Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

[D] Debata obywatelska o budżecie Królestwa Teutonii

Moderator: Królestwo Teutonii: władze

Jak powinien wyglądać budżet Królestwa Teutonii?

Ankieta wygasła 31 maja 2015, o 02:49

Elastyczny budżet oparty na procentowym rozłożeniu puli środków na dany miesiąc
4
50%
Stały budżet oparty na sztywno określonych kwotach na pokrycie wydatków miesięcznych
0
Brak głosów
Mieszany budżet oparty na połączeniu i zbalansowaniu budżetów elastycznego i stałego
2
25%
Brak budżetu - nie ma sensu planować budżetu, obecna metodyka zarządzania jest zadowalająca
2
25%
Nie mam zdania
0
Brak głosów
 
Liczba głosów : 8

[D] Debata obywatelska o budżecie Królestwa Teutonii

Postprzez Roland 24 maja 2015, o 01:31

Wasza Królewska Wysokość!
Dumni Teutończycy!


Rozpoczynamy pierwszą debatę obywatelską - jedną z wielu, jakie Rada Królestwa poprowadzi w celach konsultacyjnych - w sprawie budżetu Królestwa Teutonii. Jak wiemy libert ma niewielką wartość, tak się przynajmniej mówi, bo osoby prywatne mają go po prostu dużo, ale przykład Rady Ministrów pokazuje, że w administracji publicznej sprawa już różowa nie jest. Co prawda bilans miesięczny, uśredniony za kwiecień i maj mamy dodatni, niemniej kwota subwencji już waha się w zależności od miesiąca nawet ± 20 000,00Ⱡ, co może powodować okresowe powodowanie ujemności tego bilansu.

Może garść faktów:
Pensje: 35 500,00Ⱡ | Dotacja: 50 000,00Ⱡ | Suma: 85 500,00Ⱡ
Subwencja: 77 400,00Ⱡ | Podatki: ok. 22 960,00Ⱡ | Suma: 100 360,00Ⱡ
Różnica: 14 860,00Ⱡ

Osobiście wolałbym mieć dobrze zbalansowane finanse, by nie martwić się, że mi, lub osobom po mnie, zabraknie środków na koncie. Nie ma się co też podniecać ponad półtora milionowym saldem na dzień dzisiejszy. Praktycznie całą końcówkę można obciąć na wydatki związane z rocznicą. Miasta też nie są w stanie się same na dłuższą metę utrzymać. Mamy ich za dużo w stosunku do mieszkańców. Trzeba będzie je wspierać. Podobnie jak Gazetę Teutońską, by pobudzić aktywność. Rada Królestwa ma też na uwadze wydatki na wsparcie nowych mieszkańców Teutonii. W związku z tym potrzebujemy rozwiązań stabilizujących budżet.

Jako Lord Koadiutor chcę zaproponować rozwiązanie o którym już mówiłem:
Elastyczne gospodarowanie libertem - Rada Ministrów ma problemy finansowe, a co za tym idzie wysokość subwencji, głównego źródła dochodów Królestwa, jest w dzisiejszych czasach bardzo niepewna i zmienna. Sztywne ustalanie kwot wynagrodzeń, czy baz do zabezpieczania środków na wypełnianie ustawowych obowiązków socjalnych grozi w takiej sytuacji generowaniem deficytu. Chciałbym zamienić model jasno określonych kwot na model proporcjonalnego udziału w kwocie subwencji. W związku z czym należałoby utworzyć kilka funduszy celowych, a subwencję dzielić w równej części na te właśnie fundusze.
 • Fundusz Promocji i Obywatelstwa - fundusz celowy, przeznaczony na opłacanie czynności związanych z promocją Królestwa Teutonii, oraz wypłatą jednorazowej pomocy finansowej dla nowowpisanych do Rejestru Obywateli Teutońskich (stanowiącej 10% środków funduszu).
 • Fundusz Inicjatyw i Dotacji - fundusz celowy, przeznaczony na opłacanie nagród związanych z inicjatywami państwowymi Królestwa Teutonii, opłacaniem płac związanych z ich przygotowaniem, oraz wypłacaniem dotacji na w/w cele, będące przedmiotem inicjatywy prywatnej obywateli teutońskich.
 • Fundusz Pracy i Aktywności - fundusz celowy, przeznaczony na opłacanie wynagrodzeń dla funkcjonariuszy Królestwa Teutonii, oraz na wspieranie aktywności, po przez wypłatę nagród stymulujących pozytywną aktywność kontentotwórczą.
 • Fundusz Królewski - fundusz celowy przeznaczony na działalność Króla Teutonii i jego Kancelarii Królewskiej.
 • Fundusz Rezerw - fundusz celowy, na którym gromadzone byłyby środki rezerwowe i środki nie wykorzystane przez dany fundusz w miesiącu fiskalnym, a z którego możnaby kierować środki finansowe do funduszy narażonych na wyczerpanie.


Zaznaczam jednak, że nie będę się upierał przy swoim, ba! Liczę, że pojawią się propozycje lepsze! Zachęcam do udziału w debacie. Musimy sobie odpowiedzieć na pytania: Jak zarządzać finansami? Jak wyliczać wysokość pensji? Jak nagradzać za nadmiarowo wykonaną pracę? Jak nagradzać za prace okresowe i pozasystemowe? Skąd wziąć więcej liberta? Jak sprawić by Teutonii nigdy nie zabrakło pieniędzy na koncie?

Jednocześnie zachęcam do udziału w ankiecie sondażowej w tym temacie (można wybrać tylko jedną opcję, ale można też zmieniać głos. Wyniki za 7 dni)!Z poważaniem,
(-) R. Heach, Lord Koadiutor
(—) Roland hr. Heach-Romański,
były funkcjonariusz, płodny artysta,
a także oddany systemowiec
ObrazekObrazekObrazek

Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii
 

Re: [RK] Debata obywatelska o budżecie Królestwa Teutonii

Postprzez Marek 24 maja 2015, o 09:44

Tu masz racje budżet w naszych warunkach musi być zbilansowany, każde wydatki muszą byś skrzętnie przemyślane, nie możemy go rozwalić za jednym razem. Co do wynagradzania urzędników, myślałem nad wprowadzeniem podstawowej pensji + odpowiedni mnożnik pensji za sprawowaną funkcje. Co do pracy nieetatowej jednym rozsądnym posunięciem będzie tu wprowadzeni zakresu sumy wynagrodzenia,.Jednak i to może nastręczając pewne problemy, ile komu przyznać.
Co do pozyskania libertów, jedynym posunięciem będzie dobra inicjatywa która je wygeneruje.Tak myślałem nad podwyżka podatków lub wprowadzenie nowego, jednak trzeba to jeszcze szerzej przedyskutować.
(-) Marek diuk Chojnacki (A7718)
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 

Re: [RK] Debata obywatelska o budżecie Królestwa Teutonii

Postprzez Roland 24 maja 2015, o 11:17

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem, jeśli idzie o wypłacalność jest metoda procenta od pewnej kwoty. Tą kwotą mogłaby być np.: subwencja + 5% z obecnego salda konta Królestwa (bo z samej subwencji wyżyć się nie da). By się jednak nie okazało, że ktoś będzie pracował za bezcen możnaby wprowadzić pojecie płacy minimalnej, a ponad ją ustalać pensje procentowo, przeznaczając na nie np.: połowę środków.

Co do podatków, owszem można je podnieść do maksimum czyli do 10%, ale to da ok. 22 000,00Ⱡ, czyli kwotę dosyć małą. Nowe podatki zaś nastręczą biurokracji, a do tej trzeba ludzi. Zaś nie mamy inicjatyw informatycznych jak Microloteria, Restauracja GiS itd. by na nich zarabiać. Co prawda być może powstanie Karczma, Król też pracuje nad projektem tego typu, możnaby też tam poszukać źródeł dochodu.

