Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Dekret Króla Teutonii o Koronacji Królewskiej i LRT

Miejsce na składanie wniosków o dotacje oraz zapytania do Jej Królewskiej Mości

Dekret Króla Teutonii o Koronacji Królewskiej i LRT

Postprzez Vladimir 11 lut 2018, o 08:22

Wasza Królewska Mość!

Podczas tygodniowych konsultacji nad reformą rytuału koronacyjnego nikt spośród Teutończyków nie wyraził żadnych zastrzeżeń przed przyjęciem poniższego dekretu, którego projekt przedstawiam Waszej Królewskiej Mości i proszę o rozważenie jego podpisania i publikacji.

Dekret Króla Teutonii nr 1/2018
o Koronacji Królewskiej i Loży Rycerzy Teutońskich


My, Andrzej Fryderyk, z woli elektorów król Teutonii zjednoczonej w Rzeczypospolitej Sarmackiej, wielki książę Awii, książę Slavii i Enderasji, książę Sangrii, palatyn Weyr-Benden, hrabia Loardii, lord protektor Nowej Teutonii, pan Srebrnego Rogu i Złotego Grodu, władca wszystkich teutońskich wysp etc. etc., pragniemy ugruntować w prawie teutońskim tradycję koronacji królów oraz otoczyć opieką dorobek Loży Rycerzy Teutońskich — przede wszystkim Ritus Teutonicus — aby nie przeminął i nie uległ zapomnieniu w mrokach dziejów.


Art. 1. [Postanowienia ogólne]

Niniejszy dekret określa skład, rolę w Koronacji Królewskiej oraz procedurę powoływania członków Loży Rycerzy Teutońskich, a także procedurę Koronacji Królewskiej.

Art. 2. [Loża Rycerzy Teutońskich]

 1. Loża Rycerzy Teutońskich jest instytucją publiczną o charakterze symbolicznym i rytualnym.
 2. Siedzibą Loży Rycerzy Teutońskich jest Świątynia w Eltdorfie.
 3. Loża Rycerzy Teutońskich składa się z dwóch członków: Wielkiego i Przewielebnego Mistrza [dalej: Mistrz] oraz Mistrza Ceremonii.

Art. 3. [Koronacja Królewska]

 1. Koronacja Królewska jest fakultatywna — jej nieprzeprowadzenie nie skutkuje nieobjęciem tronu przez Sukcesora wybranego zgodnie z literą prawa przez Zgromadzenie Elektorów.
 2. Koronację Królewską przeprowadza oraz przygotowuje Loża Rycerzy Teutońskich.
 3. Koronację Królewską przeprowadza się zgodnie z Ritus Teutonicus, którego treść znajduje się w załączniku do niniejszego dekretu.

Art. 4. [Powoływanie i kadencja członków Loży Rycerzy Teutońskich]

 1. Mistrza oraz Mistrza Ceremonii powołuje w drodze postanowienia król Teutonii spośród obywateli teutońskich.
 2. Kadencja Mistrza oraz Mistrza Ceremonii rozpoczyna się z chwilą wejścia postanowienia króla Teutonii w życie i wygasa z chwilą wygłoszenia mowy tronowej przez króla Teutonii przewidzianej w Ritus Teutonicus.

Art. 5. [Świątynia Loży Rycerzy Teutońskich w Eltdorfie]

 1. Świątynia Loży Rycerzy Teutońskich w Eltdorfie [dalej: Świątynia] jest miejscem Koronacji Królewskiej.
 2. Świątynia do czasu powołania Mistrza oraz Mistrza Ceremonii jest zamknięta, a klucze do niej przechowywane są na Zamku Królewskim w Złotym Grodzie.
 3. W Świątyni przechowuje się do czasu Królewskiej Koronacji regalia (królewską koronę, jabłko i berło), a także nieustannie Miecz Fulgencjusza Walecznego na Ołtarzu Świątyni.

Art. 6. [Przepisy końcowe]

 1. Unieważniamy Dekret Króla Teutonii nr 2/2015 o Koronacji Królewskiej i Loży Rycerzy Teutońskich z dnia 29 lipca 2015 roku.
 2. Dekret wchodzi w życie z chwilą ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK DO DEKRETU

RITVS TEVTONICVS

DAS TEUTONISCHE RITUAL

FÜR DEN KÖNIG MICHAEL DEN ERSTEN GESCHRIEBEN.

W języku polskim


Orszak z królem - elektem na przedzie idzie powoli i dostojnie w kierunku Ołtarza, na którym znajduje się Miecz Fulgencjusza, Konstytucja Królestwa Teutonii, korona, berło, jabłko królewskie oraz Kollana Namiestników i Królów.

W czterech rogach Ołtarza palą się cztery świece. Król- elekt przyodziany jest w błękitny płaszcz podbity gronostajem, niesiony przez trzy pary giermków w błękitnych liberiach. Po przekroczeniu przez króla - elekta posadzki świątynnej złożonej z niebieskich i czerwonych płytek, wszyscy zgromadzeni przyklękają na prawe kolano. Król podąża dalej. Przed Ołtarzem stoi tron zwrócony w kierunku południowym, za ołtarzem stoi Krzesło Wielkiego i Przewielebnego Mistrza, po jego prawicy Tron Książęcy, na którym zasiada Książę Sarmacji, a po jego lewicy krzesło Mistrza Ceremonii.

