Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Własna tytulatura

Miejsce rozmów na wszelkie tematy z Teutonią związane — powitania, pytania, projekty obywatelskie.

Re: Własna tytulatura

Postprzez AJ Piastowski 5 kwi 2019, o 09:13

Idąc tropem Kwaziego i Anglova to zwrot Wielce Czcigodny stoi w parze ze zwrotem Wielce Dostojny. Jak podpowiada wikipedia są to zwroty kierowane do osób zajmujących świeckie, ważne stanowiska, godności.

Jedną z najbogatszych i najciekawszych tytulatur posiadają Wyspy Brytyjskie, trochę upraszczając ten model wystarczająco dostojnie można by zaadoptować kilka zwrotów typu: Jego Łaskawość, Wielce Szlachetny, Jego Ekscelencja.

Osobiście jednak uważam, bardziej pasujące zwroty można zaimplementować szukając ich w obrębie Świętego Cesarstwa Rzymskiego, oraz generalnie tytułów pochodzących z ziem niemieckojęzycznych, typu:

Arcyksiążę - Książę, Król, Senior (tytułem posługuje się już jednak Kaxiu i nie wiem czy chciałby się nim dzielić)
Palatyn - Regent (tego tytułu używa też Vlad)
Komes - Diuk
Magnat - Markiz
Graf - Hrabia
Landgraf - Wicehrabia
Freiherr - Baron
Junkier - Baronet
Ritter - Kawaler

Chociaż nie, bo to będzie takie mydło-powidło... A nie chciała Wasza Najjaśniejsza Miłość Jaśnie Panująca Prze Królowa zastępować tytułów. Ale może ktoś to kiedyś wykorzysta, to zostawię ;)

Jak trochę pogrzebałem w czeluściach internetów, to wydaje mi się, że w temacie mogą pomóc poniższe linki:
Tytuły i i zwroty honorowe
Jak zwracano się do najważniejszych osób na świecie
Królestwo Teutonii
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez Joanna Izabela 5 kwi 2019, o 11:40

AJ Piastowski napisał(a):
Chociaż nie, bo to będzie takie mydło-powidło... A nie chciała Wasza Najjaśniejsza Miłość Jaśnie Panująca Prze Królowa zastępować tytułów. Ale może ktoś to kiedyś wykorzysta, to zostawię ;)

Jak trochę pogrzebałem w czeluściach internetów, to wydaje mi się, że w temacie mogą pomóc poniższe linki:
Tytuły i i zwroty honorowe
Jak zwracano się do najważniejszych osób na świecie

"Jej Imperatorska Mość" zawsze mi się podobało.
(-)Joanna Izabela
Królowa Teutonii
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Teutonii
Prefektura Sarmacji

Postprzez AJ Piastowski 5 kwi 2019, o 11:51

Obrazek
Królestwo Teutonii
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez anglov 5 kwi 2019, o 16:43

Myślę, że powrót do Cesarstwa, jakiego nie powstydziłby się sam JCW Jakob powinien być naszym celem.
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez kaxiu 5 kwi 2019, o 22:18

anglov napisał(a):Myślę, że powrót do Cesarstwa, jakiego nie powstydziłby się sam JCW Jakob powinien być naszym celem.

Pytanie, czy nie jest to nazbyt zaklinanie rzeczywistości...
Wojciech Hergemon
Miejsce pobytu: Bieszczady.

Dobrym gospodarzem jest nie ten, kto w rok garścią zboża zapełni spichlerz, lecz ten, kto w rok garścią monet zapełni skarbiec ~John Keynes

Dajcie biednemu worek złota, a nabawi się przepukliny, dajcie bogatemu, a gospodarka rozkwitnie ~John Keynes
Królestwo Teutonii

Postprzez AJ Piastowski 6 kwi 2019, o 21:53

kaxiu napisał(a):Pytanie, czy nie jest to nazbyt zaklinanie rzeczywistości...

Rzeczywistość w virtualu nie istnieje 8-)
Królestwo Teutonii
Sejm Księstwa Sarmacji

Poprzednia strona

Powrót do Życie Teutonii [Úr Teutonienlejb]