Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Wybór asesora Trybunału Koronnego [Wolferine]

Miejsce debat nad projektami ustaw i uchwał

Wybór asesora Trybunału Koronnego [Wolferine]

Postprzez Santi Vilarte 6 sie 2019, o 07:50

WKM,
Szanowna Izbo,

zarządzam wysłuchanie kandydata Michaela Wolferine, ubiegającego się o stanowisko asesora Trybunału Koronnego. Wysłuchanie zakończy się w piątek, 09.08. o godz. 9:30.

Zachęcam do aktywnego udziału w dyskusji.

@defloriusz @LudwikTommo @kaxiu

@MichaelWolferine
Santiago Vilarte
Kanclerz KS
Poseł
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Hasselandu
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Kościół Diuczej Wiary
Trybunał Koronny
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Dobry Obywatel
Naczelna Izba Architektury

Re: Wybór asesora Trybunału Koronnego [Wolferine]

Postprzez Shostakovich 7 sie 2019, o 11:13

Wasza Książęca Mość,
Wysoka Izbo,

postanawiam wygłosić przemówienie jako kandydat na Asesora Trybunału Koronnego. Jest mi niezmiernie miło, że moja kandydatura została przyjęta i jest na razie na poziomie wysłuchania. To już dla mnie wielki zaszczyt, by na tym wysłuchaniu uczestniczyć.

Na stanowisko te zgłosiłem się, ponieważ już dawno myślałem o udziale w jednym z organów porządku publicznego i sądownictwa - Prefektury Generalnej bądź Trybunału Koronnego. Nigdy nie miałem jakoby odwagi do zgłoszenia się w jakiejkolwiek mikronacji, w której działałem, na jakiekolwiek stanowisko w organach porządku publicznego czy sądowniczych, choć często interesowałem się sprawami sądowniczymi, które zaistniały w danym momencie mojej kariery mikronacyjnej, które miałem okazję oglądać z dalszej czy bliższej strony.

Sarmackim systemem prawnym interesowałem się od zawsze i nie mogłem oka zamknąć przy czytaniu wszelakich wyroków, które opiewały w bardzo różne uzasadnienia, podstawy prawne, wydawane kary oraz co innych przestępców, a często nawet takich samych w akcie recydywy. Nie jestem jednak w Sarmacji dość długo, by znać wszystkie sprawy sądowe, choć przyznaję, że część z nich przeglądałem. Niestety, po półrocznej przerwie musiałbym sobie wszystko przypomnieć, ale i tak po ostatnich wydarzeniach w Trybunale Koronnym widzę, jak odbywa się praca na różnych sprawach - karnych, cywilnych, ustrojowych. Sarmacki system prawny jest bardzo atrakcyjny i zaciekawia mnie za każdym razem, gdy Trybunał orzeka w danej sprawie.

Uważam też, że Trybunał potrzebuje nowych, młodych twarzy, które będą w stanie zdobyć doświadczenie w zakresie sądownictwa i będą następnie mogły rozwijać się, aby w końcu zająć miejsce znanych już wszystkim osobom, które w Trybunale Koronnym występują od zawsze. Danie szansy młodym to, według mnie, najlepszy sposób na znalezienie ludzi, którzy mogliby się wymieniać wiedzą w zakresie sądownictwa oraz wymieniać obowiązkami, by zaprzestać monotonii czy popularnemu "lepiej, jak ja to zrobię" na "ja też potrafię to zrobić!" lub "wyręczę Cię!".

W krótkich żołnierskich słowach: liczę na Pańskie pierwsze głosy podczas głosowania preferencyjnego!

(—) Poważany
Obrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Królestwo Hasselandu

Postprzez Santi Vilarte 7 sie 2019, o 11:20

Pytanie ode mnie: znalazłem taki fragment w którejś ze spraw, gdy pozwany w pierwszym swoim stanowisku do odpowiedzi wplótł taki zwrot pod adresem powoda: "Uważam poza tym, że Szanowny X to arogancki buc". Co Kandydat robiłby w tego typu sytuacjach? Pominąłby, zwrócił uwagę, kara porządkowa?
Santiago Vilarte
Kanclerz KS
Poseł
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Królestwo Hasselandu
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Kościół Diuczej Wiary
Trybunał Koronny
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Dobry Obywatel
Naczelna Izba Architektury

Postprzez Shostakovich 7 sie 2019, o 11:29

To znieważenie, poza tym przy składaniu pisemnego stanowiska można się zastanowić, ale raczej nie byłbym taki radykalny, więc zwróciłbym po prostu uwagę, żeby takie określenia nie padały w przyszłości, i zagroził karą porządkową. To nie na miejscu obrażać w miejscu ogólnodostępnym jakąś osobę - niestety, emocje ruszają ludźmi. Przy okazji, subiektywne odczucia przy składaniu pierwszego stanowiska nie są brane pod uwagę w dalszej części rozprawy. Według art. 19 paragrafu pierwszego Kodeksu postępowania przed Trybunałem Koronnym pierwsze stanowisko uczestnika postępowania powinno zawierać w sobie faktyczne sprawy, dowody oraz wszelkie wnioski o powołanie świadków. Bez dowodu o aktualnym zachowaniu takie stwierdzenie jest bezzasadne.
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Królestwo Hasselandu

Postprzez kaxiu 8 sie 2019, o 07:45

Również mam pytania. Dodam, że dla wszystkich kandydatów ten sam zestaw:
Jak kandydat ocenia obowiązujące przepisy procesowe i czy dostrzega jakieś ich niedoskonałości (jeśli tak - jakie)?
Jak kandydat zapatruje się na banicję / wydalenie?
Jak w ocenie kandydata należy rozstrzygać wątpliwości w sprawie cywilnej?
Jak kandydat ocenia regulacje tyczące przedawnienia?

(Na marginesie, nie podzielam zapatrywania kandydata, że zachowanie uczestnika przy pierwszym stanowisku nie może być ex lege brane pod uwagę przy wyrokowaniu)
Wojciech Hergemon
Miejsce pobytu: Bieszczady.

Dobrym gospodarzem jest nie ten, kto w rok garścią zboża zapełni spichlerz, lecz ten, kto w rok garścią monet zapełni skarbiec ~John Keynes

Dajcie biednemu worek złota, a nabawi się przepukliny, dajcie bogatemu, a gospodarka rozkwitnie ~John Keynes
Królestwo Teutonii

Postprzez Shostakovich 8 sie 2019, o 08:13

1. Obowiązujące przepisy procesowe w moim zdaniu są wystarczające, jeśli chodzi o Kodeks postępowania przed Trybunałem Koronnym. Wszystko ze sobą współgra i tworzy istną całość, nieprawidłowości są wręcz niezauważalne bądź ich nie ma, bo nie mają okazji wystąpić. Po przeczytaniu Kodeksu wszystko było jasne, logiczne i niekolidujące ze sobą w mojej ocenie, ale też jestem człowiekiem, mogę się mylić zwiedziony chwilą, a pojedynczy, niby nic nieznaczący przepis może aktualnie kolidować z resztą Kodeksu. Ale nie - w mojej ocenie przepisy są wyczerpujące, spójne, logiczne i nie sprawiają problemów przed, w trakcie i po sprawie sądowej. Większym problemem natomiast jest rola Trybunału Koronnego według konstytucji. Jak pisał Pan w swej glosie, Trybunał nie ma takiej roli, by oceniać aktualną kartotekę oskarżonego, a jego wykonany czyn i dowody potwierdzające czyn, by później dobrać do tego czynu wyrok. Winno się również zbadać konstytucyjność tego artykułu, to również z Pańskiej glosy, by później przejść do wydawania wyroku przez ówczesny Skład działający przy sprawie. Moim zdaniem niepotrzebnie tak ten przepis ułożono, wyjaśnienie jednak daję w pytaniu niżej.

2. Banicja/wydalenie oczywiście zależna jest od obowiązującego prawa, tak jak mieliśmy to w przypadku von Sarma, który, według Pańskiej glosy i mojej dedukcji po jej przeczytaniu, i przeczytaniu KS, nie powinien zostać ukarany tak dramatyczną karą, jak banicja, po akcie recydywy z tygodniowym wyrokiem pozbawienia wolności, a raczej mniejszą, kilkutygodniową karą. Aktualnie banicja dla mnie jest wynikiem licznych postępowań karnych; co prawda również co uprzednio wspomniałem według Pańskiej glosy Trybunał konstytucyjnie nie ma takiej misji, by oceniać aktualną sytuację karną oskarżonego i musi ocenić czyn oraz wydać do niego odpowiedni wyrok, a nie ocenić kartotekę karną oskarżonego, jego zachowanie poza sprawą, etc., etc., to jednak Trybunał Koronny powinien mieć taką możliwość oceny aktualnej sytuacji oskarżonego, ale też z zachowaniem rozsądku.

3. Wątpliwości w sprawie cywilnej należy rozstrzygać zebraniem jak największej ilości dowodów, jak, na przykład, dostarczenie zawartej umowy cywilnoprawnej, dowodów na złamanie postanowień tej umowy, dowodów potwierdzających, iż umowa cywilnoprawna została zawarta zgodnie z obowiązującym prawem, dowodów potwierdzających, iż świadek działał umyślnie, etc. etc. Można ich wymieniać multum, zależy to od aktualnej sprawy cywilnej, ale moim zdaniem wątpliwości dotyczące sporu winno rozstrzygać się zapoznaniem się ze sprawą oraz dowodami, ewentualnymi dowodami przeciw oraz, na przykład, aktualnymi aktami prawnymi, które obowiązywały po zawarciu między stronami i nie zostały dotrzymane bądź były opisane wadliwie, co spowodowało ich niedotrzymanie.

4. Regulacje tyczące przedawnienia są moim zdaniem za małe. Przedawnienie powinno być trochę dłuższe, może nawet o kilka miesięcy. W wyniku aktualnych niestabilnych rządów między innymi, wielu powoływanych i odwoływanych ciągle ministrów często może zapomnieć o tym, że dawniej, w wyniku swoich prężnych działań, winno otrzymać swoje należne wynagrodzenie, ale nie może tego zrobić, gdyż termin przedawniający roszczenie dawno już minął, bo trwał zaledwie dwa miesiące. Gdybym był Posłem na Sejm, wnioskowałbym o zmianę terminu w owym przepisie na dłuższą.
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Królestwo Hasselandu

Postprzez Santi Vilarte 9 sie 2019, o 08:34

Zamykam wysłuchanie, przechodzimy do głosowania.
Santiago Vilarte
Kanclerz KS
Poseł
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Królestwo Hasselandu
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Kościół Diuczej Wiary
Trybunał Koronny