Król- elekt po dojściu do tronu klęka, giermkowie niosący tren płaszcza również. Książę Sarmacji powstaje z krzesła w asyście Wielkiego i Przewielebnego Mistrza oraz Mistrza Ceremonii. Zgromadzeni powstają także. Książę Sarmacji staje za tronem, po jego prawicy staje Wielki i Przewielebny Mistrz, a po jego lewicy Mistrz Ceremonii.

Wielki i Przewielebny Mistrz (M): Jak się nazywasz i skąd przybywasz?

Król - elekt (KE): Nazywam się N i przybywam z północy.

M: Czy znasz Cztery Filary?

KE: Znam i znam ich imiona.

M: Pokłoń się im.

Król - elekt powstaje z klęczek i składa pokłon w kierunku Czterech Filarów świątynnych w porządku następującym: Wahrheit (Prawda), Freiheit (Wolność), Wissenschaft (Wiedza) oraz Frieden (Pokój).

Król - elekt zasiada następnie na tronie, giermkowie oddalają się.

M: A czy znasz imiona swoich wrogów?

KE: Znam, a nazywają się oni Azmaloth.

Po tych słowach Mistrz Ceremonii wręcza Wielkiemu i Przewielebnemu Mistrzowi Miecz Fulgencjusza. Ten podaje go do ucałowania królowi - elektowi. Następnie Wielki Mistrz przypina go u boku króla - elekta.

KE: My, N, przysięgamy wiernie bronić Ojczyzny przed wszelkimi wrogami i za wzór mieć sobie przodków naszych i cesarzy teutońskich! A ten kto wystąpi przeciwko nam, niech lęka się ich gniewu!

M: Wielkie są twoje słowa. Powiedź mi w takim razie, kto zamordował smoka Azmalotha?

KE: Był to wielki bohater Eryk z Marduk.

Po tych słowach Mistrz Ceremonii podaje berło i jabłko królewskie w ręce Wielkiego i Przewielebnego Mistrz, który wręcza je królowi - elektowi z tymi oto słowami:

M: Wręczam tobie jabłko i berło królewskie na znak władzy, jaką pełnić będziesz w Królestwie Teutonii.

KE: My, N, przysięgamy przed obliczem Wielkiego Mistrza i Jego Książęcej Mości, a cały Naród mój umiłowany biorę za świadka, że nie opuszczę Ojczyzny w potrzebie, a każdy Teutończyk będzie mi jak syn rodzony, a każda Teutonka jak córka.

M: Niech rozbrzmiewają dzwony!

Po tych słowach Wielkiego Mistrza poczynają bić dzwony świątynne.

Mistrz Ceremonii podaje Wielkiemu i Przewielebnemu Mistrzowi koronę królewską.

M: Ja, N, wielki i przewielebny mistrz Loży Rycerzy Teutońskich, reprezentant narodu teutońskiego koronuję cię na króla Teutonii!

Mistrz Ceremonii podaje Wielkiemu i Przewielebnemu Mistrzowi Kollonę Namiestników i Królów, którą ten zapina na szyi króla - elekta, mówiąc:

M: A widząc twą mądrość nosić będziesz tytuł Arcyksięcia Najwyższego Oświecenia! Obyś był waleczny i sprawiedliwy jak Fulgencjusz! Obyś był sprytny i przebiegły jak Eryk!

Książę Sarmacji: Radujcie się, bo oto macie króla!

M: WIR HABEN DEN KÖNIG! ÁEN IV'HATI ÚRN KONG!

Zgromadzeni krzyczą: VIVAT REX!

Król powstaje ze swego miejsca i wygłasza uroczystą przysięgę wierności:

K: My, N, przysięgamy wierność Ojczyźnie, Narodowi Teutońskiemu, Konstytucji oraz Nowej Doktrynie. Przysięgamy, że każdego wroga Teutonii zdusimy, serca zdrajców przebijemy sztyletem, a złu odrąbiemy głowę niczym Eryk z Marduk smokowi Azmalothowi. Przysięgamy wierność Tradycji i Historii, a także uznajemy za naszego dobrego przyjaciela i opiekuna Księcia Sarmacji, jednocześnie dbać będziemy o przestrzeganie świętej zasady samostanowienia o sobie naszego Ludu w myśl maksymy Vox populi, vox Dei! Amen!

Po tych słowach wszyscy klękają (oprócz Księcia Sarmacji) i schylają głowy w geście pokory.

Po koronacji następuje mowa tronowa króla.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
baronet Królestwa Nowej Teutonii,
arcysenator Złotego Grodu i Teutonii,
diuk Abvienolheimu i hrabia Tselebormu,
Avatar użytkownika
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
 

Re: Dekret Króla Teutonii o Koronacji Królewskiej i LRT

Postprzez anglov 12 lut 2018, o 22:55

Dekret został wydany.

Pozwoliłem sobie na modyfikację art. 3 ust. 1. gdy stwierdziłem, iż nie jest potrzebne tłumaczenie, co oznacza iż koronacja jest fakultatywna, wszak wynika to z samego językowego znaczenia tego słowa.

Nadto poprawiłem zauważone literówki w treści załącznika. Przyznam, że lektura tegoż przywołała we mnie piękne wspomnienia tej ceremonii. Dziękuję.

W przypadku jakichkolwiek uwag technicznych – proszę o informację.
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Avatar użytkownika
Królestwo Teutonii
Trybunał Koronny
Naczelna Izba Architektury
Dobry Obywatel
 


Powrót do Sala Petentów [Úre Inafratenzaale]

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość