Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Uczestnictwo w życiu Baridasu i Sclavinii

Dział archiwalny administracji lokalnej Sclavinii

Uczestnictwo w życiu Baridasu i Sclavinii

Postprzez Andronik 3 kwi 2019, o 16:33

Moi drodzy rodacy,

jak zapewne wielu z was się orientuje, relacje pomiędzy Baridasem a Sclavinią pozostają na bardzo serdecznym poziomie. Wspólnie podejmowane inicjatywy takie jak Baridajsko-Sclavińska Liga Szachowa czy V-mundial w Baridasie i Sclavinii który odbył się parę lat temu, niech będą na to dowodem.

Ta przyjaźń cementowana była możliwością działania w obu samorządach i licznymi deklaracjami przyjaźni. Obecnie w Dekrecie królewskim o obywatelstwie baridajskim (art. 2 ust. 4) funkcjonuje przepis — Szczególnie uzasadnionym wypadkiem uzasadniającym nadanie obywatelstwa jest znacznych rozmiarów aktywność mieszkańca albo dostateczna aktywność mieszkańca, zamieszkującego Sclavinię.

Należy to traktować dwojako. Wprzód, przepis ten stanowi jeden z dwóch przypadków gdy obywatelstwo baridajskie nadać można obywatelom sarmackim niezamieszkującym Baridasu, a po wtóre, dodatkowo znacznie ułatwia Sclavińczykom uzyskanie praw do działania w bratnim samorządzie.

Pytając z pozycji osoby zainteresowanej współpracą między samorządami i zarówno Sclavińczyka, jak i obywatela baridajskiego, zapytuję — kiedyś w Sclavinii obowiązywały podobne przepisy, czy pozostał po nich jakiś ślad w prawodawstwie sclavińskim? Jeżeli nie, być może warto byłoby rozważyć podobne rozwiązanie prawne, by umożliwić przypływ baridajskiej aktywności na sclavińskim forum?

Niechaj Trwa Ostateczna Krucjata,
/—/ Andronik, baron Grani
Wysoki Polemarcha Sił Lądowych Ostatecznej Krucjaty
Dumny Sclavińczyk | Honorowy Baridajczyk
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Kościół Diuczej Wiary

Re: Uczestnictwo w życiu Baridasu i Sclavinii

Postprzez Esteladio 3 kwi 2019, o 22:46

Obecnie nie ma żadnych przepisów pozwalających obywatelom Baridasu na uzyskanie obywatelstwa sclavińskiego i do czasu wyboru nowego Konsula z pewnością nic, co zmieni ten stan rzeczy, nie powstanie.
Severin Verwaltung-Esteladio
Trener Falangi Fer

Postprzez Mustafa Owski 4 kwi 2019, o 19:44

Kiedyś coś tam było. Trzeba poczekać do wyborów i wtedy można rozkminić.
v-hr. Mustafa Owski h.Roch
TRUP
- kmdr ppor. Książęcej Marynarki Wojennej

Postprzez Andronik 4 cze 2019, o 19:40

Fajnie, że założyłem ten wątek ponad dwa miesiące temu, bo znowu chodzi mi to po głowie. Podwójna partycypacja w życiu publicznym Sclavińczyków i Baridajczyków jest możliwa; i na moim przykładzie postaram się jakoś to wykazać.

Przydałyby się jakieś przepisy jawnie faworyzujące Baridajczyków, może nie sprowadzając ich do poziomu mieszkańców Sclavinii przy uzyskiwaniu obywatelstwa, ale na pewno dające im ulgi.

Można byłoby też obywatelstwo znieść i zastąpić po prostu wniesieniem o członkostwo w Radzie przy spełnieniu określonych warunków. Przyznaję, że w duchu ultrawielonacjonalizmu bardzo mi to leży.
/—/ Andronik, baron Grani
Wysoki Polemarcha Sił Lądowych Ostatecznej Krucjaty
Dumny Sclavińczyk | Honorowy Baridajczyk
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Helwetyk 4 cze 2019, o 19:57

Andro napisał(a):Przydałyby się jakieś przepisy jawnie faworyzujące Baridajczyków, może nie sprowadzając ich do poziomu mieszkańców Sclavinii przy uzyskiwaniu obywatelstwa, ale na pewno dające im ulgi. Można byłoby też obywatelstwo znieść i zastąpić po prostu wniesieniem o członkostwo w Radzie przy spełnieniu określonych warunków. Przyznaję, że w duchu ultrawielonacjonalizmu bardzo mi to leży.

Kierując się kryterium dotychczasowej aktywności na forum Konsulatu Sclavinii, zaproponowałem Ludwikowi diukowi Tomoviciowi, Rolandowi mar. Heachowi-Romańskiemu oraz Marcelemu hr. z Ossolińskich Bordońskiemu wejście w skład rady namiestnikowskiej jako ciała kierującego bieżącymi sprawami Konsulatu. Stosowny dekret (o radzie namiestnikowskiej) jest jeszcze w toku uzgodnień, awansem jednak przedstawiłem powyższemu gronu następujący Dekret o obywatelstwie:

Dekret Konsula
o obywatelstwie sclavińskim

Art. 1.

1. Konsul nadaje obywatelstwo sclavińskie na wniosek obywatela sarmackiego.
  2. Konsul może, z uzasadnionej przyczyny, odmówić nadania obywatelstwa sclavińskiego.
  3. Od decyzji w sprawie odmowy nadania obywatelstwa przysługuje odwołanie do Wicekonsula.
Art. 2.

1. Konsul pozbawia obywatelstwa sclavińskiego na wniosek obywatela, w przypadku utraty przez obywatela obywatelstwa sarmackiego lub, z uzasadnionej przyczyny, z własnej inicjatywy.
  2. Od decyzji w sprawie pozbawienia obywatelstwa z inicjatywy Konsula przysługuje odwołanie do Wicekonsula.
Art. 3.

Decyzje określone w dekrecie nie podlegają obowiązkowi publikacji w Dzienniku Praw Księstwa Sarmacji, dla swej ważności wymagają jednak podania do publicznej wiadomości.

Art. 4.

Dekret wchodzi w życie z chwilą ogłoszenia.

Z uwagi na przepis art. 2 ust. 4 baridajskiego Dekretu o obywatelstwie, ale także innych obywateli związanych ze Sclavinią, a mieszkających obecnie poza naszym terytorium, nie chcę ponawiać wymogu zamieszkania w jednym ze sclavińskich miast. O ile rada nie uzna, że puszczam się tutaj poręczy, tak właśnie będzie.
(—) Helwetyk Romański, Namiestnik Palatynatu Leocji
Obrazek
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Korczyński 4 cze 2019, o 20:02

Czuję się nieco zaalarmowany treścią art. 2 ust. 1 projektu in fine. Art. 36 konstytucji państwowej zawiera taksatywne wyliczenie przesłanek ograniczenia praw publicznych obywatela sarmackiego w prowincji. „Uzasadniona przyczyna” jest pojęciem dużo szerszym i jak sądzę, odnosi się raczej do bycia „złym obywatelem” aniżeli do zobiektywizowanych kryteriów wymienionych w powołanym przepisie ustawy zasadniczej.
Więzień Jego Książęcej Mości

Postprzez Helwetyk 4 cze 2019, o 20:17

Korczyński napisał(a):Czuję się nieco zaalarmowany treścią art. 2 ust. 1 projektu in fine. Art. 36 konstytucji państwowej zawiera taksatywne wyliczenie przesłanek ograniczenia praw publicznych obywatela sarmackiego w prowincji. „Uzasadniona przyczyna” jest pojęciem dużo szerszym i jak sądzę, odnosi się raczej do bycia „złym obywatelem” aniżeli do zobiektywizowanych kryteriów wymienionych w powołanym przepisie ustawy zasadniczej.

To zasadna uwaga. Projektując przepis miałem na myśli głównie dwa przypadki: pierwszy — zupełnego braku zaangażowania w życie prowincji w odniesieniu do obywateli niebędących mieszkańcami Sclavinii (co, w mojej ocenie, dopuszcza art. 36 pkt 1 Konstytucji Księstwa Sarmacji — skoro można uzależnić korzystanie z praw publicznych od okresu zamieszkania, tym bardziej można od zamieszkania w ogóle…); drugi — szeroko rozumiane działanie na szkodę Sclavinii, czyli wspomniane bycie „złym obywatelem”. To, że wszystkie pozostałe prowincje mają podobne regulacje (Baridas — art. 3 ust. 3, Hasseland — art. 4 lit. b, Starosarmacja — art. 3 ust. 5, Teutonia — art. 5) nie stanowi, rzecz jasna, argumentu za legalnością takiego rozwiązania, ale stanowi argument za zmianą Konstytucji Księstwa Sarmacji. ;-)
Obrazek
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Korczyński 4 cze 2019, o 20:25

To chyba niezgodne z liberalizmem politycznym. Podoba mi się.
Więzień Jego Książęcej Mości

Postprzez Helwetyk 4 cze 2019, o 20:26

Korczyński napisał(a):To chyba niezgodne z liberalizmem politycznym. Podoba mi się.

Od czasu ostatniej reaktywacji w Sarmacji jestem w nastroju autorytarnym…
Obrazek
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Esteladio 4 cze 2019, o 21:00

Autorytaryzm jest spoko, ale odwołanie od nienadania lub pozbawienia obywatelstwa mogłaby serio Rada rozpatrywać ;).
Severin Verwaltung-Esteladio
Trener Falangi Fer

Następna strona

Powrót do Archiwum samorządowe