Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Ministerstwa dawnej Rzeczpospolitej...

Badania i studia w obszarze nauk historycznych i humanistycznych
Obrazek
Konsulat Sclavinii: Serwis internetowySystem Ewidencji GruntówWniosek o grunt
N  I  E  C  H      T  R  W  A      O  S  T  A  T  E  C  Z  N  A      K  R  U  C  J  A  T  A

Ministerstwa dawnej Rzeczpospolitej...

Postprzez Guedes de Lima 30 lip 2016, o 12:34

Kolejny artykuł Sclavińskiego Instytutu Historycznego przedstawia krótki rys historyczny resortów, które na przestrzeni pierwszych dwóch lat funkcjonowania Rzeczpospolitej Sclavińskiej przestały istnieć z wielu różnych powodów. Np. braku aktywności, wymogów dyktowanych przez traktat z Księstwem Sarmacji oraz przez powody stricte polityczne.

W formie krótkiego wstępu należy przypomnieć, iż w maju 2007 roku, kiedy to formalnie państwo sclavińskie zaczęło funkcjonować, prezydent Michał Stoyałowski jako ówczesny szef rządu powołał do życia cztery resorty. Kolejno były to ministerstwa: skarbu, stanu, oświaty oraz spraw zagranicznych. Ich głównym zadaniem było odpowiadanie za stabilne funkcjonowanie państwa oraz systematyczny rozwój młodej państwowości sclavińskiej. W praktyce niestety dopiero po wygaśnięciu kadencji prezydenta Michała Stoyałowskiego, mającego problemy z aktywnością, Sclavinia mogła doczekać się aktywnych ministrów oraz aktywnego prezydenta.

Pierwszym ministerstwem, które musiało zostać zlikwidowane, był resort spraw zagranicznych. Od samego początku istnienia kierowany przez Guedesa de Limę. Według opinii ówczesnych mieszkańców Rzeczpospolitej Sclavińskiej, było to wówczas najaktywniejsze i najbardziej skuteczne z ministerstw sclavińskich. Do największych sukcesów resortu do spraw zagranicznych można zaliczyć wynegocjowanie traktatu dotyczącego inkorporacji Rzeczpospolitej Sclavińskiej przez Księstwo Sarmacji, nawiązanie stosunków dyplomatycznych z Wolnym Miastem Micropolis, Republiką Monderii, a także Księstwem Trizondalu. Ministerstwo Spraw Zagranicznych było twórcą traktatu "o nietykalności" między V Rzeczpospolitą, a Rzeczposplitą Sclavińską. Młode państwo sclavińskie nawiąło kontakty dyplomatyczne z dwoma anglojęzycznymi mikronacjami - The New Brittanian Empire oraz z Królestwem Jamzinii. Ministerstwo Spraw Zagranicznych oficjalnie zostało zlikwidowane ( na mocy traktatu inkorporacyjnego ) przez prezydenta Guedesa de Limę w dniu 17 lipca 2007 roku.

Ministerstwo Stanu w raz z Ministerstwem Skarbu były resortami z których powstało Ministerstwo Administracji i Skarbu funkcjonujące do momentu powstania Rzeczpospolitej Sclavinii i Trizondalu. Resort Stanu w historii Rzeczpospolitej od zawsze uchodził za najmniej produktywne ministerstwo, nigdy nie mające określonego planu działania. Pierwszym Ministrem Stanu w historii Rzeczpospolitej Sclavińskiej został Aleksander Wielopolski. Jego stosunkowo szybkie zawieszenie aktywności przyczyniło się do zdymisjonowania go. Następcą Aleksandra Wielopolskiego został Mustafa Owski, który odmienił całkowicie wizerunek Ministerstwa Stanu. Za Jego kadencji ministerstwo to powołało do życia policję oraz urząd szeryfa. Po Mustafie Owskim na czele resortu stanu stanął Paweł Heczko, który zasłynął, m.in. doprowadzeniem do końca spraw związanych z powstaniem Nowego Kotwicza oraz inicjatywą budowy Międzynarodowego Portu Lotniczego Eldorat. Ministerstwo Skarbu z kolei w historii państwa sclavińskiego zawsze odgrywało bardzo istotną rolę, mianowicie koncentrowało się na sprawowaniu pieczy nad finansami Rzeczpospolitej. Ministrowie Skarbu nigdy nie byli wymieniani na pierwszych stronach gazet. Mimo to wykonywali ciężką i żmudną pracę dla dobra swojej mikronacji. Pierwszym ministrem Skarbu został Izaak Amadej (17 V - 12 VII 2007), który zasłynął z otwarcia Banku Sclavińskiego.

Najbardziej zasłużonym w budowę i rozwój kultury Rzeczpospolitej Sclavińskiej było Ministerstwo Oświaty, które następnie przeistoczyło się w Ministerstwo Kultury. Pierwszym ministrem Oświaty został Emil Potocki (19 V- 7 VII 2007) pełniący swój urząd w rządzie Michała Stoyałowskiego. Dopiero jednak za kadencji Mateusza Iontza (7 VII- 12 X 2007) resort oświaty rozwinął swoje skrzydła, angażując się w wiele inicjatyw, jak chociażby budowa Narodowej Galerii Sclavinii czy konkurs Virtualvision. Za "złoty wiek" Ministerstwa Oświaty uznać należy okres rządów Stanisława Gertalda (12 X 2007-12 I 2008). Wtedy to powstały Filharmonia Narodowa oraz Teatr Narodowy w Eldoracie. Również z inicjatywy Stanisława Gertalda powstała Sclavińska Agencja Informacyjna.

Ostatnim resortem, którego historia jest warta przypomnienia jest Ministerstwo Sportu. Swoją działalność rozpoczęło 13 marca 2008 roku i praktycznie funkcjonowało tylko pod rządami Piotra von Thorn-Cetnarovicha. Działalność tego resortu dziś ocenić należy jako prawidłową i przynoszącą wiele dobrego dla obszaru sportu w Rzeczpospolitej Sclavińskiej. Za kadencji Piotra von Thorn-Cetnarovicha podjęto szereg inicjatyw, m.in. upaństwowienia związków sportowych, projektu Unii Krajów Koronnych oraz sporządzono umowę sponsorską dla ligi sclavińskiej.
GUEDES hr. DE LIMA h. SZACHOWNICA
Konsul Sclavinii
Ojciec Założyciel - Dumny Sclavińczyk
Właściciel Unicorn Media Corporation

"Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu to był najbardziej nieodpowiedzialny projekt w historii mikroświata". - Piotr von Thorn-Cetnarovich, Prezydent Rzeczpospolitej Sclavińskiej.
Avatar użytkownika
Konsulat Sclavinii
 

Powrót do Wydział Historii i Nauk Humanistycznych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość