Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

SK/K/9/2008 - Korona (MSW) vs Czerwony Kapturek

SK/K/9/2008 - Korona (MSW) vs Czerwony Kapturek

Postprzez Kwazi 6 sie 2009, o 12:14

Sprawa: karna
Oskarżony: Paweł Ciupak (Czerwony Kapturek), AC699, p.ciupak.micronation @ o2.pl

Wnioskodawca: Jakub hr. Bakonyi, A5157, msw @ sarmacja.org
    Minister Spraw Wewnętrznych w Rządzie JKM
Skład orzekający:
    - Krzysztof St. M. diuk Konias - przewodniczącego składu orzekającego,
    - Michael hr. von Lichtenstein,
    - Aaron v-hr. von Lichtenstein-Rozman
Wyrok zapadł dnia: 2009-01-21

Treść wyroku:
Krzysztof St. M. diuk Konias napisał(a):
Obrazek
W Y R O K
W IMIENIU KSIĘCIA SARMACJI
w sprawie karnej SK/K/9/2008 przeciwko Pawłowi Ciupakowi (Czerwonemu Kapturkowi)

Dnia 21 stycznia 2009 r.

Sąd Krajowy (...) UZNAJE OSKARŻONEGO PAWŁA CIUPAKA (posługującego się na terenie Sarmacji imieniem Czerwony Kapturek) WINNYM POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA, o którym mowa w art. 66 ust. 2 Kodeksu Karnego, tj. wykorzystania luki w systemie informatycznych Księstwa Sarmacji do użycia go niezgodnie z przeznaczeniem.

Sąd przychylając się do wniosku oskarżyciela WYMIERZA OSKARŻONEMU KARĘ ZESŁANIA NA JEDEN MIESIĄC do Księstwa Trizondalu.

Uzasadnienie:
Krzysztof St. M. diuk Konias napisał(a):Przedstawiony dowód oraz zeznania oskarżonego wskazują jednoznacznie, że stan faktyczny opisany w akcie oskarżenia na prawdę miał miejsce. Sąd, badając czy popełniony przez oskarżonego czyn nosił znamiona przestępstwa opisanego w art. 66 ust. 2 KK, musiał rozstrzygnąć czy możliwość wykorzystania formularza znajdującego się pod adresem http://heroldia.sarmacja.org/ niezgodnie z przeznaczeniem, które zdefiniował prawodawca w art. 3 ust. 2 Dekret Księcia Sarmacji nr 48 o tytułach arystokratycznych i szlacheckich (nowelizacją z 3 października 2008), należy uznać za lukę w systemie informatycznym.

Sąd opierając się na opinii biegłego oraz własnej wiedzy uznał, iż sposób konstrukcji formularza nie odbiega znacząco od innych niekomercyjnych rozwiązań w internecie. Należy przy tym zauważyć następujący fakt: o ile wykorzystanie pola formularza, służącego do wpisania imienia i nazwiska, niezgodnie z przeznaczeniem nie wymaga żadnej fachowej wiedzy ani pomysłowości, o tyle wykorzystanie listy rozwijanej z tytułami szlacheckimi do wprowadzenia tekstu, nieprzewidzianego przez autora formularza, wymaga podstawowej znajomości języka HTML oraz użycia odpowiedniego oprogramowania (np. przeglądarki internetowej z możliwością edycji źródła strony online). Oskarżony musiał więc zadać sobie pewien minimalny trud, aby popełnić czyn o którym mowa w akcie oskarżenia.

Sąd nie przyjmuje tłumaczenia oskarżonego, że jego czyn miał charakter żartu, za okoliczność łagodzącą. Treść jaką wprowadził oskarżony do formularza Herodlii może wskazywać na to, iż jego główną motywacją było wyrażenie pogardy dla władz Księstwa Sarmacji albo niektórych osób piastujących stanowiska państwowe. Przypuszczenie to zdaje się być potwierdzone przez skandaliczne zachowanie oskarżonego na sali rozpraw SK.

Czyn oskarżonego nie tylko nosi znamiona przestępstwa, ale także jest szkodliwy z innego powodu. Efekt działań oskarżonego był powszechnie widoczny i mógł stanowić wskazówkę dla innych osób w jaki sposób poszukiwać kolejnych luk w systemie informatycznym. Z tego powodu nie można uznać, iż czyn oskarżonego cechował się niską szkodliwością społeczną.

Powyższe fakty oraz brak jakichkolwiek śladów skruchy oskarżonego skłoniły Sąd do wydania wyroku skazującego.
Kristof Stanislau Mihael Kvazi (T0005)
NIE Jaśnie Oświecony
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 

Powrót do Archiwum wyroków

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron