Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Likwidacja Teutonii

Miejsce rozmów na wszelkie tematy z Teutonią związane — powitania, pytania, projekty obywatelskie.

Moderator: Królestwo Teutonii: władze

Re: Likwidacja Teutonii

Postprzez kaxiu 10 sie 2018, o 12:45

Lord Koadiutor jezeli dac mu wiecej obowiazkow formalnych moze dobrze wspołpracowac z krolem i odciązyc go.

Jakoś to się nie udaje od lat.
Król nie bylby marionetką, po prowtu mialby mnien obowiązków przez co mozna by bylo to ladniej pociagnac narracyjnie.

To jest tylko rozszerzanie problemu, o którym mówię. Tworzenie 2 urzędów - jednego z prestiżem, a drugiego z obowiązkami. I potem jelenia do roboty nie ma...
Dualizm jest w tym zakresie chybiony - nigdy to nie działało i nie zadziała. Musi być jeden urząd, który zapewnia pełnię władzy i prestiżu.
Co smieszniejsze chcecie zachowac senat, który tak naprawďe tylko jest przeszkadzaczem w ustabawianiu prawa,

Sugeruję czytać głoszone tezy. Owszem - zachować - ale jako element tradycji i folkloru. Główne uprawnienia ustawodawcze przenieść na "kierownika" prowincji.
a symbol Króla, który ma byc symbolem teutonczyków i ich wladca zastąpić jakimś namiestnikiem, ktory jak sami mowiliscie będzie mial mniejszy prestiż.

Dla mnie prestiż jest porównywalny. A bariera Król - mieszkaniec większa.
Osobiscie jezeli zmiana zostanie wprowadzona w zycie, to nie zamierzam swojego sarmackiego zycia prowadzic w Teutonii bo nie chce będe patrzec na to jak sami sie obdzieramy z aspektow narracyjnych i "prestizowych".

Cóż, są to dość silne słowa - pozostaje się cieszyć, że mamy jeszcze chęci takie słowa rzucać.
Dodatkowo przekreslacie caloksztalt tego nad czym pracowal JKW Andrzej Fryderyk, nad tym aby wyrobic silna monarchie, monarchie ktora bedzie duma Teutonii.

Wszyscy pracujemy nad przyszłością Teutonii, a silna monarchia jest narzędziem a nie celem. To po pierwsze. Po drugie - JKW istotnie wypracował silną pozycję Króla - ale opierało się to na jego osobie, a nie powadze urzędu. Nie wątpię, że tak samo postrzegany byłby na stanowisku Namiestnika, Margrabii, Kierownika, Sekretarza itd.
Wojciech Hergemon
Miejsce pobytu: Bieszczady.

Dobrym gospodarzem jest nie ten, kto w rok garścią zboża zapełni spichlerz, lecz ten, kto w rok garścią monet zapełni skarbiec ~John Keynes

Dajcie biednemu worek złota, a nabawi się przepukliny, dajcie bogatemu, a gospodarka rozkwitnie ~John Keynes
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Teutonii

Postprzez Carmen Laurent 10 sie 2018, o 23:15

Problem z Lordem jest taki, ze on nigdy nie byl od niczego konkretnego. Zrobilam małą rozróbę przez co post Vata nam uciekł (dlatego nie lubię pisać z komórki) natomiast odpowiedz byla taka, ze nie jezelo nie mamy wg was dobrego krola to namiestnika tez nie bedziemy mieli. Co więcej zwalanie calej roboty na jedna osobe nie jest dobrym rozwiązaniem. Rozmawialam wiele razy z JKW Andrzejem Fryderykiem i wiem ze poswiecil swoj czas realny, a wizja tego co chcecie idzie w zupelnie inna strone. Traktuje to zapewne osobiscie ale nie bedzie u mnie przyzwoleni na zmarnowanie ponad 2 lat, szczegolnie ze te zmiany w mojej ocenie niczego nie zmienia bo jest to zamiana jednego tytulu na drugi i tyle, a kadencyjnosc to po prostu zamiana jednego trupa na drugiego.
(-)Carmen Laurent
Lady Koadiutor KT
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Teutonii
Rada Nauki

Postprzez Albert 11 sie 2018, o 00:08

Sygnalizuję, żeby nie kończyć obrad beze mnie — w ciągu 2-3 dni dodam coś od siebie.
(–) Albert diuk Felimi-Liderski
Królestwo Teutonii
Prefektura Sarmacji

Postprzez AJ Piastowski 11 sie 2018, o 21:27

Ja również odniosę się do kilku spraw, proszę jednak o cierpliwość.
ObrazekObrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez VAT wczoraj, o 11:50

Carmen Laurent napisał(a):Lord Koadiutor jezeli dac mu wiecej obowiazkow formalnych moze dobrze wspołpracowac z krolem i odciązyc go. Kroł nie bylby marionetką, po prowtu mialby mnien obowiązków przez co mozna by bylo to ladniej pociagnac narracyjnie. Co smieszniejsze chcecie zachowac senat, który tak naprawďe tylko jest przeszkadzaczem w ustabawianiu prawa, a symbol Króla, który ma byc symbolem teutonczyków i ich wladca zastąpić jakimś namiestnikiem, ktory jak sami mowiliscie będzie mial mniejszy prestiż. Osobiscie jezeli zmiana zostanie wprowadzona w zycie, to nie zamierzam swojego sarmackiego zycia prowadzic w Teutonii bo nie chce będe patrzec na to jak sami sie obdzieramy z aspektow narracyjnych i "prestizowych". Dodatkowo przekreslacie caloksztalt tego nad czym pracowal JKW Andrzej Fryderyk, nad tym aby wyrobic silna monarchie, monarchie ktora bedzie duma Teutonii.

Powtarzając to co napisałem w poście, który zaginął w mroku dziejów - zarówno instytucja Namiestnika jak i Senatu są ściśle związane z Teutonią i jej narracją, podobnie jak instytucja Króla, z tą różnicą, że Namiestnicy i Senat pojawiali się w Teutonii o wiele wcześniej niż Król.

Nie uważam, że urząd Namiestnika będzie miał mniejszy prestiż. Napisałem jedynie, że kiedyś, gdy temat został podniesiony przez Torkana, takie głosy się pojawiały. Podkreśliłem jednocześnie, że ja się z tymi głosami nie zgadzam.

Nikt w Teutonii nie chce zaprzepaszczać dorobku Andrzeja Fryderyka, natomiast - o czym chyba zdaje się Pani nieraz zapominać - JKW Andrzej Fryderyk działał nie na chwałę monarchii, a na chwałę Teutonii. My rozmawiamy tu właśnie o tym, co zrobić by Teutonia była silniejsza w obecnej rzeczywistości, w której wyraźnie widać, że dotychczasowy model się nie sprawdzał.

Carmen Laurent napisał(a):Problem z Lordem jest taki, ze on nigdy nie byl od niczego konkretnego. Zrobilam małą rozróbę przez co post Vata nam uciekł (dlatego nie lubię pisać z komórki) natomiast odpowiedz byla taka, ze nie jezelo nie mamy wg was dobrego krola to namiestnika tez nie bedziemy mieli. Co więcej zwalanie calej roboty na jedna osobe nie jest dobrym rozwiązaniem. Rozmawialam wiele razy z JKW Andrzejem Fryderykiem i wiem ze poswiecil swoj czas realny, a wizja tego co chcecie idzie w zupelnie inna strone. Traktuje to zapewne osobiscie ale nie bedzie u mnie przyzwoleni na zmarnowanie ponad 2 lat, szczegolnie ze te zmiany w mojej ocenie niczego nie zmienia bo jest to zamiana jednego tytulu na drugi i tyle, a kadencyjnosc to po prostu zamiana jednego trupa na drugiego.

Po to właśnie kadencyjność - żeby móc zmienić Namiestnika, który się nie sprawdza, na inną osobę. W przypadku Króla takiej możliwości nie ma, co znacząco utrudnia funkcjonowanie państwa. Poza tym, kadencyjność wymusza pewną aktywność albo dymisję. Będąc Królem zaś łatwiej po prostu trwać. Do tego kwestie, o których już mówiłem - korona ciąży o wiele bardziej niż piastowanie godności Namiestnika.

