Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Wniosek o utworzenie LOA — Palatynat Lichtensteinu

Miejsce na składanie wniosków o dotacje oraz zapytania do Rady Królewskiej.

Moderator: Królestwo Teutonii: władze

Wniosek o utworzenie LOA — Palatynat Lichtensteinu

Postprzez Vladimir 5 lut 2018, o 11:47

Wasza Królewska Mość,

Składam na ręce Waszej Królewskiej Mości wniosek o utworzenie Lokalnego Okręgu Administracyjnego — Palatynatu Lichtensteinu, który składałby się z nadanych mi przez JKW Tomasza Ivona Hugona lenn — Hrabstwa Abvienolheimu i Baronii Tselebormu.

Na czele Palatynatu stałby, co oczywiste, Palatyn. Nie rządziłby jednak sam. Obok Palatyna istniałby również Lihtenštánthing, w skład którego wchodziliby wszyscy członkowie Rodu von Lichtenstein, którzy zamieszkują Królestwo i posiadają na jej terenie lenno i którzy zechcieliby przyłączyć do Palatynatu.

Poniżej przedstawiam proponowany Statut.

Ja, Vladimir ik Lihtenštán, sarmacki diuk Abvienolheimu i wicehrabia Tselebormu, baronet Królestwa Nowej Teutonii w trosce o powierzone mi prawem lennym ziemie kreuję na mocy praw Królestwa Teutonii jedną, niepodzielną dziedzinę – Palatynat Lichtensteinu.

Art. 1. [Definicje]
  1. Palatynat Lichtensteinu (dalej: Palatynat) to Lokalny Okręg Administracyjny.
  2. Palatyn Lichtensteinu (dalej Palatyn) to zarządca Lokalnego Okręgu Administracyjnego.

Art. 2. [Granice Palatynatu]
  1. W skład Palatynatu wchodzą ziemie Hrabstwa Abvienolheimu i Baronii Tselebormu.
  2. Hrabstwo Abvienolheimu obejmuje terytoria położone na północ od Zielnyboru i Jeziora Lokan: miasteczko Abvienolheim, oraz okręg o średnicy 40 km wokół miasteczka.
  3. Baronia Tselebormu obejmuje cytadelę i osadę Tseleborm na środkowym odcinku granicy baridajsko-teutońskiej.
  4. Terytorium Palatynatu może ulec powiększeniu o ziemie lenne znajdujące się na terytorium Królestwa Teutonii i należące do członków Rodu von Lichtenstein za ich zgodą.

Art. 3. [Palatyn]
  1. Palatyn jest zarządcą Palatynatu.
  2. Pierwszym Palatynem zostaje Vladimir ik Lihtenštán.
  3. Palatynowi przynależą godności: Wielkiego Przeora Slavii i Arcybiskupa Królestwa, Miecza Jakobowego na Wschodzie, Arcykanclerza Loardii i Teutonii.

Art. 4. [Sejm Lichtensteinu – Lihtenštánthing]
  1. W skład Sejmu Lichtensteinu (teu. Lihtenštánthingu) wchodzą członkowie Rodu von Lichtenstein, którzy przyłączyli swoje lenna do Palatynatu.
  2. Lihtenštánthingu udziela Palatynowi wiążących opinii we wszystkich kwestiach administracyjnych.

Art. 5. [Opróżnienie Stolca Palatyńskiego i sukcesja]
  1. Palatyn wyznacza swojego następcę spośród członków Rodu von Lichtenstein.
  2. Palatyn pełni swój urząd do chwili: (1) ustąpienia ze Stolca Palatyńskiego przez jawną publikację aktu ustąpienia, (2) śmierci.
  3. Opróżnienie Stolca Palatyńskiego stwierdza Lihtenštánthing lub w przypadku jego braku – Król Teutonii.
  4. Jeśli Palatyn nie wyznaczy następcy, zarząd nad Palatynatem przechodzi na najstarszego członka Rodu von Lichtenstein zamieszkującego Królestwo Teutonii.
  5. Jeśli Królestwo Teutonii nie zamieszkuje żaden członek Rodu von Lichtenstein, Palatyna wyznacza Król Teutonii lub rozwiązuje Palatynat.

Art. 6. [Zastępca Palatyna]
  1. Palatyn powołuje i odwołuje w jawnym obwieszczeniu swojego zastępcę wypełniającego w całości lub częściowo obowiązki zarządcy.
  2. Obwieszczenie musi zawierać określenie zakresu scedowanych obowiązków.
  3. Zastępcy Palatyna wypełniającego częściowo obowiązki zarządy przynależy tytuł Kanclerza Palatynatu.
  4. Zastępcy Palatyna wypełniającego w całości obowiązki zarządcy przynależy tytuł Regenta Palatynatu.

Art. 7. [Przepisy końcowe]
  1. Statut nadaje Palatyn za zgodą Króla Teutonii.
  2. Zmian w Statucie dokonać może tylko Lihtenštánthing.
  3. Zmiana Statutu jest prawomocna po jej akceptacji przez Króla Teutonii.

Jestem gotów odpowiedzieć na każde pytania i rozwiać każdą wątpliwość. Jestem również otwarty na sugestie zmian.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
baronet Królestwa Nowej Teutonii,
arcysenator Złotego Grodu i Teutonii,
diuk Abvienolheimu i hrabia Tselebormu,
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Re: Wniosek o utworzenie LOA — Palatynat Lichtensteinu

Postprzez Guedes de Lima 5 lut 2018, o 12:25

Czym jest Stolec Palatyński?
GUEDES hr. DE LIMA h. SZACHOWNICA
Ojciec Założyciel - Dumny Sclavińczyk
Właściciel Unicorn Media Corporation

"Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu to był najbardziej nieodpowiedzialny projekt w historii mikroświata". - Piotr von Thorn-Cetnarovich, Prezydent Rzeczpospolitej Sclavińskiej.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Konsulat Sclavinii

Postprzez kaxiu 5 lut 2018, o 12:38

Guedes de Lima napisał(a):Czym jest Stolec Palatyński?

Myślę, że lepiej w to nie wnikać.
Wojciech Hergemon
Miejsce pobytu: Bieszczady.

Dobrym gospodarzem jest nie ten, kto w rok garścią zboża zapełni spichlerz, lecz ten, kto w rok garścią monet zapełni skarbiec ~John Keynes

Dajcie biednemu worek złota, a nabawi się przepukliny, dajcie bogatemu, a gospodarka rozkwitnie ~John Keynes
Trybunał Koronny
Królestwo Teutonii

Postprzez Hugo 5 lut 2018, o 12:41

kaxiu napisał(a):

To może być twarda sprawa. To jest raczej rzadki temat rozmów.
Tomasz Ivo Hugo
Książę Senior, król-senior Baridasu
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Starosarmacja

Postprzez Guedes de Lima 5 lut 2018, o 14:11

Hugo napisał(a):
kaxiu napisał(a):

WKW, mamy więc do czynienia z paradoksem. Rzadki a zarazem częsty. Dziękuję za obrazowe wyjaśnienie.
GUEDES hr. DE LIMA h. SZACHOWNICA
Ojciec Założyciel - Dumny Sclavińczyk
Właściciel Unicorn Media Corporation

"Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu to był najbardziej nieodpowiedzialny projekt w historii mikroświata". - Piotr von Thorn-Cetnarovich, Prezydent Rzeczpospolitej Sclavińskiej.
Konsulat Sclavinii

Postprzez Hugo 5 lut 2018, o 14:46

Guedes de Lima napisał(a):
Hugo napisał(a):
kaxiu napisał(a):

WKW, mamy więc do czynienia z paradoksem. Rzadki a zarazem częsty. Dziękuję za obrazowe wyjaśnienie.

Rzadki a twardy... ale nie idźmy już tą drogą
Tomasz Ivo Hugo
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Starosarmacja

Postprzez RCA 5 lut 2018, o 16:21

Jedno pytanie — statut nie przewiduje sytuacji gdy rzeczone ziemie lenne lennami być przestają. Co wówczas?

Postprzez Vladimir 5 lut 2018, o 16:30

Jestem rozczarowany tymi podśmiechujkami w urzędowym wątku na Zamku Królewskim. Jestem w stanie zrozumieć znudzonych arystokratów, ale Waszej Książęcej Wysokości to nie przystoi. Stolec to piękne, dawne określenie tronu.

RCA napisał(a):Jedno pytanie — statut nie przewiduje sytuacji gdy rzeczone ziemie lenne lennami być przestają. Co wówczas?

Wasza Książęca Mość! Rozumiem to inaczej. Ziemie lenne, to ziemie lenne. Ich kreacja pozostaje w gestii Księcia Sarmacji. Lokale Okręgi Administracje to znowuż inna para kaloszy, ich kreacja pozostaje w gestii Króla Teutonii. Mógłbym wybrać, jeśli tylko bym tego chciał, zupełnie inne tereny i wnioskować o przyznanie im statusu LOA w ramach Królestwa, jednak poprzednik Waszej Książęcej Mości powierzył mi lenna na terenie Teutonii. Powiedzmy, że już się do nich przyzwyczaiłem, dlatego też na ich terenach chciałbym utworzyć LOA, bo taką możliwość daje mi prawo teutońskie.

Jeśli w przyszłości Abvienolheim lub Tseleborm utraciłyby status lenn, nie byłyby nimi, ale nadal pozostawałyby LOA, chyba że i Palatynat zostałby rozwiązany. Ot, tak to widzę. Można powiedzieć, że Abvienolheim, Tseleborm i ewentualny Palatynat to jednostki połączone unią personalną, ale zachowujące odrębność w statusie, jaki posiadają w sarmackim systemie i teutońskim.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
baronet Królestwa Nowej Teutonii,
arcysenator Złotego Grodu i Teutonii,
diuk Abvienolheimu i hrabia Tselebormu,
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez RCA 5 lut 2018, o 16:32

Rozumiem. Dziękuję za odpowiedź.

Postprzez Hugo 5 lut 2018, o 19:34

Vladimir napisał(a):
Jestem rozczarowany tymi podśmiechujkami w urzędowym wątku na Zamku Królewskim. Jestem w stanie zrozumieć znudzonych arystokratów, ale Waszej Książęcej Wysokości to nie przystoi. Stolec to piękne, dawne określenie tronu.

Oj, kołacze mi się w głowie przypowieść o kotle goniącym garnek. Jednak mój stetryczały umysł płata czasem figle, więc już sobie idę...
Tomasz Ivo Hugo
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Starosarmacja

Następna strona

Powrót do Sala Petentów [Úre Inafratenzaale]