Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Art. 1. [Księstwo Sarmacji]

Postprzez Hugo 23 wrz 2017, o 19:33

Czy to dobre określenie państwa mikronacyjnego, jakim chcemy być? Czy nie brakuje żadnych istotnych cech głównych mikronacji? A może… zupełnie inny ustrój? Jedni chcą republiki, inni… królestwa. Czy może jednak więcej osób pozostałoby przy księstwie?

1. Księstwo Sarmacji jest wolnym państwem, którego celem jest ochrona, obrona i popieranie wolności w obrębie jego granic.
  2. Księstwo Sarmacji strzeże niepodległości, nienaruszalności i integralności swojego terytorium oraz otacza opieką obywateli i dziedzictwo narodowe.
Tomasz Ivo Hugo
książę Sarmacji, król Baridasu i Sclavinii, pan w Grodzisku, suweren Armerii, Athos, Baraniego Pola, Gellonii, Mirii, Morvanu, Nowicji, Sangii, Teutonii, Tropicany, Trzyczaszkowa, Wagarii oraz Złotego Wybrzeża

gg 3081508
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Książę Sarmacji
Trybunał Koronny
Królestwo Baridasu
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Naczelna Izba Architektury
Korona Księstwa Sarmacji

Re: Art. 1. [Księstwo Sarmacji]

Postprzez RCA 25 wrz 2017, o 09:29

Czy ktoś umie mi powiedzieć dlaczego zrezygnowano z określenia, iż Sarmacja jest państwem prawa?

Uważam, że takie określenie powinno do Konstytucji wrócić.
Z poważaniem,
hrabia Robert von Thorn
Konsulat Sclavinii
Trybunał Koronny
Dobry Obywatel

Postprzez Remigiusz L. 25 wrz 2017, o 14:00

Jestem przeciwny zmianie nazwy państwa. Według mnie twierdzenie, że książę nie może być seniorem króla nie jest wystarczającym argumentem za zmianą. Nie rozumiem czemu mielibyśmy ograniczać się stosunkami jakie miały miejsce w nieistniejącym realu, w dodatku w średniowieczu. W wieloletniej historii Sarmacji książęta byli seniorami królów, konsulów i namiestników, więc czemu mamy nagle teraz to zmieniać? Tym bardziej, że zmiana na "królestwo" nic w tym względzie nie da, bo teoretycznie król nie mógł być seniorem króla. Jednak przecież w praktyce np. doża Wenecji był faktycznym zwierzchnikiem Cesarstwa Łacińskiego.
Na koniec myślę, że niezależnie czy zastąpimy księcia królem, cesarzem, kaganem, daymio czy szachinszachem, nie zapewni nam to większej aktywności, dlatego nie widzę sensu zmiany nazwy państwa.
Remigiusz Vladimirowicz Lwowski von Hochenhaüser
El Dictatore del Distrito de Tropicana
Korona Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Julian FER 25 wrz 2017, o 17:20

Wasza Książęca Mość!
Szanowni Zabrani!

W treści art. 1 nie zmieniał bym nic. Poza tym jestem za zachowaniem obecnej nazwy i struktury naszego państwa tj. Księstwa Sarmacji.

PS: co prawda to nie ten artykuł, ale ogólnie brakuje mi szerszych regulacji odnoszących się do praw naszej wspólnoty tj . spraw związanych z ochroną dóbr i granic poszczególnych samorządów i Kraju Korony.

Z wyrazami szacunku,
(-) Julian hr. Fer at Atera
Królestwo Baridasu
Dobry Obywatel

Postprzez Daniel Chojnacki 26 wrz 2017, o 20:14

RCA napisał(a):Czy ktoś umie mi powiedzieć dlaczego zrezygnowano z określenia, iż Sarmacja jest państwem prawa?

Przyczyn było kilka. Bezpośrednią i najważniejszą umożliwienie administracji stanowienia prawa w ramach ich generalnych kompetencji (na przykład żeby można było wydać rozporządzenie "techniczne" bez podstawy ustawowej).
Daniel Chojnacki książę-senior, wicehrabia Przepadu

Postprzez M. Kawowy 26 wrz 2017, o 20:29

RCA napisał(a):Czy ktoś umie mi powiedzieć dlaczego zrezygnowano z określenia, iż Sarmacja jest państwem prawa?

Zalogowałem się specjalnie, żeby powiedzieć, że to nie najlepszy pomysł. Konstytucyjna zasada wolności państwa jest koncepcją, o ile się orientuję, niespotykaną gdzie indziej i choćby z tego powodu powinna zostać w konstytucji - jako oryginalnie sarmackie rozwiązanie prawne.

W Sarmacji organy państwa nie potrzebują podstawy prawnej, by podjąć jakiekolwiek działania. Wystarczy, że zamiar urzędnika nie jest sprzeczny z prawem i to wystarcza. Rozporządzenia, o których pisze JKW Daniel Łukasz to jeden przykład, a inny to wymiar sprawiedliwości. Zasada wolności państwa poszerza możliwości orzekania przez TK. Wyrok nie może być sprzeczny z KSpraw, ale może śmiało wkraczać w rejony, których prawo nie uregulowało. Jasne, że irl byłoby to absurdalne albo i niebezpieczne, ale w mikronacjach to rozsądniejsze: nasze prawodawstwo jest siłą rzeczy amatorskie, a zasada wolności państwa pozwala nam uniknąć tego skutków.
Młynek mar. Kawowy

Obrazek
M. Kawowy

Postprzez Laurencjusz 26 wrz 2017, o 21:21

Daniel Chojnacki napisał(a):Przyczyn było kilka. Bezpośrednią i najważniejszą umożliwienie administracji stanowienia prawa w ramach ich generalnych kompetencji (na przykład żeby można było wydać rozporządzenie "techniczne" bez podstawy ustawowej).

Trafne stwierdzenie i dlatego poza podpisaniem się pod nim dodam tylko, że Księstwo Sarmacji i tylko, a może nawet aż. To bardzo oryginalna struktura.
Obrazek

(-) Laurencjusz diuk Ma Hi at Atera GIDENA
Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Sławomir Wikidajło 30 wrz 2017, o 14:30

A ja się zastanawiam nad jednym. Konstytucja jest nadrzędnym dokumentem ponad wszystkimi, nawet tych wewnętrznych uchwał, rozporządzeń odrębnych królestw itp?

Bo zauważyłem że niektóre propozycję uchwał, czy nawet uchwały mogą naruszać tą najważniejszą zasadę wolności i równości. Jeszcze kwestia, czy jesteśmy demokratycznym państwem? Wydawałoby się że tak, bo są wybory itd. Z drugiej strony nie do końca, bo jednak są tutaj kwestie monarchistyczne, które nieco wypaczają tą demokrację. Chciałbym by to niejako bardziej zostało pokazane w konstytucji czym to państwo jest i czego mogą się spodziewać obywatele meldując się w Sarmacji.
Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło. Starszy Szeregowy żandarmerii wojskowej w KWS, Redaktor "Krzywego Kowadła", Poseł w Wielkim Sejmie. Właściciel Niezależnej agencji mediów.
Wicemarszałek Sejmu 6003560 Mój nr. GG Masz temat? Pisz.
Sejm Księstwa Sarmacji
Królestwo Baridasu

Postprzez Remigiusz L. 30 wrz 2017, o 15:00

Sławomir Wikidajło napisał(a): Jeszcze kwestia, czy jesteśmy demokratycznym państwem? Wydawałoby się że tak, bo są wybory itd. Z drugiej strony nie do końca, bo jednak są tutaj kwestie monarchistyczne, które nieco wypaczają tą demokrację. Chciałbym by to niejako bardziej zostało pokazane w konstytucji czym to państwo jest i czego mogą się spodziewać obywatele meldując się w Sarmacji.

Kostytucja napisał(a):Formą rządów Księstwa Sarmacji jest monarchia parlamentarna.
Remigiusz Vladimirowicz Lwowski von Hochenhaüser
El Dictatore del Distrito de Tropicana
Korona Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Konrad Friedman 3 paź 2017, o 17:39

No akurat to jest już pusty przepis, bo nie mamy już monarchii parlamentarnej.

I podobnie uważam za niepotrzebne stanowienia państwa prawa w KS. To nie jest pusty slogan który ładnie brzmi, a pewna koncepcja i doktryna, ze swoimi warunkami jakie muszą być spełnione. Skoro nie są spełnione, i to świadomie i celowo, to po co pisać bzdury że jest inaczej?
Obrazek

/—/ Konrad J. bar. Arped-Friedman

Kanclerz
Instytut Edukacji Sarmackiej
Rada Ministrów
Królestwo Baridasu
Naczelna Izba Architektury
Sejm Księstwa Sarmacji

Następna strona

Powrót do Rozdział I KSIĘSTWO SARMACJI