Strona 1 z 2

Modelarstwo

PostNapisane: 24 sie 2012, o 17:15
przez RattusNrv-Ch
<salut>
Piszę ten wątek w zasadzie z ciekawości, czy będzie jakiekolwiek zainteresowanie w tym temacie.

Wracam do swojego starego jak świat hobby, mianowicie do modelarstwa, czekam teraz aż przyjdzie mi model kartonowy okrętu ORP Piorun - zapewne jakoś około wtorku i pomału będę zabierać się sklejanie.

I tutaj powstaje pytanie, bo i tak będę uwieczniał postęp prac w postaci zdjęć, czy Dowództwo KSZ, a w zasadzie KMW, byłoby jakkolwiek zainteresowane taką inicjatywą, aby składanie okrętu przenieść jako budowę okrętu na stan KMW?

Pytanie jest póki co bardzo ogólne, bowiem w przypadku braku zainteresowania nie ma sensu wdawać się w szczegóły inicjatywy, jednak gdyby takowe było, to dobrze.

Druga sprawa, czy ktokolwiek kiedykolwiek "bawił" się w takie coś?

Re: Modelarstwo

PostNapisane: 24 sie 2012, o 17:23
przez Magnum
W modelarstwo? Bawiłem się swojego czasu, ale głównie sprzęt pancerny (plastiki 1:35). Pomysł ciekawy, ale jak go chcecie technicznie rozwiązać?

Re: Modelarstwo

PostNapisane: 24 sie 2012, o 17:24
przez igor
<salut>

Oczywiście ;) Kiedyś próbowałem sklejać, ale z marnym skutkiem. Niedawno chciałem do tego wrócić. W swojej modelarskiej karierze jedynym godnym uwagi modelem była Columbia, lot STS - 1 oraz drobiazg w postaci rosyjskiej stacji kosmicznej Salut. Oto linki do galerii. Niestety zdjęć promu nie posiadam na Picassie. Pomysł z budową na papierze, w przeniesieniu na KS wydaje mi się bardzo ciekawy. Można pokusić się nawet o stworzenie własnych mini modeli aktualnych pojazdów w służbie KSZ (takich aby złożenie zajmowało z pół godziny i nie potrzebne były skomplikowane narzędzia; po prostu modele sylwetkowe ;)).

Re: Modelarstwo

PostNapisane: 24 sie 2012, o 17:45
przez RattusNrv-Ch
Jeśli chodzi o techniczne rozwiązanie, to gdyby wchodziło w grę wprowadzenie do służby wspomnianego przeze mnie okrętu, to proces składania tegoż modelu można potraktować jako faktyczną budowę w Sarmacji. Tak jak zostało to wyżej wspomniane: realne składanie - mikronacyjne budowanie - ot chociażby w stoczni. Oczywiście jest to tylko moja propozycja - rozwiązana może być na wiele sposobów.

Przebieg prac będę dokumentował za pomocą fotografii, te fotografie - może nawet ładnie obrobione i przeniesione do stoczni (fotomontaż) mogłyby być prezentowane szerszej publice. Grafika, który podołał by temu zadaniu, znam - Sarmata, dokładniej rzecz ujmując - Sarmatka.

Wydaje mi się, że to byłaby też dodatkowa forma promocji KSZ, jednakże to na chwilę obecną traktuję jako efekt poboczny.

Jeżeli ten pomysł wypali, można spróbować z innymi modelami jednostek, które obecnie są na stanie KSZ.

Ja modelarstwem bawiłem się lata temu, głównie plastiki, których niestety już nie posiadam :( część zniszczona przez remonty, część przez mojego brata, który niszczył wszystko szybciej niż można było zareagować [mały był wtedy...], gdzieś tam kilka sztuk moooże się zachowało... - wojnę z czasem ciężko wygrać :) Modeli kartonowych nie sklejałem dużo, od czasu do czasu. Teraz jednak chcę do tego wrócić, bo i mam ku temu warunki, a i czas na to w miarę możliwości pozwala - a to jest w tym chyba najważniejsze.

Re: Modelarstwo

PostNapisane: 24 sie 2012, o 18:17
przez Hetman.Jack
Oczywiście to bardzo dobry pomysł. trzeba by powołać komisje celem ustalenia szczegółów i możliwości rozwinięcia tego pomysłu narracyjnie. Również po opracowaniu koncepcji trzeba by umieścić to na stronie KSZ i w ZW. Jeżeli mat Norvegicus chciałby opracować jakiś szczegółowy plan jak to powinno być zrobione to super by było. Ja chętnie pomogę jeżeli będzie taka potrzeba.

Re: Modelarstwo

PostNapisane: 24 sie 2012, o 18:59
przez RattusNrv-Ch
Myślę, że z narracją nie będzie problemu, jeśli faktycznie okręt ten miałby być na wyposażeniu KSZ.
Publikowaniem artykułów mógłbym się zająć, mógłbym także stworzyć stronę - galerię, gdzie zdjęć byłoby więcej, czy też cała historia spisana w jednym miejscu - wydaje mi się, że skakanie z artykułu do artykułu, aby zapoznać się z całością byłoby co najmniej męczące. Tym bardziej, że tego rodzaju inicjatywa byłaby rozłożona w czasie.

Jeżeli jednak znajdzie się osoba, która pisze teksty z polotem [moje zdolności pod tym względem są może nie dość ograniczone, ale na pewno są osoby, które piszą ode mnie o stokroć lepiej], to z miłą chęcią z pomocy skorzystam. Inna inszość, że im więcej osób się w coś zaangażuje, tym lepiej.

Nie chcę pisać na chwilę obecną ile czasu złożenie modelu zajmie z uwagi na to, że nie wiem ile czasu na niego będę w stanie poświęcić, no ale wiadomo, praca, przygotowania związane ze ślubem - ostatnio szczególnie to drugie zjada mi sporo czasu, a do samego ślubu już w zasadzie chwila moment, a jeszcze trochę spraw zostało.

Re: Modelarstwo

PostNapisane: 24 sie 2012, o 19:26
przez igor
Ja ewentualnie mógłbym spróbować coś pomajstrować przy modelach sylwetkowych (takie bardzo uproszczone, mające wyglądem przypominać dany pojazd) lub uproszczonych.

Re: Modelarstwo

PostNapisane: 5 wrz 2012, o 20:23
przez RattusNrv-Ch
Ech... prace nad modelem stanęły już prawie że na samym początku, bowiem pewien ktoś, kto miał mi dosłać niezbędne materiały, rozchorował się i nie powiadomił, że wysłanie przesyłki się opóźni... I jestem jakieś 4 dni do tyłu... Życie.

Tak czy inaczej, po moim dzisiejszym telefonie paczkę powinienem dostać jutro, no, najdalej w porywach w piątek, więc jakoś albo pod koniec weekendu, albo w poniedziałek będę miał gotowy szkielet wewnętrzny - wręgi, itp. Przynajmniej mam taką nadzieję, jeśli znowu coś nie pokrzyżuje moich planów...

Jak już szkielet będzie gotowy, to można rozpocząć prezentację pierwszego etapu, zanim będę miał kolejne zdjęcia, można publikować jakieś fabularne notki o budowie lub informacje nt. samego okrętu czy wyposażenia i uzbrojenia. Tak czy inaczej, a jak już wyżej pisałem, nie chcę zaczynać, bowiem nie wiem na jakich zasadach. Czy wspomniany okręt będzie niejako włączony do wyposażenia Marynarki? Czy może Dowództwo ma tutaj inne plany lub propozycje? Ja się dostosuję - wiadomo.

Cali owe zdjęcia ładnie oprawi w jakąś stocznie, aby chociaż w pewnym, chociażby minimalnym, stopniu wyglądało to "realistycznie" :)

Re: Modelarstwo

PostNapisane: 5 wrz 2012, o 20:47
przez igor
Mógłby kompan rozpocząć budowę i cykać fotki, a po ew. decyzji dowództwa zrelacjonować co do tej pory się działo :)

Re: Modelarstwo

PostNapisane: 5 wrz 2012, o 20:52
przez RattusNrv-Ch
igor napisał(a):Mógłby kompan rozpocząć budowę i cykać fotki, a po ew. decyzji dowództwa zrelacjonować co do tej pory się działo :)


Tak czy inaczej taki miałem zamiar i tak zrobię, dobra relacja z prac nie jest zła, że tak to określę :)