Jedno jest pewne, tutaj trzeba szczegółowych ustaleń i ponownej nowelizacji ustawy, tym razem napisać ją należy uniwersalniej. Obecnie ilekroć centrala coś zmieni tylekroć nam to się odbija na tej ustawie. Zatem... jeśli nowe podatki, to jakie?
(—) Roland hr. Heach-Romański,
były funkcjonariusz, płodny artysta,
a także oddany systemowiec
ObrazekObrazekObrazek

Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii
 

Re: [D] Debata obywatelska o budżecie Królestwa Teutonii

Postprzez Roland 31 maja 2015, o 05:37

Kończymy część debaty przeznaczoną na luźne propozycje. W przeciągu kilku dni RK poda konkretny projekt w tej sprawie.
(—) Roland hr. Heach-Romański,
były funkcjonariusz, płodny artysta,
a także oddany systemowiec
ObrazekObrazekObrazek

Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii
 

Re: [D] Debata obywatelska o budżecie Królestwa Teutonii

Postprzez Roland 31 maja 2015, o 09:54

Wasza Królewska Wysokość!
Dumni Teutończycy!

W trwającej tydzień debacie oraz towarzyszącej jej ankiecie uczestnicy zdecydowali, że budżet królestwa powinien być elastyczny i zbilansowany w taki sposób, by nie generować miesięcznego ujemnego salda konta. W związku z tym Rada Królestwa ma zaszczyt zaprezentować wstępny projekt realizacji reformy.

Bazą miesięczną do pokrycia wydatków miesięcznych Królestwa Teutonii będą miesięczne dochody Teutonii (subwencja rządowa, dochody z podatków, inne przychody miesięczne). Dochody te rozdzielane będą do miesiąca w 100%. Dla utrzymania wydatków w ryzach tworzy się pięć funduszy celowych:
 1. Fundusz Promocji i Obywatelstwa [20%] z którego wypłacać się będzie pomoc finansową dla nowych obywateli teutońskich i pokrywało wydatki związane z promocją Królestwa.
 2. Fundusz Inicjatyw i Dotacji [30%] z którego pokrywa się wydatki na realizację wniosków o dotacje.
 3. Fundusz Pracy i Aktywności [40%] z którego pokrywa się wydatki na wypłatę wynagrodzeń i nagród za pracę na rzecz KT, oraz za aktywność w Gazecie Teutońskiej.
 4. Fundusz Królewski [5%] z którego pokrywa się wydatki na Kancelarię Królewską.
 5. Fundusz Rezerw [5%] na którym gromadzi się rezerwę budżetową i z którego zasila się braki w powyższych funduszach.
Po zakończeniu miesiąca rozliczeniowego, środki zaoszczędzone na powyższych funduszach lokuje się w Funduszu Rezerw.

W celu zapewnienia dostatecznej kwoty wynagrodzeń, oraz świadczeń, RK proponuje, by obecnie zgromadzone środki na koncie KT rozdysponować w rozłożeniu na 3 lata, w taki sposób, by kwotę poniżej miliona umieścić całościowo w Funduszu Rezerw, zaś pozostałe środki rozdzielić na miesięczne raty zasilające bazę budżetu w rozliczeniu trzyletnim. Przy zastosowaniu tego zabiegu, można przedstawić poniższą prognozę:

Obrazek
*W prognozie nie funkcjonują jeszcze nowe urzędy, była ona bowiem opracowywana jeszcze przed wyborami. Nie stanowi ona też wiążącej oferty, a jedynie obrazuje założenia reformy.


Czekamy na opinie i sugestie co do rozwiązania!
(—) Roland hr. Heach-Romański,
były funkcjonariusz, płodny artysta,
a także oddany systemowiec
ObrazekObrazekObrazek

Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii
 

Re: [D] Debata obywatelska o budżecie Królestwa Teutonii

Postprzez Marek 1 cze 2015, o 20:06

Pomysł fajny tylko jak fizycznie załatwić te fundusze, jak rzeczywiste instytucje, czy typowo wirtualnie na papierku.Ja jednak nie jestem za wypłatami dla senatorów i marszałków. Zawsze były to urzędy szanowane, jednak nigdy nie przysługiwała pensja. Co do przedstawionych wypłat uważam że jest trochę zbyt niska.
Co do metody wypłacania wynagrodzeń dla urzędników, to wymyśliłem tutaj podstawa w wysokości 2 tys dla urzędnika plus dodatki za określoną funkcję, w postaci mnożnika do wynagrodzenia

