Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Wniosek o ustalenie wykładni – Ordynacja Wyborcza

Biuro podawcze przyjmuje wnioski o wszczęcie postępowania sądowego

Moderator: Trybunał Koronny: przewodniczący

Wniosek o ustalenie wykładni – Ordynacja Wyborcza

Postprzez anglov 31 mar 2019, o 14:42

Szanowny Panie Marszałku,

jako Marszałek Sejmu Księstwa Sarmacji, wnoszę o ustalenie publicznie obowiązującej wykładni przepisów art. 3. i 16a Ustawa Sejmu nr 154 –Ordynacja wyborcza (dalej Ordynacja) w celu odpowiedzi na następujące pytania:
  1. Jaki organ powołuje Książęcą Komisję Wyborczą w przypadku referendum w sprawie opróżnienia tronu książęcego;
  2. Kto zasiada w Książęcej Komisji Wyborczej w przypadku referendum w sprawie opróżnienia tronu książęcego i wypełnia obowiązki przypisane Księciu, w przypadku, gdy stanowisko Marszałka Sejmu jest nieobsadzone.

Uzasadnienie

Art. 3. Ordynacji nie określa organu powołującego Książęcą Komisję Wyborczą. Zgodnie ze zwyczajem był to jednak aktualnie urzędujący Książę, bądź osoba wykonująca jego obowiązki.

Z drugiej strony art. 16a. Ordynacji określa, że w przypadku referendum w sprawie opróżnienia tronu książęcego, w miejsce Księcia w Książęcej Komisji Wyborczej wchodzi Marszałek Sejmu oraz wykonuje określone w ustawie kompetencje, obowiązki i zadania Księcia. Przepisy owe w mojej jednak ocenie nie wyczerpują kwestii samego powoływania Książęcej Komisji Wyborczej. Nie wyczerpują też sytuacji, w której Sejm jest rozwiązany w związku z upływem jego kadencji, bądź rozwiązania przed upływem kadencji.

Wobec powyższych wątpliwości, uważam za konieczne ustalenie wykładni Ordynacji w kontekście ustalenia organu powołującego Książęcą Komisję Wyborczą w przypadku referendum w sprawie opróżnienia tronu książęcego oraz składu Książęcej Komisji Wyborczej w przypadku nieobsadzonego stanowiska Marszałka Sejmu.
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Avatar użytkownika
Królestwo Teutonii
Dobry Obywatel
 

Powrót do Biuro podawcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości