Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Igrzyska

Moderator: Królestwo Teutonii: władze

Re: Igrzyska

Postprzez von Lichtenstein 6 kwi 2013, o 08:31

A pozostałe sfery opisów artykułów etc. ?
Michael ik Lihtenštán,
úr Gewerded Kong ik Teutonies
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Królestwo Teutonii
 

Re: Igrzyska

Postprzez Hetman_Gotfryd 7 kwi 2013, o 21:12

Witam
Praca zlecona dla TIH będzie gotowa najpóźniej do wrotku wieczora.
Gotfryd Slavik diuk de Ruth
HETMAN WIELKI KSZ
h.Czarna Lilia
Palatyn Ruhnhoff
Diuk Kamiennego Brzegu
Rektor Teutońskiego Instytutu Historii
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel
 

Re: Igrzyska

Postprzez Hetman_Gotfryd 9 kwi 2013, o 15:01

Witam
Coś takiego udało mi się stworzyć...Historia sportów zimowych w Królestwie Teutonii

Witam na początek trochę ogólniej historii sportów zimowych do których niewątpliwie zaliczamy narciarstwo alpejskie i klasyczne, snowboard, skoki narciarskie, saneczkarstwo, bobsleje, skeleton, hokej na lodzie, jazda figurowa na lodzie, short track, jazda szybka na lodzie, bojery, biatlon, curling, skibob. Najbardziej popularną dyscypliną sportów zimowych na terenie Królestwa Teutonii; jest narciarstwo alpejskie. Nie mały wpływ na takie zainteresowanie mają korzystne warunki terenowe i klimatyczne pozwalające na uprawianie tej dziedziny sportu praktycznie przez cały rok.
Trzeba przyznać, że historia narciarstwa jest bardzo długa, aczkolwiek z dzisiejszym pojęciem narciarstwa ma ona niewiele wspólnego. Faktem jest natomiast ze najstarsze ślady używania nart pochodzą sprzed 5000-3000lat p.n.e. Tak naukowcy wskazują że już 5000 lat przed nasza erą w rejonie morza Białego, nad jeziorem Bajkał oraz w Norwegii na wyspie Rődoy używano nart do poruszania się po śniegu, przede wszystkim w celach myśliwskich w pogoni za zwierzyną. Świadczą o tym rysunki naskalne znalezione w tych miejscach. Dlatego też naukowcy doszli do wniosku, że narty powstały w kilku miejscach równocześnie, tam gdzie klimat i warunki wytworzyły do tego potrzebę, dlatego też podzielono pierwsze narty na trzy typy:
Typ południowy (narty krótkie, gołe, bez podbicia skórzanego z wyżłobieniem dla stopy. Narty tego typu występowały od Uralu po południowa Skandynawie oraz w krajach nadbałtyckich aż po Polskę)
Typ arktyczny (występował na Syberii i w północnej Skandynawii. Narty te mają oba końce ostro zakończone i podgięte, obciągnięte futrem, posiadały cztery otwory, przez które były przeciągnięte rzemiona służące do mocowania)
Typ północny (występował tylko w Europie w rejonie Finlandii, narty były nierównej długości i szerokości. Narta lewa z rowkiem była dłuższa. Narta ślizgowa zaś narta prawa krótsza i szersza podbita była skórą i była narta odbijająca
Uzupełnieniem tego ekwipunku był oczywiście kij, który spełniał różne zadania, służył do kierowania, hamowania, utrzymywania równowagi oraz jako podręczna broń. Pierwsza wzmianka o użyciu dwóch kijów pochodzi dopiero z 1713r.
W okresie średniowiecza spotykamy już pisemne wzmianki o nartach w pieśniach i legendach skandynawskich, co świadczy o uprawianiu narciarstwa przez ludy północy. W owym czasie narty służyły do celów komunikacyjnych, myślistwa i techniki wojennej.
Dopiero wiek XIX rozpoczął nową erę w dziejach narciarstwa nie już tylko jako środka lokomocji, ale jako dyscypliny sportu. Za kolebkę narciarstwa uważa się Norwegię gdzie w 1843 roku w TROMSØ rozegrano pierwszy bieg narciarski na dystansie pięciu kilometrów. Natomiast już w 1850 roku w Telemarku zaczęto uprawiać biegi w formie slalomu, zjazdu i skoki przez stopień. Pierwszy konkurs skoków został zorganizowany w 1868 w Christiani.
Narciarstwo zyskało popularność przez norweskiego badacza F. Nansena i narty rozpowszechniły się na całym kontynencie a szczególnie w krajach alpejskich pod koniec XIX wieku. Początek XX wieku to burzliwy rozwój narciarstwa, powstają pierwsze szkoły narciarskie i co ważne następuje wyraźny podział na narciarstwo klasyczne i zjazdowe.