Przykład:
2 tyś podstawy plus 2,0 mnożnik do wynagrodzenia co daje 4 tys

Oczywiście mnożniki można poustawiać indywidualnie do funkcji i jej ważności.
Co do Co do wynagrodzenia Króla uważam, ze powinno być stałe do 10 tys miesięcznie.
Jednak w ten sposób rozwalimy załzawienia budżetowe, co będzie totalną kichą.
Następny temat wynagrodzenia nieetatowe, tutaj ciężko wyznaczyć przelicznik za wykonaną prace, taki rozsądnym wyjściem z sytuacji będzie wyznaczenie limitu od do. W formie umowy zlecenia.
(-) Marek diuk Chojnacki (A7718)
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 

Re: [D] Debata obywatelska o budżecie Królestwa Teutonii

Postprzez Roland 2 cze 2015, o 13:36

Przedstawiam wam projekt ustawy, dostosowujący obecną Ustawę o finansach publicznych, do warunków nowych reform, jakie RKT będzie realizowała pod moim przywództwem:

Ustawa Senatu Królestwa Teutonii nr ...
o zmianie Ustawy Senatu Królestwa Teutonii nr 3/2014 o finansach publicznych Królestwa Teutonii
z dnia 7 września 2014 r.


Art. 1.

W Art. 2. zmienia się:
 1. Ust. 1. ("Podatek z art. 1. pkt 1. w wysokości 5% ceny zakupu posiłku.") na: "Podatek z art. 1. pkt 1. w wysokości 10% ceny zakupu posiłku."
 2. Ust. 2. (" Podatek z art. 1. pkt 2. w wysokości 5% kwoty tantiemy.") na: " Podatek z art. 1. pkt 2. w wysokości 10% kwoty tantiemy."

Art. 2.

W Art. 3.:
 1. Uchyla się Ust. 3.,4.,5. i 6.
 2. Dodaje się Ust. 7. w brzmieniu: "Tryb i zasady ustalania wysokości wynagrodzeń i nagród za wykonywanie zleceń jednorazowych określa rozporządzenie urzędnika właściwego ds. finansów."

Art. 3.

Art. 4. uchyla się.

Art. 4.

W Art. 5. uchyla się Ust. 4. i 5.

Art. 5.

Dodaje się Art. 2a. [Budżet Królestwa Teutonii] w brzmieniu: "Szczegółowy rozdział środków finansowych na poszczególne dziedziny życia społeczno-gospodarczego w Królestwie Teutonii oraz tryb i zasady gospodarowania środkami finansowymi Królestwa Teutonii określa Rozporządzenie o budżecie Królestwa Teutonii wydawane przez przewodniczącego Rady Królestwa Teutonii."

Art. 6.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.


W załączniku zaś symulacja kształtu owego budżetu za miesiąc maj, na miesiąc czerwiec br.


(-) Roland Heach,
Lord Koadiutor
Załączniki

Teutonia - budżet.xls
(41.5 KiB) Pobrane 7 razy
(—) Roland hr. Heach-Romański,
były funkcjonariusz, płodny artysta,
a także oddany systemowiec
ObrazekObrazekObrazek

Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii
 

Re: [D] Debata obywatelska o budżecie Królestwa Teutonii

Postprzez mtk 3 cze 2015, o 08:39

w kwestii wysokości wynagrodzeń wg. mnie lepiej aby ustalał to senat bądź chociaż musiał wyrazić na to zgodę.
--
hr. Mateusz Wilhelm I
Król Senior Teutonii

Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Królestwo Teutonii
 

Re: [D] Debata obywatelska o budżecie Królestwa Teutonii

Postprzez Roland 3 cze 2015, o 12:01

Można dodać wzmiankę o zgodzie senatu.
(—) Roland hr. Heach-Romański,
były funkcjonariusz, płodny artysta,
a także oddany systemowiec
ObrazekObrazekObrazek

Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii
 

Re: [D] Debata obywatelska o budżecie Królestwa Teutonii

Postprzez Roland 7 cze 2015, o 18:11

W związku z brakiem jakiejkolwiek aktywności dyskutantów stawiam wniosek, że temat się wyczerpał. W związku z czym debatę zamykam. Ustawa zostanie przekazana do Senatu.
(—) Roland hr. Heach-Romański,
były funkcjonariusz, płodny artysta,
a także oddany systemowiec
ObrazekObrazekObrazek

Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii
 


Powrót do Archiwum Izby Lordów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość