Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Ustawa o referendum konstytucyjnym

Miejsce debat nad projektami ustaw i uchwał

Moderator: Prezydium Sejmu

Re: Ustawa o referendum konstytucyjnym

Postprzez Kwazi 1 wrz 2013, o 19:24

Helwetyk napisał(a):Stosowaliśmy to rozwiązanie z powodzeniem w przeszłości. Dzięki niemu właśnie, oszczędzamy sobie konieczności pełnego rozpisywania wszystkich szczegółów.

Nie w tym rzecz.

Czy w ustawie musi być napisane "1.5" ?
Kristof Stanislau Mihael Kvazi (T0005)
NIE Jaśnie Oświecony
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Teutonii

Postprzez Helwetyk 1 wrz 2013, o 20:31

Kwazi napisał(a):Czy w ustawie musi być napisane "1.5" ?

Myślę, że z uwagi na możliwe różnice między wersjami, po prostu nie zaszkodzi. ;-)
ObrazekObrazekObrazek
(—) Helwetyk książę-diuk Romański, Marszałek Koronny,
były funkcjonariusz publiczny
Konsulat Sclavinii
Dwór Jego Książęcej Mości
Kościół Diuczej Wiary
Naczelna Izba Architektury

Postprzez Piotr_II_Grzegorz 1 wrz 2013, o 20:55

Wysoka Izbo,

Błagam, tylko nie głosy przechodnie. Najbardziej nieintuicyjny w ustaleniu wyników system. Nie mówiąc, już o tym, że wydaje mi się, że powinna być ustawa z konkretnym projektem i ona podlegać rozstrzygnięciu Narodu. Nie chcę podawać przykładów, ale akurat relacja pomiędzy poszczególnymi rozwiązaniami jest tego rodzaju, że STV może wypaczyć wolę Narodu.

Powiem przykład (wymuszony, bo godzina późna):

Głosowanie jest, która z dziewcząt nadaje się na moją kobietę.

Jest przepiękna i cycata Jola, dobra Kasia, i łatwa Gosia.

Głosowanie w drugiej sprawie dotyczy jaką owa kobieta ma rolę.

Może zostać żoną. Kochanką. Lub pójść na JEDNĄ i JEDYNĄ imprezę.

Głosuję na Jolę i żeby była kochanką - dla mnie optymalne.
Albo głosuję na Kasię i żeby była żoną - znów optymalne
I w końcu - gdyby przeszła opcja z jedną imprezą - zagłosowałbym na Gosię.

Nie widząc całości rozwiązań wyjdzie na to, że cytata Jola może zostać moją żoną, bo akurat tak się ułożyło głosowanie preferencyjne, chociaż wolałbym Kasię. Bo przecież co prawda Kasia i Jola miały dużo "jedynek" ale na drugim wskazaniu Jola dostawała głosy od zwolenników Gosi, gustujący w szybkim podrywie.
Piotr II Grzegorz
książę senior
http://zlotawolnosc.pl

Postprzez Helwetyk 1 wrz 2013, o 21:01

Piotr_II_Grzegorz napisał(a):Błagam, tylko nie głosy przechodnie. Najbardziej nieintuicyjny w ustaleniu wyników system.

Jeżeli chodzi o szczegóły ustalania wyniku, tak. Ale najlepiej oddający preferencje głosujących w sytuacji, gdy mają oni do wyboru więcej niż dwa warianty.

Piotr_II_Grzegorz napisał(a):Nie mówiąc, już o tym, że wydaje mi się, że powinna być ustawa z konkretnym projektem i ona podlegać rozstrzygnięciu Narodu.

W takim przypadku nic nie ulega zmianie, głosuje się zgodnie z treścią art. 2 projektu — za lub przeciw (lub oddaje się głos pusty). Ustawa przewiduje jednak sytuację, w której dane zagadnienie będzie przedmiotem nie jednego, a dwóch lub więcej projektów.

Piotr_II_Grzegorz napisał(a):Głosowanie jest, która z dziewcząt nadaje się na moją kobietę.
Jest przepiękna i cycata Jola, dobra Kasia, i łatwa Gosia.
Głosowanie w drugiej sprawie dotyczy jaką owa kobieta ma rolę.
Może zostać żoną. Kochanką. Lub pójść na JEDNĄ i JEDYNĄ imprezę.

To chyba nienajlepszy przykład, bo jeżeli dobrze rozumiem postawiony problem, mielibyśmy do czynienia z jednym głosowaniem, z trzema wariantami:

A — Jola w roli kochanki
B — Kasia w roli żony
C — Gosia w roli, powiedzmy, tymczasowej

Niewątpliwie głosowanie preferencyjne pozwoliłoby najlepiej dość do oczekiwanego rozwiązania. ;-)
ObrazekObrazekObrazek
Konsulat Sclavinii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Piotr_II_Grzegorz 1 wrz 2013, o 21:14

Helwetyk napisał(a):To chyba nienajlepszy przykład, bo jeżeli dobrze rozumiem postawiony problem, mielibyśmy do czynienia z jednym głosowaniem, z trzema wariantami:

A — Jola w roli kochanki
B — Kasia w roli żony
C — Gosia w roli, powiedzmy, tymczasowej

Niewątpliwie głosowanie preferencyjne pozwoliłoby najlepiej dość do oczekiwanego rozwiązania. ;-)

W takiej sytuacji owszem! Ja jednak upieram się, że może być takie ułożenie się przepisów, gdzie będą to dwa głosowania w kwestiach zazębiających się, tak jak napisałem.

