Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Złotogrodzki Uniwersytet Lingwistyczny

Miejsce rozmów na wszelkie tematy z Teutonią związane — powitania, pytania, projekty obywatelskie.

Moderator: Królestwo Teutonii: władze

Złotogrodzki Uniwersytet Lingwistyczny

Postprzez Vladimir 7 wrz 2017, o 20:56

Od jakiegoś czasu AZUL ponownie znajduje się w stanie zawieszenia. Baridajscy chłopcy postanowili stworzyć coś niezwiązanego z żadną mikronacją, na neutralnym gruncie, ale chyba nic wielkiego nie urodziło się z tej idei. Pomyślałem, że warto byłoby założyć Złotogrodzki Uniwersytet Lingwistyczny, niejako kontynuację upadłego AZUL-u. Zastanawiam się jednak, czy warto — są chętni, którzy dołączyliby do takiego projektu?

Pisząc w dużym skrócie, chciałbym, żeby ZUL stał się miejscem, w którym można byłoby gromadzić wszystkie materiały dotyczące języka teutońskiego. Moglibyśmy zlikwidować urząd Lorda Lingwisty, a ustalanie norm przenieść właśnie na nową placówkę dydaktyczną, prowadzącą badania również w szerszym, językoznawczym spektrum.

W kwestii systemowej organizacji widzę instytucję z prawem do publikacji, której właścicielem byłaby Teutonia. Król powoływałby rektora. ZUL nadawałby stopnie naukowe, łącznie ze stopniem profesorskim, który stałby się wyróżnieniem dla szczególnie aktywnych językotwórców i lingwistów. Oczywiście takie wyróżnienie powinien przyznawać Król.

Chodzi również o pieniądze — czy Teutonia dotowałaby inicjatywę kwotą potrzebną do założenia instytucji? Może warto byłoby się też zastanowić nad przeniesieniem artykułów opublikowanych w AZUL-u do nowej instytucji, tak by materiały teutońskie znalazły się w jednym miejscu? To (chyba) też wiązałoby się z libertami.

A może to tylko fanaberia znudzonego diuka? Może wystarczy nam ta podstrona do gromadzenia teutońskich materiałów językowych?
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
diuk Abvienolheimu, wicehrabia Tselebormu
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Teutonii

Re: Złotogrodzki Uniwersytet Lingwistyczny

Postprzez anglov 9 wrz 2017, o 11:06

Ja zapatruje się na to w sposób bardzo pozytywny. Jakby nie patrzeć, w wyniku sporów w Almerze, AZUL upadł. Mimo wszystko byłeś jednym z aktywniejszych działaczy, oczywiście dla języka teutońskiego. Nad językiem pracowali też Torkan i Kristian – może warto ich poinformować o tym wątku?

Niemniej – myślę że warto spróbować. Patrzę pozytywnie na osobną instytucję – język teutoński jest na tyle dojrzałym projektem, posiadającym tak wiele materiałów, że osobna instytucja przeznaczona na gromadzenie materiałów z niego jest jak najbardziej wskazana. Oczywiście – ostateczne decyzje o tym na ile Teutonia będzie dotować, zależy od Rady Królewskiej, ale raczej nie widzę przeszkód.

Także – ja jestem jak najbardziej za.
Andrzej Fryderyk
Z woli elektorów król Teutonii zjednoczonej w Rzeczypospolitej Sarmackiej, wielki książę Awii, książę Slavii i Enderasji, książę Sangrii, palatyn Weyr-Benden, hrabia Loardii, lord protektor Nowej Teutonii, pan Srebrnego Rogu i Złotego Grodu, władca wszystkich teutońskich wysp etc. etc.

Obrazek
Królestwo Teutonii

Re: Złotogrodzki Uniwersytet Lingwistyczny

Postprzez Vladimir 9 wrz 2017, o 12:02

anglov napisał(a):Ja zapatruje się na to w sposób bardzo pozytywny. Jakby nie patrzeć, w wyniku sporów w Almerze, AZUL upadł. Mimo wszystko byłeś jednym z aktywniejszych działaczy, oczywiście dla języka teutońskiego. Nad językiem pracowali też Torkan i Kristian – może warto ich poinformować o tym wątku?

Jeśli będą chcieli pracować nad tym ewentualnym projektem, to przecież nikt im tego nie zabroni, ale przypuszczam, że nie chcę robić niczego podobnego do AZUL-u w Sarmacji, bo gdyby chcieli, Uniwersytet by nie upadł.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
diuk Abvienolheimu, wicehrabia Tselebormu
Królestwo Teutonii

Powrót do Życie Teutonii [Úr Teutonienlejb]