Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Poprawka do ordynacji wyborczej

Moderator: Królestwo Teutonii: władze

Re: Poprawka do ordynacji wyborczej

Postprzez Vladimir 22 mar 2013, o 19:31

Żeby nie zaczynać nowego tematu, piszę tutaj. Otóż, w ankiecie większość obywateli teutońskich poparła demokrację bezpośrednią. Przedkładam więc najpierw w Komnacie, w celu konsultacji, projekt nowelizacji Konstytucji, który wpradziłby taką formą władzy w Teutonii:

Ustawa Senatu Królestwa Teutonii
ws. nowelizacji Konstytucji Królestwa Teutonia z 19 marca 2012 roku.

Art. 1
1. Art. 18, ustęp 1 w brzmieniu:
"1. W skład Senatu wchodzą, jako senatorzy:
1) Mer Srebrnego Rogu,
2) Tenutariusz Królewski – jako naczelnik Złotego Grodu,
3) Lord Prawej Tarczy - jako naczelnik Ligi Miast Staroteutońskich,
4) Lord Lewej Tarczy - jako naczelnik Ligi Miast Złotego Brzasku,
5) dwaj Senatorzy wybierani na sześciomiesięczną kadencję"
,
zyskuje brzmienie:
"W skład Senatu wchodzą, jako senatorzy, wszyscy obywatele teutońscy, którzy znajdują się w Rejestrze Obywateli Teutońskich".
2. Art. 19, ustęp 4 w brzmieniu: "Powoływanie i odwoływanie naczelników miejscowości w okresie od zwołania Senatu na sesję do zamknięcia sesji Senatu jest zakazane" zyskuje brzmienie: "Wpisania do Rejestru, jak i wypisanie z niego w okresie od zwołania Senatu na sesję do zamknięcia sesji Senatu jest zakazne".
3. Art. 21, ustęp 1 w brzmieniu: "Pracami Senatu kieruje Marszałek, wybierany przez senatorów w drodze uchwały podjętej zwykłą większością głosów. Wybór Marszałka przeprowadza Król" zyskuje brzmienie: "Pracami Senatu kieruje Marszałek, wybierany przez senatorów spośród naczelników miejscowości w drodze uchwały podjętej zwykłą większością głosów. Wybór Marszałka przeprowadza Król".
4. Art. 23, ustęp 1 w brzmieniu: "Inicjatywa ustawodawcza przysługuje Królowi, Senatorom i grupie co najmniej czterech obywateli teutońskich" zyskuje brzmienie: "Inicjatywa ustawodawcza przysługuje Królowi i Senatorom".

Art. 2
Tracą moc następujące akty prawne:
1) Ustawa Senatu Teutonia nr 3/2012 o ordynacji wyborczej z 04 września 2012 roku.

Krótko opiszę, co takiego by to zmieniło. Przede wszystkim wszyscy obywatele zapisanie w rejestrze staliby się senatorami. Marszałek wybierany byłby tylko spośród naczelników miejscowości (taki drobny przywilej, żeby, bądź, co bądź, choć odrobinę uczynić z tego urzędu godnośc prestiżową). Ustawa kasowałaby ordynację. Nie wiem tylko, co zrobić z tym, w szczególności chodzi mi o ostatnie zapisy. Chyba automatycznie, z wejściem powyższej ustawy w życie, przestałby obowiązywać?
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
baronet Królestwa Nowej Teutonii,
arcysenator Złotego Grodu i Teutonii,
diuk Abvienolheimu i hrabia Tselebormu,
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Re: Poprawka do ordynacji wyborczej

Postprzez Hetman_Gotfryd 23 mar 2013, o 21:56

Witam
Nie wiem czy dobrze Kolegę zrozumiałem chodzi o całkowite unieważnienie tego dokumentu
Ustawa Senatu Teutonii nr 1/2012 w sprawie reformy terytorialnej Królestwa Teutonii.
Nie mniej zastanawia mnie pewna sprawa ; Albo mi umknęło albo nie w tym wątku powinno się znaleźć sformowanie o sposobie glosowania tzn. skoro demokracja zwyciężyła to jak rozwiązać kwestie czy w wyniku glosowania wystarczy zwykła większość głosów aby uznać je za ważne i jaka jest minimalna liczba osób biorących udział w glosowaniu
Kurcze to chyba nie w tym wątku ;)
Gotfryd Slavik diuk de Ruth
HETMAN WIELKI KSZ
h.Czarna Lilia
Palatyn Ruhnhoff
Diuk Kamiennego Brzegu
Rektor Teutońskiego Instytutu Historii
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel