Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

PZ Dreamlandu musi być polityką AGRESYWNĄ

W tym dziale rozmawiamy o tym co dzieje się za granicą

Re: PZ Dreamlandu musi być polityką AGRESYWNĄ

Postprzez Helwetyk 18 cze 2018, o 17:21

Daniel von Witt napisał(a):Jeśli zaś napisane tu było, że takie głosowanie, w którym jest tylko jeden kandydat, powinno być głosowaniem umożliwiającym wyrażenie poparcia dla niego i dezaprobaty dla niego (głosowanie ZA i PRZECIW) to głos pusty, jak sam Pan powiedział, jest głosem WSTRZYMUJĘ SIĘ.

Mam dojmujące wrażenie, że odnosi się Wasza Ekscelencja jednocześnie do dwóch różnych wypowiedzi — Kanclerza i mojej… Z tym zastrzeżeniem:

Daniel von Witt napisał(a):Od kiedy głos WSTRZYMUJĘ SIĘ dolicza się do głosów PRZECIW?

W jaki sposób obywatele dreamlandzcy mieli możliwość opowiedzenia się przeciw kandydatowi? A jeżeli tej możliwości nie mieli, to jaki w ogóle sens miały te wybory?
ObrazekObrazekObrazek
(—) Helwetyk książę-diuk Romański, Marszałek Koronny,
Konsul Sclavinii, były funkcjonariusz publiczny
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Konsulat Sclavinii
Dwór Jego Książęcej Mości
Kościół Diuczej Wiary
Naczelna Izba Architektury
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Dobry Obywatel

Postprzez Daniel von Witt 18 cze 2018, o 17:52

Samemu startując w wyborach, bo przecież do nowej kampanii wyborczej zmierza królewska interpretacja Ordynacji Wyborczej. No ale kontrkandydat już był i w ostatniej chwili wycofał się, sam stwierdzając, że Królestwo potrzebuje teraz Oranje-Nassau a nie jego. Skoro zaś tak stwierdził to chciał, by Casimir van Oranje-Nassau został wybrany. Głos sprzeciwu zniknął więc przynajmniej oficjalnie z ust republikanów. Głosu sprzeciwu nie zgłaszali konserwatyści (KPA), więc o jaki głos sprzeciwu chodzi? Ordynacja wyborcza jest nieprecyzyjna, to wiadomo. Na wiele pytań na razie nie można znaleźć odpowiedzi, ale na jedno odpowiedź mam. William Oxlade-Chamberlain jest winny tej sytuacji - oficjalnie kandydatem był niemal do otwarcia lokali wyborczych. Świadomie pozwolił na to, aby kandydat był jeden i by został wybrany. Wybory odbyły się, ale kandydat oficjalnie nie został wybrany, więc mają być nowe wybory (na ten moment w stanie zawieszenia z uwagi na skargę wyborczą). Skoro więc Oxlade-Chamberlain nie chciał być wybrany wczoraj, to teraz nagle się zgłosi i należy mu wierzyć, że nie wycofa się, i sytuacja się nie powtórzy? A może inni zaczną teraz grać z Chamberlainem w jego grę, zgłaszając się, gdy patrzy, i wycofując swoje kandydatury, kiedy ten będzie już słodko spał? Skoro republikanie chcą się bawić w ciuciubabkę to ja nie mam nic przeciwko.

(-) Daniel von Witt
Daniel von Witt

Postprzez KJAF 18 cze 2018, o 18:07

Jeżeli tekst dekretu sugeruje, że głosem nieważnym może być głos pusty to trzeba wziąć pod uwagę literę tego dekretu, a nie możliwości programu, czyż nie?

No ale przecież dokładnie o tym pisałem — w realu głos nieważny to taki, który nie spełnia wymogów technicznych bądź jeżeli wyborca nie miał czynnego prawa wyborczego. Skoro nie ma takiej możliwości żeby dany głos był fizycznie nieważny a nieważny jest właśnie dlatego że tak napisali prawnicy, to jak wspomniałem — pogratulować prawników.

I druga sprawa o której piszemy i ja, i WKW Romański — jeżeli głosy puste są nieważne same z siebie i nie mają żadnej mocy, to jaki jest w ogóle sens ich oddawania, skoro można oddać jeden "za" i milion "pustych", a i tak kandydat będzie uważany za wybranego bo zdobył, uwaga, większość głosów xD

Konstrukcja głosu pustego który nie daje nic, a jest świadomie przez ustawodawcę określony jako nieważny już na starcie, do tego brak głosu przeciw, to równoważność z dodaniem w głosowaniu obok opcji "za", wariantu "jestem retardem i nie potrafię poprawnie uzupełnić karty do głosowania — wrzucam do urny głos zepsuty".

