Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

O konieczności zmiany Konstytucji

Miejsce na ogłoszenia Króla Teutonii, a także pytania do Jego Królewskiej Wysokości.

Moderator: Królestwo Teutonii: władze

O konieczności zmiany Konstytucji

Postprzez kaxiu 15 wrz 2018, o 13:20

Drodzy Teutończycy,

Wiem, że część z Was odbiera obecny stan rzeczy jako przedłużający się maraz, a moje działania (czy też jak niektórzy twierdzą ich brak) jako wymierzone przeciwko Królestwu Teutonii.

W pełni rozumiem Wasz niepokój, bowiem można je określić co najmniej jako niestandardowe. Sytuacja też jednak nie jest typowa, o czym wielokrotnie dyskutowaliśmy. Sam fakt, jak niewielka jest liczba głosów niezadowolenia już o czymś świadczy.

Za sprawą wyroku Trybunału Koronnego, który na mój wniosek badał zgodność Dekretu o Regencie, brak jest już przeszkód formalnych, aby dokonać zmiany naszej Konstytucji przed przeprowadzeniem elekcji. Trwają już pracę nad projektem, który mam nadzieję przedstawić jeszcze w przyszłym tygodniu.

Pojawiają się głosy, że nie należy nic zmieniać, a ewentualną reformę pozostawić następcy JKW Andrzeja Fryderyka. Nie podzielam tego poglądu z wielu względów.

Po pierwsze - jak uczy doświadczenie życiowe - nikt, kto już zostanie Królem na to nie ma ochoty i z dużym prawdopodobieństwem będziemy tkwić dalej w miejscu. Po drugie nawet jeżeli sukcesor zdecyduje się takie działania podjąć - istnieje duże prawdopodobieństwo, że projekt utknie w Senacie i skończy się jedynie na dyskusjach. Po trzecie wreszcie - moim celem jest wzmocnienie pozycji naszego władcy i ogólna deregulacja.

Cóż to w praktyce oznacza? Następca zacznie kadencję z większymi uprawnieniami niż dotychczasowe. Jednocześnie większość istotnych spraw będzie mógł - o ile uzna za stosowne - uregulować samodzielnie (co oczywiste jego następca będzie mógł to dowolnie zmieniać).

Dodatkowo dzięki powyższemu kampania elekcyjna nabierze rumieńców - o ile to będzie tyle chętnych ile niektórzy wołają, że będzie. Nie będzie dyskusji o dupie Maryny, tylko każdy kandydat będzie musiał powiedzieć, jak pełnię władzy zamierza wykorzystać.

Jednocześnie - wbrew głosom jakie się podnoszą - nie jestem za likwidacją Senatu. Jestem jedynie za zamianą go w z jednej strony - organ tradycji (uchwały itd.), a z drugiej strony - wentyl bezpieczeństwa - gdyby to już faktycznie pełnia władzy była źle przez władcę wykorzystywana.

Radę Królestwa jako organ konstytucyjny w mojej ocenie należy po prostu zlikwidować. Kwestie w jaki sposób będzie wykonywana władza administracyjna można uregulować innym aktem prawa.

Liczę na zrozumienie i jeszcze odrobinę cierpliwości, a także poparcie i pomoc w planowanych zmianach. Projekt póki co konsultuję bardzo wąsko, gdyż nowa konstytucja będzie i tak procedowana przez Senat, więc wtedy będziemy w stanie wypracować potrzebne nam rozwiązanie.

Jeżeli Senat ostatecznie projekt odrzuci - nie pozostanie mi oczywiście nic innego niż przeprowadzenie Elekcji. Ale jeszcze raz podkreślam, że moim zdaniem jest to ostatni moment na próbę sanacji naszego ustroju, który w tej formie (nie)działa od lat.
Wojciech Hergemon
Miejsce pobytu: Bieszczady.

Dobrym gospodarzem jest nie ten, kto w rok garścią zboża zapełni spichlerz, lecz ten, kto w rok garścią monet zapełni skarbiec ~John Keynes

Dajcie biednemu worek złota, a nabawi się przepukliny, dajcie bogatemu, a gospodarka rozkwitnie ~John Keynes
Królestwo Teutonii

Powrót do Sala Tronowa [Úre Thronenkamere]