Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Ustawa o zmianie wymogów wobec niektórych funkc. pub.

Miejsce debat nad projektami ustaw i uchwał

Ustawa o zmianie wymogów wobec niektórych funkc. pub.

Postprzez Verwaltung 12 lut 2019, o 12:45

WKW Marszałku,
Wysoka Izbo,

na podstawie art. 11 ust. 1 oraz art. 18 Konstytucji Księstwa Sarmacji z 24 stycznia 2011 r. (Dz. U, poz. 8360 ze zm) przedkładam Wysokiej Izbie projekt Ustawy o zmianie wymogów wobec niektórych funkcjonariuszy publicznych.

Ustawa Sejmu nr … o zmianie wymogów wobec niektórych funkcjonariuszy publicznych z dnia …

Art. 1

Art. 5 ust. 3 Ustawy Sejmu nr 208 o obywatelstwie sarmackim z dnia 18 marca 2014. r (Dz.U, poz.6430, ze zm.) o treści:

"Wyłącznie aktywni obywatele mają prawo do sprawowania funkcji Kanclerza, Marszałka Sejmu, Marszałka Trybunału Koronnego, posła na Sejm, Prefekta Generalnego, namiestnika prowincji i funkcji, o których stanowią odrębne przepisy." przyjmuje brzmienie:

"Wyłącznie aktywni obywatele mają prawo do sprawowania funkcji Kanclerza, Marszałka Sejmu, posła na Sejm, namiestnika prowincji i funkcji, o których stanowią odrębne przepisy."

Art. 2

Art. 5 ust. 5 Ustawy Sejmu nr 208 o obywatelstwie sarmackim z dnia 18 marca 2014. r (Dz.U, poz.6430, ze zm.) o treści:

"Książę stwierdza utratę funkcji przez Kanclerza, Marszałka Sejmu, Marszałka Trybunału Koronnego, Prefekta Generalnego i namiestnika prowincji. Marszałek Sejmu stwierdza utratę funkcji przez posła. Kanclerz stwierdza utratę funkcji, o której odrębne przepisy stanowią, że sprawować mogą tylko aktywni obywatele, chyba że te przepisy stanowią inaczej. W przypadkach, o których mowa w ust. 4, utratę funkcji stwierdza namiestnik prowincji." przyjmuje brzmienie:

"Książę stwierdza utratę funkcji przez Kanclerza, Marszałka Sejmu i namiestnika prowincji. Marszałek Sejmu stwierdza utratę funkcji przez posła. Kanclerz stwierdza utratę funkcji, o której odrębne przepisy stanowią, że sprawować mogą tylko aktywni obywatele, chyba że te przepisy stanowią inaczej. W przypadkach, o których mowa w ust. 4, utratę funkcji stwierdza namiestnik prowincji."

Art. 3

Art. 3 ust. 6 Ustawy Sejmu nr 146 o prefektach z dnia 11 grudnia 2011 r. (Dz.U, poz. 4993, ze zm.) o treści:

"Prefekt traci funkcję w przypadku złożenia rezygnacji, utraty lub pozbawienia obywatelstwa sarmackiego, skazania za przestępstwo prawomocnym wyrokiem sądu, w przypadku utraty aktywności albo w wyniku referendum w sprawie odwołania Prefekta Generalnego przeprowadzonego na wniosek obywateli. Utratę funkcji stwierdza Książę, w drodze postanowienia." przyjmuje brzmienie:

"Prefekt traci funkcję w przypadku złożenia rezygnacji, utraty lub pozbawienia obywatelstwa sarmackiego, skazania za przestępstwo prawomocnym wyrokiem sądu albo w wyniku referendum w sprawie odwołania Prefekta Generalnego przeprowadzonego na wniosek obywateli. Utratę funkcji stwierdza Książę, w drodze postanowienia."

Art. 4

Ustawa wchodzi w życie z chwilą ogłoszenia.

Uzasadnienie:

Odkąd tu jestem, Księstwo Sarmacji bardziej lub mniej boryka się z problemami kadrowymi. Trudno się w sumie dziwić, mikronacje to rozrywka nietypowa i rzeszy ludzi niestety nie przyciąga. W mikronacji, symulującej w świecie wirtualnym państwo realne, każdy członek społeczności pełni w niej różne role - bardziej lub mniej znaczące i wobec każdego stawia się jakieś wymogi. W mojej opinii, obowiązek utrzymywania aktywności przez Prefektów i Marszałka Trybunału Koronnego, w obecnej formie jest bezsensowny. Możliwe, że większość z nas chciałaby robić więcej, ale ze względu na braki czasowe ograniczamy się czasem wyłącznie do jednej funkcji lub do jednego obszaru aktywności. Rolą Prefektów i Marszałka Trybunału Koronnego jest dbanie o poszanowanie prawa. Może ich pracy czasem nie widać, ale jako były asesor wiem, ile czasem zajmowały debaty nad kształtem orzeczenia, pisanie uzasadnienia i przede wszystkim przeglądanie wszystkich aktów prawnych, żeby sprawiedliwie i zgodnie z prawem wydać orzeczenie. Pozwolę sobie stwierdzić że osoby pełniące funkcje powinny … możliwe najlepiej je pełnić. Z pragmatycznego punktu widzenia, istotne powinno być, czy Prefekci logują się w systemach informatycznych i sprawdzają, czy nikt nie łamie prawa; czy Marszałek TK rozdziela obowiązki i pilnuje sprawnego i sprawiedliwego, a nie czy każdy z nich zdobył 20 pkt aktywności. Wymóg utrzymywania statusu aktywnego obywatela w pracy im nie pomaga. Ponadto, na wspomniane urzędy nie ma rzeszy chętnych, dlatego w interesie Księstwa, należałoby im ułatwić pracę, a zniesienie konieczności zmuszania się do pisania postów, czy komentarzy, z pewnością pomoże.

