Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Przysięga obywatelska

Miejsce rozmów na wszelkie tematy z Teutonią związane — powitania, pytania, projekty obywatelskie.

Przysięga obywatelska

Postprzez Joanna Izabela 17 gru 2018, o 21:02

Szanowni Teutończycy,

Jesteśmy jednym z samorządów, które nie mają przysięgi. Myślę, że każdy przyszły nowy obywatel powinien być świadomy tego, co oznacza bycie teutończykiem i jakie wartości powinien reprezentować. Dzięki temu w przypadku złamania takiego zobowiązania, będziemy mieli możliwość usunięcia go z naszej społeczności. Obecnie możemy to zrobić tylko w momencie własnej rezygnacji lub odejścia z terenów Teutonii.

Przysięga powinna reprezentować naród teutoński, dlatego też zwracam się z prośbą co według was powinna zawierać. Wszelkie pomysły lub już gotowe propozycje są mile widziane
(-)Joanna Izabela
Królowa Teutonii
Królestwo Teutonii
Prefektura Sarmacji

Re: Przysięga obywatelska

Postprzez AJ Piastowski 19 gru 2018, o 15:49

Myślę, że możemy oprzeć się na Manifeście Teutońskim oraz na tekście naszego hymnu posiłkując się przy tym pięknymi dźwiękami Pieśni Banitów.

Wzmianka o teutonizmie też będzie mile widziana. Dodatkowo można by spiąć wszystko jakimiś odniesieniami do naszej bogatej historii i legend np o Fulgencjuszu, Bitwie pod Argon Cux, czy w odniesieniu do najstarszego utworu jaki znam Żywy Płomień.

Jak będę miał chwilę to coś mogę wymyślić, choć u mnie krucho z czasem, ale być może moja powyższa wypowiedź zachęci innych do aktywności w tym temacie.

ps. Genialnym artystą w dziedzinie symboliki i pisania tego typu podniosłych tekstów jest Torkan ;) Może on coś wyskrobie sensownego.
Królestwo Teutonii
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez Hetman_Gotfryd 19 gru 2018, o 22:22

A czemu nie wystarczy, publiczne wypowiedzenie słów- Manifestu Teutońskiego.
Tam jest wszytko, czego potrzeba by na początku swojej drogi. Pokazać swoje zaangażowanie w budowanie Teutoni.
Gotfryd Slavik diuk de Ruth
HETMAN WIELKI KSZ
h.Czarna Lilia
Palatyn Ruhnhoff
Diuk Kamiennego Brzegu
Rektor Teutońskiego Instytutu Historii
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez AJ Piastowski 20 gru 2018, o 08:32

Hetman_Gotfryd napisał(a):A czemu nie wystarczy, publiczne wypowiedzenie słów- Manifestu Teutońskiego.

Manifest jest ważnym źródłem i inspiracją i z pewnością powinien być obowiązkową lekturą dla nowych i starych mieszkańców KT. Za dużo w nim jednak treści, szczególnie dla młodego mieszkańca, który będzie składał przysięgę.

Manifest Teutoński można przetrawić w mojej ocenie po kilku latach kiedy już przykładowy obywatel zapoznał się trochę ze wszystkimi aspektami życia w królestwie i stwierdził, że to jest jego miejsce. Wówczas być może zacznie rozumieć słowa w nim zapisane. Bo będąc na miejscu nowego mieszkańca, tekst z Manifestu Teutońskiego niewiele znaczy i niewiele można z niego zrozumieć o ile jest się faktycznie nowym.

Przysięga powinna być możliwie treściwa, ale i zarazem krótka. Zawierać powinna w pewnym sensie słowa będące przywiązaniem do tradycji KT oraz musi wyznaczać jakiś cel. Uroczyste dołączenie do wspólnoty powinno być rodzajem inicjacji, po której nowy mieszkaniec powinien czuć ducha teutonizmu i działać na rzecz i dobro królestwa.
Królestwo Teutonii
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez Vladimir 22 gru 2018, o 09:57

Wasza Królewska Mość musi mi wybaczyć, ale nie mam żadnego pomysłu na przysięgę, nie mam nawet zdania na temat, czy jest nam ona rzeczywiście potrzeba. Uważam, że powinniśmy wszyscy odpowiedzieć na podstawowe pytanie — co znaczy bycie Teutończykiem? Odpowiedzi posłużyć mogłyby za ramy tekstu przysięgi.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
baronet Królestwa Nowej Teutonii,
arcysenator Złotego Grodu i Teutonii,
diuk Abvienolheimu i hrabia Tselebormu,
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez anglov 22 gru 2018, o 16:49

Przede wszystkim, dziękuję, że WKM podjęła ten temat. Jest to jedna z rzeczy o której myślałem, ale nigdy nie zrealizowałem.

Według mnie przysięga obywatelstwa oprócz funkcji narracyjnej, powinna mieć też funkcję użytkową. To w przypadku jej złamania powinniśmy odbierać obywatelstwo. Przypominam, że zgodnie z Konstytucją KS, złożenie przysięgi jest jednym z niewielu subiektywnych ograniczeń, jakie możemy nałożyć na sprawowanie u nas funkcji publicznych. Warto więc to wykorzystać.

Z pewnością jednym ze zobowiązań przysięgi mogłaby być walka o dobre imię Króla i  Królestwa. Nie może być tak, że nasi obywateli pokątnie plują na nasz kraj i naszą Królową. Myślę że warto coś wspomnieć o wzajemnej pomocy na rzecz w działaniu na rzecz Królestwa, być może nawiązanie do zwalczania wrogich sił?

Jestem skłonny do pomocy w opracowywaniu tekstu, jednakże myślę, że najpierw warto zebrać nieco pomysłów, na ciekawe narracyjne i użytkowe ujęcie tego mechanizmu.
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez Joanna Izabela 25 gru 2018, o 20:56

Vladimir napisał(a):
. Uważam, że powinniśmy wszyscy odpowiedzieć na podstawowe pytanie — co znaczy bycie Teutończykiem? Odpowiedzi posłużyć mogłyby za ramy tekstu przysięgi.

W takim razie chciałabym dostać odpowiedz na to pytanie.
(-)Joanna Izabela
Królowa Teutonii
Królestwo Teutonii
Prefektura Sarmacji

Postprzez kaxiu 25 gru 2018, o 22:23

W takim razie chciałabym dostać odpowiedz na to pytanie.

Niewątpliwie jestem przykładem wszelkich teutońskich cnót. Cieszę się, że mogłem pomóc Waszej Królewskiej Mości.
Wojciech Hergemon
Miejsce pobytu: Bieszczady.

Dobrym gospodarzem jest nie ten, kto w rok garścią zboża zapełni spichlerz, lecz ten, kto w rok garścią monet zapełni skarbiec ~John Keynes

Dajcie biednemu worek złota, a nabawi się przepukliny, dajcie bogatemu, a gospodarka rozkwitnie ~John Keynes
Królestwo Teutonii

Powrót do Życie Teutonii [Úr Teutonienlejb]