Może przykład taki bardziej konkretny (chociaż tez uproszczony)

Głosujemy nad sposobem wyboru księcia, w jednym głosowaniu.

Głosujemy nad jego kompetencjami w drugim.

Głosujemy nad jego kadencyjnością w trzecim.

Głosujemy nad wprowadzeniem republiki w czwartym.

Jako monarchista głosowałbym za słabym księciem (bo gwarantem) ale dożywotnim, dziedzicznym i przeciw republice. Ale załóżmy, że preferencje ułożą się tak, że książę będzie elekcyjny i kadencyjny. Wówczas byłbym za księciem bardzo silnym (istotna rola we władzy wykonawczej) i - skoro już iść na całość - za nazwaniem go prezydentem.

Ja sobie zdaję sprawę, że to trochę naciągane, ale myślę, że wiadomo o co mi chodzi i gdzie jest zagrożenie. Oczywiście tragedii nie będzie. Ja po prostu tego systemu bardzo nie lubię. Plus kwestia świadomości wyborców. Tak naprawdę nikt tego do końca nie rozumie, jak to się liczy. Owszem to da się objąć umysłem, jak człowiek poświęci temu czas. Oczywiście z punktu widzenia wyborcy system jest trywialny, ale ustalanie wyników to jakieś gusła. Nawet skomplikowany dla tych co żyją w systemach większościowych* system najwyższych ilorazów jest całkowicie do ogarnięcia dla przeciętnego wyborcy w mikronacji.

*) co też jest nieprawdą, bo systemy D. i S-L. były opracowane o przeszło wiek wcześniej, przez innych ludzi na potrzeby określenia ILU kongresmenów przysługuje poszczególnym stanom, gdzie jak na wzorcowy kraj równości i demokracji działała prosta zasada proporcjonalności do liczby ludzi wolnych + 2/3 liczby niewolników, z tym oczywistym zastrzeżeniem, że naturalnie przy rachunkach pomijało się Indian. No i, że wychodziły ułamki, a trudno wysłać do kongresu 0,632 reprezentanta, to wpadli na to samo co Europejczycy przy dzieleniu mandatów na listy.
Piotr II Grzegorz
książę senior
http://zlotawolnosc.pl

Postprzez Helwetyk 2 wrz 2013, o 12:29

Piotr_II_Grzegorz napisał(a):Może przykład taki bardziej konkretny (chociaż też uproszczony)
Głosujemy nad sposobem wyboru księcia, w jednym głosowaniu.
Głosujemy nad jego kompetencjami w drugim.
Głosujemy nad jego kadencyjnością w trzecim.
Głosujemy nad wprowadzeniem republiki w czwartym […]

W takim przykładzie, faktycznie, trudno o sensowne skonstruowanie preferencji, jeżeli w każdym z zagadnień tematycznych mielibyśmy do wyboru parę wariantów (z łatwością można sobie wyobrazić także kogoś, kto popiera „słabego” Prezydenta, gdyby tak nie było, można byłoby poddać pod głosowanie rozwiązania „pakietowe”).

Z tym, że zwykłe głosowanie za/przeciw w daleko większym stopniu zdeformowałoby wolę elektoratu, o ile w ogóle nie uniemożliwiłoby ustalenia tego, czego tak „naprawdę” oczekuje. Na szczęście jednak, jak dotąd podniesiono jedynie cztery zagadnienia (weto absolutne do Konstytucji pomimo referendum, odpowiedzialność sądowa, sposób wyboru oraz „kadencyjność”), a ja cały czas się łudzę, że w większości spraw z Sejmu wyjdzie tylko jeden projekt.
ObrazekObrazekObrazek
Konsulat Sclavinii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Markus 5 wrz 2013, o 20:48

Wysoka Izbo,

Na podstawie art. 5 ust. 3 Regulaminu Sejmu zarządzam drugie czytanie projektu, które potrwa do niedzieli, 8 września, do godziny 21.47. Uwzględniłem w nim autopoprawkę diuka Mikołaja.

(—) Markus v-hr. Arped.
(—) Marc Miquaiasu’un Arped,
król ojciec Baridasu

Postprzez Karolina 9 wrz 2013, o 20:49

Wysoka Izbo,
w związku z tym, że w głosowaniu zagłosowała mniej niż połowa Izby Poselskiej, przedłużam głosowanie o dwa dni. Zapraszam na salę głosowań tutaj.
Karolina Aleksandra

Królowa Seniorka Dreamlandu, Królowa Matka Elderlandu, Diuczessa-Wspomożycielka Sarmacji, diuczessa Heidesheim, markiza Vankinner, baronessa Sarmacji, honorowa obywatelka Królestwa Teutonii, Rzeczpospolitej Sclavińskiej, Gellonii i Starosarmacji
Karolina
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Markus 14 wrz 2013, o 13:59

Wysoka Izbo,

Zamykam drugie czytanie. Oddano sześć głosów, w tym wszystkie za. Stwierdzam, że Sejm przyjął projekt Ustawy o referendum konstytucyjnym.

(—) Markus v-hr. Arped.
król ojciec Baridasu

Postprzez Markus 14 wrz 2013, o 14:54

Wysoka Izbo,

Uprzejmie informuję, że Ustawa o referendum konstytucyjnym została podpisana i opublikowana w Dzienniku Praw.

(—) Markus v-hr. Arped.
król ojciec Baridasu

Poprzednia strona

Powrót do Sala obrad