Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Mój pomysł na Sclavinię

Dział archiwalny administracji lokalnej Sclavinii

Mój pomysł na Sclavinię

Postprzez Antoni 2 maja 2019, o 20:10

Szanowne Sclavinki i Szanowni Sclavińczycy!

Ostatnie wydarzenia doprowadziły do podjęcia przeze mnie decyzji o ubieganiu się o urząd Konsula Sclavinii. Zdaję sobie sprawę, iż oficjalnie wybory jeszcze nie zostały zarządzone, jednak chciałbym, abyście zapoznali się z moimi pomysłami i uwagami oraz wyrazili swoje opinie, a kiedy dojdzie do oficjalnego zgłoszenia kandydatury, będę już mieć gotowy program. Zapraszam!

Dla tych, którzy jeszcze nie mieli mnie okazji bliżej poznać, przygotowałem kilka informacji o mojej osobie: v-urodziłem się 1 września 2017 r., Sarmację odwiedziłem pierwszy raz kilka dni później; swoją działalność rozpocząłem w Republice Bialeńskiej, gdzie pełniłem wiele państwowych funkcji. W Sarmacji na dobre pojawiłem się wraz z uzyskaniem miana protektoratu przez Bialenię, w tym czasie miałem okazję zasiadać w ławach Sejmu Księstwa i pełnić funkcję Podkanclerzego w rządzie A. Swarzewskiego. Po zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Bialenią postanowiłem na stałe osiedlić się w Sarmacji, w tym w Konsulacie Sclavinii. Domyślam się, iż moja kandydatura niektórych z Was może dziwić lub nawet niepokoić, bowiem Sclavinię zamieszkuję od niedawna, jednak mam nadzieję, że to nie stoi na przeszkodzie do objęcia urzędu zwierzchnika Konsulatu. Zdaję sobie sprawę, że wielu rzeczy o Sclavinii nie wiem, jednak liczę na to, że znajdzie się grono Sclavińczyków, które będzie poprawiać mnie za każdym razem, kiedy nagnę tradycje czy zasady sclavińskie.

Ponieważ Sclavinia utknęła obecnie na półmetku reform (przyznajmy, że samym początku), gwarantuję sprawne dokończenie reformy, która, mam nadzieję, pozwoli na powrót na właściwe tory - bez zawirowań, niepewności oraz szukania planów C i D. Powiedziałbym nawet, że tę reformę chciałbym rozpocząć od początku, bowiem uważam, że wychodzenie z założeniem, że ustawę zasadniczą uchwala się tylko na chwilę i jednocześnie zdając sobie sprawę z jej niedociągnięć, jest absolutnie błędnym założeniem, z całym szacunkiem do osób, które tę Konstytucję uchwaliły.

1. Dlatego moje "rządy" rozpocząłbym właśnie od powrotu do zmiany konstytucji - uchwalenia nowego, bardzo prostego i jasnego prawa. Zdaję sobie sprawę, że to kolejna zmiana konstytucja, jednak przyjęcie "tymczasowej konstytucji" samo w sobie wymusza przyjmowanie kolejnych. Uważam, że Konstytucja jasna i nieskomplikowana, a także pozwalająca na rozbudowanie prawa w przyszłości, powinna być odpowiednia do sytuacji, w której Sclavinia znajduje się obecnie, pozwoli ona również uregulować reformy i zadomowić się w Sclavinii na długi czas. Projekt, który niezależnie od wyniku wyborów przedstawię (wpierw chciałbym omówić pewne kwestie), będzie otwarty na wiele zmian w przyszłości i dostosowywania prawa do sytuacji, w której Sclavinia w danej sytuacji będzie się znajdować.

2. W ustawodawstwie, które nastąpi po przyjęciu Konstytucji, powinniśmy się kierować zasadą nullum crimen sine culpa, czyli co nie jest zabronione, jest dozwolone. Choć musimy stworzyć wiele furtek na sytuacje awaryjne, nie powinniśmy regulować spraw, w których możemy polegać na zaufaniu społecznym i możliwości ostracyzmu - odwołania z funkcji.

3. Zachęcanie i wspieranie przy budowaniu oddolnych inicjatyw. Choć Konsul powinien i jest w stanie inicjować zmiany prawne, kreować oficjalną część Sclavinii, o tyle nigdy nie można całkowicie polegać na nim, aby zaaranżował każdy aspekt życia. Ze swojej strony gwarantuję wsparcie, a nawet częściową realizację wszelkich pomysłów, jeżeli tylko takie się pojawią.

4. Współpraca. Doświadczenie mi pokazało, że bez niego nie jest się w stanie niczego zbudować. Współpracujmy. To nie musi być oficjalne stanowisko, wystarczy, że zabierzesz głos czy wyrazisz swoją opinię.

5. Ten punkt jest bezpośrednio powiązany z dwoma poprzednimi punktami: chciałbym stworzyć inicjatywę, w którą wszyscy moglibyśmy się zaangażować. Otwórzmy umysły i stwórzmy coś ciekawego!

Pragnę również zaznaczyć, że wszelkie zmiany chciałbym szeroko z Wami konsultować i omawiać; liczę, że wielokrotnie będziecie mnie poprawiać i wskazywać moje błędy, a także i przede wszystkim - będziecie mnie wspierać. Sam, choćbym chciał, nie jestem w stanie zbudować czegoś, co miałoby służyć nam wszystkim.

Drodzy Sclavińczycy, nie mam żadnego zaplecza politycznego, które mogłoby mnie wspierać, dlatego z przyjemnością przyjmę każdego, który poczuł we mnie nadzieję na zmianę. Rąk do pracy nigdy za wiele.

Jeżeli tylko pojawią się jakiekolwiek pytania, postaram się na nie odpowiedzieć tutaj lub na priv.
mgr net. Antoni Kacper Burbon-Conti
Prefektura Sarmacji
Dobry Obywatel
Rada Ministrów
Starosarmacja

Re: Mój pomysł na Sclavinię

Postprzez Roland 3 maja 2019, o 07:02

CWSW!

Bardzo ładna pocztówka, z której mało wynika. Może to i dobra formuła zaczepna. Zainteresować, pozostawić niedosyt, skłonić do pytań. Więc popytać należy szybciutko acz dokładnie.

1. USTRÓJ I PRAWODAWSTWO
    1. Napisał Sz. Kandydat o propozycji przyjęcia nowej konstytucji i jednocześnie informuje, że projekt takowej posiada/posiadał będzie. Ciekawi mnie zatem założenie ustrojowe. Jak ma wyglądać ustrój, jakie posiadać będzie atrybuty i obwarowania?
    2. Czy w/w skutkować będzie efektem domina w istniejącej legislacji? Jak głębokiej ingerencji należy się spodziewać?
    3. Czy powyższe łącznie oparte będzie o ideały sclavińskiej myśli legislacyjnej?
  2. ADMINISTRACJA I ZARZĄDZANIE
    1. Jak konkretnie Sz. Kandydat wyobraża sobie zarządzanie naszą prowincją? Jakie mechanizmy, jakie patenty i jakie urzędy/instytucje pomocnicze?
    2. Pełna zgoda co do twierdzenia, że bez oddolności nie będzie powszechnego dobrobytu, niemniej Konsul na pewno winien mieć pomysły na swoje własne inicjatywy. Dobrowzorcowe podejście byłoby wskazane. Zatem czy można się takowych inicjatyw spodziewać, jakie to będą inicjatywy?
    3. Jako, że za bardzo się nie interesowałem po powrocie, które instytucje konsulatu takie jak SIH, SUA, Waffen-OK czy SZPN funkcjonują, ani jakie nowe powstały, chciałbym zapytać kandydata o opinię Sz. w odniesieniu do stanu instytucji państwa. Które działają i są dobre, a które nie działają i co z nimi zamierza Sz. uczynić?
Za wszystkie odpowiedzi gorące szczęść Zwitariusz.

NTOK!,
(—) Jaśnie Wielmożny Roland Heach-Romański herbu Złotogryf
z nadania Jego Książęcej i Królewskiej Mości markiz Thuringen

Obrazek
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Antoni 3 maja 2019, o 20:59

Prześwietny Hrabio!

Bardzo dziękuję za pytania, na które z przyjemnością odpowiem.

Roland napisał(a):Napisał Sz. Kandydat o propozycji przyjęcia nowej konstytucji i jednocześnie informuje, że projekt takowej posiada/posiadał będzie. Ciekawi mnie zatem założenie ustrojowe. Jak ma wyglądać ustrój, jakie posiadać będzie atrybuty i obwarowania?

Nad projektem już pracuję, mam w głowie najważniejsze założenia, a wkrótce zwrócę się również do pozostałych Sclavińczyków, aby zapytać się, co Wam w duszy gra - nie chciałbym przygotować projektu, który nijak miałby się do myśli Obywateli. Co do samej treści - powiedziałbym, że to ulepszona wersja obecnego systemu, a więc proszę się nie spodziewać drastycznych zmian. Myślę, że spokojnie możemy wykorzystać obecnie istniejące rozwiązanie Rady Konsulatu, którą tworzą wszyscy Obywatele oraz Konsula, który Radzie przewodniczy i pełni w stosunku do niej władzę wykonawczą.

Roland napisał(a):Czy w/w skutkować będzie efektem domina w istniejącej legislacji? Jak głębokiej ingerencji należy się spodziewać?

Efektu domina nie będzie, bowiem poprzednia zmiana konstytucji przyniosła "czystkę legislacyjną", której jeszcze nie nadrobiono; o ile się nie mylę, od tego czasu przyjęto jedynie jedną ustawę. Dodam tutaj, że właśnie z powodu, iż nie przyjęto jeszcze całej serii ustaw, możemy - powinniśmy - zmienić Konstytucję, która będzie rozwiązaniem długotrwałym, co właśnie proponuję.

Roland napisał(a):Czy powyższe łącznie oparte będzie o ideały sclavińskiej myśli legislacyjnej?

Nie jestem pewien, co Prześwietny ma na myśli, stosując termin slavińskiej myśli legislacyjnej, aczkolwiek jeżeli jest to przejrzystość i nieskomplikowanie - tym się kieruję i kierować zamierzam.

Roland napisał(a):Jak konkretnie Sz. Kandydat wyobraża sobie zarządzanie naszą prowincją? Jakie mechanizmy, jakie patenty i jakie urzędy/instytucje pomocnicze?

W pierwszej kolejności chciałbym rozważnie i sprawnie przeprowadzić (dokończyć) reformę ustrojową. Przyniesie to kilka nowych aktów prawnych, jednak są one w jakimś stopniu niezbędne.
Chociaż w Sclavinii nie miałem jeszcze okazji sprawować żadnego wyższego urzędu, tak jak zawsze podczas wykonywania swoich obowiązków zamierzam kierować się zdrowym rozsądkiem i sumiennym wykonywaniem swoich obowiązków.
Jeżeli zaś chodzi o urzędy - z całą pewnością chciałbym powołać swojego zastępcę - Wicekonsula. Liczę na to, że znajdzie się osoba, która u mojego boku chciałby tę zaszczytną funkcję pełnić. Innych urzędów nie przewiduję i nie uważam za niezbędne. Oczywiście, kiedy znajdzie się potrzeba ustanowienia jakiegoś urzędu czy też chęć sprawowania jakiegoś urzędu - zawsze praca czy urząd się znajdzie. Powoływanie niezliczonej ilości urzędów, w których nic się nie dzieje, całkowicie mija się z celem.

Roland napisał(a):Pełna zgoda co do twierdzenia, że bez oddolności nie będzie powszechnego dobrobytu, niemniej Konsul na pewno winien mieć pomysły na swoje własne inicjatywy. Dobrowzorcowe podejście byłoby wskazane. Zatem czy można się takowych inicjatyw spodziewać, jakie to będą inicjatywy?

W pierwszej kolejności chciałbym zająć się dokończeniem reformy, co i tak zajmie sporo czasu, to jest mój priorytet. Inicjatywy, które będą wychodzić ode mnie, będą następne w kolejności.

Roland napisał(a):Jako, że za bardzo się nie interesowałem po powrocie, które instytucje konsulatu takie jak SIH, SUA, Waffen-OK czy SZPN funkcjonują, ani jakie nowe powstały, chciałbym zapytać kandydata o opinię Sz. w odniesieniu do stanu instytucji państwa. Które działają i są dobre, a które nie działają i co z nimi zamierza Sz. uczynić?

Tutaj niestety nie jestem w stanie udzielić takiej odpowiedzi, jaką sam chciałbym otrzymać. W tej kwestii sam muszę polegać na doświadczeniu i wiedzy innych.

Jeszcze raz dziękuję za pytania i gdyby pojawiło się ich więcej, proszę się nie krępować! :) Pozdrawiam!
Prefektura Sarmacji
Dobry Obywatel
Rada Ministrów
Starosarmacja

Postprzez Mustafa Owski 3 maja 2019, o 22:58

Jak wytrzeźwieję to odniosę sie do wszystkiego, ale na razie nie wygląda propozycja zachęcająco. Jesteśmy w trakcie reform - poczekajmy az tutaj uda sie coś zdziałać. Kolejna perspektywa zmiany konstytucji jakos nie napawa mnie optymizmem.

