Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Wniosek o wykładnie prawną na temat prawa wyborczego

W tym dziale zarchiwizowano niesklasyfikowane materiały

Moderator: Trybunał Koronny: przewodniczący

Wniosek o wykładnie prawną na temat prawa wyborczego

Postprzez Krzysztof Hans 18 lip 2018, o 15:22

Wysoki Trybunale
Działając na podstawie art. 8 ust. 1 Ustawy Sejmu nr 317 z dnia 4 lutego 2017 roku Kodeks postępowania przed Trybunałem Koronnym

, opublikowanej pod adresem internetowym:  http://prawo.sarmacja.org/akt,9186.html a także Art. 40 p. 3 Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 24 stycznia 2011 roku wydanej pod niniejszym adresem internetowym: http://prawo.sarmacja.org/akt,8360.html

wnoszę

o ustalenie powszechnie obowiązującej wykładni
dotyczącej zgodności publikowania list obywateli na podstawie Art. 5 p. 4 (i p. 3 Art. 6 i 7) w postanowieniach Księcia jak chociażby tym z dnia 17 lipca 2018 roku o organizowaniu wyborów z art. 40 p. 1 Konstytucji Księstwa Sarmacji.

UZASADNIENIE

Dnia 17 lipca 2018 roku Książe Księstwa Sarmacji ogłosił w drodze postanowienia wybory do Księstwa Sarmacji. W moim przypadku zarówno to postanowienie jak i jego podstawa prawna stanowi naruszenie art. 40 p. 1 Konstytucji Księstwa Sarmacji którzy brzmi:
Każdy obywatel ma prawo do uczestnictwa w kierowaniu sprawami publicznymi bezpośrednio lub za pośrednictwem swobodnie wybranych przedstawicieli.

Jako że prawo nie działa wstecz nie można uznać tworzenie list obywateli na dany moment za zasadne ponieważ postanowienia Księcia powinny odnosić się do sytuacji na dany moment już po publikacji postanowienia i uwzględniać aktywność posiadaną przez każdego obywatela a nie tylko tych którzy mają wyższą siłę głosu. Uprawniony do startu w wyborach powinien być zatem każdy aktywny obywatel a nie tylko ten z podkreślonym nazwiskiem na spisie.
W moim odczuciu prawo do uczestnictwa w wyborach jako kandydat powinno być równe dla każdego z obywateli - stąd też lista jeżeli już ma być to bez niepotrzebnych podkreśleń które w zasadzie dzielą obywateli na lepszych i gorszych. Podsumowując prawo wyborcze zgodnie z Konstytucją powinno być równe dla każdego z obywateli bez podkreślań czy nawet list aktywnych obywateli gdyż ta na bieżąco ulega zmianom przez co listy podawane przez Księcia Księstwa Sarmacji mogą okazać się nieaktualne. Jako że Konstytucja (konkretniej jej art. 40 p. 1) jest ponad postanowieniami Księcia i jego uwarunowaniami prawnymi myślę że powszechność udziału w wyborach jest ważniejsza od powodów publikacji listy obywateli w takiej formie jaka jest obecnie gdzie podkreślenia i siły głosu dzielą obywateli na lepszych i gorszych.
(-) Krzysztof Hans van der Ice
- Mieszkaniec Eldoratu w Sclavinii (K. Sarmacji) i Rottery w Dalmencji (R. Trizondalu)
- Poseł na Sejm Wielki Księstwa Sarmacji
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 

Re: Wniosek o wykładnie prawną na temat prawa wyborczego

Postprzez suchy 19 lip 2018, o 19:05

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 13. § 4 pkt. 1 Ustawy Sejmu nr 317 z dnia 4 lutego 2017 r. - Kodeks postępowania przed Trybunałem Koronnym (Dz. P. poz. 9186, z póź. zm.) odrzucam wniosek. Sprawa ustrojowa może być wszczęta tylko i wyłącznie na wniosek podmiotów wymienionych w art. 11. § 3 Ustawy Sejmu nr 317 z dnia 4 lutego 2017 r. - Kodeks postępowania przed Trybunałem Koronnym.

Mateusz von Thorn-Chojnacki
Marszałek Trybunału Koronnego
kontradm. Mateusz von Thorn-Chojnacki, diuk Unisławowa
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
Starosarmacja
 


Powrót do Archiwum ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron