Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Rola Senatu, Króla, Lorda i spółki

Rola Senatu, Króla, Lorda i spółki

Postprzez kaxiu 14 kwi 2016, o 14:33

Czuje się w obowiązku ponownie wsadzić kij w mrowisko, zwłaszcza że od kiedy skończyć się wątek naszych przyjaciół zza muru to znowu cisza i posucha.

Ustrój jaki mamy każdy widzi, każdy chyba ma też jakiś pogląd jak to działa, tj. nie działa (żeby nie było wątpliwości, nie atakuje osób pełniących określone funkcje, tylko ustrój). Jako, że odczuwam już pewną bezkarność w przelawaniuna forum moich narzekań, niżej pozwolę sobie napisać co o tym sądzę.

1. Senat.

Nie wiem po jaką cholerę nam to jest. 100 lat temu zostało wymyślone to przez Jakoba, który widział w tym nadzieję na aktywizację społeczną, dzisiaj już nie ma wątpliwości że to się niezbyt sprawdza. Nadmiar aktywności obywatelskiej przeznaczany jest na dywagacje o pupie Maryny na sali senackiej, aktywności mamy mało, a wartości dodanej z senatu chyba za bardzo nie ma.

Także ani wbrew temu co się wydaje nie mamy jakieś wielkiej tradycji demokracji, ani też senat nie jest organem zbyt prestiżowym. Moim skromnym zdaniem Senat należy rozgonić.

2. Król i Lord.

Mamy na raz, w moim odczuciu jako obserwatora z zewnątrz, dwóch jegomości od władzy wykonawczej, Króla i Lorda. Też nie wiem po co, bo władzę i tak ma Król, więc Lord wizerunkowo staje się jedynie jego przypupasem. Szczerze powiedziawszy też nie wiem po co nam taki układ, zwłaszcza że i jeden i drugi i tak jest skrępowany ekspresowym Senatem.

3. Jak ja bym to widział.

Senat oczywiście rozgonić, a jego włądze oddać komu innemu. Przy tej liczbie obywateli co jest nie ma potrzeby, żebyśmy mieli 3 podział władzy, zwłaszcza że sądownictwa własnego i tak nie mamy, a połączenia za dużej liczby uprawnien w jędnej ręce też nie musimy się obawiać, po szcześcliwie czuwa nad tym zawsze centrala.

Komu oddać władzę? Tutaj widzę dwa warianty:

A) Oddajemy władzę Królowi, lorda likwidujemy, Król może powoływać ministrów. Akty prawne wydaje sobie sam do tego co mu jest akurat potrzebne. Na wypadek wszelki zostawiamy wentyl bezpieczeństwa - możliwośc uchylenia aktów prawnych w drodze referendum większością 50%+ obywateli (obywateli a nie tych co zagłosowali). Jako, że Król ma dużo władzy w tym układzie, to wprowadzamy kadencyjność tegoż urzędu.

B) Władzę oddajemy Lordowi (sugerowałbym przemianować go na namiestnika), okrajami także uprawnienia Króla. Król powinien stać się tzw. Królową Brytyjską. Namiestnik sam wydaje akty prawne, powołuje sobie ministrów etc., krótko mówiąc ma pełnie władzy, żeby realizować jakąś swoją wizję. Również dajemy wentyle bezpieczeństwa - referendum na wniosek iluś obywateli lub króla, większość jak w wariancie A. Namiestnikowi dajemy 3 miesięczną kadencję, głosują wszyscy obywatele.

Tyle na razie, licze że powyższe da asumpt do dyskusji i ostatecznie zmiany obecnego stanu rzeczy.
Wojciech Hergemon
Miejsce pobytu: Bieszczady.

Dobrym gospodarzem jest nie ten, kto w rok garścią zboża zapełni spichlerz, lecz ten, kto w rok garścią monet zapełni skarbiec ~John Keynes

Dajcie biednemu worek złota, a nabawi się przepukliny, dajcie bogatemu, a gospodarka rozkwitnie ~John Keynes
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Teutonii

Re: Rola Senatu, Króla, Lorda i spółki

Postprzez Kwazi 14 kwi 2016, o 19:15

Na razie krótko:
kaxiu napisał(a):B) Władzę oddajemy Lordowi (sugerowałbym przemianować go na namiestnika), okrajami także uprawnienia Króla. Król powinien stać się tzw. Królową Brytyjską. Namiestnik sam wydaje akty prawne, powołuje sobie ministrów etc., krótko mówiąc ma pełnie władzy, żeby realizować jakąś swoją wizję. Również dajemy wentyle bezpieczeństwa - referendum na wniosek iluś obywateli lub króla, większość jak w wariancie A. Namiestnikowi dajemy 3 miesięczną kadencję, głosują wszyscy obywatele.

Ten pomysł da się zrealizować w 95% bez zmiany obecnej Konstytucji KT, więc można spróbować.
Kristof Stanislau Mihael Kvazi (T0005)
NIE Jaśnie Oświecony

Postprzez kaxiu 14 kwi 2016, o 19:39

Kwazi napisał(a):Ten pomysł da się zrealizować w 95% bez zmiany obecnej Konstytucji KT, więc można spróbować.

No, ale żeby to grało, trzeba rozgonić Senat ;) A Senat mamy w konstytucji.
Ciężko mi sobie wyobrazić skuteczne działanie kogokolwiek, w sytuacji kiedy zanim coś w końcu w Senacie się przepchnie, to się mu już dawno odechce.
Wojciech Hergemon

Dobrym gospodarzem jest nie ten, kto w rok garścią zboża zapełni spichlerz, lecz ten, kto w rok garścią monet zapełni skarbiec ~John Keynes

Dajcie biednemu worek złota, a nabawi się przepukliny, dajcie bogatemu, a gospodarka rozkwitnie ~John Keynes
Królestwo Teutonii

Postprzez Kwazi 14 kwi 2016, o 19:56

kaxiu napisał(a):No, ale żeby to grało, trzeba rozgonić Senat ;)

Ja odnosiłem się tylko do zacytowanej przez siebie części Twojego pomysłu.

Co do części niezacytowanej jeszcze się nie wypowiedziałem.

Senat KT jest de facto działem forum, w którym staramy się w uporządkowany sposób tworzyć prawo i wybierać władze.
Senator KT to po prostu obywatel KT o przynajmniej szczątkowej aktywności, który tym samym zasługuje na branie udziału w zwykłych czynnościach obywatelskich, określanych w naszej nomenklaturze jako "prace Senatu".

"Rozgonienie Senatu" w tym kontekście należałoby rozumieć, jako rozgonienie obywateli i zabranie im wpływu na własne władze, czyli de facto likwidacje samorządu terytorialnego.

Jeżeli więc Twoim celem jest demokracja bezpośrednia - na tym polu nie trzeba nic zmieniać. Nazwa "Senat" istnieje na mocy wieloletniego zwyczaju, ale nie jest to organ przedstawicielski, a zgromadzenie ogólne w miarę aktywnych obywateli KT.

Jeżeli Twoim celem jest silna władza wykonawcza - uchwalmy prawo, które da organom tej władzy gotowe silne narzędzia. Wówczas opieszałość Senatu będzie problemem samego Senatu.
Kristof Stanislau Mihael Kvazi (T0005)
NIE Jaśnie Oświecony

Postprzez Rihanna 15 kwi 2016, o 21:39

O ile jestem skłonna poprzeć część rozwiązań, to jednak Senat jest taką jakąś w pewnym sensie podstawą Teutonii. Nie powinniśmy iść drogą całej zmiany, bo to może źle się skończyć.
Rihanna dssa Aureliuš-Sedrovski

Rektor Akademii Sclavińskiej
Dziekan Wydziału Nauk Nowych - Scientes Liberales w Akademii Sclavińskiej im. Stanisława Gertalda
Niezależna i niepoprawna dziennikarka
Właściciel Pulsu Sarmatów
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii

Postprzez mtk 17 kwi 2016, o 20:36

Z jednej strony ciekawym rozwiązaniem było by zrezygnować z senatu, z drugiej zaś strony to trochę ryzykowne.
--
hr. Mateusz Wilhelm I
Król Senior Teutonii

Obrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez Albert 17 kwi 2016, o 20:51

mtk napisał(a):Z jednej strony ciekawym rozwiązaniem było by zrezygnować z senatu, z drugiej zaś strony to trochę ryzykowne.

ciekawe,ciekawe
(–) Albert diuk Felimi-Liderski

Postprzez kaxiu 18 kwi 2016, o 10:15

Ja tylko ponownie przypominam, że nie jest tak, że Senat mieliśmy od zawsze ;).

Oczywiście można dodatkowo wprowadzić opcję referendalnego głosowania ustaw. I wtedy jak jacyś obywatele nie będą umieli utrzymać na wodzy swojej chuci legislacyjnej, to wniosek złożą i będzie głosowanie wszystkich.

Natomiast pytanie - czy możemy sobie pozwolić na to, żeby puszczać tyle pary w gwizdek i marnować tyle czasu na wydawanie ustaw?
Wojciech Hergemon

Królestwo Teutonii

Powrót do Archiwum