Sclavińska myśl legislacyjna - generalnie dużo dokumentów o wszystkim i taki rozrost dokumentacji ze nie mieści się w ratuszu.

Do wytrzeźwienia. Owski out.
v-hr. Mustafa Owski h.Roch
TRUP
- kmdr ppor. Książęcej Marynarki Wojennej
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Postprzez Antoni 4 maja 2019, o 01:23

Mustafa Owski napisał(a):Jesteśmy w trakcie reform - poczekajmy az tutaj uda sie coś zdziałać. Kolejna perspektywa zmiany konstytucji jakos nie napawa mnie optymizmem.

Zgadzam się, że kolejna zmiana konstytucji nie brzmi bardzo zachęcająco, jednak uważam, że jest to niezbędne, aby dokończyć reformę i zająć się sprawami bardziej "przyziemskimi". Jeżeli tego nie zrobimy teraz, kiedy zmiana konstytucji nie poniesie za sobą dużych skutków, a właściwie żadnych, to jestem przekonany, że za miesiąc, może kilka, i tak dojdzie do zmiany konstytucji (już widziałem propozycje jej zmian), ale wówczas poniesie to za sobą lawinę w postaci innych aktów prawnych.
Również nie do końca rozumiem, co jest złego w tym, że chcę dokończyć to, co rozpoczęli poprzednicy, a następnie osobiście zająć się inicjatywami, pomysłami i innym "organizowaniem aktywności".

Dziękuję za wyjaśnienie terminu i zapraszam jutro, oby tylko kac realioza nie męczyła! ;)
Prefektura Sarmacji
Dobry Obywatel
Rada Ministrów
Starosarmacja

Postprzez Helwetyk 4 maja 2019, o 10:12

Antoni napisał(a):Myślę, że spokojnie możemy wykorzystać obecnie istniejące rozwiązanie Rady Konsulatu, którą tworzą wszyscy Obywatele oraz Konsula, który Radzie przewodniczy i pełni w stosunku do niej władzę wykonawczą.

Ponieważ, z przykrością, muszę przyznać, że próba zaimplementowania „normalnego” życia politycznego, znajdująca swój wyraz w wyborach do Senatu, zakończyła się niepowodzeniem, mam pytanie zupełnie od drugiej strony. Jak Sławetny Baronet zapatruje się na wprowadzenie demokratycznej dyktatury — to jest swoje własne, jednoosobowe rządy w Konsulacie Sclavinii?

Oraz pytanie, które nie daje mi spokoju z uwagi na (słuszne) przepisy prawa państwowego — czy zamierza Sławetny Baronet spowodować w najkrótszym możliwym czasie, że jego profil mieszkańca będzie wskazywał tak obecnie, jak i do końca, kadencji, „Aktywność: TAK (>14 dni)”? :-)
(—) Helwetyk Romański, Namiestnik Palatynatu Leocji
Obrazek
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Antoni 4 maja 2019, o 14:10

Helwetyk napisał(a):Ponieważ, z przykrością, muszę przyznać, że próba zaimplementowania „normalnego” życia politycznego, znajdująca swój wyraz w wyborach do Senatu, zakończyła się niepowodzeniem, mam pytanie zupełnie od drugiej strony. Jak Sławetny Baronet zapatruje się na wprowadzenie demokratycznej dyktatury — to jest swoje własne, jednoosobowe rządy w Konsulacie Sclavinii?

WKW, trudne pytanie i trudne zagadnienie. Obecnie mamy Radę, w skład której wchodzą wszyscy Obywatele i Konsula, który jest przez ów Radę wybierany; to już jest jakiegoś rodzaju uproszczenie w stosunku do Senatu. Propozycja WKW może być ryzykowna, ale może również być efektywna. Sprawa z całą pewnością podlega dyskusji wszystkich Obywateli i ich decyzji. Ja jestem otwarty na głosy innych.

Helwetyk napisał(a):Oraz pytanie, które nie daje mi spokoju z uwagi na (słuszne) przepisy prawa państwowego — czy zamierza Sławetny Baronet spowodować w najkrótszym możliwym czasie, że jego profil mieszkańca będzie wskazywał tak obecnie, jak i do końca, kadencji, „Aktywność: TAK (>14 dni)”? :-)

Wiem, wiem, walczę z tym i nadrabiam - jest już wzrost, więc nie powinno być w żadnym stopniu większych trudności. ;)
Prefektura Sarmacji
Dobry Obywatel
Rada Ministrów
Starosarmacja

Postprzez Helwetyk 4 maja 2019, o 14:16

Antoni napisał(a):
Helwetyk napisał(a):Ponieważ, z przykrością, muszę przyznać, że próba zaimplementowania „normalnego” życia politycznego, znajdująca swój wyraz w wyborach do Senatu, zakończyła się niepowodzeniem, mam pytanie zupełnie od drugiej strony. Jak Sławetny Baronet zapatruje się na wprowadzenie demokratycznej dyktatury — to jest swoje własne, jednoosobowe rządy w Konsulacie Sclavinii?

WKW, trudne pytanie i trudne zagadnienie. Obecnie mamy Radę, w skład której wchodzą wszyscy Obywatele i Konsula, który jest przez ów Radę wybierany; to już jest jakiegoś rodzaju uproszczenie w stosunku do Senatu. Propozycja WKW może być ryzykowna, ale może również być efektywna. Sprawa z całą pewnością podlega dyskusji wszystkich Obywateli i ich decyzji. Ja jestem otwarty na głosy innych.

Uważam, że tu i teraz efektywność powinna być nadrzędna. Zainteresowanie sclavińskim życiem publicznym wykazuje na tyle niewielkie grono osób, że grzęźnięcie w procedurach uważam za cokolwiek przeciwskuteczne. Zdecydowanie wolałbym się zdać na zdrowy rozsądek Konsula, który będzie wyczuwał, co wymaga konsultacji z szerszym gronem obywateli (lub przynajmniej może stanowić dobry powód do dyskusji, których też nie mamy zbyt wiele), a co może załatwić od razu, nie tracąc cennego czasu.
Obrazek
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Esteladio 4 maja 2019, o 14:34

Zdecydowanie wolałbym się zdać na zdrowy rozsądek Konsula, który będzie wyczuwał, co wymaga konsultacji z szerszym gronem obywateli (lub przynajmniej może stanowić dobry powód do dyskusji, których też nie mamy zbyt wiele), a co może załatwić od razu, nie tracąc cennego czasu.

Przepraszam za stwierdzenie, ale zdecydowanie WKW przecenia chęć udziału obywateli w obradach Rady. Konsul nie powinien konsultować absolutnie niczego, dopóki nie zostanie to od niego jednoznacznego zażądane. Może przy dłuższym działaniu w takiej konfiguracji podejście do pewnych spraw ulegnie zmianie, ale teraz wystarczy jedynie zagwarantować możliwość zachowania szwajcarskiej neutralności w pracach legislacyjnych. To jest moim zdaniem właściwe podejście do osiągnięcia sclavińskiego eudajmonizmu.
Severin Verwaltung-Esteladio
Trener Falangi Fer

Postprzez Helwetyk 4 maja 2019, o 14:39

Biurokrata napisał(a):
Zdecydowanie wolałbym się zdać na zdrowy rozsądek Konsula, który będzie wyczuwał, co wymaga konsultacji z szerszym gronem obywateli (lub przynajmniej może stanowić dobry powód do dyskusji, których też nie mamy zbyt wiele), a co może załatwić od razu, nie tracąc cennego czasu.

Przepraszam za stwierdzenie, ale zdecydowanie WKW przecenia chęć udziału obywateli w obradach Rady. Konsul nie powinien konsultować absolutnie niczego, dopóki nie zostanie to od niego jednoznacznego zażądane. Może przy dłuższym działaniu w takiej konfiguracji podejście do pewnych spraw ulegnie zmianie, ale teraz wystarczy jedynie zagwarantować możliwość zachowania szwajcarskiej neutralności w pracach legislacyjnych. To jest moim zdaniem właściwe podejście do osiągnięcia sclavińskiego eudajmonizmu.

Przeciwnie, uważam, że rzeczona chęć jest śladowa, wobec czego właśnie Konsul nie powinien tracić czasu na przedkładanie propozycji ustawodawczych, które większości i tak (niestety) nie interesują?
Obrazek
Kościół Diuczej Wiary

Następna strona

Powrót do Archiwum samorządowe