Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Niepodległa Monderia?

W tym dziale rozmawiamy o tym co dzieje się zagranicą

Re: Niepodległa Monderia?

Postprzez RCA 5 sie 2018, o 14:22

Dziękuję, miałem dokładnie to samo dziś zrobić ;) Jednak porządkuję tematy w pewnej kolejności i to jeszcze jest na liście. Mogę skreślić.

Dodam jedynie, że wobec takiego obrotu sprawy, oraz faktu, że Królestwa Elderlandu wciąż nie ma w przestrzeni, również rozważam podjęcie podobnej proklamacji, szczególnie, że w obecnym układzie Monderia jest spadkobiercą państwowości elderlandzkiej. Zakres owego spadku nie ma tu znaczenia, fakty jest jednak faktem. Więcej na pewno ukaże się ze strony Tronu do wieczora.
Pozdrawiam,
Robert Fryderyk
Książę-senior Sarmacji

Postprzez Karolina Aleksandra 5 sie 2018, o 14:54

Jestem pewna, że Królestwo Elderlandu w wirtualnej przestrzeni pojawi się już co najmniej niedługo. A twierdzenie o Monderii jako spadkobierczyni państwowości elderlandzkiej jest kuriozalne.

Bardzo mnie ciekawi, czy te proklamacje wynikają z powodów w miarę obiektywnych, czy raczej to wszystko na zasadzie „nie lubię von Witta, to zrobię mu na złość”. Nie mówię tu o WKM, dla ścisłości, gdyż wiem, jakie były działania WKM w tym temacie.

A w temacie Monderii powiem krótko — jest mi smutno. Ot, tyle.

KvL
Karolina Aleksandra

Królowa Seniorka Dreamlandu, Królowa Matka Elderlandu, Diuczessa-Wspomożycielka Sarmacji, diuczessa Heidesheim, markiza Vankinner, baronessa Sarmacji, honorowa obywatelka Królestwa Teutonii, Rzeczpospolitej Sclavińskiej, Gellonii i Starosarmacji
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Karolina Aleksandra
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez RCA 5 sie 2018, o 15:04

Skoro wie WKW, że jestem ostatnią osobą, którą można oskarżyć o niechęć do Daniela von Witta. Natomiast przestrzeń międzynarodowa nie jest próżnią. Fakty są nieubłagane — JKM Alfred wyłączył Elderland i do dziś Elderlandu nie udało się włączyć ponownie, m.in. dlatego, że wspomniany JKM Daniel von Witt odrzucił zaoferowaną mu pomoc ze strony Sarmacji — dla obserwatorów wątku - tak, złożyłem propozycję pomocy dla Elderlandu, początkowo spotkała się ona z zainteresowaniem, po czym została odrzucona na podstawie raczej wymuszonego argumentu. Ale to już było, nie ma do czego wracać.

Faktem natomiast jest też to, że Monderia jako do niedawna część Elderlandu, jest krajem, który można w prostej linii z Elderlandu wyprowadzić. Monderia nie tworzy nowej narracji, nowych zasad, nowej historii. Odwołuje się do swego dziedzictwa, które dotąd realizowała w ramach Elderlandu. Elderlandu zaś nie ma. Monderia postanowiła iść własną drogą, i tu zaczyna się historia wyżej wspomnianych proklamacji, ale i moich rozmyślań nad tą sprawą. I wbrew temu co niektórzy twierdzą, fakt, iż za Monderią stoją von Thornowie, nie oznacza automatycznie mojego udziału w tych działaniach. Nie odrywałem Monderii od Elderlandu, nie buduję Monderii teraz. Natomiast nie mogę udawać, że zarówno sarmacki sojusznik, jak i sarmacki przyjaciel, podejmują określone działania na arenie międzynarodowej i twierdzić, że problemu nie ma. Jest. I wymaga mojej uwagi, i decyzji. Taka decyzja zapadnie do wieczora, jako rzekłem wcześniej.
Pozdrawiam,
Robert Fryderyk
Książę-senior Sarmacji

Postprzez Karolina Aleksandra 5 sie 2018, o 15:21

Mam tak wiele myśli w odpowiedzi na ten post, że nie wiem, od czego zacząć. Może od podstaw.

Odwołuje się do swego dziedzictwa, które dotąd realizowała w ramach Elderlandu. Elderlandu zaś nie ma.

Elderland jest. I wbrew pozorom, Elderland to nie tylko JKM Daniel von Witt. Przykładem może być chociaż to, że po usunięciu KE z serwera KD na forum dreamlandzkie wchodzą stale obywatele elderlandzcy, zapewne nawiązując korespondencję między sobą. Elderland przez wiele lat wzmacniał Dreamland, i Dreamland wzmacniał Elderland. Działało to w obie strony.

„Elderlandu nie ma”? Wystarczyłoby, żeby Jan Dagobard czy Hewret napisali e-mail do JKM Daniela von Witta, aby dowiedzieć się, czy faktycznie go nie ma. Ba, w jednym z pierwszych postów po powrocie na forum KD JKM Witt zaznaczył, że trwają prace nad postawieniem strony; serwer już jest.

Monderia? Zdaję sobie, że w kwestii aktywności nie byłam najlepszą monarchinią, ale starałam się odpowiadać na wszelkie zapytania monderyjskie jak najszybciej. Ba, poganiałam do uczestnictwa w głosowaniach czy do pisania na forum. Hewret od roku obiecywał nowe tło na forum Elderlandu, został także członkiem służb informatycznych. Jego umiejętności informatyczne na pewno pozwoliłyby na szybszy powrót Królestwa do wirtuala.

Monderia miała zresztą w ramach KE sporą autonomię i jestem pewna, że gdyby zaszła potrzeba, dałoby się wynegocjować dużo więcej. Jak wszyscy wiemy, JKM Witt nie jest zwolennikiem ograniczania aktywności w państwach wirtualnych.

Dlatego jest mi bardzo smutno. Bo lubię Jana Dagobarda, lubię Hewreta, dawałam Wam — Panowie — narzędzia do działania w Królestwie. Wy często mieliście realiozę — jak ja. Nie wszystko dało się zrealizować, ale… Jeśli chodziło tylko o to, że w Elderlandzie jest Daniel von Witt, to trochę… kiepski argument. Nie zrobiliście na złość Danielowi von Wittowi. Sprawiliście tylko przykrość co najmniej pięciu osobom, które angażowały się w budowę Elderlandu. Nie dawaliście publicznie znaków, że coś się Wam w KE nie podoba, po prostu wyszliście z kraju w jego godzinie potrzeby. Co więcej, Wasze pragnienie niepodległości paradoksalnie doprowadziło do tego, że pojawienie się strony KE zajmie nieco dłużej. Ciekawostka.

Ale przyznaję — nie było to niespodziewane, a wręcz czasami zbyt widoczne w naszych rozmowach było to, że jeśli pojawi się okazja, to spróbujecie działania na swoim. Po prostu to wciąż smutne. No i w tym kontekście to tym bardziej kuriozalne, że niektórzy nazywają Monderię „kontynuacją elderlandzkości”. Monderia postanowiła iść swoją drogą, po prostu — zupełnie inną od Elderlandu. Rozumiem, że Księstwo Sarmacji chciałoby ją uznać i nie mam tutaj wpływu na tę decyzję, ale uważam, że podstawianie Monderii pod Elderland jest po prostu nieadekwatne. To w tym momencie dwa różne kraje.

Miłej niedzieli.

KvL
Karolina Aleksandra

Królowa Seniorka Dreamlandu, Królowa Matka Elderlandu, Diuczessa-Wspomożycielka Sarmacji, diuczessa Heidesheim, markiza Vankinner, baronessa Sarmacji, honorowa obywatelka Królestwa Teutonii, Rzeczpospolitej Sclavińskiej, Gellonii i Starosarmacji
Karolina Aleksandra
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Daniel von Witt 7 sie 2018, o 17:37

Fatalnie się stało dla Księstwa, że to ustawia się w rządku państw agresywnych bez racjonalnego powodu, wspierając dekompozycję innego państwa. W takich okolicznościach Sarmacja może liczyć w przyszłości, gdyby dotknięta została naruszeniem swojej integralności terytorialnej, na podobne gesty ze strony elderlandzkiej. Ślepotą jest wspierać sojusznika zachowującego się maniakalnie i dążącego do eskalacji konfliktu wewnętrznego w innym państwie. W związku z tym Królestwo zamraża swoje nieoficjalne kontakty polityczne z Księstwem, a Kompania Wittów wycofuje się z sarmackiego rynku.

