Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Dwie propozycje

Dziekanat uczelni wyższej

Moderatorzy: Królestwo Baridasu: władze, Almersko-Złotogrodzki Uniwersytet Lingwistyczny

Re: Dwie propozycje

Postprzez зхао 6 lut 2018, o 12:53

Zawsze jest możliwość powierzenia opracowania języka baridajskiego AZULowi na wyłączność. Nie ma sensu niszczenia dotychczasowych osiągów przez czyjeś potencjalne "widzimisię". Tworzenie nowej wersji języka baridajskiego byłoby szkodliwe. To tak samo jakby ktoś teraz zanegował np. II Bitwę pod Srebrnym Rogiem, twierdząc, że jej nie było. Języki i i historię przedinternetową trzeba opracowywać w oparciu o wspólnie uzgodnione reguły, bo inaczej to nie ma, w moim odczuciu, większego sensu.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
зхао
Więzień Jego Książęcej Mości

Postprzez Vladimir 7 lut 2018, o 00:21

Mam słabość do destrukcji. Zwłaszcza tego, co się nie sprawdziło lub jest niepotrzebne. Poważnie zastanawiam się, czy warto kontynuować inicjatywę lingwistycznego uniwersytetu. Bądźmy szczerzy, nie był od samego początku zbyt aktywny, później ograniczyły go (jako instytucję, nie piszę tutaj o prowadzonych niezależnie od AZULu badaniach) utarczki z władzami Baridasu. Może byłoby lepiej, gdyby kierownictwo uczelni rozważyło przekształcenie obecnej instytucji w wolne towarzystwo zajmujące się mikronacyjną lingwistyką? Bez zbędnych statutów i papierków. Zgromadźmy w jednym miejscu osiągnięcia językokletów i ich samych i zwyczajnie bawmy się w kreację oraz wymieniajmy doświadczeniem i wiedzą.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
baronet Królestwa Nowej Teutonii,
arcysenator Złotego Grodu i Teutonii,
diuk Abvienolheimu i hrabia Tselebormu,
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez зхао 7 lut 2018, o 00:56

Może być towarzystwo lingwistyczne, może być uniwersytet niedydaktyczny :D. Myślę, że proponowane wyżej przekształcenie AZULu niewiele zmieni.
зхао

Postprzez Konrad Jakub 7 lut 2018, o 01:35

Co do własności języka, niedawno na ćwirku pisałem, że język jako tako właściciela nie ma, i że to użytkownicy języka sami go rozwijają i modyfikują. Pisałem również, że w razie czego, możemy baridajski po prostu przejąć i tworzyć bez udziału pierwotnych twórców.

I jest to prawdą, tyle, że nie do końca zrozumiano moją wypowiedź — o ile oczywiście na niej ktokolwiek bazował, wspominając o propozycji oddzielenia twórców od ich dzieła.

Takie zasady rządzą się prawdziwymi, i żywymi językami, gdzie mówiących jest sporo — tysiące, czy nawet miliony. Język ewoluuje podczas codziennych czynności i zwykłego życia. Nie ma jakiegoś jednego twórcy, chociaż w zależności od różnych czynników, niektóre instytucje mogą w ten, czy w inny sposób wpływać na kształt mowy.

Ale to nie sprawdza się z językami sztucznymi, gdzie nie ma nawet garstki posługujących się nimi na co dzień — natomiast ja wspominałem o językach naturalnych. W naszych przypadku, praktycznie nikt nie stosuje w powszechnej komunikacji języka baridajskiego, więc nie ma jakichś większych użytkowników. Język polski należy do wszystkich Polaków, bo wszyscy się nimi posługujemy i wszyscy mamy wpływ na jego kształt. Baridajski, chociaż też należy do Baridajczyków, to jednak z czysto symbolicznego powodu, bo nie my go tworzyliśmy i nie my sprawiliśmy, że jest w takim, a nie innym kształcie — ten język został nam po prostu dany; "oktrojowany".

I dlatego baridajski, jako język sztuczny, a do tego z symbolicznym gronem użytkowników, jest jak najbardziej własnością autorów. Pisałem, że w razie czego, możemy go przejąć i rozwijać bez udziału twórców — gdzie chodziło o porzucenie przez nich prac i osierocenie języka. Wtedy, jako symboliczni "właściciele", czyli Naród Baridajski, winniśmy próbować utrzymać ten element naszej kultury i świadomości przy życiu. Przy czym jednocześnie zaznaczyłem i wtedy, jak i podkreślę to teraz, że trzeba mieć na uwadze fakt, że nie do końca będzie to już język baridajski, tylko jego następca. A w przypadku wskrzeszenia projektu przez pierwotnych twórców, de facto będziemy mieli dwa języki, gdzie ten drugi będzie się wywodził z baridajskiego, ale sam do końca baridajskim nie będzie.

Jednak w naszym przypadku, taka sytuacja nie nastąpiła — autorzy, chociaż nie tak intensywnie jak wcześniej, ciągle nad językiem pracują, co udowadniał mój brat — ktokolwiek, i kiedykolwiek miał pytania z zakresu stosowania baridajskiego, w tym ja niedawno przy tworzeniu lenna, miał udzielone wsparcie. A skoro baridajski nie jest językiem martwym, to nie powinniśmy uzurpować sobie prawa do własności języka — poza właśnie kwestiami czysto symbolicznymi.

