Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Skarga na bezprawność aktu

Sąd Najwyższy rozpoznawał sprawy konstytucyjne

Re: Skarga na bezprawność aktu

Postprzez Daniel Chojnacki 9 gru 2013, o 22:10

POSTANOWIENIE


Srebrny Róg, Dnia 09 grudnia 2013 r.


Sąd Najwyższy
w osobie SSN Daniela Łukasza

po rozpoznaniu w dniu 09 grudnia 2013 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku Kolektywu Mandragorskiego (Alojzego Pupki) o wyłączenie SSN Mikołaja Arped-Muzyka ze składu orzekającego

postanowił: wniosku nie uwzględnić.

UZASADNIENIE


W ocenie sądu nie istnieją okoliczności dostatecznie uzasadniające znaczący wpływ skarżącego na przewodniczącego składu.

Od postanowienia nie przysługuje zażalenie.
Daniel Chojnacki książę-senior, hrabia Przepadu
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 

Re: Skarga na bezprawność aktu

Postprzez MAP 9 gru 2013, o 22:13

Sąd udaje się na naradę, po której zostanie wydany wyrok.
Mikołaj Torped
diuk, markiz, renegat
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
 

Re: Skarga na bezprawność aktu

Postprzez MAP 9 gru 2013, o 22:16

WYROK W IMIENIU KSIĘSTWA SARMACJI


Sąd Najwyższy w składzie

- Mikołaj diuk Arped-Muzyk, PSN - przewodniczący
- JKW Daniel Łukasz, SSN

po rozpoznaniu sprawy z wniosku Kanclerza skarżącego na bezprawność Postanowienia Kolektywu Mandragorskiego nr 21 w sprawie ogłoszenia wyników wyborów prezydenckich z dnia 1 grudnia 2013 r. z art. 29 ust. 5 kodeksu sprawiedliwości

orzeka o zgodności zaskarżonego aktu z art. 29 ust. 5 kodeksu sprawiedliwości. Jednocześnie Sąd nakazuje Kolektywowi Mandragorskiemu do czasu odbycia kary więzienia przez Prezydenta-Elekta pełnienie obowiązków Prezydenta lub odpowiednie umocowanie osoby pełniącej obowiązki Prezydenta Mandragoratu Wandystanu.


UZASADNIENIE


Sprawa dotyczy możliwości objęcia funkcji publicznej przez obywatela odbywającego karę w wymiarze przynajmniej miesiąca więzienia. Kanclerz, skarżący akt wydany przez Kolektyw Mandragorski, w którym Kolektyw Mandragorski stwierdza wybór obywatela odbywającego karę w wymiarze przynajmniej miesiąca więzienia, podnosi, że akt jest sprzeczny z artykułem 29 ust. 5 kodeksu sprawiedliwości w brzmieniu:

“Odbywający karę więzienia w wymiarze co najmniej miesiąca z mocy prawa zostaje złożony z pełnionych funkcji publicznych innych niż funkcja posła oraz nie może ich obejmować w trakcie odbywania kary. Przepisu zdania poprzedzającego nie stosuje się do ukaranego lub skazanego za wykroczenie albo ukaranego karą porządkową.”.


Kolektyw Mandragorski w odpowiedzi podnosi, że według przepisów prawa samorządowego Mandragoratu Wandystanu Kolektyw Mandragorski nie jest zobowiązany do zaprzysiężenia Prezydenta Mandragoratu w konkretnym terminie.

Sąd przychylił się do stanowiska Kolektywu Mandragorskiego.

Art. 29 ust. 5 to przepis o charakterze karnym. Jedną z naczelnych zasad systemu prawa karnego jest zakaz interpretacji przepisów karnych na niekorzyść oskarżonego lub tak jak w niniejszej sprawie, na niekorzyść osoby skazanej, odbywającej karę więzienia. Przepis, na który powołuje się Kanclerz, stwierdza, że zakazane jest tylko obejmowanie funkcji przez obywatela odbywającgo karę i zakazane jest tylko dalsze pełnienie funkcji publicznej przez osobę pełniącą funkcję publiczną, w stosunku do której orzeczono karę. Nic ponad to. Uznanie na podstawie art. 29 ust. 5, że akt stwierdzający wybór, a co za tym idzie wybór Prezydenta Mandragoratu Wandystanu, jest bezprawny, byłoby niedopuszczalną interpretacją przepisu karnego na niekorzyść osoby skazanej.

Jeśli Rada Ministrów uznaje, że przepis art. 29 ust. 5 powinien zakazywać również ubiegania się o funkcje publiczne pochodzące z wyboru Sąd sugeruje Radzie Ministrów złożenie odpowiedniej nowelizacji Kodeksu Sprawiedliwości.


(—) Mikołaj diuk Arped-Muzyk, PSN, przewodniczący
(—) Daniel Łukasz, SSN
Mikołaj Torped
diuk, markiz, renegat
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
 

Poprzednia strona

Powrót do Sąd Najwyższy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron