Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Protest w sprawie działania Składu Orzekającego

W tym dziale zarchiwizowano pisma niezwiązane z postępowaniami sądowymi

Protest w sprawie działania Składu Orzekającego

Postprzez KJAF 9 lis 2017, o 16:57

Wysoki Trybunale,

wykonując jako Kanclerz obowiązki Ministra Sprawiedliwości (§ 1. pkt 3. Zarządzenia Kanclerza z dnia 5 sierpnia 2017 roku w sprawie organizacji Rady Ministrów (Dz. P. poz. 9532)), na podstawie § 9. pkt 5. przytoczonego Zarządzenia, chciałbym złożyć na ręce Marszałka Trybunału protest w sprawie zarządzenia podjętego przez SO dnia 5 listopada 2017 roku w sprawie o sygnaturze TK K 17/10/30B, w zakresie nałożenia na oskarżonego Pawła Platę (AG533) grzywny 4 tysięcy libertów za niewypełnienie obowiązku złożenia wyjaśnień.

Wbrew twierdzeniu SO, oskarżony zajął stanowisko w sprawie i ustosunkował się do zarzutów Prefektury, odpowiadając, że jest niewinny. Nie jest to bogate objaśnienie sprawy, jednak trzeba zauważyć dwie kwestie.

Po pierwsze, oskarżenie również nie jest specjalnie skomplikowane i ogranicza się do tego, czy oskarżony o osiągnięcie korzyści majątkowej bądź wprowadzenie w błąd organu publicznego. Skoro pozwana osoba uważa się za niewinną, to w tej konkretnej sprawie nie da się zbytnio rozpisać i udowadniać, że jest inaczej. Trybunał nie zadał przecież żadnego pytania w sprawie, nie nakreślił trybu złożenia wyjaśnień. Nie można kogoś karać tylko dlatego, że nie napisał elaboratu w sprawie, w której nie jest to nawet możliwe, o ile nie zaczynamy lać wody. Oskarżenie zawarło się w jednym zdaniu, podobnie jak uzasadnienie.

Po drugie, tworzymy niebezpieczny precedens, według którego Trybunał będzie samodzielnie określał gdzie leży granica odpowiedniego ustosunkowania się do sprawy. Przecież to nastąpiło — oskarżony poinformował, że czuje się niewinny, więc Trybunał zna już stosunek tej osoby do aktu oskarżenia. Pamiętajmy, że nie oskarżony ma udowadniać że jest niewinny, ale organy ścigania zadbać o dowody na to, że jest inaczej. Osoba poszkodowana nie zaniechała swojego ustawowego obowiązku, a jedynie postanowiła się nie bronić - co przecież nie jest zakazane. Wystarczy, że samo to działa na jego niekorzyść, nie możemy dodatkowo karać oskarżonego za to, że nie chce uniknąć kary. Wobec faktu, że oskarżony nie miał większej możliwości żeby opisać sprawę praktycznie zerowego stopnia komplikacji, świadomie ograniczył swoje szanse na korzystne rozstrzygnięcie sprawy, ustosunkował się przecież do oskarżenia, grzywna jest wysoce nieodpowiednia i szkodliwa. Oskarżony, w przeciwieństwie do świadka, nie ma obowiązku zeznawania na swoją niekorzyść i ma święte prawo zachować powściągliwość w tego typu kwestiach. Wykonując obowiązki Ministra Sprawiedliwości, chciałbym zaapelować o zastanowienie się nad zasadnością grzywny, która nie służy niczemu, a jedynie ogranicza prawa obywatelskie i posiada wątpliwe korzyści społeczne, w tym dla dobra postępowania.
Avatar użytkownika
 

Re: Protest w sprawie działania Składu Orzekającego

Postprzez Cudzoziemiec 1 9 lis 2017, o 18:48

Nie, nie odniósł się oskarżony. Niewinny dopóki nie zostanie to udowodnione. W chwili obecnej przyjęcie że odpowiedź Pana Krasnodebskiego była odpowiedzią Pana Platy byłoby uznaniem Pana Platy winnym zarzucanego czynu (klonowania) przed zakończeniem postępowania. Sytuacja więc nie dopuszczalna, przynajmniej w składzie któremu ja przewodnicze.

Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
Więzień Jego Książęcej Mości
 

Re: Protest w sprawie działania Składu Orzekającego

Postprzez KJAF 9 lis 2017, o 19:19

Hmm, czytając prośbę o pomoc, nie zauważyłem że odpowiedział owszem, oskarżony, ale z drugiego konta o który był ambaras.

Wobec tego, apel wycofuję.
Avatar użytkownika
 


Powrót do Archiwum biur trybunalskich

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron