Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Pierwsze tłumaczenie Modlitwy Pańskiej

Miejsce rozmów na wszelkie tematy z Teutonią związane — powitania, pytania, projekty obywatelskie.

Moderator: Królestwo Teutonii: władze

Pierwsze tłumaczenie Modlitwy Pańskiej

Postprzez Vladimir 10 lut 2018, o 09:30

Oto pierwsze tłumaczenie Modlitwy Pańskiej — tekstu wzorcowego. Podczas tłumaczenia powstała konieczność wykreowania nowych słów, których znaczenie i etymologię podaję w tym miejscu.

Pierwszy słowem, które sprawiło trudność, było niebo. Co prawda w słowniku funkcjonuje już słowo Hamal, ale uznałem, że można wyprowadzić nowy wyraz, bazując na germańskiej etymologii. Nowe teutońskie Heben jest teoretyczną, trzecią przesuwką wyprowadzaną od angielskiego heaven i staroangielskiego heafon, które powinno przejść w (prawdopodobne) niemieckie Heben, ale jednak nie zaszła tutaj zmiana [f] w [b] (por. ang. give i niem. geben, ang. have i niem. haben).

Drugie słowo to hálik (święty), które pochodzi od niemieckiego heilig. Tutaj zaszła trzecia przesuwka (niem. –ig w teu. –ik).

Trzecim słowem jest Moh (wola), który jest urzeczownikowionym czasownikiem moh (chcieć) (por. niem. wollenchcieć i niem. Willewola).

Czwartym słowem jest Irthe (ziemia), które bazuje na staro-wysoko-niemieckim erda, angielskim Earth i afrikaans irthe.

Piątym słowem jest Hláb (chleb), które wywodzi z germańskiego hlaiba i staro-wysoko-niemieckiego hlaib.

Szóstym słowem jest Tsunt (grzech, wina), które bazuje na niemieckim Sünde. Związanym z nim słowem jest Tsunttuner (winowajca, grzesznik), czyli dosłownie ten, który czyni grzech.

Na koniec lokki (kusić), które związane jest z niemieckim locken, staroangielskim loccian, szwedzkim locka i satro-wysoko-niemieckim lucken.

Áenk Pater, or iv’erdi id úrs Heben,
Tik Nomm ifá verdi hálik,
Tik Kongrak ifá kami,
Tik Moh ifá verdi id úrs Heben ond af úres Irthe,
Tu ifá gebi áen úrn áenk hótagiš Hláb hótag,
Ond Tu ifá tsái áenk Tsunten, vi áen iv’tsái áenk Tsunttuneren,
Ond Tu ne ifá lokki áen,
A Tu ifá salvi áen vegin úrn Úbel,
Indes úr Kongrak, úr Magn ond úre Ruune iv’verdi Tik for ijm. Amen.

Informacje o etymologii pochodzą z: Das Wortauskunftssystem zur deutschen Sprache in Geschichte und Gegenwart i Wolny, wielojęzyczny Wikisłownik.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
rex supulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
baronet Królestwa Nowej Teutonii,
diuk Abvienolheimu i wicehrabia Tselebormu
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Re: Pierwsze tłumaczenie Modlitwy Pańskiej

Postprzez Resos 10 lut 2018, o 23:15

Jaśnie Oświecony Diuku-wicehrabio,

wyrazy uznania. Co prawda nie jestem obecnany z Pańską twórczością, ale tłumaczenie wygląda imponująco. Może Pan być pewien, że powyższe natchnęło mnie, aby bliżej przyjrzeć się projektowi języka teutońskiego. Z zainteresowaniem zapytam, czy jako jego twórca, spisując poniższe tłumaczenie korzystał Pan z własnych materiałów, czy był w stanie odmianę i zaimki wywieść z pamięci?
(—) Resos Nikaias
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Re: Pierwsze tłumaczenie Modlitwy Pańskiej

Postprzez Vladimir 11 lut 2018, o 08:10

Deklinacja i koniugacja (o ile można użyć tego słowa w kontekście teutońskim) są banalnie proste. Zaimki również. W słowniku sprawdzałem niekiedy, czy dany wyraz już istnieje (dodane przez dwóch innych twórców języka) i kontrolowałem przyimki (id, vegin).

Dziękuję za słowo uznania.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
rex supulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
baronet Królestwa Nowej Teutonii,
diuk Abvienolheimu i wicehrabia Tselebormu
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Powrót do Życie Teutonii [Úr Teutonienlejb]