Pisze Pani o zwalaniu roboty na jedną osobę. Dobrze, to proszę mi powiedzieć na ile osób obecnie zwalona jest robota? Przecież Namiestnik będzie mógł (jak sądzę) dobierać sobie współpracowników. Obecnie mamy w Teutonii dualizm władzy wykonawczej, przy czym, w praktyce JKW Andrzej Fryderyk dawał bardzo daleko idącą swobodę Lordom Koadiutorom (wiem bo o tym rozmawialiśmy) i jaki był tego efekt? Żaden. Dalej cała odpowiedzialność za rządzenie spoczywała na jego barkach. Dlaczego poszczególni LK byli nieaktywni przez ostatnie lata? Raczej nie dlatego, że Król stawiał im jakieś granice. To nie jest problem ustroju, a braku rąk do pracy, braku wolnego czasu, zaangażowania. To się nie zmieni, niezależnie od tego, czy pozostawiamy ustrój takim jaki jest, czy go zmienimy, ale jeśli możemy coś uprościć to to zróbmy. Jaki jest sens utrzymywania dwóch organów władzy wykonawczej? Na pewno nie narracyjny bo o ile instytucja Króla jakąś narrację zapewnia, o tyle instytucja Lorda Koadiutora już żadnej. Praktyka również pokazuje, że to nie działa. No więc czemu mamy zachować obecny ustrój?

Teutonia nie powstała dwa lata temu, ani 4 lata temu. Nie zawsze mieliśmy Lordów Koadiutorów, nie zawsze mieliśmy Królów. Powiem więcej - Teutonia była najaktywniejsza gdy Króla nie było (to nie jest w żadnym wypadku zarzut w kierunku Króla - stwierdzam tylko fakt).

Nie wiem też na jakiej podstawie uważa Pani, że reformowanie systemu to marnowanie czyjegokolwiek dorobku. Gdyby Sclavinia wychodziła z takiego samego założenia, już dawno byliby częścią Starosarmacji, albo w ogóle by nie istnieli. Andrzej Fryderyk zrezygnował, pamiętajmy - dobrowolnie, więc naturalnym jest, że suweren - Naród, dyskutuje teraz co dalej. Po co mamy wybierać kolejnego Króla, który przedłuży obecny - bardzo słaby - stan rzeczy ?

Wracając jeszcze na chwile do Pani pomysłu. Obecnie mamy taką rzeczywistość ustrojową, że spośród dwóch organów władzy wykonawczej jest silniejszy teoretycznie Król i bardziej niedookreślony kompetencyjnie Lord Koadiutor stojący na czele Rady Królewskiej. Mieliśmy następujący problem od dłuższego czasu - dobrego Króla, który nie miał jednak czasu na codzienne animowanie aktywności państwowej (co doskonale rozumiem) i permanentny brak chętnych do pełnienia funkcji Lorda Koadiutora. Pani zaś chce iść teraz w stronę, w której zabieramy kompetencje temu potencjalnie bardziej atrakcyjnemu stanowisku - Królowi (zakładam, że koniec końców ktoś chciałby być tym następnym Królem, chociaż na chwilę obecną jasno zadeklarowanych chętnych brak...) - i dodać stanowisku LK, z którym zawsze był problem. Skoro tak, to może napisze mi Pani kto miałby być tym 'silniejszym' Lordem Koadiutorem? Dalej Pani? Ktoś inny? Rozmawiajmy o praktycznych aspektach.
Vanderlei Bouboulina-à-la-Triste

Obrazek
Królestwo Teutonii
Trybunał Koronny

Postprzez anglov wczoraj, o 21:11

Sprostuję szybko – Rada Królewska ma równe kompetencje wykonawcze co Król. Nie ma określonego zastępstwa Rada–Król, nie mam pewności, czy jak ustawa deleguje Radę do podjęcia jakiegoś działania, czy Król może wykonać je w zastępstwie. I odwrotnie. Jeśli tak, więcej kompetencji wykonawczych ma przypisana Rada i jest pod tym względem dużo bardziej dookreślona.

Jak mi czas i chęci pozwolą odniosę się i trochę do innych wypowiedzi.
Andrzej Fryderyk
Król-senior Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii
Dobry Obywatel

Postprzez Hetman_Gotfryd wczoraj, o 21:44

VAT ja deklaruje oficjalnie chęć walki o Tron w Srebrnym Rogu. Już o tym wspominałem, tylko wam to w tej dyskusji uniknęło ;)
Co do pozostałych kwestii to wypowiem się obszerniej ponownie jutro ;)
Gotfryd Slavik diuk de Ruth
HETMAN WIELKI KSZ
h.Czarna Lilia
Palatyn Ruhnhoff
Diuk Kamiennego Brzegu
Rektor Teutońskiego Instytutu Historii
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Teutonii
Dobry Obywatel
Rada Nauki

Postprzez Albert dzisiaj, o 00:35

Na wstępie warto podziękować za podjęcie tematu przez Regenta. Taka dyskusja jest potrzebna przynajmniej, żeby jasno określić na czym stoimy. A na ten moment stoimy niewątpliwie nad przepaścią.

