Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Trzy nieuporządkowane tematy pod dyskusję

Dział archiwalny prowincji

Moderator: Konsulat Sclavinii: władze

Trzy nieuporządkowane tematy pod dyskusję

Postprzez Helwetyk 12 lut 2018, o 11:54

1. Podział administracyjny. Po czterech miesiącach chyba można już uznać, że eksperyment zakończył się umiarkowanym sukcesem. Oprócz zachowania status quo (co w warunkach mikronacyjnych, w moim odczuciu, przedstawia raczej nikłą wartość), widzę dwie możliwości działania: albo rezygnujemy z podziału administracyjnego, pozostawiając jedynie wymiar narracyjny — osobne kategorie na forum, albo powierzamy guberniom konkretne zadania — w połączeniu z normalnymi wyborami na urząd gubernatorów, a kto wie, czy i nie do parlamentów lokalnych. W tym drugim przypadku, wnosząc po statystykach, pod rozwagę poddaję konsolidację podziału administracyjnego do dwóch guberni: eldorackiej (obecnie: 5 obywateli) i ziemskiej (obecnie: 6 obywateli). Mogłoby to stanowić asumpt do wewnętrznej konkurencji.

2. Oferta dla nowych mieszkańców. Powinniśmy wspólnie się zastanowić, co możemy zaproponować nowym mieszkańcom tak, aby wybrali właśnie naszą prowincję. Najłatwiejszym rozwiązaniem są sprawy finansowe — zwłaszcza w świetle smutnych wynagrodzeń we władzach państwowych. Wsparcie powitalne mogłoby bez problemu obejmować także pierwszy bezpłatny (przez pierwszych 30 dni) grunt. Ale: co dalej? Jakie stanowiska i zadania możemy stworzyć, aby nowi mieszkańcy czuli potrzebę powracania na nasze forum oraz aktywności w naszym samorządzie? Jak możemy mądrze wykorzystać przywilej nadawania wsi lennych — tytułów do baroneta włącznie — nowym obywatelom? W jaki sposób powinniśmy udzielać informacji oraz pomocy przy nowych inicjatywach?

3. Stała aktywność na forum. Najbardziej ogólny i jednocześnie najbardziej nieustający problem. Nie ulega wątpliwości, że władze prowincji muszą regularnie inicjować tematy wspólne dla wszystkich. W jaki jednak sposób możemy doprowadzić do sytuacji, w której oddolne dyskusje stanowią przynajmniej istotną część aktywności publicznej? Czy powinniśmy wprowadzić jakieś formy indywidualnych lub grupowych konkurencji (rankingów) wewnątrz prowincji? Systemowo, nie incydentalnie, premiować aktywność publiczną — choćby zakładanie nowych tematów? Co z SEG — jak możemy przełożyć aktywność w systemie na aktywność na forum (i w drugą stronę)? Czy powinniśmy próbować rewitalizacji konkursów?
ObrazekObrazekObrazek
(—) Helwetyk książę-diuk Romański,
były funkcjonariusz publiczny
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Konsulat Sclavinii
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu
Naczelna Izba Architektury

Re: Trzy nieuporządkowane tematy pod dyskusję

Postprzez Piotr III Łukasz 12 lut 2018, o 12:02

Konkursy są zawsze mile widziane.
Tym milej im częściej je wygrywam albo chociaż łapię się na nagrodę pocieszenia.

1. Nie wypowiadam się, nie jestem w temacie.
2. Również. Prawda jest taka, że po powrocie osiadłem tutaj a nie gdzie indziej, bo tutaj mieszkał mój najstarszy znajomy z Księstwa a wirtualny Syn.

3. Natomiast co do aktywności na forum... To jest jak z marketingiem i wiralami. Ciężko wymyślić systemowo coś, co porwie tłumy. Trzeba próbować ale na siłę to się chyba nie "wykręci" wyniku.

Z drugiej strony konkurencja zawsze dobrze działa. Porównywanie siebie z innymi. Tak zadziałała Fundacja "Adam" swego czasu. Wieczny ranking, wieczne patrzenie na ręce, ten dał tyle, ja dam więcej. To zawsze działa, jeżeli jest w dobrej otoczce. Cron wysyłający na forum ranking o 7 rano, każdego dnia, kto ile napisał? Z ewentualną, nawet symboliczną, premią?
(—) Piotr III Łukasz
książę Sarmacji
Ojciec Założyciel Księstwa Sarmacji
Książę Sarmacji
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Trybunał Koronny

Postprzez Helwetyk 12 lut 2018, o 12:17

A0004 napisał(a):Konkursy są zawsze mile widziane. Tym milej im częściej je wygrywam albo chociaż łapię się na nagrodę pocieszenia.

Tylko: jakie…? Założenie byłoby takie, żeby angażowały możliwie najszersze grono, ale z drugiej strony, mogą, ale —
zdecydowanie — nie powinny dotyczyć wciąż tego samego (ale cykliczne konkursy, czemu nie?).

