Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Dowództwo

Tu swoje pierwsze szlify zdobywają podoficerowie

Moderatorzy: Książęca Żandarmeria Wojskowa, Wojska Bojowe

Dowództwo

Postprzez Simon Liberi 19 sty 2013, o 00:54

W dowództwo


Dowództwo 101


Na najbardziej podstawowym poziomie, przywództwo jest sztuką uzyskiwania wielu ludzi do działania w sposób skoordynowany na rzecz wspólnego celu. Liderzy pochodzą z różnymi rolami i obowiązkami, z których każda wymaga różnych podejść do tego jak się je wykonuje. Od lidera Sekcji Ogniowej do dowódcy plutonu, chociaż wszystkie one mają pewne wspólne obowiązki. Zadania te są następujące.

 1. Survival. Jeśli to możliwe, dowódcy powinni dołożyć starań, aby chronić przede wszystkim siebie samych. To staje się tym ważniejsze im wyżej w łańcuchu jesteś - jeśli jesteś przywódcą Sekcji Ogniowej, jesteś najłatwiej wymienialny, dowódcę plutonu zaś wymienić jest trudno. "Survival" zachodzi poprzez realizowanie działania w sposób, który nie osiąga się nadzwyczajnym ryzykiem lub stawianiem Cię samego przed wrogiem. Oznacza to, że lider nie powinien używać broni przeciwpancernej, karabinów maszynowych, i wszystkiego, co będzie krzyczało "Zastrzel mnie". Twoje najlepszą bronią są Twoi żołnierze, niezwykle ważne jest zatem, aby utrzymać ich przy życiu. Nie zawiedź ich przez zgrywanie Rambo.
 2. Znaj zadania Twojego bezpośredniego przełożonego i podwładnego i bądź przygotowanym do przyjęcia roli bezpośredniego przełożonego, jeśli polegnie. Znaj rolę podwładnego tak, że można w najbardziej efektywny sposób dowodzić nim i jego żołnierzami. Znaj rolę przełożonego tak, że byłbyś w stanie zająć jego miejsce, jeśli polegnie.
 3. Wydawaj jasne i zwięzłe rozkazy. Będąc w stanie dać łatwy do zrozumienia przekaz podczas gorączki bitwy i zorganizować swoją drużynę do pracy na rzecz realizacji celu może odwrócić losy bitwy. Zwięzłość jest kluczem do zrozumienia - każdy w strzelaninie będzie musiał martwić się o wiele rzeczy na raz i konieczność koncentrowania się na długim i rozwlekłym rozkazie od ich przywódcy spowoduje same kłopoty.
 4. Decyduj szybko i działaj. Nie zawsze będziesz mieć czas, aby dowiedzieć się jaki jest idealny sposobób podejścia do problemu. Będąc w stanie zdecydować się na dobry plan i wprowadzić go w życie tak szybko, jak to możliwe jest bardziej wartościowe niż spędzać duże ilości czasu na obmyślanie doskonałego planu i starać się go wdrożyć. "Dobry plan teraz jest lepszy niż idealny plan później". Jest to szczególnie ważne, gdy walka trwa, a każda sekunda zwłoki stawia Cię dalej od celu.
 5. Wydawaj polecenia z nazwy, zwłaszcza, gdy strzelają. Mówiąc, że "Ktoś musi chwycić, to AT-4" nie jest rozkazem decydywnym, a ponieważ nikt nie jest wyróżniony w szczególności, rozkaz może być zapomniany lub zignorowany w zamieszaniu bitwy. O wiele lepiej wyróżnić ludzi w danym elemencie do wykonania konkretnych zadań - tj. "Iksiński, bierz AT-4 i zdejmij czołg" lub "Ygrekowski, wsiadaj na CKM i osłaniaj". Wzywaj ludzi po imieniu i nadawaj im zadania bezpośrednio, a zobaczysz, że wszystko zostanie zrobione dużo szybciej z mniejszą dozą niejasności i zamieszania.
 6. Uniknaj mikro-zarządzania. Przywódcy muszą dać liderom dowodzić - brzmi oczywiście, ale należy to zaznaczyć. Rozkazy powinny zostać wydane tak, by umożliwić podwładnym wykonanie ich w sposób, jaki uważają za najlepszy. Przywódcy niższego szczebla potrzebują taktycznej elastyczności by wykonać swoją pracę - dyktowanie dokładnie jak dany element powinien zostać wykonany może przynieś katastrofalne skutki. Lepiej dawać wskazówki - mówić,że potrzebujecie ich w danym miejscu i pozwolić im zaadaptować się do danej sytuacji. Oczywiście do tej reguły są wyjątki, ale są to właśnie tylko wyjątki - nie reguły. Mikro-zarządzanie dławi taktyczną elastyczność poddowódców i powinno być unikane.
 7. Ćwicz cierpliwość taktyczną. Cierpliwość taktyczna to z definicji "dawanie sytuacji wystarczającej ilości czasu na opracowanie i ułożenie planu zanim wykonanie próby ustalenia jej sensu, znaczenia i jak na nią zareagować". Na polu walki nie będzie czasu by przywódcy usiedli i pozwolili sytuacji rozwiązać się samej, bez próby wykonania akcji i rozpoczęcia wydawania rozkazów zanim będzie za późno. Dla przykładu, tylko dlatego, że widzisz kilka celów nadchodzących z jednej flanki nie oznacza, że główna fala ataku będzie z tego kierunku, zatem byłoby nierozsądne przenieść tam całą swoją obronę zanim sytuacja rozwinie się bardziej a Ty będziesz w stanie podjąć decyzję na bazie większej ilości danych.
 8. Ćwicz zdyscyplinowaną inicjatywę. Pamiętaj - jednym z podstawowych aspektów mentalności dowództwa naszej grupy jest umiejętność ćwiczenia inicjatywy w sposób zdyscyplinowany tak, by pokrywał się z intencjami wyższego dowództwa. Od dowódców oczekuje się umiejętności podejmowania dobrych decyzji na własną rękę, kiedy sytuacja tego wymaga, bez potrzeby konsultowania się z wyższym szczeblem o zgodę. Jest to znak zaufania dla naszych młodych dowódców i daje im to wolność w adaptacji do szybko zmieniającej się sytuacji.

