Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Alfabet staroaridajski

Dziekanat uczelni wyższej

Moderatorzy: Królestwo Baridasu: władze, Almersko-Złotogrodzki Uniwersytet Lingwistyczny

Alfabet staroaridajski

Postprzez Konrad Jakub 6 sty 2019, o 14:32

Cze,

teoretycznie alfabet baridajski już mamy — oparty na łacińskim. A może by tak, przynajmniej dla użytku pseudopaleografii i próby tworzenia quasihistorycznych, czy wręcz starożytnych tekstów, wprowadzić właśnie alfabet bardziej starożytny i różny od łacińskiego?

Opracowując zręby religii málauskiej, po Księdze Aprecjacji, chcę stworzyć coś na kształt starożytnych dziejów Baridasu. Raz, że ten akurat etap jest w naszych opracowaniach dość szczątkowy (Tom I Dziejów Baridasu autostwa PT Firanki w zasadzie na poważnie porusza okres dopiero odpowiednika realowego średniowiecza), a dwa — ma to być w założeniu coś na kształt dziejów Izraelitów. Czyli innymi słowy — nie musi być do końca zgodne z kanonem historii KB.

Przydałyby się jakieś święte teksty, starożytne poematy, jakieś źródła spisywane na glinianych tabliczkach. A żeby było to jeszcze bardziej realistyczne i immersyjne, zacząłem dla tego celu opracowywać prosty alfabet który miałby przynajmniej przypominać w jakimś stopniu stare systemy zapisu tekstu, jak np. pismo klinowe czy wszelkiej maści demotyki lub pisma semickie.

Niżej wersja demo. Przepisany jeden z tekstów w języku baridajskim. Może ktoś zgadnie co to może być. Uwaga — zanim przepisywałem kolejne linijki, wprowadzałem drobne (lub większe) poprawki, więc niektóre znaki z początku tekstu niżej już nie występują i mają inne odpowiedniki. Poza tymi kilkoma wyjątkami, reszta jest raczej ustalona na tym etapie.

Czekam na opinię zarówno sensu takich działań, jak i wykonania. Zachęcam również w razie czego do krytyki i współpracy, gdyż jeżeli zgodzimy się iż warto iść dalej, to na pewno trzeba będzie to w większym gronia dopracować i doszlifować.

Później wrzucę tabelę z odpowiednikami znaków i podstawowymi zasadami zapisu. Jest to naprawdę bardzo proste i bardziej ma to sprawiać wrażenie odrębnego systemu zapisu, niż faktycznie ma to być czymś odrębnym. Głównie ze względu na estetykę i łatwość przyswojenia. Chodzi o to, żeby zrobić system który będzie na tyle podobny do łacińskiego, żeby nie było większych trudności z odczytem, ale żeby jednocześnie nie był to po prostu jakiś tam font łaciński. Druga uwaga, nawiązująca do poprzedniej — mimo to, część znaków nie jest aż tak oczywista jak mogłaby się wydawać. Przykładowo, znak który można najlepiej opisać jako symbol iloczynu zbiorów w matmie, to nie jest wcale "A", a coś co wygląda jak duże "P", wcale nim nie jest itp.

W przyszłości planuję również zrobić font do pobrania na kompjutra, żeby móc klepać alfabetem na własny użytek. Głównie do prac graficznych, gdyż siłą rzeczy czcionka nie będzie popularna wśród Świata i będą problemy z odczytem. Chociaż z tego co pamiętam, jak tworzyłem stronę dla Kuryera, to dało się to jakoś obejść w użytku właśnie dla stron www, że się definiowało jakąś tam czcionkę i wrzucało ją na serwer, więc może akurat da radę tego używać jako normalnej czcionki. Na ten moment IDK.

Rzeczony fragment tekstu:

Obrazek
Konrad Jakub, z łaski Urusa i woli Narodu Król Baridasu, Najwyższy Kapłan Málauski, wielki książę Arped etc. etc.
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny
Dobry Obywatel

Re: Alfabet staroaridajski

Postprzez Konrad Jakub 6 sty 2019, o 14:58

Pojawiły się drogami prywatnymi uwagi co do niespójności znaków, w kontekście materiału na którym docelowo miałyby się one znajdować.

Z racji tego, że ma to być bardziej kamień i tabliczki, poprawię na bardziej ostre kształty.

Kolejna uwaga — powyższe jest jakimś punktem wyjścia, więc początkowe buble będą systematyczne poprawiane i doprecyzowane. Tutaj liczę już na pomoc z zewnątrz.
Konrad Jakub, z łaski Urusa i woli Narodu Król Baridasu, Najwyższy Kapłan Málauski, wielki książę Arped etc. etc.
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny
Dobry Obywatel

Postprzez ᑐᕐᑳᓐ ᐃᖓᕚᕐ 9 sty 2019, o 21:36

Może ktoś zgadnie co to może być

Nor faré Arya sáh natia
Fro ãgas vélesu
Mesi vadres sáh brores.
Vis luss aryoar tox
Mes et xavr us éria
Idaraot avia velts.

Fá vi Andura blear
Rolu hese siar
Qushyalfar, drasar naviasar mõtes
Fá asa hyelfa sáh sthis
Nage siasta asa siv
Quax nage fine asa dagas
Ceterum censeo Teutoniam liberandam esse.

Torkan Ingawaar (ᑐᕐᑳᓐ ᐃᖓᕚᕐ)
Dziekan wydziału skytyistyki Almersko-Złotogrodzkiego Uniwersytetu Lingwistycznego
Królestwo Teutonii

Postprzez Konrad Jakub 9 sty 2019, o 22:05

Owszem, ten tekst. Z tym, że przepisując go na kartkę pozjadałem niektóre wyrazy czy litery + jak wspominałem, na końcu tekstu niektóre literki doczekały się już innych, nowych znaków.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny
Dobry Obywatel

Powrót do Almersko-Złotogrodzki Uniwersytet Lingwistyczny