No bo naprawdę, taka jest logika wariantów głosowania w postaci "za" oraz "głos nieważny".
Rada Ministrów
Instytut Edukacji Sarmackiej

Postprzez Helwetyk 18 cze 2018, o 18:40

Daniel von Witt napisał(a):Samemu startując w wyborach, bo przecież do nowej kampanii wyborczej zmierza królewska interpretacja Ordynacji Wyborczej. No ale kontrkandydat już był i w ostatniej chwili wycofał się, sam stwierdzając, że Królestwo potrzebuje teraz Oranje-Nassau a nie jego. […]

Proces wyborczy nie służy, przynajmniej w teorii, politykom — a obywatelom. Obywatele nie mają obowiązku kandydowania; nieskorzystanie z biernego prawa wyborczego nie powinno oznaczać faktycznej utraty czynnego prawa wyborczego. Za obecną sytuację należy obwiniać nie konkretne osoby, a ustawodawstwo. To, że kontrkandydat uznał, że należy wybrać p. van Oranje-Nassau, nie oznacza jeszcze, że wyborcy podzielają jego pogląd — wnosząc po wynikach drugiej tury, raczej nie ma to miejsca. Ordynacja powinna była przewidzieć sytuację, w której do wyboru był tylko jeden kandydat; w tym większym stopniu, że podobny scenariusz wprost przewiduje Konstytucja*. Tylko i aż tyle.

Jeżeli Jego Królewska Mość dąży do ponownej kampanii wyborczej — ma rację, ponieważ trafnie odczytuje ducha ustawy zasadniczej. Nie przestałby jej mieć nawet gdyby Sąd Królestwa orzekł, że przeprowadzanie pozbawionego znaczenia głosowania powszechnego mieści się w logice ustroju. (Koniec końców, nie takie rzeczy mikronacyjne trybunały konstytucyjne orzekały).

* „Jeżeli w przewidzianym terminie nie zostanie zgłoszony żaden kandydat, zgłoszenia kandydata dokonuje Król”. Interpretacja, w myśl której Król tak naprawdę nie zgłasza kandydata, a mianuje Premiera, byłaby, delikatnie pisząc, dość odważna.
ObrazekObrazekObrazek
Konsulat Sclavinii
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez Daniel von Witt 18 cze 2018, o 19:08

Konrad Friedman napisał(a):No ale przecież dokładnie o tym pisałem — w realu głos nieważny to taki, który nie spełnia wymogów technicznych bądź jeżeli wyborca nie miał czynnego prawa wyborczego. Skoro nie ma takiej możliwości żeby dany głos był fizycznie nieważny a nieważny jest właśnie dlatego że tak napisali prawnicy, to jak wspomniałem — pogratulować prawników.

I druga sprawa o której piszemy i ja, i WKW Romański — jeżeli głosy puste są nieważne same z siebie i nie mają żadnej mocy, to jaki jest w ogóle sens ich oddawania, skoro można oddać jeden "za" i milion "pustych", a i tak kandydat będzie uważany za wybranego bo zdobył, uwaga, większość głosów xD

Konstrukcja głosu pustego który nie daje nic, a jest świadomie przez ustawodawcę określony jako nieważny już na starcie, do tego brak głosu przeciw, to równoważność z dodaniem w głosowaniu obok opcji "za", wariantu "jestem retardem i nie potrafię poprawnie uzupełnić karty do głosowania — wrzucam do urny głos zepsuty".

No bo naprawdę, taka jest logika wariantów głosowania w postaci "za" oraz "głos nieważny".

Tylko Pan widzi, ja nie upieram się przy tym, że takie rozwiązanie jest dobre, tylko, że to wynika z ustawodawstwa, które wymaga poprawy. Za późne pokapowanie się w tym, że obowiązujące przepisy nie są doskonałe nie uprawnia nikogo do tego, aby je ignorować. W końcu mikronacyjne życie ma zaskakiwać, i na całe szczęście nic nie jest doskonałe, i nigdy nie będzie.
Helwetyk napisał(a):Proces wyborczy nie służy, przynajmniej w teorii, politykom — a obywatelom. Obywatele nie mają obowiązku kandydowania; nieskorzystanie z biernego prawa wyborczego nie powinno oznaczać faktycznej utraty czynnego prawa wyborczego. Za obecną sytuację należy obwiniać nie konkretne osoby, a ustawodawstwo. To, że kontrkandydat uznał, że należy wybrać p. van Oranje-Nassau, nie oznacza jeszcze, że wyborcy podzielają jego pogląd — wnosząc po wynikach drugiej tury, raczej nie ma to miejsca. Ordynacja powinna była przewidzieć sytuację, w której do wyboru był tylko jeden kandydat; w tym większym stopniu, że podobny scenariusz wprost przewiduje Konstytucja*. Tylko i aż tyle.

Jeżeli Jego Królewska Mość dąży do ponownej kampanii wyborczej — ma rację, ponieważ trafnie odczytuje ducha ustawy zasadniczej. Nie przestałby jej mieć nawet gdyby Sąd Królestwa orzekł, że przeprowadzanie pozbawionego znaczenia głosowania powszechnego mieści się w logice ustroju. (Koniec końców, nie takie rzeczy mikronacyjne trybunały konstytucyjne orzekały).

Nie, nie. Zawsze należy obwiniać osoby. Karabin sam nie strzela. Ustawa sama się nie przyjęła. Wada ustawy, o której mogło się wiedzieć, nie ujawniła się sama, tylko w wyniku decyzji konkretnej osoby. Jeżeli William Oxlade-Chamberlain nie chciał zostać wybrany to zamiast takiej ustawki, jaką zrobił, mógł zrobić inną i skrzyknąć swych republikańskich kolegów "słuchajcie, skompromitujmy Oranje-Nassau, ja będę kandydował, ale zagłosujmy wszyscy na niego, głosy i tak są anonimowe, a de facto zapewnimy mu zwycięstwo, a wybory będą ważne i niekontrowersyjne". Zamiast tego narobił bałaganu. Nie jakaś tam ustawa, na którą oczy i tak już zostały zwrócone, i przez to byłaby poprawiana, tylko konkretny człowiek, który zaczął kombinować, jak tu nie wygrać, bo premierowanie to orka, a on nie ma pary. No i przekombinował. Mi wcale nie przeszkadza, że będzie podduszany na fotelu premiera najpewniej przez miesiąc, a może dłużej. Chciał, to ma :)

(-) Daniel von Witt
Daniel von Witt

Postprzez Helwetyk 18 cze 2018, o 20:00

Daniel von Witt napisał(a):Mi wcale nie przeszkadza, że będzie podduszany na fotelu premiera najpewniej przez miesiąc, a może dłużej. Chciał, to ma :)

Tylko, niezmiennie, czy tego chcieli obywatele…? ;-)
ObrazekObrazekObrazek
Konsulat Sclavinii
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez Daniel von Witt 18 cze 2018, o 20:11

Za wszystkich wypowiedzieć się nie mogę, bo nie wiem czego chcą obywatele. Ja chcę zmiany, bo rząd republikański, którego nie popieram, chyba zawiódł nawet sam siebie. No i chcę walki :twisted:

(-) Daniel von Witt
Daniel von Witt

Postprzez Daniel J. Tauer-Krak 19 cze 2018, o 07:41

Daniel von Witt napisał(a):
Od kiedy głos WSTRZYMUJĘ SIĘ dolicza się do głosów PRZECIW?[/b][/i]

Jeśli kandydat musi uzyskać większość bezwzględną to chyba od zawsze. Jeśli zaś w waszym prawie wyborczym stoi, że kandydat musi uzyskać większość, no to musi na niego zagłosować ponad 50% głosów? Zaś w mikronacjach głos nieważny możemy utożsamić z brakiem głosu lub błędem związanym z systemem. Zaś głos pusty jest głosem przeciwnym/wstrzymującym się... określmy go jako głos sceptyczny wobec kandydatury. Więc większość społeczeństwa tak czy inaczej jest sceptycznie nastawiona do tej kandydatury, więc nie przedłużajcie protestem wyborczym. Rozpiszcie nowe wybory i wierzcie w to, że dany kandydat będzie w stanie przekonać do siebie ponad połowę społeczeństwa. Macie tam może opcje przyśpieszony wyborów czy coś takiego? Może jakiś rząd królewski czy coś?
Obrazek
Członek Grodziskowej Fundacji Praw Człowieka,
Książę Słowacji,
Daniel J. Tauer-Krak

Postprzez Helwetyk 23 cze 2018, o 11:39

Sąd Królestwa oddalił obydwie skargi wyborcze. Jego Królewska Mość przedstawił Parlamentowi Królewskiemu projekt nowej ordynacji wyborczej, m.in. wprowadzający rozróżnienie na głos „faktycznie” pusty i głos sprzeciwu, o czym niedawno debatowaliśmy — bez rozstrzygnięcia w świetle przyjęcia Ustawy konstytucyjnej o wyborze Kanclerza przez Sejm — w naszym parlamencie.
ObrazekObrazekObrazek
Konsulat Sclavinii
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Poprzednia strona

Powrót do Zagranica