Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Ustawa o zmianie Ustawy o obywatelstwie sarmackim

Miejsce debat nad projektami ustaw i uchwał

Ustawa o zmianie Ustawy o obywatelstwie sarmackim

Postprzez Helwetyk 24 cze 2019, o 08:36

Wasza Książęca Mość,
Wysoka Izbo!

Mam zaszczyt przedłożyć Wysokiej Izbie projekt Ustawy o zmianie Ustawy o obywatelstwie sarmackim — jest to projekt tożsamy z projektem zgłoszonym w poprzedniej kadencji przez Jego Książęcą Mość @piotr3lukasz.

Ustawa Sejmu nr …
o zmianie Ustawy o obywatelstwie sarmackim

Art. 1.

W Ustawie Sejmu nr 208 o obywatelstwie sarmackim z dnia 18 marca 2014 r. wprowadza się następujące zmiany:
  1. art. 1 ust. 1 pkt 1 („Wagę równą 3 za każdą wypowiedź w formie artykułu, nieukrytego przez Prefekturę oraz nie wyróżnionego tytułem «Artykułu na Medal»”) otrzymuje brzmienie „Wagę równą 3 za każdą wypowiedź w formie nieukrytego artykułu niewyróżnionego tytułem «Artykułu na Medal»”;
  2. art. 5 ust. 1 pkt 2 („Wagę równą 5 za każdą wypowiedź w formie artykułu, nieukrytego przez Prefekturę oraz wyróżnionego tytułem «Artykułu na Medal»”) otrzymuje brzmienie „Wagę równą 5 za każdą wypowiedź w formie nieukrytego artykułu wyróżnionego tytułem «Artykułu na Medal»”;
  3. art. 5 ust. 1 pkt 3 („Wagę równą 1 za każdą wypowiedź w formie komentarza lub postu w jawnych działach Forum Centralnego który otrzymał mniej niż 3 serca”) otrzymuje brzmienie „Wagę równą 1 za każdą wypowiedź w formie nieukrytego komentarza lub postu w jawnych działach Forum Centralnego”;
  4. skreśla się art. 5 ust. 1 pkt 4 („Wagę równą 2 za każdą wypowiedź w formie komentarza lub postu w jawnych działach Forum Centralnego który otrzymał co najmniej 3 serca”);
  5. skreśla się art. 5 ust. 1 pkt 5 („Wagę równą 1/4 za dowolną niezerową ilość wypowiedzi na kanałach publicznych serwera "Księstwo Sarmacji" czatu Discord, identyfikowanego unikalnym numerem ID 446211402005217291”);
  6. art. 5 ust. 1 pkt 6 („Wagę równą 1/4 za każdą wypowiedź w formie ćwirka”) otrzymuje brzmienie „Wagę równą 1/2 za każdą wypowiedź w formie nieukrytego ćwirka”;
  7. art. 5a ust. 2 („Punkty za aktywność, o których mowa w ust. 1, mogą przyznawać Książę, Kanclerz i osoby o których mowa w art. 34 ust. 2 Konstytucji Księstwa Sarmacji”) otrzymuje brzmienie „Punkty za aktywność, o których mowa w ust. 1, mogą przyznawać Książę, Kanclerz, przedstawiciel sarmackiego serwera Discord i osoby, o których mowa w art. 34 ust. 2 Konstytucji Księstwa Sarmacji”.
Art. 2.

1. Ustawa wchodzi w życie z dniem wykonania przez Naczelną Izbę Architektury.
  2. Nie stwierdza się utraty funkcji publicznych z przyczyny utraty statusu aktywnego obywatela w okresie siedmiu dni od dnia wejścia ustawy w życie.

Uzasadnienie, dosyć lakoniczne, ale dotykające sedna każdej ze zmian:

Ad. 1.1 i 1.2 Nie zawsze to prefektura ukrywa, a skrypt tego nie odróżnia,
Ad. 3 i 4 Tutaj trzy argumenty, po pierwsze, to niesamowicie spowalnia skrypty; po drugie, to pogarsza wartość informacyjną wskaźnika i wreszcie po trzecie, za serduszka otrzymuje się już bonus pieniężny.
Ad. 5 Cóż, skrypty przestały. Jednak nawet gdyby działały, ustawy się nie da wykonać w obecnej postaci, bo mieszkaniec musi sam sobie podpiąć swojego Discorda, co jest wyjątkowo nieintuicyjne. No i wreszcie, przepis w obecnym brzmieniu jest dosyć niejasny (może np. chodziło o liczbę wypowiedzi dziennie?)
Ad. 6 Za ćwirka się płaci, a objętnościowo nie różni się od wielu komentarzy. Ćwierć punktu jest niezrozumiałe, pół już nieco bardziej.
Ad. 7 To rozwiązanie działało na IRCu, wystarczy je przywrócić dla Discorda.

I Ad 2, okres odroczenia, bo część mieszkańców może stracić status aktywności z uwagi na brak premii dla sercowanych komentarzy i postów.

W związku z tym, że w tej chwili ustawa jest i tak niewykonywana (zbyt wolno działające skrypty) wnoszę o przyjęcie powyższej poprawki w trybie pilnym, co pozwoli na wykonanie ustawy w rozsądnym czasie i, jak się wydaje, rozsądnych założeniach.

Nadmienię, że skrypty zliczające aktywność w ciągu ostatnich dni po raz kolejny przestały funkcjonować, dzisiaj zostały naprawione przez diuka @piwniczak.

Łączę wyrazy szacunku,

Obrazek
Helwetyk
Kościół Diuczej Wiary

Re: Ustawa o zmianie Ustawy o obywatelstwie sarmackim

Postprzez Helwetyk 24 cze 2019, o 08:37

Wasza Książęca Mość,
Wysoka Izbo!

Potwierdzam pełną wykonalność przedłożenia.

Łączę wyrazy szacunku,

Obrazek
Helwetyk
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Helwetyk 24 cze 2019, o 08:37

Wasza Książęca Mość,
Wysoka Izbo!

Zarządzam pierwsze czytanie projektu, które zakończy się w czwartek, 27 czerwca 2019 roku, o g. 10.00.

• JKW @defloriusz Dyman Wander
@Marceli hr. z Ossolińskich Bordoński
• Filip kaw. @Powietrzny
@SantiVilarte kaw. Vilarte von Hippogriff

Łączę wyrazy szacunku,

Obrazek
Helwetyk
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez FvS 24 cze 2019, o 10:00

Jestem za. Nie mam pytań.
Filip von Sarm

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Postprzez Santi Vilarte 24 cze 2019, o 15:57

Wasza Książęca Mość,
Szanowny Panie Marszałku,
Wysoka Izbo!
Mam tylko jedno pytanie: kto jest tym "przedstawicielem sarmackiego serwera Discord" z nowej wersji pkt 7 w art. 1?
Santiago Vilarte
Kanclerz KS
Poseł
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Królestwo Hasselandu
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Kościół Diuczej Wiary
Trybunał Koronny
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Dobry Obywatel
Naczelna Izba Architektury

Postprzez Helwetyk 24 cze 2019, o 23:38

Santi Vilarte napisał(a):Mam tylko jedno pytanie: kto jest tym „przedstawicielem sarmackiego serwera Discord” z nowej wersji pkt 7 w art. 1?

Zwyczajowo byłbym to ja, jako aktualny administrator serwera.
Helwetyk
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Santi Vilarte 25 cze 2019, o 07:34

Dziękuję, nie mam więcej pytań.
Santiago Vilarte
Kanclerz KS
Poseł
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Hasselandu
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Kościół Diuczej Wiary
Trybunał Koronny
Dobry Obywatel
Naczelna Izba Architektury

Postprzez Helwetyk 25 cze 2019, o 07:41

Santi Vilarte napisał(a):Dziękuję, nie mam więcej pytań.

Przy czym, gdyby z kontekstu nie było to jasne — nie jest tak, że chcę tych uprawnień.

Powodem propozycji jest to, że integracja serwera Sarmacji z serwerem Discorda nie działa poprawnie (a same obecne przepisy są niezbyt szczęśliwie ujęte…), w następstwie czego obecne regulacje nie są, od wielu tygodni, wykonywane. Powrót do rozwiązania „manualnego” ma na celu powrót do stanu, w którym aktywność na Discordzie jest uwzględniana w takim stopniu, w jakim jest to możliwe.

Oczywiście, przedstawiciela Discorda w ustawie być nie musi i można zdać się na pozostałe organy — to jest Księcia, Kanclerza i namiestników — sądzę jednak, że w tym przypadku lepiej, by krąg uprawnionych do uwzględniania aktywności pozasystemowej był szerszy.
Helwetyk
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Santi Vilarte 25 cze 2019, o 09:41

Oczywiście, pytanie było informacyjne, nie sugerujące cokolwiek. Nie mam wiedzy technicznej w tym zakresie i ufam, że te zmiany będą z korzyścią dla wszystkich.
Santiago Vilarte
Kanclerz KS
Poseł
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Królestwo Hasselandu
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Kościół Diuczej Wiary
Trybunał Koronny