Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Kontrowersyjny pomysł tytułów

Miejsce rozmów na wszelkie tematy z Teutonią związane — powitania, pytania, projekty obywatelskie.

Kontrowersyjny pomysł tytułów

Postprzez Joanna Izabela 13 maja 2020, o 00:47

Jest to tylko pewna koncepcją z którą część nie lubiąca nadmiaru tytułów nie poprze. Jednak patrząc na to, że jesteśmy wszyscy narracyjnie "szlachtą" i jednak w mikronacjach każdy jest jakoś elitą, nie wydaje mi się żeby było to złe. Chciałabym wykorzystać aspekt tego że jesteśmy Królestwem i zrobić drabinkę tytułów na kształt Wielkiej Brytanii i z podkreśleniem aspektów rodów teutońskich.

Pomysł polega na tym, że rozdzielamy Teutonie na Księstwa, Księstwa na Hrabstwa, po Hrabstwach mogą być jeszcze Baronie. Są to tytuły dostępne jako pula do "przydzielenia".Część tytułów pozwoliłabym sobie zostawić w obrębie rodu cesarskiego. Większa część by była to rozdziału miedzy zasłużonych.

Tytuł nie byłby własnością dożywotnią - po braku aktywności przez 6 miesięcy, uznajemy to za "śmierć" a tytuł zostałby przekazany na linie kolejną (synowie/córki, rozdzielamy tytuły po kolei z możliwością wykluczenia dzieci przy dziedziczeniu, potem wnukowie).
Co jak w prostej linii nie ma komu dziedziczyć? To tytuł wraca do "puli" i można nadać go komu innemu. Tytuł może być odziedziczony tylko przez teutończyka, wybycie poza teren Teutonii czy zrzeczenie się obywatelstwa,
zabranie obywatelstwa nie pozwala na dziedziczenie, a posiadane tytuły z automatu są odbierane.
Co jeżeli ktoś wróci a tytuł został odebrany? To obecnego tytułu nie ma, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby znowu zapracować sobie na kolejny.
Czy można mieć 2 tytuły i wiecej? Można, o to trochę chodzi, jak masz barona, to postaraj się na hrabiego, niby masz Księcia ale może inny tytuł Książęcy jest bardziej prestiżowy.

Ktoś krzyknie, że zaraz będziemy mieli wielu Książąt - tak, możliwe że tak będzie ale jeżeli ktoś sobie zapracował to nie widzę powodu, żeby nie było ich nawet 10.
Dodatkowym atutem może być zrobienie zasad procedencji, wtedy nawet w obrębie tytułów Książęcych jeden będzie ważniejszy niż drugi np. Książe Rarogoni będzie wyżej niż Książe Benden.

Co zyskamy? Narracje. Przydzielając konkretny tytuł dana osoba związana jest chociaż tytularnie z ziemią i wypadałoby żeby o nią dbała. Dodajemy siłę rodom teutońskim, opłacałby się mieć ród złożony z teutończyków, ponieważ tytuły zostawałby wewnątrz rodu. Wcześniejsza zasada procedencji może też dodać uroku naszym uroczystością, tytularnie Król może wskazać kogo by widział na "następce tronu" - to czy to by się ziściło nadal by zależało od elekcji.

Pomysł jest luźny, można krytykować, komentować, dodawać coś od siebie.
(-)Joanna Izabela
Królowa Teutonii
Królestwo Teutonii
Prefektura Sarmacji
Sejm Księstwa Sarmacji
Rada Ministrów
Dobry Obywatel

Re: Kontrowersyjny pomysł tytułów

Postprzez Eugeniusz Maat 13 maja 2020, o 07:41

Ciekawy pomysł, bardzo mi się podoba. Z chęcią go zobaczę jak to wyjdzie.
Úr Burgmáster ik úrs Auterra

Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Teutonii
Dwór Jego Książęcej Mości
Dobry Obywatel

Postprzez kaxiu 14 maja 2020, o 10:07

Pomysł nie jest kontrowersyjny tylko po prostu stanowi reinterpretację dawnego uznaniowego systemu nadawania konfitur przez Księcia Sarmacji, przy jednoczesnym określeniem wprost, że tytuły te są gówno warte, bo starczy na chwilę z oka spuścić i wyparują. Nowością jest co najwyżej to, że zabiera się nie do luftu, tylko na zstępnych (o ile są). Doświadczenie życiowe uczy, że ostatecznie zostanie to doprecyzowane w ten sposób, że Król może tytuły zabierać i rozdawać jeżeli wystąpi jeden z licznych warunków, tj. wedle jego widzimisię.

Jak już wspomniałem tego system motywacji został już dokładnie przetestowany przez szereg monarchów w licznych sarmackich krainach, takich jak chociażby Wagaria, Trzyczaszkowo, Miria, Tropicana, Morvan i Gellonia. Mieszkańcy bardzo polecają, twierdzą że dzięki temu osiągnęli obecną potęgę. Szkoda, że w owym czasie (z uwagi na podłych bojowników Teutońskiego Maja) nie przyjęło się to także w Teutonii - bylibyśmy zapewne równie rozwiniętymi i liczącymi się krainami jak rzeczone Wagaria, Trzyczaszkowo, Miria, Tropicana, Morvan i Gellonia.

Ale szczęśliwie jest jeszcze czas aby naprawić błędy przeszłości i poprowadzić nas ku potędze w stylu divide et impera.
Ostatnio edytowano 14 maja 2020, o 10:32 przez kaxiu, łącznie edytowano 1 raz
Wojciech Hergemon
Książę Zielnyboru
Królestwo Teutonii
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Eugeniusz Maat 14 maja 2020, o 10:22

O i jeszcze jedno pytanie.
Będziemy to dzielić na jakieś mapie? Bo jeśli tak, to z tego co mi wiadomo Loardii nie ma na żadnej.
Úr Burgmáster ik úrs Auterra

Obrazek
Królestwo Teutonii
Dwór Jego Książęcej Mości
Dobry Obywatel

Postprzez Joanna Izabela 14 maja 2020, o 12:00

Loardie na razie pominąłem, wymagałoby to zrobienia mapy i ustalenia nazw geograficznych bo od nich są tytuły.

Roboczo podzieliłam to tak:
Książe Rarogonii (następca tronu, niedziedziczny)
Książe Vargandii
Książe Detzonii
Książe Naservi (cesarski)
Książę Banden
Książe Weyr
Książe Margon (cesarski)
Książe Ruhigebergu
Książe Złotego Wybrzeża
Książe Eltdorf
Książe Fulgenjusza
Książe Wiktorii (cesarski)
Hrabia Lorched
Hrabia Turentt (cesarski)
Hrabia Archard
Hrabia Rigbunne
Hrabia Ognistej Ziemi (cesarski)
Hrabia Rhag en Holl
Hrabia Etol
Hrabia Welland
Baron Ortis
Baron Biti
Baron Bildo
Baron Kardete (cesarski)
Baron Wotopal
Baron Rabo
Baron Custo
Baron Darny
Baron Goropal

Dodatkowo myślę o dodaniu w Hrabiostwach Ruhnhoff, jednak zapytam o to Gotryda. Ma lenno o takiej samej nazwie, a jak wiemy przy nieobecności sam tytuły mógłby przeszłość na kogoś innego (samo lenno by oczywiście zostało przy nim). Natomiast wiadomo, że jako pierwsza linia i opieka nad tym rejonem - tytuł przynależy się Gotrydowi. Również Naservia - lenno Kwaziego jest do omówienia ale mam nadzieje, że akurat IV Książę Teutończyków nie będzie miał problemów z tytułem który zostaje w rodzie, szczególnie że nie będzie chyba zaskoczenia jak powiem, że widziałabym idealnie w tej roli JKW Andrzeja.
(-)Joanna Izabela
Królowa Teutonii
Królestwo Teutonii
Prefektura Sarmacji
Sejm Księstwa Sarmacji
Rada Ministrów
Dobry Obywatel

Postprzez anglov 14 maja 2020, o 18:12

Sama koncepcja podoba mi się szczególnie pod tym względem, że wzmocni znaczenie rodów, a przede wszystkim też utworzy pewnego rodzaju tytulaturę teutońską, bazującą na czymś innym niż tworze abstrakcyjnym.

Osobiście nie zależy mi jakimś szczególnym tytule, dopóki nie ma brutalnych zamachów tradycyjną tytulaturę dla króli seniorów (a takie były, prawdaaa?), dlatego wcale mi się do Naservii nie pali.

kaxiu napisał(a):Pomysł nie jest kontrowersyjny tylko po prostu stanowi reinterpretację dawnego uznaniowego systemu nadawania konfitur przez Księcia Sarmacji, przy jednoczesnym określeniem wprost, że tytuły te są gówno warte, bo starczy na chwilę z oka spuścić i wyparują. Nowością jest co najwyżej to, że zabiera się nie do luftu, tylko na zstępnych (o ile są). Doświadczenie życiowe uczy, że ostatecznie zostanie to doprecyzowane w ten sposób, że Król może tytuły zabierać i rozdawać jeżeli wystąpi jeden z licznych warunków, tj. wedle jego widzimisię.

Jak już wspomniałem tego system motywacji został już dokładnie przetestowany przez szereg monarchów w licznych sarmackich krainach, takich jak chociażby Wagaria, Trzyczaszkowo, Miria, Tropicana, Morvan i Gellonia. Mieszkańcy bardzo polecają, twierdzą że dzięki temu osiągnęli obecną potęgę. Szkoda, że w owym czasie (z uwagi na podłych bojowników Teutońskiego Maja) nie przyjęło się to także w Teutonii - bylibyśmy zapewne równie rozwiniętymi i liczącymi się krainami jak rzeczone Wagaria, Trzyczaszkowo, Miria, Tropicana, Morvan i Gellonia.

Ale szczęśliwie jest jeszcze czas aby naprawić błędy przeszłości i poprowadzić nas ku potędze w stylu divide et impera.

kaxiu, sorry, ale naprawdę… Co Ty teraz tworzysz za narrację?
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii
Trybunał Koronny
Naczelna Izba Architektury
Dobry Obywatel

Postprzez kaxiu 14 maja 2020, o 21:53

kaxiu, sorry, ale naprawdę… Co Ty teraz tworzysz za narrację?

Nie ja tworzę narrację, zresztą moje zdanie nie ma w Teutonii żadnego znaczenia. Otóż pomysł zakłada np. uznanie za niebyłych wszystkich wcześniejszych konotacji z ziemiami teutońskimi, oczywiście za wyjątkiem Naservii, bo dać samym sobie to akurat "ciekawe fabularnie". Potrzeba dowiedzenia czegoś w oparciu o nic nie warte piksele jest doprawdy intrygująca, delikatnie zresztą mówiąc, a przykład świetny.

Po drugie, dość absurdalna zasada, że 6 miesięcy powoduje całkowite umorzenie zasług dla Teutonii. Co jak co, ale przynajmniej po tobie spodziewałem się, że jednak działasz w dłuższej perspektywie. Ale jak widać, jednak nie. Również i dla ciebie to na ile ktoś jest dla Teutonii zasłużony zależy nie od skali zasług, tylko tego czy przynajmniej raz na kwartał napisze jakiś gówniany post.

Zresztą całe tzw. konsultacje tego projektu, polegają na tym, że należy powiedzieć, że fajny. Wszelkie uwagi stanowią atak na majestat królewski. Doprawdy świetnie to wróży całemu temu przedsięwzięciu.

Ale jak już wspomniałem wyżej, moje zdanie nie ma znaczenia, nie mam nawet głosu w Senacie. Chcecie z mikronacji słynącej z poszanowania tradycji i historii zrobić swoisty dwór Kefasa - droga wolna. Nie mój problem.
Wojciech Hergemon
Książę Zielnyboru
Królestwo Teutonii
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez anglov 14 maja 2020, o 23:08

Ponawiam pytanie.

Zresztą. Jeszcze niedawno to Ty byłeś tym, który w ramach inflacji tytułów chciałeś pozbawić Jej Królewską Móść tytułu seniorki, po jej rezygnacji. Teraz mówisz że źle że odbiera się tytuł po dłuższej nieaktywności. Czy to pół roku, czy rok czy więcej – to jest do dogadania przecież. Ale rozumiem że teraz przeprosisz Jej Królewską Mość za swoje działanie legislacyjne w materii tytułu królewskiego i poprzesz zmianę?
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii
Trybunał Koronny
Naczelna Izba Architektury
Dobry Obywatel

Postprzez kaxiu 14 maja 2020, o 23:23

Jeszcze niedawno to Ty byłeś tym, który w ramach inflacji tytułów chciałeś pozbawić Jej Królewską Mość tytułu seniorki, po jej rezygnacji.

No tak, to było więcej niż 6 miesięcy temu, więc już zapomniałeś jak faktycznie było. Nikt nie został pozbawiony żadnych posiadanych tytułów, a nową Konstytucję przegłosowano jeszcze przed zwołaniem Zgromadzenia Elektorów. To tak dla przypomnienia.

Inflację tytułów wywoła raczej rozwiązanie dumnie prezentowane w tym wątku, jakaś walka się szykuje chyba, czy więcej Książąt Koronnych będzie u boku Księcia Sarmacji, czy jednak więcej Książąt Przydzielnych u boku Królowej Teutonii. Książę Sarmacji postawił poprzeczkę wysoko, ale widzę że jest wielka determinacja, aby go pokonać. Chyba w piłkę nożną będą razem grać, bo widzę że Królowa planuje wystawić 11 zawodników bazowego składu i jeszcze Księcia Rarogonii w charakterze rezerwowego.

Natomiast wobec faktu, że ostatnie zdanie pierwszego postu:
Pomysł jest luźny, można krytykować, komentować, dodawać coś od siebie.

ma charakter li tylko fasadowy dyskusja jest pozbawiona sensu. Decyzja jest już i tak podjęta.
Wojciech Hergemon
Książę Zielnyboru
Królestwo Teutonii
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Joanna Izabela 14 maja 2020, o 23:46

kaxiu napisał(a):No tak, to było więcej niż 6 miesięcy temu, więc już zapomniałeś jak faktycznie było. Nikt nie został pozbawiony żadnych posiadanych tytułów, a nową Konstytucję przegłosowano jeszcze przed zwołaniem Zgromadzenia Elektorów. To tak dla przypomnienia.

Przypominam, że problem pojawił się w momencie w którym zapragnąłeś być Księciem Enderasji, bo do wcześniejszej naszej rozmowy miałeś problem tylko z okresem czasu, gdzie przedstawiłam ci alternatywne rozwiązania(albo nadawanie/odbieranie tytułów cesarskich za zgodą aktywnych członków rodu albo wydłużenie czasu do 12 miesięcy).

Księstwo Enderasji wchodzi w tytulaturę Królewską którą również lud teutoński przegłosował. Widzisz Arcyksiążę z tobą jest tak, że chciałbyś żeby zasady były ostre ale nie dotyczyły ciebie. Nikt nie każe ci się bawić. Pokazałeś mi, że nie chcesz więc zgodnie z wolą Zielnybor został usunięty ze spisu, nikt go nie ruszy. Natomiast nie mogę pozwolić, żeby jedna osoba niszczyła zabawę każdemu.

Nie wiem w co miałabym się wysłuchać bardziej. Podałam rozwiązania problemu czasu - odpowiedzi zwrotnej nie dostałam. Obawiam się, że to nie ja jestem zamknięta na dialog, tylko Arcyksiążę nie chce dialogu, chce spełnienia żądań. Gdy się mu powie "nie" to od razu człowiek staje się czarniejszy, wszyscy są wrogami, okradają, biją i od razu wywalają. Dodatkowo pomysł od razu jest najgorszy, mimo iż wcześniej nie budził takich emocji.
(-)Joanna Izabela
Królowa Teutonii
Królestwo Teutonii
Prefektura Sarmacji
Sejm Księstwa Sarmacji
Rada Ministrów
Dobry Obywatel

Następna strona

Powrót do Życie Teutonii [Úr Teutonienlejb]