Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Ustawa o zmianie ustawy o Trybunale Koronnym

Miejsce debat nad projektami ustaw i uchwał

Re: Ustawa o zmianie ustawy o Trybunale Koronnym

Postprzez Cudzoziemiec 1 10 gru 2015, o 08:15

Michal_Feliks napisał(a):Tak, to jest mój autorski projekt. Natomiast w nawiązaniu do zarzutu niekonstytucyjności, który tu padł - w moim projekcie Książę jak najbardziej pełni władzę sądowniczą, jako jeden z czworga sędziów, tak więc naruszenia konstytucji tutaj nie ma. To, że nie pełni jej jako Prezes, a jako zwykły sędzia, tego nie zmienia.

Drogi Przyjacielu, WKW! Bynajmniej nie zarzuciłem niekonstytucyjności Twojego projektu, a jedynie stwierdziłem, że do naruszenia konstytucji mogło dochodzić wcześniej w zakresie powoływania rządu książęcego :) W Twoim projekcie nie ma nic niezgodnego z konstytucją. Jedynie w uzasadnieniu stwierdziłeś, że Książę pełni władzę wykonawczą - co jest tożsame z naszą praktyką, ale nie jest właściwe przez pryzmat Konstytucji właśnie :) Także, bez obaw!

Michal_Feliks napisał(a):Wolałbym oczywiście przyjęcie tej ustawy bez poprawek. Jeśli jednak ta poprawka miałaby być ceną za przyjęcie ustawy, to oczywiście, jako człowiek koncyliacyjny i gotów do zdrowego kompromisu, jestem tę cenę gotów zapłacić. W tej materii prosiłbym o głos zarówno JKM, jak i posłów koalicji.

Liczę, że zgłoszona przez RSO zostanie wprowadzona do projektu jako autopoprawka, co pozwoli na przejście do głosowania niezwłocznie po zakończeniu debaty. Inaczej, jeśli poprawkę zgłosi ktoś inny będzie trzeba głosować, a to praktycznie na pewno spowoduje, że ustawa trafi do kosza z racji zakończenia kadencji Sejmu.

RSO złożyło poprawkę godzącą zarówno ducha Twojego projektu, jak i uprawnienia i prerogatywy Książęce.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Więzień Jego Książęcej Mości

Postprzez Cudzoziemiec 1 10 gru 2015, o 12:50

Wasza Książęca Mość, Wysoka Izbo, szanowni państwo - wycofuję się z sugestii: "a jednocześnie, że wcześniejsze powołania Księcia na urząd Kanclerski (tzw. Rząd Książęcy) stanowiły naruszenie Konstytucji Księstwa Sarmacji w zakresie przywoływanego przepisu." - moje niedopatrzenie w zakresie art. 35 Konstytucji.

Postprzez Michal_Feliks 11 gru 2015, o 11:59

Panie Marszałku, wnoszę o skrócenie pierwszego czytania i niezwłoczne przejście do drugiego czytania.

Uzasadnienie:
Żaden z posłów nie wziął udziału w pierwszym czytaniu od ponad 24 godzin. Jeśli zaś nie liczyć moich głosów, żaden z posłów nie wziął udziału w debacie od KILKU DNI. Wysoka Izba nie jest zainteresowana debatą, dlatego najwyższa pora przejść do głosowania.

Nadto uznać należy, że Rada Ministrów nie skorzystała z uprawnienia do zajęcia stanowiska w sprawie. Wobec bezczynności Rady złożyłem w kancelarii Rady Ministrów wniosek o niezwłoczne zajęcie stanowiska, było to przed trzema dniami - Rada wniosek zignorowała, a zatem należy uznać jak na wstępie. Przypominam, że przedstawienie stanowiska przez Radę Ministrów nie jest obligatoryjnym elementem pierwszego czytania, nie ma zatem żadnych przeszkód do jego skrócenia.
pplk Defloriusz Dyman Wander
emeryt
Dom Seniora Związku Bojowników i Skalarów
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Obrazek
Trybunał Koronny

Postprzez Michal_Feliks 12 gru 2015, o 16:21

Panie Marszałku, minęło 29 godzin - czy mógłby się Pan Marszałek odnieść do mojego wniosku?
emeryt
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Obrazek
Trybunał Koronny

Postprzez Cudzoziemiec 1 13 gru 2015, o 10:08

46 godzin... czy to zbyt mało by ustosunkować się do wniosku Posła Wandera?

Postprzez Michal_Feliks 13 gru 2015, o 10:57

No to są jakieś kpiny po prostu.
emeryt
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Obrazek
Trybunał Koronny

Postprzez Ignacy 13 gru 2015, o 19:29

Wasza Książęca Mość,
Wysoka Izbo.

Kilka wyjaśnień...
Prezydium Sejmu nie może skrócić głosowania, ponieważ wg Regulaminu Sejmu Marszałek skraca debatę w przypadku, gdy nikt nie wziął w niej udziału przez 24h, a przypomnienie prezydium o tym, że nikt się nie wypowiedział, jest jakby nie patrzeć udziałem w debacie. Przypominam, że Marszałek może, a nie musi. W tym przypadku stwierdził, że dłuższa debata jest wskazana ze względu na dużą wagę projektu.

Łączę wyrazy szacunku,
(—) Ignacy Kurs.

Postprzez Sierg 13 gru 2015, o 20:09

Panie Marszałku,

Tak duża waga projektu, że posłowie Porozumienia Sarmackiego aż go olali?
Obrazek

Postprzez Ignacy 13 gru 2015, o 20:14

Sierg napisał(a):Panie Marszałku,

Tak duża waga projektu, że posłowie Porozumienia Sarmackiego aż go olali?

Ja przedstawiłem swoją opinię na temat owego projektu.

Postprzez Michal_Feliks 13 gru 2015, o 22:36

Ignacy K. napisał(a):
Wasza Książęca Mość,
Wysoka Izbo.

Kilka wyjaśnień...
Prezydium Sejmu nie może skrócić głosowania, ponieważ wg Regulaminu Sejmu Marszałek skraca debatę w przypadku, gdy nikt nie wziął w niej udziału przez 24h, a przypomnienie prezydium o tym, że nikt się nie wypowiedział, jest jakby nie patrzeć udziałem w debacie. Przypominam, że Marszałek może, a nie musi. W tym przypadku stwierdził, że dłuższa debata jest wskazana ze względu na dużą wagę projektu.

Łączę wyrazy szacunku,
(—) Ignacy Kurs.

Szanowny Panie Marszałku,

Obawiam się, że Pan Marszałek interpretuje przepis rozszerzająco. Nie uważam, żeby wniosek o skrócenie głosowania, czy też przypomnienie o wniosku, mogło być uznane za "udział w debacie". Udziałem w debacie są według mnie głosy merytoryczne na temat. A taki głos wygłosił jedynie Pan Marszałek (jako jedyny poseł, nie liczę głosu ministra Schlesingera), przed kilkoma dniami.

Oczywiście, Marszałek może, a nie musi. To, co jednak uczynić powinien, to odnieść się do wniosku poselskiego, choćby i negatywnie. Ubolewam że marszałek Arped tego nie uczynił.

Tak czy inaczej, przepisany czas debaty mija za pół godziny, liczę że niezwłocznie przejdziemy do głosowania.
emeryt
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Obrazek
Trybunał Koronny

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sala obrad