Wybory do Sejmu LX kadencji — INFORMACJE

O B W I E S Z C Z E N I E K A N C L E R Z A
W SPRAWIE ZARZĄDZENIA WYBORÓW DO SEJMU LX KADENCJI
W SPRAWIE ZARZĄDZENIA WYBORÓW DO SEJMU LX KADENCJI
Obywatelki i obywatele,
W dniu 26 marca zarządziłem wybory do Sejmu LX kadencji. Czynność ta została dokonana na podstawie art. 31 Konstytucji, który stanowi, iż Książę lub Kanclerz może dokonać czynności prawnej w zastępstwie funkcjonariusza publicznego niedokonującego jej w terminie.
Terminem ostatecznym zarządzenia wyborów był dzień 16 marca, tj. 3 tygodnie przed upływem kadencji Sejmu LIX kadencji (6 kwietnia). Z racji rażącego przekroczenia terminu przez Księcia, oraz, zgodnie z przepisami art. 31 ust. 2 Konstytucji, który mówi, iż poprzedni cytowany przepis stosuje się do czynności prawnej, której dokonanie jest wymagane przepisami prawa, a jej istota jest niezależna od rozstrzygnięcia funkcjonariusza publicznego niedokonującego jej w terminie, skorzystałem z możliwości dokonania tej czynności za Księcia. Rozpisanie wyborów jest dla niego obligatoryjne i nie podlega jego rozstrzygnięciu. Jakkolwiek można dyskutować, że pewne czynności wpisujące się w zakres zarządzenia wyborów, mają jednak charakter podejmowania rozstrzygnięcia (dokładne ustalenie terminów wyborczych, ustalenie składu Komisji Wyborczej itp.), tak z racji tego, że są to czynności jedynie pochodne względem tej, której istota dyskusji nie podlega (Książę wybory zarządzić musi), małej istotności zakresu podejmowania suwerennej decyzji, orzecznictwu TK, który odchodzi od formalistycznego podejścia na rzecz obiektywnego interesu obywateli i państwa (możemy się chyba zgodzić, że istnienie Sejmu i powołanego przez niego Rządu, jest tym interesem, którego wyrazem jest zarządzenie wyborów) a także troski o dobro państwa, zdecydowałem się z przepisu skorzystać. Najwyżej dosięgną mnie bagiety.
Pozostaje kwestia tego, że zastępować Księcia w ramach Komisji Wyborczej, a przez to działać jako komisarz wyborczy, już nie mogę, więc poza rozpisaniem wyborów i napisaniem niniejszych wątków w KKW, dalszych czynności podejmował nie będę. Jeżeli wróci Książę lub doczekamy się regencji, będzie dobrze. Jeżeli żadna z tych dwu opcji nie będzie miała miejsca, będzie kaszana.
Wracając do czynności wyborczych, głosowanie rozpocznie się z dniem 6 kwietnia, a zakończy się 7 kwietnia o godzinie 21:00. Postanowienie w sprawie zarządzenia wyborów zawiera spis obywateli z ich siłą głosu, więcej informacji na ten temat podano w dalszej części.
Powołałem Książęcą Komisję Wyborczą właściwą do przeprowadzenia niniejszej elekcji. W jej skład wchodzą:
- jako Książę — obecnie nikt,
- JO Diuk Krzysztof Czuguł-Chan — Radca NIA,
- JKW Defloriusz Dyman Wander — Marszałek Trybunału.
Zgodnie z przepisami Ordynacji Wyborczej:
Ilekroć w ustawie jest mowa o komisarzu wyborczym, należy przez to rozumieć członka komisji. Komisja przyjmuje uchwały, w tym uchwałę o podziale obowiązków poszczególnych członków, większością głosów liczby osób wchodzących w jej skład; w przypadku równości głosów rozstrzyga głos Księcia.
(…)
Od decyzji komisarza wyborczego przysługuje odwołanie do Księcia w terminie 18 godzin od chwili wydania decyzji. Książę może z własnej inicjatywy uchylić lub zmienić decyzję komisarza wyborczego. Decyzja Księcia jest ostateczna i nie podlega zaskarżeniu, z zastrzeżeniem art. 16.
Termin zgłaszania list wyborczych i kandydatur upłynie z dniem 2 kwietnia. Ten wątek służy do zgłaszania listy wyborczych i przedstawiania zgód przez kandydatów z tych list. Proszę pamiętać, że listę kandydatów w wyborach do Sejmu zgłasza przewodniczący stronnictwa politycznego. Po zgłoszeniu komitetu, osoby startujące z jego listy muszą wyrazić zgodę na kandydowanie.
Wybrany do Sejmu może być obywatel, który:
- nie jest obywatelem innej mikronacji uznawanej przez Księstwo Sarmacji zgodnie z odrębnymi przepisami prawa,
- nie jest funkcjonariuszem publicznym w innej mikronacji uznawanej przez Księstwo Sarmacji zgodnie z odrębnymi przepisami prawa,
- nie został skazany za przestępstwo na karę banicji albo karę dodatkową zakazu sprawowania funkcji posła albo wszystkich funkcji publicznych oraz
- w chwili rejestracji listy wyborczej był aktywnym obywatelem w rozumieniu Ustawy o obywatelstwie sarmackim.
Po zgłoszeniu komitetu, należy utworzyć wątek w dziale KKW o nazwie "[SEJM-LX] (nazwa komitetu)" w którym obywatele będą mogli udzielać poparcia — wymagane jest 5 podpisów.
Siła głosu przedstawia się bardzo prosto — obywatelowi, który w chwili zarządzenia wyborów lub referendum był aktywnym obywatelem w rozumieniu Ustawy o obywatelstwie sarmackim, przysługuje w pozostałych wyborach i referendach głos o sile 3. Reszta posiadać będzie głos równy 1.
Liczba wybieranych posłów wynosi pięciu.
Szczegółowe regulacje dotyczące przebiegu i przeprowadzenia wyborów znajdują się w Ordynacji Wyborczej.
Niniejszy wątek służy do obwieszczeń Księcia / Kanclerza i KKW, wobec czego obowiązuje surowa cenzura wypowiedzi, o ile nie dotyczą one istotnych spraw do załatwienia z Komisją
K A N C L E R Z
(—) Arped-Friedman
(—) Arped-Friedman