Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Jastrzębskie produkty regionalne

Elektorat Nowicji i miasto Jastrzębiec

Moderator: Konsulat Sclavinii: władze

Jastrzębskie produkty regionalne

Postprzez Ekaton 11 lis 2017, o 15:39

Korzystając z natchnienia, zdecydowałem się sporządzić listę produktów (z kategorii pieczywa i słodkości), które w moim mniemaniu świetnie sprawdzałyby się w promowaniu sławy miasta Jastrzębiec. Prezentuję ją poniżej:

- Przysmaki hanseatyckie - prawdziwy lokalny specjał w formie słodkich pierożków z ciasta z marmoladą,
- Bajaderki z nadzieniem waniliowym,
- Drożdżówki z budyniem i kruszonką,
- Twarożki wiejskie z miodem i cynamonem,
- Pałeczki lukrowe o posmaku jagodowym,
- Świątecznie - zające i mikołaje świąteczne w kształcie portretu pierwszego księcia Sarmacji czasów nowożytnych,
- Halloweenowo - słodkie trzcinki (rurki z kremem) o nadzieniu jagodowo-dyniowym.

Liczę na to, że podejmiemy rzetelną dyskusję!
/—/ Emil Potocki
Nominalny Cesarz Schaletau, władca, obywatel Królestwa Dreamlandu,
Ojciec Założyciel Sclavinii, Lord-Szambelan Stowarzyszenia Błękitnej Łuny.

Re: Jastrzębskie produkty regionalne

Postprzez RCA 11 lis 2017, o 20:16

Muszę przyznać, że to wszystko brzmi bardzo apetycznie! Gdzie je można dostać? Jakaś cukiernia już sprzedaje?
Z poważaniem,
hrabia Robert von Thorn
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Konsulat Sclavinii
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Trybunał Koronny
Dobry Obywatel

Postprzez Ekaton 11 lis 2017, o 22:57

Na razie to wyłącznie propozycje, aczkolwiek wydałem kilkadziesiąt libertów na łapówkę dla piekarza w jakiejś korporacji, żeby się zajął poza pracą zawodową sprowadzaniem mi takich nowinek z działu eksperymentalnego. Przyznam, że nie wpisałem do powyższego zestawienia herbatników o smaku keczupu z tego powodu, że potem piekł mnie język przez tydzień.

Aczkolwiek próbowanie dań jest pierwszym krokiem ku stworzeniu własnych. Co jest lepsze do animowania kultury niż poświęcenie się rzeczom przyjemnym? Co by PP Hrabia zjadł w tej chwili? Ja się przyznam, że mam ochotę na dokładnie taką szarlotkę, którą kiedyś zaserwowano mi w Jastrzębcu zapewniając, że to przepis lokalny:

Obrazek

Owocówka Jastrzębska

Składniki: (forma 20x20 cm)

• niecałe 2 szklanki mąki (250g)
  • 40g cukru
  • 10g cukru waniliowego
  • 200g masła
  • 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 duże jajko
  • 1 kg jabłek
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • mała szklanka skrojonej skórki pomarańczowej
  • opcjonalnie łyżka miodu do musu

Przepis:

1. Z mąki, 30g cukru, całości cukru waniliowego, masła, jajka i proszku do pieczenia uformować ciasto. Zagnieść w dużą kulę i odłożyć na odtajanie do lodówki.
  2. Jabłka należy pokroić na nieduże kostki lub zetrzeć, koniecznie najpierw usunąć ogryzki. Następnie dodać pozostały cukier i łyżeczkę cynamonu. Całość gotować około kwadransa w temperaturze nieprzekraczającej 100*C. Dalej podsmażać, aż z masy powstanie mus. Dorzucić cynamon skórkę pomarańczową, wymieszać i pozostawić do ostygnięcia. Można także dodać łyżkę miodu do smaku.
  3. Formę 20x20 cm należy wysmarować resztką masła i wyłożyć papierem do pieczenia. Wyjąć ciasto z lodówki.
  4. Połowę ciasta należy wykleić na dnie, wyłożyć musem i przykryć resztą ciasta porwanego na duże kawałki.
  5. Ciasto należy piec z zachowaniem ostrożności w nagrzanym piekarniku przez około godzinę, aż się ładnie przyrumieni, w temperaturze 180°C.
  6. Można podać posypane cukrem pudrem lub cynamonem. Smacznego!
Ostatnio edytowano 11 lis 2017, o 23:25 przez Ekaton, łącznie edytowano 1 raz
/—/ Emil Potocki

Postprzez RCA 11 lis 2017, o 23:14

Przyznam szczerze, że mało słodkiego jem... coś bardziej wytrawnego by się trafiło?

A jak już mam wybierać to te portreciki z Księciem... te czekoladowe? :)
Z poważaniem,
hrabia Robert von Thorn
Konsulat Sclavinii
Trybunał Koronny
Dobry Obywatel

Postprzez Ekaton 11 lis 2017, o 23:28

Czekoladowe, a jakże! Znalazłem gdzieś o nich notkę, wrzucam. Niestety, orientuję się tylko w cukiernictwie, po przepisy bardziej obiadowe odsyłam do samych Jastrzębian. ;)

Obrazek

Czekoladowe Piotry

Przepis, formuła i sposób wykonywania są ściśle chronione przez tradycyjnych jastrzębskich producentów. Na rynki trafiają dopiero w okolicach początku grudnia i rozprzestrzeniają się w mgnieniu oka. Od zwykłych świątecznych, czekoladowych figurek odróżnia je głęboki, aromatyczny smak, często wykonane są z gorzkiej czekolady z domieszką kontrastujących składników - bakalii, skórki pomarańczowej, migdałów... W odróżnieniu od swoich zamienników w innych częściach świata, nie są puste w środku, a wypełnione przepyszną czekoladą. Powiadają, że ziarna kakaowca będące jej podstawą pochodzą aż z Sambanu Zachodniego.
/—/ Emil Potocki

Postprzez RCA 11 lis 2017, o 23:30

Gorzka czekolada... a to nie dla mnie. Lubię mleczną, najmleczniejszą jaka jest. Om nom nom nom.

Rozważał Pan otwarcie cukierni z tymi smakołykami w Jastrzębcu? Myślę, że to byłby świetny punkt wycieczek spragnionych słodkości dzieciaczków.
Z poważaniem,
hrabia Robert von Thorn
Konsulat Sclavinii
Trybunał Koronny
Dobry Obywatel

Postprzez Roland wczoraj, o 17:15

Gorzka czekolada na pohybel wrogom!
(—) Roland hr. Heach-Romański,
Główny Architekt Konsulatu, były funkcjonariusz,
płodny artysta, a także oddany systemowiec
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Trybunał Koronny
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Postprzez von Vihren dzisiaj, o 17:15

na pohybel wszystkim - to jest ładny toast.
Obrazek
Konsulat Sclavinii

Powrót do Życie Nowicji i Jastrzębca