W przypadku zamiłowania mieszkańców Teutonii do narciarstwa prym wiodą Hedalczycy osiedleni na początku XV wieku, o nich to z cała pewnością możemy powiedzieć iż przywieźli ze sobą narty i skutecznie ich używali do poruszania się po terenach podgórza jak i gór.
Prawdziwy jednak szał na narciarstwo zapanował dopiero w trzeciej dekadzie XX wieku kiedy to bogaci magnaci i potentaci przemysłowi szukający skutecznej formy wypoczynku w górach zaczęli jeździć na nartach. Zapanował istny szał na jazdę na nartach, a jak wiadomo przykład idzie z góry więc w niedługim czasie pozostałe grupy społeczne zaczęły też smakować tej „magnackiej rozrywki” jak wtedy nazywano narciarstwo. W roku 1938 w miejscowości Jurdze zorganizowano pierwszy bieg narciarski o puchar Namiestnikowski. Zwycięzcą okazał się młody mieszczanin Julian Berso; który to okazał się najbardziej znanym promotorem tej dziedziny sportu. W styczniu i lutym 1939 roku powstały pierwsze organizacje narciarskie: Hedalskie Towarzystwo Narciarskie we Jurdze i Sekcja Narciarska Towarzystwa Hedalskiego w Willo. Te dwa ośrodki stały się kuźnia gdzie wielu młodych ludzi, gdzie zostało zaszczepione im zamiłowanie do jazdy na nartach. Do ich członków zaliczano przedstawicieli Cesarskiej rodziny panującej w Teutonii. Nie wątpliwie od tamtych czasów narciarstwo jest dalej ulubionym sportem zimowym mieszkańców Królestwa Teutonii a licznie powstałe ośrodki narciarskie powstałe na archipelagu wsyp teutońskich pozwalają cieszyć się tym sportem o każdej porze roku.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie to największe święto wszystkich miłośników sportów zimowych. Organizowane są co cztery lata, od roku 1924.
Pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie zorganizowano w 1924 roku w Chamonix we Francji. W 16 konkurencjach rywalizowało wówczas 16 reprezentacji narodowych, czyli w sumie 250 sportowców. Dla porównania – w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver wystartowało 2566 reprezentantów 82 państw. Rywalizowali oni w 86 konkurencjach wchodzących w skład 15 dyscyplin sportowych.
Zaplanowane na lata 1940 i 1944 igrzyska, zostały odwołane ze względu na II wojnę światową.
Pierwsze powojenne Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1948 roku w szwajcarskim Sankt Moritz.
Bardzo znaczące pod względami politycznymi były także pierwsze igrzyska po upadku komunizmu i zburzeniu Muru Berlińskiego. Odbyły się one we francuskim Albertville w 1992 roku. Do rywalizacji przystąpiły wówczas reprezentacje państw wyłonionych z dawnego bloku radzieckiego oraz zjednoczone Niemcy.
Gotfryd Slavik diuk de Ruth
HETMAN WIELKI KSZ
h.Czarna Lilia
Palatyn Ruhnhoff
Diuk Kamiennego Brzegu
Rektor Teutońskiego Instytutu Historii
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel
 

Poprzednia strona

Powrót do Archiwum Izby Lordów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość