Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Wybór ATK — Santiago Vilarte von Hippogriff

Miejsce debat nad projektami ustaw i uchwał

Wybór ATK — Santiago Vilarte von Hippogriff

Postprzez Andronik 14 kwi 2019, o 22:28

Wasza Książęca Mość,
Wysoka Izbo,

na podstawie art. 7a, ust. 4 Ustawy Sejmu nr 314 - Regulamin Sejmu, z racji przedłożenia zgłoszenia na funkcję Asesora Trybunału Koronnego, rozpoczynam wysłuchanie kandydata Santiago Vilarte von Hippogriffa.

Wysłuchanie potrwa przez trzy dni; do dnia 17 kwietnia, godziny 23:45. Zachęcam do przedstawienia swojej kandydatury, a uczestników debaty do zadawania pytań i aktywnego uczestnictwa w wysłuchaniu.

/—/ S. G.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Konsulat Sclavinii
Kościół Diuczej Wiary
Rada Ministrów

Re: Wybór ATK — Santiago Vilarte von Hippogriff

Postprzez Santi Vilarte 15 kwi 2019, o 12:20

Wasza Książęca Mość,
Szanowny Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,

postanowiłem zgłosić swoją kandydaturę z dwóch powodów. Po pierwsze, dysponuję aktualnie wystarczającą ilością czasu wolnego, aby móc go poświęcić na zapoznawanie się ze sprawami i zdobywanie nowej wiedzy. Mój udział w życiu Sarmacji potwierdza posiadana odznaka Dobrego obywatela. Po drugie, w "realu" poruszam się w tematach administracyjnych, więc nie są mi obce różne pojęcia prawne.
Ponadto, chciałem zaangażować się w pracę w organach państwowych, a TK wydaje się dobrym miejscem na to, ponieważ wielokrotnie w dyskusjach padały opinie, że działa on nie dość sprawnie. W dłuższej perspektywie, wiedzę zdobytą podczas zajmowania tego stanowiska chciałbym wykorzystać na polu naukowym, tworząc różne opracowania dot. naszego prawa.
Zapoznałem się jak dotąd z kilkoma sprawami, rozstrzygniętymi przez TK i mogę obiecać, że podczas swojej ew. kadencji poświęcę na to jeszcze więcej czasu, tym bardziej, że jest to obszar, który po prostu mnie interesuje. Mam nadzieję przyczynić się w jakimś stopniu do usprawnienia pracy Trybunału, wnosząc do niego świeże spojrzenie na sprawy. Jestem otwarty na wszelkie pytania i sugestie.
Dziękuję.
Santiago Vilarte
Podkanclerzy
Minister Informacji
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Rada Ministrów

Postprzez Andronik 16 kwi 2019, o 09:37

Wierny Obywatelu,

pańska aktywność nie jest dla mnie powodem do obaw przed ewentualną nieaktywnością Trybunału Koronnego. Nie sprawuje też pan wielu obciążających funkcji publicznych, co jest moim zdaniem dodatkowym atutem. Z drugiej strony, wcześniej nie pełnił pan funkcji w wirtualnej judykaturze.

W takim wypadku mam tylko jedno pytanie: która, zdaniem Wiernego Obywatela, wykładnia prawa znajduje lepsze zastosowanie w realiach mikronacyjnych: literalna czy funkcjonalna?
/—/ Andronik, Konsul Sclavinii
Minister Kultury, Poseł na Sejm LXII kadencji, honorowy obywatel Baridasu

Zmęczony dekadencją liberalizmu?
Dołącz do Purpurowej Krucjaty.
Konsulat Sclavinii
Kościół Diuczej Wiary
Rada Ministrów

Postprzez Santi Vilarte 16 kwi 2019, o 19:44

Wasza Książęca Mość,
Szanowny Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,

to trudna kwestia, bo za jedną i drugą stoją różne racje. Za wykładnią literalną stoi zasada pewności prawa. Chcemy mieć pewność, że przepis, który brzmi klarownie, nie doczeka się nagle takiej interpretacji, która będzie zmieniała jego sens. To podważałoby zaufanie do prawa i organów. Poza tym, naruszałoby to zasadę działania organów na podstawie i w granicach prawa.
Z drugiej strony, wiemy, że osoby, które tworzą prawo, nie zawsze są do tego należycie przygotowane. I to nie jest problem tylko Sarmacji, ani nawet tylko v-nacji. W efekcie może się zdarzyć, że Trybunał będzie musiał orzekać na podstawie przepisu, który jest sprzeczny z innym, tej samej rangi, bądź niejasny lub z inną wadą. Wtedy trzeba odwołać się do wykładni funkcjonalnej. Tu trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jaki efekt chciano osiągnąć danym przepisem, plus odwołać się czasami do zdrowego rozsądku i logiki.
Dlatego wykładnię językową, literalną, stosowałbym jako takie "pierwsze sito" do "odsiania" przepisów, które są klarowne i kompletne, i które można bez problemu zastosować. W drugiej kolejności funkcjonalna - jeśli np. przepis miałby jakieś błędy w terminologii, ale z całości aktu i/lub uzasadnienia projektu byłoby wiadomo, po co został uchwalony, to takie błędy techniczne nie byłyby dla mnie przeszkodą.
W ramach wykładni funkcjonalnej uważam, że należy też szanować zwyczaje prawne, niezapisane w naszym prawie, ale stosowane. Przykład takiego zwyczaju mamy w postanowieniu w sprawie TK KN 17/12/12:
"(...) kluczową kwestią dla rozstrzygnięcia przedmiotowej był funkcjonujący w realiach sarmackich od wielu lat zwyczaj – znajdujący swoje odzwierciedlenie zarówno w ugruntowanej praktyce działania władz jak i w wieloletnim respektowaniu tego zwyczaju przez mieszkańców Księstwa – zgodnie z którym przy obliczaniu aktywności obywateli na gruncie art. 5 ust. 1 Uos należy odwoływać się do określonej w art. 111 ust. 2 realnego Kodeksu cywilnego zasady (...)"
http://fc.sarmacja.org/viewtopic.php?f=557&t=23898&start=20

Mam nadzieję, że udzielone przez mnie odpowiedzi są satysfakcjonujące.
Santiago Vilarte
Podkanclerzy
Minister Informacji
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Rada Ministrów

Postprzez KJAF 18 kwi 2019, o 10:44

Czy JKW Piotr II Grzegorz powinien być postawiony przed Trybunałem, skoro nie ma dowodów na to, że wiedział on o zbrodniach popełnianych na Teutończykach? A co, jeśli te zbrodnie były słuszne?

Postprzez Andronik 18 kwi 2019, o 13:07

Wysoka Izbo,

w obliczu upłynięcia terminu debaty nad kandydaturami na ATK informuję, że zarządziłem w Sejmie stosowne głosowanie preferencyjne. Wątki dla porządku zamykam. Zapraszam Posłów do oddania glosu.

/—/ S.G.
Konsulat Sclavinii
Kościół Diuczej Wiary
Rada Ministrów

Powrót do Sala obrad