Strona 1 z 1

Zapytanie o przepisy szczególne dot. kary banicji

PostNapisane: 28 lip 2019, o 16:20
przez piwniczak
Wysoki Trybunale,

zapoznawszy się z wyrokiem sprawy K 11/19 (Korona vs von Sarm), jako żywo zainteresowany sarmackim prawodawstwem (było się i Asesorem i Marszałkiem TK, Prefektem też), a jednocześnie nie posiadający tak głębokiej ekspertyzy w obecnych przepisach jak PT Asesorowie (przeszedłem na emeryturę przed wejściem KPS), chciałbym się dowiedzieć, jakie są przepisy szczególne zawarte w sarmackim prawodawstwie, które przy orzeczeniu kary banicji wykluczają możliwość złożenia apelacji. Swe zaciekawienie zbudowałem w oparciu o pouczenie zawarte w ogłoszonym w czwartek wyroku, a które traktuje wyłącznie o możliwości ułaskawienia przez Księcia, nic nie wspominając o możliwości apelacji, a w każdym innym wyroku takowe widnieje. Zaś sam KppTK traktuje, że wyłącznie apelacje i sprawy ustrojowe są wyłączone z możliwości apelacji. Niestety nie mogłem zlokalizować przepisu, który rozszerzałby to o banicję.

Łączę wyrazy,

Re: Zapytanie o przepisy szczególne dot. kary banicji

PostNapisane: 28 lip 2019, o 22:05
przez kaxiu
Pozwolę sobie jako osoba, która przeczytała k.p.s. wyręczyć Trybunał i ciekawość diuka zaspokoić. Od kary banicji służy apelacja. Jednocześnie na Trybunale nie ciąży obowiązek pouczania kogokolwiek o czymkolwiek - już pouczenie o prawie łaski było zbędne.

Re: Zapytanie o przepisy szczególne dot. kary banicji

PostNapisane: 30 lip 2019, o 18:59
przez Januszek vH-P
Jaśnie Oświecony Diuku,

Przyznam się, że źle zrozumiałem przepisy z art. 30. Kodeksu Sprawiedliwości w kontekście art. 37. par. 1. Kodeksu Postępowania przed Trybunałem Koronnym. Z miejsca przepraszam Poważanego Filipa von Sarma oraz wszystkich Sarmatów za tą dużą pomyłkę. W istocie apelacja przysługiwała oskarżonemu za co jeszcze raz przepraszam.