Powinniśmy być, jako Naród Baridajski, raczej opiekunami i krzewicielami tego języka. Propagować go w Mikronacji, popularyzować, w miarę możliwości posługiwać się nim, wspierać ich twórców i im pomagać — i to spoczywa na naszych barkach, nie Teutończyków czy Sclavińczyków. Podobnie jak takie same zadania w stosunku do teutońskiego, mają Teutończycy, nie my. Ale dopóki pierwotni twórcy wciąż jako tako pracują nad nim, nie możemy im zabierać możliwości dalszego rozwijania ich dzieła i tworzyć czegoś, co baridajskim siłą rzeczy nie będzie.
Konrad Jakub, z łaski Urusa i woli Narodu Król Baridasu, Najwyższy Kapłan Málauski, wielki książę Arped etc. etc.
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny
Sejm Księstwa Sarmacji
Książę Sarmacji
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Naczelna Izba Architektury
Dobry Obywatel

Postprzez Führanka 7 lut 2018, o 01:40

I tak to się skończy wielką libacją.
Królestwo Baridasu

Postprzez Julian FER 7 lut 2018, o 17:45

Szanowni Dyskutanci!

Zhao napisał(a):Może być towarzystwo lingwistyczne, może być uniwersytet niedydaktyczny :D. Myślę, że proponowane wyżej przekształcenie AZULu niewiele zmieni.

Według mnie wszelkie przekształcenia nie mają sensu, a dotychczasowe osiągnięcia trzeba pielęgnować.

Konrad Friedman napisał(a):Powinniśmy być, jako Naród Baridajski, raczej opiekunami i krzewicielami tego języka. Propagować go w Mikronacji, popularyzować, w miarę możliwości posługiwać się nim, wspierać ich twórców i im pomagać — i to spoczywa na naszych barkach, nie Teutończyków czy Sclavińczyków. Podobnie jak takie same zadania w stosunku do teutońskiego, mają Teutończycy, nie my. Ale dopóki pierwotni twórcy wciąż jako tako pracują nad nim, nie możemy im zabierać możliwości dalszego rozwijania ich dzieła i tworzyć czegoś, co baridajskim siłą rzeczy nie będzie.

Ten cytat popieram w całej rozciągłości, bo język baridajski to nasze dobro narodowe. Dla mnie to jeden z niestety niewielu wyróżników Baridajek i Baridajczyków w całym mikroświecie i dlatego nie wolno o nim zapominać, a używanie języka może trzeba było w jakiś sposób nagradzać.

Co poza językiem baridajskim jest tak naprawdę baridajskie. Hymn, tytulatura baridajska, Dinar (zapomniana waluta), Markusówka (zupka) i Wielki Mur. Te pięć rzeczy tak od razu przychodzi mi do głowy, a jeśli chodzi o pozostałe, których nie wymieniłem to chyba jest ich naprawdę niewiele.

Dbajmy o nasz język.
(-) Julian markiz Fer at Atera
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Laurencjusz 7 lut 2018, o 23:31

Wasza Królewska Mość!
Szanowne Baridajki i Baridajczycy!

W pełni popieram postawę Prześwietnego Regenta oraz Wielmożnego Pisarza. Język baridajski do dobro Narodu i gotów jestem nagradzać wszystkich, którzy będą dbać o jego prawidłowy rozwój oraz tych którzy będą go używać na co dzień.
Obrazek

(-) Laurencjusz diuk Ma Hi at Atera GIDENA
Ostatni Wicekról Baridasu.
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez зхао 8 lut 2018, o 12:00

Laurencjusz napisał(a):i gotów jestem nagradzać wszystkich, którzy będą dbać o jego prawidłowy rozwój

"Prawidłowy rozwój" należałoby określić prawnie, bo każdy może mieć swoją koncepcję. Najłatwiej byłoby chyba nadać AZULowi wyłączność do rozwijania języka.
зхао

Postprzez Führanka 9 lut 2018, o 12:37

Zhao napisał(a):
Laurencjusz napisał(a):i gotów jestem nagradzać wszystkich, którzy będą dbać o jego prawidłowy rozwój

"Prawidłowy rozwój" należałoby określić prawnie, bo każdy może mieć swoją koncepcję. Najłatwiej byłoby chyba nadać AZULowi wyłączność do rozwijania języka.

Ale o czym ta dyskusja? Język jest dla każdego baridajczyka to prawda ale jedyną osobą, która posiada moc "rozwijania" jest Kristian Arped. Tutaj nie ma kto co komu dawać wyłączności. Poza tym tak naprawdę zostało tylko do zrobienia obszerniejsze słownictwo. Nie szukajcie problemów tak gdzie ich nie ma.
Królestwo Baridasu

Postprzez Julian FER 9 lut 2018, o 16:26

Führanka napisał(a):Ale o czym ta dyskusja? Język jest dla każdego baridajczyka to prawda ale jedyną osobą, która posiada moc "rozwijania" jest Kristian Arped. Tutaj nie ma kto co komu dawać wyłączności. Poza tym tak naprawdę zostało tylko do zrobienia obszerniejsze słownictwo. Nie szukajcie problemów tak gdzie ich nie ma.

Ciężko się nie zgodzić z Prześwietnym Hrabią. Było by całkiem fajnie gdyby dało się dokończyć to co pozostało do zrobienia.
(-) Julian markiz Fer at Atera
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Poprzednia strona

Powrót do Almersko-Złotogrodzki Uniwersytet Lingwistyczny