Teutońskie reformy ustrojowe to hot topic w zasadzie od kiedy pamiętam. Wspominał o nich Anglov w swoich przedelekcyjnych artykułach, wspominałem o nich ja w swoim expose początkiem 2016 roku. Swego czasu podejmowane były próby dojścia do jakiegokolwiek konsensusu i zaprezentowania dopracowanego projektu przyszłych zmian. Jak pokazał czas, skończyło się na prowizorycznych notatkach w Notepadzie. Dlaczego? Bo ustrój przestał być priorytetem. Dlaczego? Bo nie miał go kto współtworzyć. Dlaczego? Ponieważ brak nam zasobów ludzkich, podobnie jak całej Sarmacji i całemu Pollinowi. Problem nie leży w stanowiskach, a w ludziach. Zdaję sobie sprawę, że te słowa brzmią bardzo sloganowo i łatwo skontrować je stwierdzeniem „zatem należy dostosować ustrój do upadającej demografii”. Po części to prawda. Jednak należy postawić odpowiednią diagnozę, aby wyeliminować w istocie jedynie to, co zawodzi.

Andrzej Fryderyk skupił się podczas swojego panowania na restauracji znaczenia teutońskiej monarchii. Nie rozumiem, jak można otwarcie twierdzić, że elekcja nie ma prestiżu, a urząd Króla był strzałem w kolano. Przez okres panowania AF byliśmy wszyscy świadkami jego aktywnej, zdecydowanej, często nawet agresywnej, ale zawsze wyważonej polityki motywowanej interesem Teutonii oraz Teutończyków. Anglov podniósł z kolan kompletnie podupadłą, ledwo zipiącą monarchię, która u kresu panowania Mateusza Wilhelma w istocie miała prestiż równy zeru. To jednak się już zmieniło.

Senat natomiast, niezmiennie od wielu lat prezentuje poziom mułu, utrudniając jedynie proces ustawodawczy. Jego obrady nie wnoszą nic konstruktywnego w kwestiach legislacyjnych, poza standardowym głosowaniem „za”. Nie jestem zwolennikiem automatycznego orania tej instytucji, jednak z pewnością konieczne jest dokonanie zmian w jej funkcjonowaniu. Jeszcze jakiś czas temu miałem w głowie pomysł działania Senatu jako zwykłego, kadencyjnego parlamentu. Obawiam się jednak, że przy dzisiejszej demografii taki model nie ma większego sensu.

Lord Koadiutor i osławiony dualizm władzy wykonawczej. To z pewnością część ustroju, w której najwięcej jest miejsca na reformy i inwencję twórczą ich autorów. W teorii obecny model powinien działać idealnie: Król skupia się bardziej na otoczce narracyjnej i reprezentowaniu Teutonii, natomiast LK na sprawach wewnętrznych. Problem pojawia się wtedy, gdy... nie ma spraw wewnętrznych. Bo czym tak naprawdę może zajmować się w obecnej Teutonii Lord Koadiutor? Spędziłem na tym stanowisku ponad pół roku i o ile początkowy okres obfitował w ogarnianie forum, finansów, terminowe wypłaty, szukanie innowacji i rozwiązań, o tyle z czasem okazywało się, że popyt na pracę jest, ale gorzej z podażą. Bo nawet wniosku o zasiłek czy zmianę danych zaklepać nie można.

Jest kilka ścieżek, którymi można podążyć. Rozważyłbym totalne skonsolidowanie władzy wykonawczej w rękach Króla. Przy monarsze z głową na karku, otaczającym się odpowiednimi osobami jest to model pozwalający na sprawną pracę.

Tylko jakie wtedy zaoferować stanowiska nowym mieszkańcom? A jak przyciągnąć nowych mieszkańców? Czy w ogóle się zjawią? To takie oczywiste pytania, które zadaję w formie retorycznej także dla własnego użytku, w zamyśle zostawiając sobie furtkę na dalsze rozwinięcie niniejszego posta. Tymczasem to tyle, chciałem stosunkowo szybko dodać coś od siebie. Liczę na polemikę.
(–) Albert diuk Felimi-Liderski
Królestwo Teutonii
Prefektura Sarmacji

Poprzednia strona

Powrót do Życie Teutonii [Úr Teutonienlejb]