Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

O przyszłości Teutonii

Miejsce rozmów na wszelkie tematy z Teutonią związane — powitania, pytania, projekty obywatelskie.

Moderator: Królestwo Teutonii: władze

Re: O przyszłości Teutonii

Postprzez Helwetyk 18 kwi 2018, o 12:05

von Lichtenstein napisał(a):Innymi słowy — obywatelstwo KT powinno być wystarczające do pełnienia jakiejkolwiek funkcji publicznej w KT, a Król Teutonii winien mieć nieskrępowane prawo do nadawania tegoż obywatelstwa.

Nic trudnego: http://prawo.sarmacja.org/akt,6513.html.
ObrazekObrazekObrazek
(—) Helwetyk książę-diuk Romański, Marszałek Koronny,
Konsul Sclavinii, były funkcjonariusz publiczny
Konsulat Sclavinii
Dwór Jego Książęcej Mości
Kościół Diuczej Wiary
Naczelna Izba Architektury
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Dobry Obywatel

Postprzez VAT 18 kwi 2018, o 16:58

Helwetyk napisał(a):
von Lichtenstein napisał(a):Innymi słowy — obywatelstwo KT powinno być wystarczające do pełnienia jakiejkolwiek funkcji publicznej w KT, a Król Teutonii winien mieć nieskrępowane prawo do nadawania tegoż obywatelstwa.

Nic trudnego: http://prawo.sarmacja.org/akt,6513.html.

O właśnie, à propos, dobrze by też było osądzić i surowo ukarać sarmackich zbrodniarzy stojących za zbrodniami teutońskiego maja. Oczywiście banicja byłaby wysoce wskazana, natomiast także obowiązek przelania całego posiadanego majątku na Teutonię i publiczne przeprosiny wydają się jakimś rozsądnym minimum.

Dodatkowo dobrze by było, gdyby Teutonia miała prawo uznawania konkretnych plugawców za persona non grata i wydalania ich z terenu Królestwa (co byłoby jednoznaczne z banicją w obrębie prowincji).
Vanderlei Bouboulina-à-la-Triste

Obrazek
Królestwo Teutonii
Trybunał Koronny

Postprzez von Lichtenstein 19 kwi 2018, o 06:28

VAT napisał(a):[...] i publiczne przeprosiny wydają się jakimś rozsądnym minimum.

Ustawi się spora kolejka do przeprosin.

Nie mam jednak wątpliwości co do tego, że jako pierwszy powinien przeprosić Diuk Kościński. :)
Michael ik Lihtenštán,
úr Gewerded Kong ik Teutonies
Królestwo Teutonii

Postprzez Vladimir 21 kwi 2018, o 05:50

Czy Wasza Książęca Mość ustosunkuje się w końcu do przedstawionych pomysłów, czy to kolejny trik, który ma uśpić czujność prostaczków? Dodam, że liczę na konkrety — tak lub nie i argumenty, dlaczego tak lub nie.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
baronet Królestwa Nowej Teutonii,
arcysenator Złotego Grodu i Teutonii,
diuk Abvienolheimu i hrabia Tselebormu,
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez RCA 21 kwi 2018, o 06:15

Na pewno się odniosę. A mogę to zrobić w sposób jaki ja zechce, i kiedy ja zechce? Na przykład gdy głos zabierze Król Teutonii? Albo chociaż regent? Poczekam, cierpliwie. Wtedy zbiorczo się odniosę. Nie zamierzam bowiem wchodzić w pisiont wątków po kolei, a dyskutować bardziej kompleksowo. Doceniam zaangażowanie diuka, na każdym polu, w którym ono się pojawia.

Postprzez Vladimir 21 kwi 2018, o 07:33

RCA napisał(a):[...] Doceniam zaangażowanie diuka, na każdym polu, w którym ono się pojawia.

Rozumiem. Przystępuję do pakowania walizek.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
baronet Królestwa Nowej Teutonii,
arcysenator Złotego Grodu i Teutonii,
diuk Abvienolheimu i hrabia Tselebormu,
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Hetman_Gotfryd 21 kwi 2018, o 21:38

Z tego co tu widziałem to WKM RF pytał nas o wspólne nasze stanowisko. Mniejsza o intencje, dobrze by było jednak takowe mieć. Bo do tej pory to każdy z nas ma inne stanowisko i inne zdanie- jedyne co jest wspólne w KT; to słynne "ŻE DIUK MUSI PRZEPROSIĆ"
Sadze że takowe stanowisko powinno być przez nas opracowane; tak by nasz monarcha mógł je przedstawić.
Gotfryd Slavik diuk de Ruth
HETMAN WIELKI KSZ
h.Czarna Lilia
Palatyn Ruhnhoff
Diuk Kamiennego Brzegu
Rektor Teutońskiego Instytutu Historii
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez kaxiu 21 kwi 2018, o 21:42

Cóż, czasy jedności Teutonii chyba niestety (a może jednak na szczęście?) minęły bezpowrotnie. Niewątpliwie jednak oprawcy Teutońskiego Maja powinni dostać za swoje. Pół mojej v-rodziny siedziało, rozkradli nam majątek, a ja wylądowałem w pierdlu, a potem musiałem zostać Księciem zapomnianego przez wszystkich skrawka ziemi w Ciprofloksji. Winni są doskonale znani, ale nic się z tym nie robi (wręcz bezczelnie publikują swoje posty nienawiści na naszym forum).
Wojciech Hergemon
Miejsce pobytu: Bieszczady.

Dobrym gospodarzem jest nie ten, kto w rok garścią zboża zapełni spichlerz, lecz ten, kto w rok garścią monet zapełni skarbiec ~John Keynes

Dajcie biednemu worek złota, a nabawi się przepukliny, dajcie bogatemu, a gospodarka rozkwitnie ~John Keynes
Trybunał Koronny
Królestwo Teutonii

Postprzez Rihanna 23 kwi 2018, o 22:33

Cóż. Ja chyba jestem za młoda i niestety nie rozumiem genezy sporu i przekładania go na teraźniejsze czasy. Ale rozumiem, że taka nasza natura.
Rihanna dssa Aureliuš-Sedrovski

Rektor Akademii Sclavińskiej
Dziekan Wydziału Nauk Nowych - Scientes Liberales w Akademii Sclavińskiej im. Stanisława Gertalda
Niezależna i niepoprawna dziennikarka
Właściciel Pulsu Sarmatów
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii

Postprzez RCA 27 kwi 2018, o 07:18

Wasza Królewska Mość,
Wasza Królewska Wysokość Regencie,
Szanowne Panie, Panowie,

Zacznę od pewnego sklaryfikowania powodów, dla których wątek ten podjąłem, i dla których zaprosiłem Was do wspólnej rozmowy. Wszelkie tytuły to dla mnie sprawa wtórna. Priorytetem jest zapewnienie warunków do sprawnego funkcjonowania państwa, ciekawej narracji, współpracy i rozwoju. Nie podłoża do konfliktów, określania kto kogo i za co powinien przeprosić, patrzenia wilkiem na sąsiadów, itd. Polski mam dość w Polsce. Nie przenośmy tego co w nas najgorsze na tę zabawę.

Teutonia musi, moim zdaniem, sobie wyraźnie odpowiedzieć na jedno pytanie i uczynić to jednoznacznie wprost, ustami jej właściwych przedstawicieli — Teutonia jest w Sarmacji, jest jej integralną częścią, ważną częścią, czy Teutonia w Sarmacji nie chce być i wówczas zmieniamy wiążące nas porozumienia. Nie można mieć ciastka i zjeść ciastka. Każda z tych opcji wiąże się z określonymi plusami i minusami - zarówno dla Teutończyków, jak i dla Sarmatów. Wolałbym rozmawiać o takich rzeczach, które po zmianie dadzą plusy Teutończykom i plusy Sarmatom. Nie chcę tu toczyć gier o sumie zerowej, że zawsze ktoś zyska, ktoś straci, nie chcę się bawić w dylematy kurczaka i dylematy więźnia. Może to naiwne, ale mi zależy na tym, byśmy szukali takich pól rozwoju Teutonii, które wzmocnią ten kraj, i Was, poprzez wzmocnienie Sarmacji. Wbrew temu co niektórzy z Teutończyków z lubością powtarzają, ja jestem i byłem przyjacielem Teutonii, zawsze doceniałem jej potencjał i wkład. Nigdy nie uczyniłem nic by jej prawa ograniczyć, nigdy nie uczyniłem nic by cierpieli Teutończycy. Tego samego chcę dla nas wszystkich, wspólnoty.

Diuk ik Lihtenštán słusznie wywołał mnie do tablicy, i choć początkowo liczyłem i zamierzałem czekać na wypowiedź JKM lub jego Regenta, tak uznałem, że dla dobra dyskusji będzie zasadnym udzielenie odpowiedzi na poruszone już kwestie, od propozycji wspomnianego diuka poczynając. Zatem proszę mi wybaczyć, iż oczekiwaniu mojemu czynię zadość i niniejszej odpowiedzi udzielam.

Vladimir napisał(a):Co Wasza Książęca Mość sądzi o pomyśle wprowadzenia teutońskich tytułów honorowych? Osobiście widzę to tak: (1) Sarmacki książę nadaje wsie i tytuły, ale Teutończycy posługiwać będą się swoimi odpowiednikami (np. sarmacki kawaler to teutoński rycerz); (2) Teutoński król nadaje wsie lenne i teutońskie tytuły Teutończykom, sarmacki książę wyrzeka się prawa nobilitacji Teutończyków; (3) Teutońskie tytuły honorowe funkcjonują obok sarmackich.

Nie widzę nic zdrożnego w tym by możliwe było używanie odpowiedników lokalnych dla tytułów szlacheckich i arystokratycznych. Jasnym jednak musi być powiązanie jednych z drugimi i dostępne i czytelne dla każdego porównanie ich. Teutoński król już dziś ma możliwość nadawania wsi lennych i tytułów szlacheckich dla obywateli zamieszkujących na terenie Teutonii właśnie. Owszem jest to prawo ograniczone do tylko nowych nobilitowanych, i do 11 wsi włącznie, ale jednak jest to znacznie więcej co może Król robić niż mógł chociażby... w styczniu tego roku. Zatem nie, dziś nie widzę możliwości całkowitego przekazania tej prerogatywy w ręce osób trzecich, choć dopuszczam i wprowadziłem współdzielenie się nią w zakresie jaki uznałem za stosowny w danym momencie. Teutońskie tytuły honorowe mogłyby funkcjonować obok sarmackich, o ile listę takich tytułów uzgodnimy, określimy zasady ich nadawania (nie musi tego czynić monarcha sarmacki) i stosowny przywilej wydamy. Dopuszczam taką możliwość, zatem otwarty jestem na konkretne propozycje.

Vladimir napisał(a):Czy Wasza Książęca Mość byłby gotów na zmianę swojej tytulatury? Chodzi mi o drażliwi tytuł suzerena Teutonii. Sugerowałem już, że o wiele lepszy w swojej konotacji byłby tytuł przyjaciela/opiekuna Teutonii.

O ile dobrze wiem, suwerena nie suzerena. I tak, dopuszczam zmianę na suzerena, która wydaje się być adekwatniejsza w odniesieniu do panujących stosunków. Nie trzymam się kurczowo jakiegokolwiek tytułu, i nie będę tego czynił. Wszelkie zarzuty wobec mnie o to, że pałam domniemaną żądzą władzy (którą realizuję kolekcjonując tytuły) są śmieszne i na swój sposób żenujące. Natomiast w odniesieniu do tej propozycji to nie bardzo rozumiem jaki cel ma mieszanie polskich określeń z łacińskimi, i co dzięki temu chcecie osiągnąć. Postawił więc diuk cel - zmiana nazwy - teraz chciałbym poznać powody, dla których ten cel jest ważny.

kaxiu napisał(a):Temat jest ciężki, bo zahacza też o kwestie ogólnoustrojowe całego KS. Chociażby mój postulat aby TK stał się jedynie sądem konstytucyjnym i odwoławczym, a I instancja należała do prowincji.

To jest postulat, któremu jestem przychylny. Zresztą gdzieś, choć nigdy w tak zwięzłej formie, go już wyrażałem. Także ja jestem za, i tego typu inicjatywę poprę.

von Lichtenstein napisał(a):Nie orientuję się we współczesnych przepisach dot. obywatelstwa - więc być może rozwiązania, o których napiszę poniżej już funkcjonują. Niemniej - z perspektywy emeryta, który zagląda tutaj z różną częstotliwością (mam na myśli KT, nie KS) miło by było mieć możliwość udzielania się choćby na "ćwierć gwizdka" bez konieczności posiadania obywatelstwa sarmackiego. Innymi słowy - obywatelstwo KT powinno być wystarczające do pełnienia jakiejkolwiek funkcji publicznej w KT, a Król Teutonii winien mieć nieskrępowane prawo do nadawania tegoż obywatelstwa.

Zacytuję art. 5 ust. 3 i 4 ustawy o obywatelstwie sarmackim.
3. Wyłącznie aktywni obywatele mają prawo do sprawowania funkcji Kanclerza, Marszałka Sejmu, posła na Sejm, Prefekta Generalnego, namiestnika prowincji i funkcji, o których stanowią odrębne przepisy.
4. Samorządy mają prawo ustalać kryterium aktywności uprawniające do sprawowania funkcji publicznych w tych samorządach.

Nie wypowiadam się teraz jako członek TK, nie prowadzę rozprawy wydającej wiążącą interpretację, ale tak jak ja rozumiem te przepisy to jasno z nich dla mnie wynika, że jeśli Teutonia zastrzeże sobie, że istnieją funkcje określone w jej prawie, które nie stawiają wymogu posiadania obywatelstwa sarmackiego to nie dość, że może to uczynić, to jeszcze może swoje kryteria aktywnościowe wobec nich zastosować. Obecne prawo państwowe zobowiązuje jedynie namiestnika (tu Króla) do posiadania obywatelstwa sarmackiego. Tyle. Reszta jest w gestii "odrębnych przepisów". Zmiana wprowadzająca takie złagodzenie (wcześniej przepis mówił o wszelkich funkcjach publicznych) zaistniała w sarmackim porządku prawnym 4 listopada 2016 roku, półtora roku temu. Muszę w tym momencie skonstatować, że to jedna z wielu możliwości, które nasi namiestnicy i samorządy posiadają, a z których nie korzystają. Poza tym są to prawa do nadawania obywatelstwa sarmackiego, prawo do nadawania wsi lennych, prawo do nadawania lenn (choć fakt, wniosków od lutego nie było). Można łatwo zauważyć, że wbrew obiegowej opinii możliwości jakimi mogą się samorządy posługiwać by kształtować swój indywidualny charakter są stale poszerzane - jak choćby we wspomnianym listopadzie 2016, czy w lutym 2018. Dominuje jednak narracja, że jest wręcz przeciwnie. Dlaczego?

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Życie Teutonii [Úr Teutonienlejb]