Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Zapytanie w sprawie obniżenia ceny ćwirka

Dział dedykowany mieszkańcom i obywatelom Księstwa Sarmacji, w którym mogą zadawać pytania Radzie Ministrów.

Zapytanie w sprawie obniżenia ceny ćwirka

Postprzez KJAF 3 sty 2016, o 19:45

Czarnolas, 3 styczeń 2016 roku

Konrad Friedman, AF891
M00010 Czarnolas

Kanclerz Księstwa Sarmacji
Dalek Caan von Thorn-Skaro
Rada Ministrów
ul. kaniońska
M00002 Srebrny Róg

Z A P Y T A N I E

Szanowny Panie Kanclerzu,

Zwracam się do Rządu KS z pytaniem dotyczącym możliwości obniżenia opłaty pobieranej za publikację ćwirka. Jak wszyscy wiemy, owa cena skoczyła z poziomu 2.50 lt do 250 lt z powodu kryzysu finansów publicznych, jaki dotknął w ostatnich czasach nasz kraj.

Jednak nie tak dawno temu, z komunikatów GAP czy oficjalnych informacji udzielanych przez Radę Ministrów można wnioskować, że sytuacja ta została w miarę opanowana. Mieliśmy reformę systemu pracy dokonaną przez NIA. O ile wcześniej brakowało na finansowanie sprzedaży pracy i mieliśmy do czynienia z deficytem budżetowym, to teraz wydaje się, że nie ma większych problemów (po stronie finansów Księstwa) z funkcjonowaniem Funduszy Pracy. Co więcej, w Planie Budżetowym mamy planowaną nadwyżkę.

Stąd moje pytanie — czy wobec powyższego, można obniżyć cenę za publikację ćwirka do poziomu, przykładowo 25 lt? Dochody z publikacji ćwirków Rada Ministrów ustaliła na 150 000 libertów tj. zakłada się publikację około 600 ćwirków. Wobec tego dochody z tego tytułu powinny wynosić około 15 tysięcy libertów. To mało, i spowoduje to mniej pieniędzy z nadwyżki, co przekłada się znowu na spadek liczby waluty przeznaczonej do wycofania z obiegu przez Rząd.

Mimo wszystko, w moim mniemaniu powinniśmy się zastanowić nad ceną ćwirka. Pamiętam, że podniesienie ceny spowodowało negatywne reakcje części społeczeństwa, ale argumentacja była taka, że sytuacja jest nadzwyczajna, a to wymaga nadzwyczajnych środków. Było to więc działanie doraźne, przewidziane w czasach kryzysu. Czy wobec tego nadal mamy kryzys finansów publicznych w KS?

Jak wiemy, podatki i opłaty publiczne pełnią różną rolę. Jednak zakładając, że nie jesteśmy już w tak ciężkiej sytuacji jak kiedyś, cena ćwirka — zamiast funkcji fiskalnej —przejęła funkcję zaporową. Mówiąc bardziej skrótowo — jeżeli chodzi o mnie, to czytając telegram o dokonaniu opłaty za publikację ćwirka, zamiast odczucia, że ratuję budżet KS mam wrażenie, że opłata ma spowodować ograniczenie w korzystaniu z tego narzędzia.

Ostatnio mieliśmy do czynienia (któryś już raz z kolei) z dyskusją nt. wartości liberta i opiniami na temat jego bezużyteczności. Jednym z argumentów przy ostatniej podwyżce cen i podatków była właśnie próba ratowania tej sytuacji. Chciano wymusić większy obrót waluty, co miało spowodować wzrost użyteczności liberta. Czy skutek został osiągnięty? Jeżeli by tak było, to nie poruszalibyśmy w debacie publicznej takich wątków, jak tzw. "g*wnoburza" o liberta pod tym artykułem.

Nie zawsze zwiększenie danin publicznych przyniesie planowany skutek uatrakcyjnienia liberta. To samo tyczy się ćwirka. W związku z tym wnoszę do Rady Ministrów o zastanowienie się nad pomysłem obniżenia ceny ćwirka. Podsumowując moje powyższe argumenty — w mojej opinii, nie jesteśmy już w tak dużym kryzysie ażeby nadal utrzymywać kryzysową cenę za ćwirka, a po drugie, dodatkowa funkcja wysokiej ceny, czyli nadanie libertowi większej wartości poprzez jego większy obrót, nie przyniosła zamierzonego efektu.

Takie rzeczy jak komunikacja między obywatelami, powinny być w miarę tanie. Bo możemy przeholować w drugą stronę i spowodować spadek aktywności. Nie każdy jest milionerem w Sarmacji. Na takie ćwirki stać bogatsze osoby, a te już są w Sarmacji od dawna, więc o nich nie musimy się starać. Co innego nowi obywatele, którzy mają mało pieniędzy. W mojej opinii, takie ceny mogą ich odstraszać, a jeżeli młodzi mieszkańcy nie nawiążą kontaktu z resztą już od samego początku, to nie nawiążą go już wcale. Nie twierdzę tutaj, że mamy kryzys aktywności spowodowany wysokimi cenami, ale zwracam tylko uwagę, że obniżenie płatności za pewne czynności może w jakiś sposób pomóc naszej społeczności.

Ze swojej strony sugeruję 25 lt jako cenę optymalną. Ale każda mniejsza powinna być dobra i ucieszę się nawet z drobnej zmiany.

Liczę na odpowiedź ze strony Rządu oraz pozytywne ustosunkowanie się do mojego wniosku i pytania.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Re: Zapytanie w sprawie obniżenia ceny ćwirka

Postprzez Cudzoziemiec 1 4 sty 2016, o 07:48

Szanowny Panie Friedman,

dziękuję za to pytanie i podniesienie tej kwestii. Nie jest to łatwa sprawa dlatego zdecydowałem się poddać ją pod konsultację społeczną. Gorąco zapraszam do udziału w niej. Po jej zakończeniu podejmę decyzję.

Z poważaniem,
Więzień Jego Książęcej Mości

Re: Zapytanie w sprawie obniżenia ceny ćwirka

Postprzez Cudzoziemiec 1 14 sty 2016, o 14:30

Szanowny Panie,

dziękuję raz jeszcze za Pańskie pytanie i poruszenie tej kwestii. W wyniku przeprowadzonych konsultacji społecznych chcę Pana poinformować, że jako Kanclerz Rządu Księstwa Sarmacji zamierzam zwrócić się do Naczelnej Izby Architektury z wnioskiem o:
1) OBNIŻENIE ceny ćwirka do 150 lt, licząc, że przyniesie to wzrost Waszej aktywności w tym kanale komunikacji,
2) WPROWADZIĆ 30-dniowy (począwszy od dnia rejestracji na ćwirku) okres bezpłatnych ćwirków dla nowych mieszkańców.
Poproszę NIA by zmiany te rozpoczęły obowiązywać od dnia 1 lutego 2016 roku.

Z poważaniem,
Więzień Jego Książęcej Mości

Powrót do Pytania od społeczeństwa