Dowództwo i Perspektywa na różnych poziomach


Odpowiednie kierowanie przebiegiem bitwy zależy od każdego elementu dowództwa w Plutonie, poświęcającego odpowiednie ilości uwagi do zadań krytycznych dla jego roli. Pozycje te cechują się radykalnie odmiennymi perspektywami i odpowiednio różnymi poziomami obciążenia komunikacyjnego.

Na poziomie Dowódcy Sekcji Ogniowej, przywódca powinien skupić się głównie na prowadzeniu jego trójki podwładnych poprzez manewrowanie jego sekcją i atakowaniem wroga bazując na kierunku jego Dowódcy Drużyny. Nie jest on zainteresowany ogółem planu misji w znaczeniu bezpośrednim. Zamiast tego, ufa on swym przełożonym do uporania się z zadaniami strategicznymi i skupia się on na zwiększeniu jego możliwości - jego samego i jego sekcji - wobec pokonania wroga. Jego obowiązki komunikacyjne ograniczają się do członków jego sekcji, Dowódcy Drużyny, i w mniejszym stopniu do reszty drużyny. Dowódca Sekcji Ogniowej powinien być przygotowany do wysłania RAPORTU SYTUACYJNEGO bądź RAPORTU POZYCYJNEGO do Dowódcy Drużyny na jego wezwanie i będzie on w obowiązku bezpośredniego monitorowania stanu każdego z członków jego sekcji. Ponieważ zajmuje on najniższą pozycję w hierarchii dowodzenia plutonem, zajmuje on unikalną pozycję obserwowania bitwy w sensie bezpośrednim, przez co musi on zapewniać wyższemu dowódcy dokładnych raportów.

Przechodząc z Dowódcy Sekcji Ogniowej do Dowódcy Drużyny, znacząco zwiększa się obciążenie komunikacyjne. Na tym poziomie, Dowódca Drużyny musi koordynować trzy Sekcje Ogniowe, monitorować komunikaty poziomu sekcji z ważnymi informacjami (takimi jak kontakt lub położenie sił wroga), a jednocześnie koordynować i przyjmować rozkazy z Dowództwem Plutonu. Dowódca Drużyny jest również odpowiedzialny za dostarczanie ważnych informacji do Dowództwa Plutonu w formie raportowania kontaktu, raportów sytuacyjnych i raportów lokacyjnych na wywołanie bądź w razie potrzeby. W dodatku ruch i ogień wszystkich trzech sekcji ogniowych musi być zarządzany w celu maksymalnej efektywności taktycznej. Dowódcy Drużyny muszą zatem dzielić swoją uwagę mądrze. Z uwagi na dodatkowy ładunek komunikatów, a także ich relatywnej wartości dowódczej w porównaniu do Dowódcy Sekcji Ogniowej, Dowódca Drużyny nie zawsze będzie tak blisko walki bezpośredniej jak Dowódcy Sekcji Ogniowej, a jego perspektywa będzie korygowana w odniesieniu do wydarzeń. Będzie on często w pozycji bezpośredniej obserwacji danych wydarzeń, lecz zwykle polegać on będzie na Dowódcach Sekcji Ogniowych w kwestii otrzymywania informacji taktycznych, tak by mógł on uzyskać "kompletny obraz" do przekazania Wyższemu Szczeblowi Dowodzenia.

Dowódca Plutonu posiada najwyższy poziom odpowiedzialności z uwagi na drabinę dowództwa, lecz cechuje się najmniejszym poziomem bezpośredniej obserwacji. Bez odpowiedniej informacji od jego drużyn, nie może on efektywnie dowodzić, a sytuacja szybko stałaby się irytująca. Podczas gdy ciężar komunikacyjny jest niemal tak wysoki jak dla Dowódcy Drużyny, Dowódca Plutonu może natrafić na o wiele większy ciężar komunikacyjny gdy dodamy do mieszanki Kompanie bądź Bataliony (takie jak moździerze, wsparcie lotnicze bądź artyleryjskie). Ponieważ jest on odpowiedzialny za całość rezultatów misji, jest niezwykle istotne by Dowódca Plutonu znajdował się jak najdalej od bezpośredniej walki. Jego perspektywa na sytuację "na froncie", a zatem "obraz" na które bazowe decyzje powinien się zdecydować zależą niezwykle mocno od tego, jak dokładnie Dowódca Drużyny może przekazać mu informacje.
Z wyrazami szacunku,
Simon Peter Liberi
Minister Promocji i Informacji
Poseł na Sejm LVII kadencji
Markiz Rychtowic
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 

Przygotowanie do misji

Postprzez Simon Liberi 21 sty 2013, o 01:52

Porządek Pięciu Paragrafów


Odprawy misji zwykle bazują na formacie "Porządku Pięciu Paragrafów" znany także pod nazwą SMEAC. W nim, informacje przedstawiane są w formie standaryzowanej, pozwalającemu każdemu żołnierzowi łatwo znaleźć to, co potrzebuje wiedzieć o misji.

SMEAC dzieli się na poniższe poziomy. Pamiętaj, że to od wyższego dowództwa zależy, jakie elementy zostaną przedstawione w odprawie.

SITUATION - Sytuacja
 • Co jest założeniem misji? Dlaczego Twoja jednostka znajduje się tam, gdzie się znajduje i co się wokół niej dzieje? Jaki jest obraz sytuacji?
 • Jakimi rodzajami wojsk Twoja jednostka dysponuje?
 • Jakie rodzaje wojsk (jeżeli jakiekolwiek) są Twoim wsparciem bądź jakie są przydzielone Twojej jednostce? Obejmuje to bliskie wsparcie lotnicze, ostrzał artyleryjski, wsparcie pancerne itd.
 • Jakimi rodzajami wojsk i wsparcia dysponuje twój przeciwnik?
 • Jakie jest spodziewane zachowanie wroga?

MISSION - Misja
 • Jakie są zadania Twojej jednostki? Kto inny (jeżeli ktokolwiek) jest zaangażowany w tę misję?
 • Kiedy i gdzie misja ma miejsce? Jakie są ograniczenia czasowe?
 • Dlaczego misja została przydzielona Twojej jednostce?
 • Jaki jest oczekiwany rezultat? Prościej - jakie są Twoje cele?

EXECUTION - Wykonanie
 • Intencje dowództwa.
 • Jak misja będzie przeprowadzana? Schemat manewrów, zadania, itd. W jaki sposób jednostka ma dostać się do punktu docelowego?

ADMINISTRATION/LOGISTICS - Administracja/Logistyka
 • Czy jest dostępne zaopatrzenie w amunicję?
 • Czy są dostępne transportery medyczne, takie jak medyczne śmigłowce lub medyczne wozy opancerzone?
 • Czy istnieją jakieś specjalne wskazówki do rozprawiania się z wrogimi zakładnikami?
 • Czy jest dostępne wsparcie ogniowe? Ostrzał artyleryjski, z okrętów, itd?
 • Czy jest dostępne bliskie wsparcie lotnicze?

COMMAND/SIGNAL - Komenda/Sygnał

 • Czy istnieją jakieś specjalne przepisy lub uwarunkowania, które odnoszą się do zasad komunikacji? Na przykład - limit komunikatów radiowych, znaczenia poszczególnych kolorów dymu lub flar, itd. Jeżeli takich uwag nie ma, zwykle ten dział podpisuje się jako SPO - Standardowa Procedura Operacyjna.
Z wyrazami szacunku,
Simon Peter Liberi
Minister Promocji i Informacji
Poseł na Sejm LVII kadencji
Markiz Rychtowic
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 


Powrót do Kurs Podoficerski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron