Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Teutoński Maj - zapytanie

Teutoński Maj - zapytanie

Postprzez kaxiu 20 lut 2016, o 13:42

Moi drodzy,

Od zawsze pojawia się wątek, że o Teutońskim Maju nic nie wiadomo. Trudno znaleźć jakiegokolwiek opracowanie na ten temat, jedynie przy każdej okazji się do tego starsi Teutończycy odwołują.

Zawsze liczyłem, że ktoś w końcu siądzie i spisze w miarę obiektywną wersję tych wydarzeń. Ani nie miałem ochoty czytać na ten temat przemyśleń klakierów PMK, ani też nie chciałem tego robić sam (i tak by zarzucono mi kłamstwo, a kiedyś z definicji było tak, że Teutończyk to ten zły, a ludzie PMK to ci dobrzy [nie wiem, może nadal tak jest?]).

Niestety, wkrótce minie 10 lat, a nikt nic konkretnego na ten temat nie napisał. Aktywnych osób, które coś z Teutońskiego Maja pamiętają jest niestety tyle co kot napłakał. A z tych, którzy brali w tym udział to w Teutonii zostałem już chyba tylko ja.

To wszystko, a także liczne namowy sprawiły, że postanowiłem się przełamać i coś na ten temat napisać. Nie będzie to jednak "dzieło" o charakterze opisowym, czysto historycznym. Ani nie mam na to ochoty, ani też nie na tym chyba powinna moja obecna rola polegać.

W planach mam mikropowieść, co do której mam nadzieję, że wejdzie do kanonu lektor każdego nowego teutończyka. Powieść fabularyzowaną, opierającą się na wydarzeniach rzeczywistych, jednakże zawierającą masę fikcyjnych bohaterów, którzy wprawdzie nie biorą bezpośredniego udziału w TM, ale których życie zmienia się pod wpływem tamtych wydarzeń.

Oczywiście, z góry uprzedzam że piszę dla przyjemności. W mikropowieści monopol na prawdę, mądrość i honor przypadkie Teutonii i Rodowi Cesarskiemu. Książe i władze KS będą natomiast tymi złymi, żądnymi krwi, nieposiadającymi wprawdzie racji, ale posiadającymi argumenty siły (w sumie tutaj się mikropowieść w żadnym stopniu od rzeczywistości nie będzie różnić).

Zapewne pojawią się głosy sarmackiej reakcyjnej kliki, że jest to próba fałszowania historii. Cóż, po pierwsze mam prawo do własnej oceny, a po drugie biorąc pod uwagę ile lat wiadome osobniki tę historię fałszowały to mam w tym zakresie prawo do czegokolwiek - zwłaszcza że mija lada moment 10 lat.

Chciałbym, żeby udało mi się skończyć i wydać przed lub na rocznicę TM. Czy się uda, to zobaczymy. Pewne prace już podjąłem, więc najwyżej czytelnicy zamiast mikropowieści otrzymają dłuższy lub krótszy nierobiony zbiór chaotycznych opowiadań.

Natomiast, skoro już wyjaśniłem tło niniejszego wątku, to czas przejść do meritum. Chciałbym, żeby to co napisze było zrozumiałe dla każdego teutończyka, a nie tylko dla nielicznych, którzy to wszystko pamietają (najlepiej, żeby i co dołączą w przyszłości to rozumieli). Dla mnie wiele rzeczy jest oczywistych, dla Was zapewne nie.

Prosiłbym więc, o krótki historię Teutońskiego Maja waszymi oczami. Co o tym wiecie, skąd o tym wiecie, jak ocenianie tamte wydarzenia. Im więcej tym lepiej. Żeby było mi w życiu łatwiej prosiłbym też o informację od kiedy jesteście aktywni w KS i Teutonii.
Wojciech Hergemon
Miejsce pobytu: Bieszczady.

Dobrym gospodarzem jest nie ten, kto w rok garścią zboża zapełni spichlerz, lecz ten, kto w rok garścią monet zapełni skarbiec ~John Keynes

Dajcie biednemu worek złota, a nabawi się przepukliny, dajcie bogatemu, a gospodarka rozkwitnie ~John Keynes
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Teutonii

Re: Teutoński Maj - zapytanie

Postprzez Vladimir 20 lut 2016, o 15:37

Przede wszystkim jest to zacna inicjatywa! Trzymam kciuki i gorąco kibicuję przedsięwzięciu!

kaxiu napisał(a):Zapewne pojawią się głosy sarmackiej reakcyjnej kliki, że jest to próba fałszowania historii. Cóż, po pierwsze mam prawo do własnej oceny, a po drugie biorąc pod uwagę ile lat wiadome osobniki tę historię fałszowały to mam w tym zakresie prawo do czegokolwiek - zwłaszcza że mija lada moment 10 lat.

Szczerze w to wątpię. Nie jestem pewien, czy obecnie jedynymi osobami, które mogą cokolwiek pamiętać z Teutońskiego Maja, są Pan, Diuk Kwazi i JKW Helwetyk Romański (to obecne dane osobowe Piotra Mikołaja). A nawet jeśli pojawiałby się krytyka, to co z tego? Każdy ma prawo do własnego punktu widzenia, dla większości wydarzenia Teutońskiego Maja są odległą abstrakcją.

kaxiu napisał(a):Prosiłbym więc, o krótki historię Teutońskiego Maja waszymi oczami. Co o tym wiecie, skąd o tym wiecie, jak ocenianie tamte wydarzenia. Im więcej tym lepiej. Żeby było mi w życiu łatwiej prosiłbym też o informację od kiedy jesteście aktywni w KS i Teutonii.

Nie mam własnej wizji Teutońskiego Maja. Z tego, co wiem, a są to też przypuszczenia, do Teutońskiego Maja doszło, ponieważ centrala (książę Piotra Mikołaj) nie respektowała autonomicznych praw i decyzji Marchii - centrala na przykład powoływała swoich namiestników Marchii bez uwzględnienia woli Senatu/Teutończyków. Musiało być jakieś nagłe zajście, które zmusiło część do radykalnych kroków, nie mam pojęcia jednak, jakich grzechów mogła dopuścić się centrala wobec Marchii. Wiem, że w wyniki Teutońskiego Maja część Teutończyków odeszła i założyła Królestwo Nowej Teutonii. I to w zasadzie wszystko.

W Sarmacji i Teutonii jestem chyba jakoś od 2008 roku. Pamiętam Nową Teutonię, działałem w niej i nawet dorobiłem się tam nadania tytułu baroneta.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
baronet Królestwa Nowej Teutonii,
arcysenator Złotego Grodu i Teutonii,
diuk Abvienolheimu i hrabia Tselebormu,
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Roland 20 lut 2016, o 16:26

(—) Jaśnie Wielmożny Roland Heach-Romański herbu Złotogryf
z nadania Jego Książęcej i Królewskiej Mości markiz Thuringen

Obrazek
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii

Postprzez anglov 21 lut 2016, o 12:38

Niestety, jako osoba obserwująca życie Teutońskie od końca 2013 r., swoją wiedzę mogę opierać wyłącznie na relacjach od Kwaziego. No i cóż, wiem że to była odpowiedź na nierówne i lekceważące traktowanie Teutonii przez Księstwo Sarmacji. Wiem o pewnym liście od Teutończyków, wiem o pewnym pokreślonym statucie Marchii Teutońskiej… I wiem że Helwetyk wciąż uważa to za słuszne.
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii
Trybunał Koronny

Powrót do Archiwum