Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Kontrowersyjny pomysł tytułów

Miejsce rozmów na wszelkie tematy z Teutonią związane — powitania, pytania, projekty obywatelskie.

Re: Kontrowersyjny pomysł tytułów

Postprzez kaxiu 20 maja 2020, o 11:17

To, że pod tym samym hasłem mówimy o innych wydarzeniach akurat stoi przeciw twojej tezie, a nie mojej. Dat wydarzenia, o którym mówisz zresztą też nie znasz, musiałabyś popytać / poszukać. Jest to naturalne. Tak samo - co już pisałem wcześniej - nie pamiętałem dat i szczegółów personalnych wydarzeń, które miałem na myśli. Więc tak, pytanie zmierzało do określonego wyniku, jakim jest fakt, że nikt nie pamięta zdarzeń, które lata temu wydawały się ważne, ale z perspektywy czasu nie wpłynęły nijak na wirtualne dzieje.

W historii wirtualnej - w perspektywie dłuższej niż kilka lat - zapisują się tylko wydarzenia najwyższej rangi (w każdym razie w ogólnej świadomości). Takie jak Teutoński Maj, Zjednoczenie Teutonii itd. Likwidacja miasta, odwołanie namiestnika, aresztowanie ministra, założenie nowego miasta, ba nawet wielkie skandale, którymi żyła lata temu cała Sarmacja (przykładowo - kto komu i za co miał robić lodzika?) nikną prawie całkowicie, a nawet jak ktoś się nimi zainteresuje to z trudem uzyska kilku zdaniowe wyjaśnienie, często zresztą nie do końca zgodne z faktami. To jest w pełni naturalne.

I jakież wobec tego miejsce w historii przypadnie 3 z kolei baronowi Kardete? W najlepszym możliwym wypadku trafi do jakiegoś wykazu w TIH, może nawet będzie przy jego nazwisku jakieś luźno związane zdanie, czego i tak prawie nikt nigdy nie przeczyta. Dlatego też argument, że umarzane tytuły pozwalają się zapisać w historii uważam za całkowicie nietrafiony.

Należy najpierw ustalić cel zmian, a potem zastanowić się jak go osiągnąć. A nie odwrotnie - tj. do gotowego pomysłu na siłę dokrajać cele go uzasadniające, niektóre zresztą wzajemnie sprzeczne.
Wojciech Hergemon
Graf Wilczego Lasu
Książę Zielnyboru
Księstwo Zielnyboru

Gdzieś hen daleko, na wodach Oceanu Mroźnego...
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Postprzez Joanna Izabela 20 maja 2020, o 11:40

I jakież wobec tego miejsce w historii przypadnie 3 z kolei baronowi Kardete? W najlepszym możliwym wypadku trafi do jakiegoś wykazu w TIH, może nawet będzie przy jego nazwisku jakieś luźno związane zdanie, czego i tak prawie nikt nigdy nie przeczyta. Dlatego też argument, że umarzane tytuły pozwalają się zapisać w historii uważam za całkowicie nietrafiony.

Bo patrzysz z swojej prespektywy tego co ty byś chciał. Dla niektórych samo opracowanie o nich, zapisanie tych paru zdań ma wartość motywującą. W mikronacji i w ogóle we wszystkich grach (zaraz ktoś mnie zabije za to słowo) są różni ludzie, z różnymi ambicjami, dla których różne bodźce będą sprawiały że zostaną. Są samotne wilki, lubiące mieć swoje i ludzie którym nie przeszkadza to, że coś jest tymczasowego. Są ludzie którym wystarczy czytanie o sobie i pare zdań w kronice. Są ludzie którzy muszą być być kochani lub nienawidzeni przez wszystkich i zapamiętani na lata. Będą ludzie którzy lubią narracyjnie się bawić, a sa ludzie którzy narracyjnie pisać w ogóle nie lubią itd. Moją rolą jest próba objęcia jak największej grupy.

Teraz mówimy o tym co ma motywować ludzi chcących działać w grupie, tymczasowo, dla których właśnie wspinanie się po pewnych szczeblach nawet na chwilę ma wartość. W dalszej częsci kolejności trzeba będzie jakoś uatrakcyjnić byłych zasłużonych ale w innej formie - na pewno lenna trzeba będzie nanieść na grafiki i mapy interaktywne. Czy pokombinować coś z medalami, obecnie każdy ma ich od zawałenia ale można pomyśleć o paru dodatkowych lub nawet jednym ale za faktycznie dość ważne wydarzenia i przelożyć też narracyjne bonusy dla nich (chociażby to, że mają realny wpływ na to kto będzie dołączał do tej grupy albo specjalne wyróżnienia elementem w herbach zastrzeżone tylko dla osób który taki medal mają) .Natomiast tutaj sprawa jest trudniejsza bo muszę się faktycznie przekopać przez wiele rzeczy i wymaga to większych konsultacji niż podoba mi sie/ nie podoba mi się. Prawdopodobnie też bedzie to wymagało pewnych ustaleń z samą Sarmacją jak np. zastrzeżenie herbowych elementów.
(-)Joanna Izabela
Królowa Teutonii

Postprzez kaxiu 20 maja 2020, o 16:30

W mikronacji i w ogóle we wszystkich grach (zaraz ktoś mnie zabije za to słowo)

No ale to prawda. Mikronacje to gry, trochę bliższe idei gry towarzyskiej niż klikaniu, ale jednak gry.
Bo patrzysz z swojej prespektywy tego co ty byś chciał. Dla niektórych samo opracowanie o nich, zapisanie tych paru zdań ma wartość motywującą.

