Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Kwestia wyboru Konsula [debata nieformalna do 04.02]

Archiwum Senatu i Rady, zakończone debaty i głosowania.
Obrazek
Konsulat Sclavinii
N  I  E  C  H      T  R  W  A      O  S  T  A  T  E  C  Z  N  A      K  R  U  C  J  A  T  A

Kwestia wyboru Konsula [debata nieformalna do 04.02]

Postprzez Verwaltung 1 lut 2019, o 22:49

Wysoka Izbo,

na wstępie chciałbym podziękować za poparcie mojej kandydatury na urząd Marszałka Senatu V kadencji. Dołożę starań, żeby pracować sprawnie, zgodnie z prawem oraz skutecznie.

W tej kadencji zapewne będziemy dążyć do przeprowadzenia reform Konsulatu, niemniej obecna sytuacja jest w miarę stabilna i nie wymaga wprowadzenia żadnego stanu wyjątkowego, zatem chciałbym, żeby reformy odbywały się zgodnie z prawem.

Jak wspomniałem w temacie wątku, niniejsze rozważania będą dotyczyć wyboru Konsula, który jest istotnym organem w sclavińskim prawie. Podpis konsula prowadzi do promulgacji ustaw i pozwoli na wprowadzenie, myślę że wyczekiwanych przez wszystkich, zmian Małej Konstytucji.

26 stycznia wygasła kadencja JO Konsul. Z niewiadomych dla mnie przyczyn, wyborów nie przeprowadzono. Sclavińskie prawo precyzyjnie nie reguluje (przynajmniej w mojej ocenie), co w tej sytuacji należy zrobić. Z pomocą przychodzi jednak art. 14 Ordynacji
W nieuregulowanych w dekrecie przypadkach dotyczących wyboru Konsula rozstrzyga Marszałek Senatu.

Powołując się na powyższy przepis, mógłbym sam zdecydować co począć, jednak wróciłem tu tymczasowo, w celu pomocy w przeprowadzeniu reform, a nie zaspakajać nieistniejący apetyt na władzę. Dlatego też chciałbym ten problem z Wysoką Izbą skonsultować. Znalazłem trzy rozwiązania, które pokrótce przedstawię.

1) Mogę przeprowadzić wybór Konsula. Z chęciami, jak widzę, jest średnio, a wydaje mi się, że jedyne co chcemy zrobić w tej kadencji Senatu, to zmienić Małą Konstytucję. Jest możliwość legalnej zmiany Małej Konstytucji bez wyborów nowego konsula, ale o tym niżej. Zasadniczym pytaniem jest, czy potrzebujemy przeprowadzać wybory i tracić czas na wprowadzenie/zmianę jednego aktu.

2) Na podstawie art. 13 ust.1 pkt 8 Ordynacji

Opróżnienie urzędu Konsula następuje wskutek:upływu kadencji Konsula

oraz na podstawie art. 13 ust. 2 Ordynacji

Opróżnienie urzędu Konsula stwierdza Marszałek Senatu.

Na podstawie tych przepisów Ordynacji mogę stwierdzić opróżnienie urzędu Konsula i na podstawie wspomnianego wyżej przepisu art. 14 mogę nie przeprowadzić wyborów. Wówczas obowiązki Konsula, zgodnie z art. 6 ust.3 Małej Konstytucji,

[…]Wicekonsul pełni obowiązki Konsula w przypadku opróżnienia urzędu Konsula, a jeżeli urząd Wicekonsula jest także opróżniony, obowiązki konsula pełni Prefekt.

przejmie Wielmożny Senator de Bordeaux-Ossoliński, z racji piastowania urzędu Wicekonsula. Jeśli Wicekonsul by zrezygnował, obowiązki Konsula przejmę ja, jako pierwszy w kolejności Prefekt, a potem "obecny"/ostatni Konsul.

3) Mogę również opróżnienia urzędu Konsula nie stwierdzić. Norma z przepisu jednoznacznie nie zmusza mnie, żebym to zrobił. Wówczas ustawy może sygnować "była" Konsul, która pozostaje aktywna i pozostanie wtedy Konsulem. Gdyby historycznemu ustawodawcy zależało na przestrzeganiu kadencji, art. 13 ust. 2 z pewnością by nie powstał.

Zawodowym prawnikiem nie jestem, a dokonana wykładnia i opracowane rozwiązania są wyłącznie dziełem mojej, może nieco pokrętnej, egzegezy sclavińskiego prawa. Nie widzę też przeciwskazań do wnioskowania o wykładnię do TK (poza jego paraliżem). Myślę, że zaistniałą sytuację w sposób dogłębny przeanalizowałem, a zadanie przedstawienia problemu uważam za zrealizowane. Wysokiej Izbie zostawiam możliwość wyboru sposobu wyjaśnienia tej sytuacji.

(—) Seweryn kaw. Santecki
Marszałek Senatu
(—) Severin von Verwaltung
Baron Księstwa Sarmacji
Baron Królestwa Hasselandu
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Dobry Obywatel
Starosarmacja

Re: Kwestia wyboru Konsula [debata nieformalna do 04.02]

Postprzez OvS 2 lut 2019, o 10:38

Już chwilę o tym rozmawialiśmy na Discordzie, ale kompleksowo będę miał czas wypowiedzieć się prawdopodobnie dopiero jutro.
Tak na szybko: z powodu spierdolenia porządku prawnego i zaniedbań, które popełniono, nie ma idealnego wyjścia z tej sytuacji, dlatego najbardziej zgodny z przepisami i logiką byłby szybki wybór nowego Konsula, to wyprostuje sytuację i pozwoli na spokojnie uchwalić nową konstę.
Otto hrabia von Spee-Asketil
Dyrektor Głosu Pustego ds. Szkalowania, Hucpiarz, Minister Miłości, Podbagieta Generalna

Postprzez OvS 3 lut 2019, o 14:24

Dobra, to po kolei:
* Biorąc pod uwagę rozbudowane przepisy o następstwie władzy Konsula, ustawodawca uznał ciągłość władzy za dość istotną sprawę.
* To, że ktoś, nie wskażę palcem kto, dał dupy z zarządzeniem wyborów, nie znaczy to, że termin minął i możemy się rozejść. Wybory trzeba przeprowadzić niezwłocznie.
* Jeśli mamy do czynienia z końcem kadencji Konsula, Marszałek nie musi publikować aktu w DP, żeby stwierdzić, że się ona zakończyła. Ten termin został opublikowany już 5 miesięcy temu w akcie powołującym Konsula, więc niezależnie od tego, czy będziemy udawać, że Rihanna jest konsulem, nie jest nim już od dawna, więc nie ma co się nawet nad tym pochylać.
Tak więc zostaje nam wyjście pierwsze, a biorąc pod uwagę, że nikt inny w tej dyskusji nie uczestniczy, poganiam, aby ogłosić wybory jak najszybciej.
Otto hrabia von Spee-Asketil
Dyrektor Głosu Pustego ds. Szkalowania, Hucpiarz, Minister Miłości, Podbagieta Generalna

Postprzez Verwaltung 3 lut 2019, o 14:50

OvS napisał(a):* Jeśli mamy do czynienia z końcem kadencji Konsula, Marszałek nie musi publikować aktu w DP, żeby stwierdzić, że się ona zakończyła. Ten termin został opublikowany już 5 miesięcy temu w akcie powołującym Konsula, więc niezależnie od tego, czy będziemy udawać, że Rihanna jest konsulem, nie jest nim już od dawna, więc nie ma co się nawet nad tym pochylać.
Tak więc zostaje nam wyjście pierwsze, a biorąc pod uwagę, że nikt inny w tej dyskusji nie uczestniczy, poganiam, aby ogłosić wybory jak najszybciej.

Jeśli nikt więcej się nie wypowie, to zarządzę wybory.

EDIT: Zapomniałem, że nie trzeba korzystać z infrastruktury informatycznej w przypadku wyborów Konsula.
Baron Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel
Starosarmacja

Postprzez Rihanna 3 lut 2019, o 16:39

4 miesiące i tydzień. Jak coś, ale owszem dałam ciała z brakiem zarządzenia wyborów i jakby nie patrzeć nie jestem Konsulem. Proszę nie wprowadzać ogólnie dramatyzmu mówiąc 5 miesięcy.

I chciałam zaznaczyć, że wybór Konsula to raczej Marszałek Senatu powinien zarządzić, którego wtedy nie było.
Rihanna dssa Aureliuš-Sedrovski

Rektor Akademii Sclavińskiej
Dziekan Wydziału Nauk Nowych - Scientes Liberales w Akademii Sclavińskiej im. Stanisława Gertalda
Niezależna i niepoprawna dziennikarka
Właściciel Pulsu Sarmatów
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii

Re: Kwestia wyboru Konsula

Postprzez Verwaltung 5 lut 2019, o 00:13

W związku z upływem terminu debaty, postanawiam o jej zamknięciu. Jak obiecałem, zostaną zarządzone wybory Konsula Sclavinii. Niezbędne działania podejmę niezwłocznie.

(—) Seweryn kaw. Santecki
Marszałek Senatu
Baron Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel
Starosarmacja

Powrót do Archiwum