnym wrażeniem, w jaki sposób Jego Magnificencja podszedł do tematu od niemal samego początku.

Wspomniał Magnificencja o wzorca realnych, z których możemy czerpać, to teraz może ja będę trochę przewrotny. Powiem więcej – korzystajmy z nich, ale nie trzymajmy się kurczowo, nie ograniczajmy. Pan Rektor swoimi badaniami nad smogiem ten postulat oczywiście realizuje, ale gdybym ja wspomniał, że kiedyś chciałbym wznowić działalność Instytutu Badań Paranormalnych, może już jako jednostki naukowej, naukowo-badawczej, to czy środowisko v-nauki nie wyśmiałoby mnie? Myślę, że to kolejny sposób na zainteresowanie jak najszerszego kręgu osób – nie ograniczać dziedzin i dyscyplin naukowych. Oczywiście trzeba to robić z rozwagą, pomysłem i rozmysłem. Wzorce realne mogą być dla nas źródłem, jednak nie powinny być wyznacznikiem, ograniczeniem.

Obrazek
Tomasz Ivo Hugo
Książę Senior
Książę Sarmacji
Trybunał Koronny
Królestwo Baridasu
Naczelna Izba Architektury
Konsulat Sclavinii
Korona Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez RCA 4 gru 2017, o 11:42

Magnificencjo Rektorze,
Wasza Książęca Mość,
Szanowny Panie Marszałku,
Wasze Królewskie Wysokości,
Drodzy Mieszkańcy i Szanowni Goście.

Chwała Wielkiej Sclavinii Wielonarodowej!

Kiedy w sierpniu tego roku w Wolnogradzie przemawiałem na rozpoczynającej się właśnie Konferencji Szkół Wyższych mówiłem między innymi o tym, że w obecnych czasach wirtualna odmiana szkolnictwa wyższego jest cieniem tego co istniało niegdyś. Wyraziłem jednak nadzieję, że to można zmienić. Na pewno warto mieć na uwadze, że zadania stawiane przed szkolnictwem wyższym dziś są inne od tych, które istniały dekadę temu. Jedną z największych bolączek jest fakt, że gdzieś po drodze zgubiliśmy zainteresowanie rozwijaniem tej gałęzi naszej wirtualnej działalności. Oczywiście, nie jest to aktywność dla każdego, nie każdy się tym zainteresuje. Ale jeśli pojawiać się będą zaangażowane choćby jednostki to już moja nadzieja uzyska spory fundament do rozwoju.

Półtora miesiąca temu dostąpiłem zaszczytu zostania Konsulem Sclavinii. Jedną z rzeczy, którą w kampanii wyborczej podkreślałem była właśnie chęć utworzenia szkoły wyższej. Chcę też, na fundamentach tych dwóch znamienitych już instytucji budować sclavinińskie szkolnictwo wyższe. KNP i SIH to fantastyczne źródła wiedzy, doświadczenia, zaangażowanych pasjonatów, których siła i determinacja mogą zostać przekute w pierwszy od dawna ciekawie działający uniwersytet. Chciałbym by to było możliwe, podejmę takie działania, rozmowy, przedstawię plany, sugestie i pomysły. Razem zdecydujemy czy warto w tym kierunku rozwijać naszą działalność. Dziś z wielką radością i przyjemnością mogę powiedzieć, że nam wszystkim to się udało. Zarówno znakomite i zasłużone KNP i SIH zostały umocowane jako fundamenty Akademii Sclavińskiej, ale i Akademia doczekała się swego statutu, początkowo pełniącego obowiązki, a teraz już pełnoprawnego Rektora i przede wszystkim grupy osób, które mają budować jej świetność. Rzec tylko mogę, że jestem szczęśliwy.

Przed nami jednak długa droga. Ale mając za przewodnika na tej drodze Jego Magnificencję Rektora jestem spokojny. Marceli de Bordeaux-Ossoliński od pierwszych dni spędzonych w naszym kraju dał się poznać jako niezwykle zaangażowany, zdeterminowany i mający określony cel człowiek. Pełen pasji i autentycznej radości tworzenia zabrał się za to, co ja zarysowałem dość mgliście w czasie kampanii wyborczej i pierwszych dni kadencji. Gdyby nie On mój projekt zapewne by nadal tkwił w konsultacjach. Nie chciał Marceli obejmować funkcji Rektora, oj jak nie chciał! Ale namówiłem go do tego. Wierciłem dziurę w brzuchu i w końcu się zgodził. Bardzo mnie to cieszy. Jestem spokojny. Dzięki takiej postawie, zaangażowaniu i chęci działania na pewno nam się uda. Ale nie zapominajmy o trudnościach. Mówili o nich Czcigodni Przedmówcy. Nie będę się więc powtarzał. Na koniec tylko dodam, że zarówno Rektor, jak i cała kadra, moje koleżanki i koledzy naukowcy z Akademii Sclavińskiej im. Stanisława Gertalda, mają moje pełne wsparcie i współpracę.

Vivat akademia!
Z poważaniem,
hrabia Robert von Thorn
Konsulat Sclavinii
Trybunał Koronny
Dobry Obywatel

Postprzez Remigiusz L. 4 gru 2017, o 16:30

Wasza Książęca Mość,
Magnificencjo Rektorze,

Przepraszam za wypowiedź z lekkim poślizgiem czasowym, bynajmniej nie świadczy to o mej ignoracji w stosunku do Akademii. Jak już pisałem Rektorowi poprzez Pocztę Konną, nie jestem w stanie wygłosić jakiegoś mądrego przemówienia, toteż by zbytnio nie nudzić, składam na Wasze ręce oraz wszystkich Sclavińczyków wyrazy podziwu i wsparcia dla tej wspaniałej inicjatywy. Liczę też na owocną współpracę Akademii z Uniwersytetem Starosarmackim.

NTOK!
CWSW!
¡Arriba Academia!
Remigiusz Vladimirowicz Lwowski von Hochenhaüser
Namiestnik Starosarmacji
El Dictatore del Distrito de Tropicana
Sejm Księstwa Sarmacji
Korona Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Powrót do Rektorat