Co najwyżej dla tych co dopiero zaczynają swoją przygodę.
Teraz mówimy o tym co ma motywować ludzi chcących działać w grupie, tymczasowo, dla których właśnie wspinanie się po pewnych szczeblach nawet na chwilę ma wartość. W dalszej częsci kolejności trzeba będzie jakoś uatrakcyjnić byłych zasłużonych ale w innej formie - na pewno lenna trzeba będzie nanieść na grafiki i mapy interaktywne.

Stąd nadal nie przemawia do mnie to, aby nową drabinkę oprzeć na tytułach arystokratycznych tożsamych z sarmackimi. To się przecież gryzie, narracyjnie wprowadza jakąś zadziwiającą w kontekście tradycji Teutonii niestałość.

Może lepiej - pewnie znowu skrytykujesz, a wydaje mi się, że właśnie o to ci chodzi:
a) nadawać ziemie w zarząd i
b) tworzyć tytuł łącząc posiadany tytuł z ziemiami w zarządzie
na wzór niemiecki?

Przykładowo dla hrabiego (grafa), za Wikipedią:
  • Markgraf (margrabia) – dowódca zarządzający prowincją kresową – marchią
  • Pfalzgraf (palatyn) – zarządzający palatynatem (comes palatinus) (np. palatyn reński)
  • Landgraf (langrabia) – zarządzający ziemią nadaną bezpośrednio przez samego cesarza (któremu to podlegał), (łac. comes magnus, comes patriae, comes provinciae, comes terrae, comes principalis, lantgravius), czyli hrabia krajowy
  • Burggraf (burgrabia) – zarządzający zamkiem królewskim.
  • Rheingraf – władający zamkiem strzegącym przeprawy przez Ren
  • Altgraf – zarządzający górskimi okolicami
  • Wildgraf – zarządzający pustkowiem, lasami i okolicami niezamieszkanymi (comes silvester)
  • Raugraf – zarządzający okręgiem (comes hirsutus)

Nazwy można oczywiście zmodyfikować (choć samego grafa jako podstawę od hrabiego bym wprowadził gdyby to ode mnie zależało, zresztą tak jest i w języku teutońskim).

I wtedy w ramach tymczasowego tytułu nadajesz (nie wiem czy to właściwe słowo) jakieś ważne ziemie ;) Teutońskie w zarząd/władanie. Oczywiście to pewna modyfikacja systemu niemieckiego - tam ziemię nadawano tak po prostu. Przykładowo dając grafowi (hrabiemu) Hedall staje się on Altgrafem Hedall. Z jednej strony tytuł nie jest konkurencyjny wobec takich samych tytułów sarmackich (serio to do mnie nie przemawia), a z drugiej można go zabrać, przekazać itd, gdyż to nie jest ani lenno. ani tytuł.

Możemy wytworzyć tytułów więcej, np.
Štatgraf Eltdorfu,
Wildfráher Slaviawalltu
Átselhertsog Rarogonii
itd.

Ten pomysł jedynie wymaga przemyślenia relacji między tytułem posiadanym a ziemiami danymi w zarząd. Tj. co się stanie, kiedy Wildfraher Slaviawalltu zostanie hrabią? Czy będzie nadal Wildfraher Slaviawalltu, Wildgrafem Slaviawalltu, czy może JKM powinna nadać mu ziemię odpowiadającą jego tytułowi? Wiem, że w jakimś stopniu to uzależnia od sarmackiej tytulatury - ale - przecież to nie jest tak, że zasłużeni dla Teutonii nie mają żadnych tytułów (a jednocześnie można dokładnie ustalić pewne odstępstwa - przykładowo zasłużonemu baronowi można dać tytuł Štatgrafa itd.). Hierarchię można uzależnić od ziemii, a nie samego tytułu, przy czym wprowadzając pewne obostrzenia - przykładowo kawaler nie może dostać w zarząd miasta itd.

Wydaje mi się to i bardziej przemyślane i bardziej klimatyczne. Ale co z tym zrobisz - Twoja sprawa.
Ostatnio edytowano 20 maja 2020, o 16:50 przez kaxiu, łącznie edytowano 1 raz
Wojciech Hergemon
Graf Wilczego Lasu
Książę Zielnyboru
Księstwo Zielnyboru

Postprzez Joanna Izabela 20 maja 2020, o 16:38

Może lepiej - pewnie znowu skrytykujesz, a wydaje mi się, że właśnie o to ci chodzi - na wzór niemiecki:
a) nadawać ziemie w zarząd i
b) tworzyć tytuł łącząc posiadany tytuł z ziemiami w zarządzie
na wzór niemiecki?

I właśnie Arcyksiąże się mylisz (musiałam ;D) bo mi się podoba ten koncept. Powiązałabym to z teutońskim @EugeniuszMaat masz pole do popisu.
(-)Joanna Izabela
Królowa Teutonii

Postprzez kaxiu 20 maja 2020, o 16:48

Powiązałabym to z teutońskim

Te tytuły, które podałem jako przykład opierają się na niemieckiej logice i słowniku teutońskim.
Wojciech Hergemon
Graf Wilczego Lasu
Książę Zielnyboru
Księstwo Zielnyboru

Postprzez Eugeniusz Maat 20 maja 2020, o 18:35

Pomysł wydaje się bardzo ciekawy. Jeśli dostanę listę tytułów do przetłumaczenia z chęcią to zrobię. Tylko co do tytułów... wydaje mi się że lepiej brzmiały by całkowicie po teutońsku, bo „Štatgraf Eldorfu” brzmi dziwnie. Lepiej „Štatgraf ik (úrs) Eldorft”. W zależności jaka jest wola królowej tego „úrs” może nie być. A nawet zalecałbym żeby tego nie było.
Úr Burgmáster ik úrs Auterra

Obrazek

Postprzez kaxiu 20 maja 2020, o 18:42

Tytuły można zrobić całkiem po teutońsku, natomiast jeśli ma się to przyjąć - jednak sugerowałbym także istnienie spolszczonych wersji.
Wojciech Hergemon
Graf Wilczego Lasu
Książę Zielnyboru
Księstwo Zielnyboru

Postprzez Eugeniusz Maat 20 maja 2020, o 18:46

Według mnie powinniśmy forsować „Štatgraf ik Eldorf”, zamiast „Štatgraf Eldorfu” zasadniczo mała zmiana, a jest przynajmniej poprawnie po teutońsku.
Úr Burgmáster ik úrs Auterra

Obrazek

Postprzez OlaChojnacka 28 maja 2020, o 02:30

kaxiu napisał(a): ale także i o Slavii, która od zawsze była tytularną ziemią JKW Łukasza Augusta

<chrząka znacząco w sposób, jakiego nauczyła się od niedawno odkrytego, tubylczego plemienia z d. Surmenii, nazywających się Przepadopulos>

A tytuły jak najbardziej powinny być dziedziczone, w mikronacjach jest ten straszny fetysz nadawania tytułów w formie polskiej czy tam innej, a dziedziczne tytuły (i ziemie?) są fajniejsze!
Przynależność tytułów tylko Teutończykom ma sens, natomiast nie widzę powodu, aby nie iść w tył w drzewie i szukać kolejnych utytułowanych w bocznych liniach - nie chcę ujawniać szczegółów, ale tak właśnie zrobiłam niedawno, rozpisując kolejność dziedziczenia pewnego bezterytorialnego tytułu królewskiego w mikronacjach (w dół, jak brak to w górę, małżonkowie mogą dziedziczyć/posługiwać się tylko wtedy, gdy po/przed nimi jest ktoś, na kogo może ten tytuł dalej przejść).

Wiem, nie jestem Teutonką a wyskakuję, jak Filip z konopi - ale tytuły szlacheckie to jedno z moich zainteresowań :3
(-) mgr Ola Kaarina Isadora Helyanve van Hälsing-Scraw de Cubalibre-Adamas et Marcjan-Chojnacka
Baronessa w Sarmacji, najfajniejsza skunksiczka w całym Pollinie.

Postprzez Joanna Izabela 8 cze 2020, o 18:00

Nowa lista tytułów:
Ehrenherzog Hergoliena - honorowy
Edelherzog Ziemi Ognistej -szlachetny
Gütigherzog Turentt -miłościwy
Aufrechtherzog Wiktorii - prawy
Burggraf Srebrnego Rogu
Burggraf Złotego Grodu
Altgraf Doliny Dębowej
Wildgraf Lasów Niedźwiedzich
Altgraf Gishllers
Wildgraf Wilczego Lasu
Burggraf Argon Cux
Altgraf Welland
Wildgraf Bagien Brunatnych
Freiherr Bytowa
Freiherr Arahlem
Freiherr Rabo
Freiherr Custo
Freiherr Frydi
Freiherr Wotopal
Freiherr Bieczna
Freiherr Darny
Freiherr Lolandburga
Freiherr Abdno
Freiherr Cichej Góry
Freiherr Bildo
Freiherr Santiago

Ktoś kto zna lepiej niemiecki proszę o sprawdzenie przedrostków, dodatkowo @EugeniuszMaat prosiłabym o zmienienie na teutoński to co się da ;D Wstępnie przyjmujac ze freiherrem jest przyznawany sarmackiemu kawalerowi - baronowi i wyzej, grafowie wicehrabiowi-hrabi i wyzej a herzogiem może być markiz-diuk. Zachęcam więc do udziału w dyskusji.
(-)Joanna Izabela
Królowa Teutonii

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Życie Teutonii [Úr Teutonienlejb]