Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Zapytanie do przedstawicieli Dworu Królewskiego

Dział służący władzom KB

Moderator: Królestwo Baridasu: władze

Zapytanie do przedstawicieli Dworu Królewskiego

Postprzez Laurencjusz 24 lis 2017, o 23:26

Wasza Królewska Mość!
Szanowni Dworzanie!

Zanim przedstawię projekt poprawki dotyczącej Art. 7. [Kary finansowe] Uniwersału Rady Królestwa o finansach Królestwa Baridasu chciałbym poprawki skonsultować w gronie Dworu Królewskiego.

Poprawka art. 7 uniwersału wynika z tego, że pojawiające się tam kwoty kolidują z art. 44 ust. 3 Ustawy Sejmu nr 115 Kodeks Sprawiedliwości tj.:

Art. 44 ust. 3 napisał(a):Prowincja może zabronić na swoim terytorium pod karą więzienia do 7 dni lub karą grzywny do 10 tysięcy libertów także innych czynów.

Błąd w przepisach, które trzeba naprawić wskazał uzurpator do tronu baridajskiego, więc nie prowadziłem z nim dyskusji w tej sprawie. Myślę jednak, że sprawy nie należy zamiatać pod przysłowiowy dywan i przepisy baridajskie trzeba doprecyzować tak by były zgodne z prawem sarmackim i dlatego proponuję przeprowadzenie rozmów w tej sprawie, a docelowo skierowanie poprawek pod obrady Rady Królestwa.

Proponowana poprawka po zmianach napisał(a):
Art. 7 [Kary finansowe i więzienia]

1. Kary mogą być nakładane za podejmowanie działań, które szkodzą Królestwu Baridasu.
2. Grzywny jako kary finansowe oraz kary więzienia, o ile inne przepisy nie stanowią inaczej, nakładane są przez Pretora, a ich egzekucja przekazana zostaje do Prefektury.
3. W przypadku niewyznaczenia Pretora lub jego nieobecności powyżej 3 dni w imieniu Pretora kary finansowe oraz osadzenie w więzieniu nałożyć może Król, Wicelról lub Marszałek Baridasu.
4. Grzywny:

1) do 8 000 lt za posługiwanie się tytułem lub nazwą oraz prowadzenie działań uzurpatorów podważających suwerenne władze lub naruszające prawa do terytorium kraju korony, a do 10 000 lt za używanie w stosunku do władz Królestwa Baridasu słów powszechnie uznawanych za obraźliwe,
2) do 5 000 lt za jednorazowe niepodporządkowanie się poleceniom wydanym osobom, które nie przestrzegają poleceń dotyczących prowadzonych spraw urzędowych,
3) do 7 000 lt za nieprzestrzeganie form językowych:

a) formy odnoszącej się do Baridasu lub Baridajczyków to jest użycie innego słowa jak „baridajski”,
b) formy męskiej odnoszącej się do mieszkańców i obywateli baridajskich, osób narodowości baridajskiej lub poczuwających się do niej, którą właściwą jest „Baridajczyk” lub „Baridajka”.

5. Wysokość grzywny nie może być niższa niż 1 000 lt i wyższa niż 10 000 lt.
6. Za ponowne lub wielokrotne zamieszczenie treści zagrożonych grzywną, o której mowa w art. 7 ust. 4 Pretor może ukarać osobę przebywającą na terytorium Baridasu karą więzienia w wymiarze do 7 dni.

Fare Aryon!

(—) Laurencjusz diuk MaHi at Atera
Wicekról Baridasu
Królestwo Baridasu
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Dobry Obywatel

Re: Zapytanie do przedstawicieli Dworu Królewskiego

Postprzez Julian FER 25 lis 2017, o 11:33

Wasza Królewska Mość!
Wasza Królewska Wysokość!
Szanowni Dworzanie!

Powiem tylko tyle, że bazując na wydarzeniach ostatnich kilkudziesięciu miesięcy dobrze jest mieć przepisy temperujące zapędy co niektórych. Jak widać JKW proponuje wykorzystać cały przysługujący prowincji pułap i dobrze. Podpisuję sie pod tym, bo to jest jakieś wyjście np. w zwalczaniu trolizmu i wulgaryzmu. Uważam, że wszystko musi mieć swoje miejsce i czas, a za przeginanie pauki czasem też trzeba ponieść konsekwencje.

Z wyrazami szacunku,

(-) Julian Fer at Atera
Wicemarszałek Baridasu
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Baridasu
Dobry Obywatel

Postprzez Wespucci 25 lis 2017, o 17:33

2) do 5 000 lt za jednorazowe niepodporządkowanie się poleceniom wydanym osobom, które nie przestrzegają poleceń dotyczących prowadzonych spraw urzędowych

Nie rozumiem jak mam powyższe rozumieć.
/-/ bosman Henryk Wespucci
Królestwo Baridasu

Postprzez Laurencjusz 25 lis 2017, o 18:49

Wielmożny Kasztelanie!

Sprawy urzędowe mogą być różne. Zakłócenie czynności urzędowych to np. przeszkadzanie w czynnościach w ramach obrad Rady Królestwa. Jeśli osoba pouczona przez prowadzącego obrady dalej będzie przeszkadzać to zostanie ukarana. To jedna z wielu możliwości. Mam nadzieję, że rozjaśniłem trochę ten przepis.
Obrazek

(-) Laurencjusz diuk Ma Hi at Atera GIDENA
Królestwo Baridasu
Dobry Obywatel

Postprzez Jihymed 26 lis 2017, o 14:56

Szanowni Baridajczycy

do 7 000 lt za natrętne nieprzestrzeganie form językowych:

a) formy odnoszącej się do Baridasu lub Baridajczyków to jest użycie innego słowa jak „baridajski”,
b) formy męskiej odnoszącej się do mieszkańców i obywateli baridajskich, osób narodowości baridajskiej lub poczuwających się do niej, którą właściwą jest „Baridajczyk” lub „Baridajka”.

Ponieważ tak jak każdy wie, każdemu zdarzy się błąd, jednak wielokrotnie powtarzany, pomimo upomnien, już nie jest tylko błędem.
Jihymed Niezyd

Przewodniczący Rady Królestwa Baridasu
Poseł na sejm LIV kadencji
Zoolog
Dobry Obywatel
Sejm Księstwa Sarmacji
Królestwo Baridasu

Postprzez Tomasz Liberi 26 lis 2017, o 22:03

Wtedy nie ma mowy o upomnieniach lecz należy nałożyć karę. Czy pomoże ? Czas by pokazał.
ppłk Tomasz Liberi
Komendant Książęcej Żandarmerii Wojskowej
Królestwo Baridasu

Postprzez Laurencjusz 28 lis 2017, o 20:58

Szanowni Baridajczycy!

Liczę, że Kustosz i Podskarbi też rychło zajmie głos w tej sprawie, bo czas płynie i trzeba w końcu zrobić kolejny krok w tej sprawie.
Obrazek

(-) Laurencjusz diuk Ma Hi at Atera GIDENA
Królestwo Baridasu
Dobry Obywatel

Postprzez Eradl 28 lis 2017, o 23:09

przepraszam z zwłokę... realne obowiązki :)

Generalnie jest ok, tylko w moim odczuciu te kary są raczej małe, bo powiedzmy sobie szczerze 8k lt to nie jest jakaś duża kwota, a pomijając wysokość tych kar reszta jak dla mnie jest na propsie.
bsmt. Eradl Adrien Marcus Pius v-hr. da Firenza, wygnieciony muzyk, mag chaosu.
"A Gdy z ziemi chmielowej zebrano plony, prorok piąty rzucił szyszką chmielową w ocean, by sytych nakarmić a głodnych potępić." WK P1-7
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Królestwo Baridasu

Postprzez Wespucci 28 lis 2017, o 23:13

Od samego początku byłem całkowicie przeciwny temu projektowi i nie zmieniłem od tego czasu zdania. Trzeba było Panowie i Panie, myśleć wcześniej. Ja to bym wprowadził anarchię normalnie, albo komunę. O. I nie ma to tamto.
/-/ bosman Henryk Wespucci
Królestwo Baridasu

Powrót do Obrady Dworu Królewskiego