A0004 napisał(a):Natomiast co do aktywności na forum... To jest jak z marketingiem i wiralami. Ciężko wymyślić systemowo coś, co porwie tłumy. Trzeba próbować ale na siłę to się chyba nie „wykręci” wyniku.

Ja tu właśnie o próbowaniu. Próbować wielu różnych rzeczy (tylko znowu: jakich?) i zobaczyć, co zadziała. Wszelkie pomysły są bardzo mile widziane. ;-)

A0004 napisał(a):Cron wysyłający na forum ranking o 7 rano, każdego dnia, kto ile napisał? Z ewentualną, nawet symboliczną, premią?

Crona już mamy, premia za napisanie co najmniej 10 wypowiedzi nie jest symboliczna (2500 Ⱡ), o 5000 Ⱡ z tytułu wygranej w Sclavińskiej Loterii Hasselandzkiej nie wspominając… Niemniej — zbiorcze statystyki są dobrym pomysłem, po linii „a nuż”. Pewnym problemem byłoby napisanie takiego automatycznego rozwiązania (phpBB nie jest najwygodniejsze do modyfikacji), ale na pewno nie jest to niewykonalne. Musiałbym tylko wystąpić do NIA o zgodę o napisanie takiego mechanizmu; zresztą diuk Zombiakov o niego jakiś czas temu postulował.
ObrazekObrazekObrazek
Konsulat Sclavinii
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu

Postprzez зхао 12 lut 2018, o 12:43

1. Wasza Książeca Wysokość, całkiem niedawno o tym mówiliśmy i wygląda na to, że większość Sclavińczyków jest przeciwna centralizacji.

2.
a) nachalny mentoring
b) uporządkowanie i wyeksponowanie sclavińskich symboli narodowych i wartości
c) może jakiś kurs przygotowawczy w Akademii Sclavińskiej zakończony dyplomem i/lub medalem, i/lub orderem i/lub włączeniem w stan szlachecki, i/lub gratyfikacją finansową, i/lub w miarę możliwości dobrym stanowiskiem

Więcej w mojej ocenie nie zrobimy, gdyż do działania w mikronacji trzeba mieć w sobie tego wewnętrznego "freaka" i z grami strategicznymi/politycznymi nie jesteśmy w stanie konkurować.

3. Najbardziej aktywizujące tematy to ustawodawstwo, jednak co chwile nie będziemy czegoś zmieniać, bo braknie pomysłów. Aktywność na forum nie jest najważniejsza. Myślę, że powinniśmy rozwijać i popularyzować Akademię Sclavińską i zrewitalizować Waffen-Ok (możemy się zbliżyć do KSZ).

EDIT: A propos porządków, to warto by spojrzeć do DP. Dla większej przejrzystości warto by rozdzielić uchwały od ustaw.
зхао
Więzień Jego Książęcej Mości

Postprzez Helwetyk 12 lut 2018, o 13:03

Zhao napisał(a):Wasza Książeca Wysokość, całkiem niedawno o tym mówiliśmy i wygląda na to, że większość Sclavińczyków jest przeciwna centralizacji.

Ta dyskusja miała miejsce miesiąc temu. Sytuacja od tego czasu nie drgnęła ani na jotę. Myślę, że wszyscy Sclavińczycy zgodzą się z tym, że idealnym rozwiązaniem byłoby posiadanie czterech aktywnych regionów, wzbogacających życie w prowincji. W praktyce jednak regiony, po prostu, . Jeżeli nie zostaną podjęte żadne działania (niekoniecznie po stronie władz prowincji), za parę miesięcy nadal tylko będą. Zaznaczam, że nie bez powodu stworzyłem ten wątek bez papieru urzędowego: to moje trzy grosze jako obywatela, nie Wicekonsula.

Zhao napisał(a):a) nachalny mentoring

Mamy chętnych?

Zhao napisał(a):b) uporządkowanie i wyeksponowanie sclavińskich symboli narodowych i wartości

Nie do końca dostrzegam, co jest nieuporządkowanego w symbolach i na którym odcinku są one niewystarczająco eksponowane. Jeżeli chodzi o jakkolwiek rozumiane sclavińskie wartości, powiedzmy, że zachowuję daleko posunięty sceptycyzm wobec jakichkolwiek form oficjalnej ideologii.

Zhao napisał(a):c) może jakiś kurs przygotowawczy w Akademii Sclavińskiej zakończony dyplomem i/lub medalem, i/lub orderem i/lub włączeniem w stan szlachecki, i/lub gratyfikacją finansową, i/lub w miarę możliwości dobrym stanowiskiem

O! Ale — jakim stanowiskiem?

Zhao napisał(a):Myślę, że powinniśmy rozwijać i popularyzować Akademię Sclavińską i zrewitalizować Waffen-Ok (możemy się zbliżyć do KSZ).

Przy moim poprzednim podejściu Waffen-OK rozbiło się o brak zainteresowania. Pytanie, czy przy kolejnym podejściu nie byłoby podobnie?

Zhao napisał(a):EDIT: A propos porządków, to warto by spojrzeć do DP. Dla większej przejrzystości warto by rozdzielić uchwały od ustaw.

Dzięki pomocy p. Arsacjusza Agnomena-Kolineusza (dziękuję!) mam listę, którą będę na dniach realizował.
ObrazekObrazekObrazek
Konsulat Sclavinii
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu

Postprzez Piotr III Łukasz 12 lut 2018, o 13:20

Zhao napisał(a):zrewitalizować Waffen-Ok

O, tutaj też bym się widział
(—) Piotr III Łukasz
książę Sarmacji
Książę Sarmacji
Trybunał Koronny

Postprzez зхао 12 lut 2018, o 14:04

Mamy chętnych?

Trzeba liczyć na lokalny patriotyzm. Witać trzeba na forum, pisać od razu na priv, a nie oczekiwać zainteresowania.

Nie do końca dostrzegam, co jest nieuporządkowanego w symbolach i na którym odcinku są one niewystarczająco eksponowane. Jeżeli chodzi o jakkolwiek rozumiane sclavińskie wartości, powiedzmy, że zachowuję daleko posunięty sceptycyzm wobec jakichkolwiek form oficjalnej ideologii.

Wszystko w formie jednego, prostego, przejrzystego artykułu. Przy wyborze postawy w SEG warto dopisać, skąd się wziął ten smog, dlaczego brak jest poszanowania dla ekologów itd :mrgreen:, po co to wszystko. W regulaminie działu jest "N I E C H T R W A O S T A T E C Z N A K R U C J A T A" - tutaj od razu link do jakiegoś wytłumaczenia się przyda, co to jest ta ostateczna krucjata. Znalazłoby się więcej takich rzeczy do opisania/uproszczenia.

O! Ale — jakim stanowiskiem?

Możliwie najbardziej prestiżowym. Jak wcześniej wspomniałem, mikronacje są dla pasjonatów. Jak komuś się taki wymiar rozrywki nie podoba, to nie jesteśmy w stanie nic zrobić.

Przy moim poprzednim podejściu Waffen-OK rozbiło się o brak zainteresowania. Pytanie, czy przy kolejnym podejściu nie byłoby podobnie?

Nie zaszkodzi spróbować. Służba Dyżurna w KSZ też jakoś nie powala, ale zawsze to jakaś aktywność. Lepszy rydz jak nic.
зхао

Postprzez Piotr III Łukasz 12 lut 2018, o 14:35

Zhao napisał(a):

Nie zaszkodzi spróbować. Służba Dyżurna w KSZ też jakoś nie powala, ale zawsze to jakaś aktywność. Lepszy rydz jak nic.

Zdecydowanie nie szkodzi spróbować.
O KSZ pewnie wypowiem się później, a Waffen-OK coś czuję, że mnie woła :D
(—) Piotr III Łukasz
książę Sarmacji
Książę Sarmacji
Trybunał Koronny

Postprzez Helwetyk 12 lut 2018, o 15:47

Zhao napisał(a):[…] od razu link do jakiegoś wytłumaczenia się przyda, co to jest ta ostateczna krucjata.

A0004 napisał(a):O KSZ pewnie wypowiem się później, a Waffen-OK coś czuję, że mnie woła :D

Naszła mnie refleksja natury ogólnej, na motywach podobnej dyskusji w Starosarmacji (o monarchofaszyzmie). Czy na pewno zarówno krucjata, jak i Waffen-OK są czymś, co powinniśmy przedstawiać na samym początku? Myśmy przywykli i mamy świadomość ironicznego charakteru tych pojęć, ale czy dla osoby, która jeszcze nie zetknęła się z mikronacjami, to nie jest aby komunikat o trafieniu do internetowej grupy skrajnej prawicy?
ObrazekObrazekObrazek
Konsulat Sclavinii
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu

Postprzez зхао 12 lut 2018, o 15:54

Helwetyk napisał(a):Naszła mnie refleksja natury ogólnej, na motywach podobnej dyskusji w Starosarmacji (o monarchofaszyzmie). Czy na pewno zarówno krucjata, jak i Waffen-OK są czymś, co powinniśmy przedstawiać na samym początku? Myśmy przywykli i mamy świadomość ironicznego charakteru tych pojęć, ale czy dla osoby, która jeszcze nie zetknęła się z mikronacjami, to nie jest aby komunikat o trafieniu do internetowej grupy skrajnej prawicy?

To tak jakbyśmy się wstydzili naszej tradycji i wyznawanych wartości. Poza tym zawsze jest możliwość adnotacji, że nie jesteśmy realnymi radykałami i traktujemy to z przymrużeniem oka.

Chyba że wprowadzimy modułowość Ostatecznej Krucjaty, tzn. zrobimy coś na bazie zakonu i stworzymy sobie repozytorium w i dopiero wraz po osiągnięciu odpowiedniego poziomu wtajemniczenia przez danego mieszkańca, dostanie on "szokujące" informacji o całej OK, które mogą nas utożsamiać ze skrajną prawicą :lol:. Kto by chciał stworzyć taki mechanizm indoktrynacji?
зхао

Następna strona

Powrót do Archiwum Życia Sclavinii