(-) Daniel von Witt
Daniel von Witt

Postprzez Julian FER 9 sie 2018, o 16:18

Daniel von Witt napisał(a):
Fatalnie się stało dla Księstwa, że to ustawia się w rządku państw agresywnych bez racjonalnego powodu, wspierając dekompozycję innego państwa. W takich okolicznościach Sarmacja może liczyć w przyszłości, gdyby dotknięta została naruszeniem swojej integralności terytorialnej, na podobne gesty ze strony elderlandzkiej. Ślepotą jest wspierać sojusznika zachowującego się maniakalnie i dążącego do eskalacji konfliktu wewnętrznego w innym państwie. W związku z tym Królestwo zamraża swoje nieoficjalne kontakty polityczne z Księstwem, a Kompania Wittów wycofuje się z sarmackiego rynku.

(-) Daniel von Witt

Trochę szkoda. Skoro jednak Król się wycofał z Baridasu to może uda się nawiązać jakieś nieoficjalne kontakty?
(-) Julian markiz Fer at Atera
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Daniel von Witt 27 sie 2018, o 10:17

W ostatnim czasie, gdy dochodziło do pewnych przemian w Królestwie Baridasu, nie byłem aktywny w mikronacjach na tyle, by rozpoznać te przemiany i móc je ocenić. Jeżeli będzie mi wiadomym, że Królestwo Baridasu zdobywa zasłużoną mu suwerenność i jest władne prowadzić swoją politykę zagraniczną bez oglądania się na Grodzisk - wówczas współpraca elderlandzko-baridajska będzie możliwa i chętnie ze strony elderlandzkiej będę ją inicjował.

(-) Daniel von Witt
Daniel von Witt

Postprzez RCA 27 sie 2018, o 10:22

Na (Wasze) (nie)szczęście (chyba) polityka zagraniczna Baridasu to wciąż domena Księstwa Sarmacji, Grodziska i moja.
Pozdrawiam,
Robert Fryderyk
Książę-senior Sarmacji

Postprzez Daniel von Witt 27 sie 2018, o 10:29

Dziękuję Waszej Książęcej Mości za szybkie i zwięzłe nakreślenie, że w tej sprawie do żadnych przemian nie doszło, a to znów znaczy, że moje słowa z 7 sierpnia odnoszą się cały czas także do Królestwa Baridasu.

(-) Daniel von Witt
Daniel von Witt

Postprzez RCA 27 sie 2018, o 10:48

Daniel von Witt napisał(a):Dziękuję Waszej Książęcej Mości za szybkie i zwięzłe nakreślenie, że w tej sprawie do żadnych przemian nie doszło, a to znów znaczy, że moje słowa z 7 sierpnia odnoszą się cały czas także do Królestwa Baridasu.

Ależ bardzo proszę Wasza Królewska Mość.

Wielokrotnie Księstwo Sarmacji, i ja osobiście, dawałem wyrazy sympatii Waszej osobie, trochę mnie zatem męczy granie nutą "uznaliście Monderię, idźcie precz, nic dla Was nie zrobię". Rozumiem problemy Elderlandu, śmiem stwierdzić, że byłem bodaj pierwszą osobą, która wyciągnęła do Was dłoń z pomocą, i to pomocą nie byle jaką. Odrzuciliście ją. Elderland od dawna zbywał próby zacieśniania stosunków, które na przestrzeni miesięcy ostatnich podejmowałem - a mieliśmy już uzgodnioną treść traktatu. Wpierw to było zasłanianie się Dreamlandem, teraz zaś Monderią. Zawsze coś. Macie, to oczywiste, prawo do tego i nic mi do tego. Niemniej proszę nie oczekiwać, że w momencie zejścia tematów na kanwę polityki zagranicznej będziemy udawać, że problem z istnieniem Elderlandu nie zaistniał.

Monderia jest też sytuacją dynamiczną - wydaje się bowiem, iż mimo chęci kraj ten nie stworzy nowej jakości i nie wyrośnie z niego piękny kwiat. Nie mówię, że popełniłem błąd, ale... może czas zweryfikuje, że jednak tak się stało.

Nie trzaskałbym drzwiami Wasza Królewska Mość.
Pozdrawiam,
Robert Fryderyk
Książę-senior Sarmacji

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zagranica