Uważam że mój projekt spełnia przewidziane prawem wymogi i wyrażam nadzieję, że Wysoka Izba zdecyduje się go przedyskutować. Postaram się na bieżąco śledzić prace i odnosić się do uwag.

(—) Seweryn kaw. Santecki
Regent
(—) Severin von Verwaltung
Baron Księstwa Sarmacji
Baron Królestwa Hasselandu
Starosarmacja

Re: Ustawa o zmianie wymogów wobec niektórych funkc. pub.

Postprzez anglov 12 lut 2019, o 19:34

Rozpoczynam I czytanie projektu. Potrwa ono 3 dni, tj. do 15 lutego do godz. 20:00.
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Teutonii

Postprzez Zombiakov 13 lut 2019, o 00:02

WKW Marszałku,
Wysoka Izbo,
Regencie

Szczerze mam wątpliwości czy można liczyć na jakkolwiek sprawne wywiązywanie się z jakichkolwiek obowiązków kogokolwiek kto nie spełnia wymogu jakichkolwiek 20 punktów jakiejkolwiek aktywności - włączając punkty nabite samym wykonywaniem jakichkolwiek obowiązków

Obawiam się, szkieletów na funkcyjnych stołkach których nikomu się nie będzie chciało schować do szafy przy braku tak jasnego wymogu aktywności.

Ale również jestem w stanie zrozumieć postulat i go poprzeć. Nie zdziwię się jeżeli za rok pojawi się projekt przywrócenie obecnego porządku rzeczy.
Diuk Prokrust Zombiakov
Grabarz Koronny
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Naczelna Izba Architektury
Starosarmacja

Postprzez Marceli 14 lut 2019, o 11:14

Wasza Królewska Wysokość Marszałku,
Wysoka Izbo,

Podzielam wątpliwości mojego Przedmówcy. Ponadto uważam, że w kontekście ostatniej nowelizacji ustawy o obywatelstwie, uchwalenie ustawy jest zbyteczne.
Obrazek
Rektor Akademii Polinaukowej w Bordonii
Sekretarz Koronny na Dworze JKM Piotra III Łukasza
Redaktor naczelny Nietygodnika Sarmackiego
Konsulat Sclavinii
Dwór Jego Książęcej Mości

Postprzez Verwaltung 14 lut 2019, o 17:23

Zatem, w celu zaoszczędzenia czasu, wycofuję projekt.
Baron Księstwa Sarmacji
Starosarmacja

Postprzez anglov 14 lut 2019, o 18:05

W celu zaoszczędzenia pracy Marszałkowi – pragnę, by projekt JKW Regenta Santeckiego, był traktowany jako mój. Uzasadnienie mojego poparcia zamieszczę nieco później
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez KJAF 15 lut 2019, o 18:18

Wysoki Sejmie,

Rada Ministrów wstrzymała się od przedstawiania swojego stanowiska w niniejszej sprawie.

Postprzez anglov 15 lut 2019, o 19:46

Przyjmuje do wiadomości chęć wycofania projektu przez Regenta i przejęcia go przez JKW posła Andrzeja Fryderyka. Jednocześnie przedłużam I czytanie o dwa dni, tj. do 17.02 do godziny 20, celem umożliwienia przedstawienia opinii posłowi Andrzejowi Fryderykowi i ewentualnych dalszych głosów w debacie.
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez Verwaltung 16 lut 2019, o 10:28

MarceliDeBO napisał(a):
Wasza Królewska Wysokość Marszałku,
Wysoka Izbo,

Podzielam wątpliwości mojego Przedmówcy. Ponadto uważam, że w kontekście ostatniej nowelizacji ustawy o obywatelstwie, uchwalenie ustawy jest zbyteczne.

Prefekt Generalny właśnie stracił aktywność. Mogę JO odwołać i sobie zrobimy eksperyment, kiedy się następny kandydat zgłosi.
Baron Księstwa Sarmacji
Starosarmacja

Postprzez anglov 16 lut 2019, o 22:40

Jako obywatel, odwieczny przeciwnik „rankingu aktywności”, ale też i Teutończyk, którego wprowadzanie rygorystycznych przepisów w przeszłości dotknęło najbardziej, zechciałem poprzeć powyższy projekt. Nikt nigdy mnie nie przekona, że cyferka zapisana w profilu mieszkańca, będzie świadczyć o kompetencjach, czy też predyspozycji do pełnienia funkcji publicznej.

JKW Santecki zaproponował zniesienie wymogów aktywności dla Asesorów Trybunału Koronnego oraz Prefektów. Dwóch kluczowych funkcji, gdzie przede wszystkim liczy się zaangażowanie i bezstronność. Te funkcje wymagają przede wszystkim rozmów w zaciszu gabinetów, nie zaś wypowiadanie się w miejscach publicznych. Jak już wielokrotnie było w przeszłości zauważane – dopóki w Trybunale osoba jest obecna, a w swojej działalności kieruje się przede wszystkim prawem i sprawiedliwością – nie potrzebuje aktywności. Co więcej – jestem przekonany, że konieczność utrzymania tejże może przeszkadzać w pracy asesora.

Wobec powyższego uznałem za konieczne przejąć ten projekt jako własny po jego wycofaniu, tak, by mógł on zostać choćby poddany glosowaniu, a być może nawet spotka się z przychylnością Wysokiej Izby.
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii

Następna strona

Powrót do Sala obrad