Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Zapytanie

Zapytanie

Postprzez Arsacjusz 6 sty 2017, o 22:10

Królewskie Miasto Almera, 6 stycznia 2016 roku

Arsacjusz Arped, AF905
ul. Nadrzeczna 4
M00003 Almera
Prefekt Generalny
Orjon von Thorn-Surma
Rada Ministrów
ul. Kaniońska 1
M00002 Srebrny Róg

Z A P Y T A N I E

Sławetny Baronecie,

6 stycznia bieżącego roku Prefektura Generalna usunęła fragment mojego podpisu na Forum Centralnym. Spowodowane było to rzekomym naruszeniem art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 2016 roku — Kodeks Sprawiedliwości (Dz. P. poz. 5833, z późn. zm.), tj. „przywłaszczanie sobie herbu, władztwa nad terenami Sarmacji, tytułu arystokratycznego, szlacheckiego, tytułu przynależnego Księciu Sarmacji i Królowi Baridasu, księcia-seniora Sarmacji, tytułów przynależnych każdoczesnemu namiestnikowi Prowincji lub Kraju Koronnego, tytułów nadawanych przez Księcia lub namiestnika Prowincji lub Kraju Koronnego”. Uprzejmie proszę prefekta o szczegółowe uzasadnienie decyzji, gdyż uważam, że nie złamałem prawa.

W moim podpisie przed edycją znajdował się między innymi napis „TYTULARNY Cesarz Baridasu”. Mogę przypuszczać, że tym samym, zdaniem prefektury, przywłaszczyłem władztwo nad terenami Sarmacji oraz tytuł przynależący Księciu Sarmacji i Królowi Baridasu.

Zgodnie ze Słownikiem języka polskiego PWN, „tytularny” oznacza „mający prawo do używania jakiegoś tytułu, lecz niepełniący funkcji z nim związanej”. Oznacza to, że monarcha, którego możemy nazwać wyłącznie „tytularnym”, nie sprawuje władzy nad jakimikolwiek terenami. Podobnie w nieistniejącym świecie realnym Kazimierz III Wielki zrzekł się władzy nad Pomorzem Gdańskim, zachowując wyłącznie godność "Pana i Dziedzica".

Jego Królewskiej Mości Tomaszowi Ivonowi Hugonowi przysługą między innymi tytuły ksiącia Sarmacji, króla Baridasu i Sclavinii, suwerena Teutonii, Pana w Grodzisku. W Królestwie Baridasu nazywa się księciem Amberii, Andurii, Awary, Meleny, Wybrzeża i Wysp itd. Nigdzie jednak nie można znaleźć tytułu „Cesarza Baridasu”. Zgodnie z powyższym można stwierdzić, że Jego Królewskiej Mości ta godność nie przysługuje.

Załączniki:
  1. definicja wyrazu „tytularny”;
  2. decyzja Prefektury Generalnej.

Arsacjusz Arped
(—) Arsacjusz Arped
Prefekt Generalny
Scire leges non hoc est verba earum tenere, sed vim ac potestatem
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Re: Zapytanie

Postprzez Orjon 6 sty 2017, o 22:50

Szanowny Panie,

zgodnie z przytoczoną przez Szanownego Pana definicją słowa "tytularny", oznacza ono, cytuję: "mający prawo do używania jakiegoś tytułu, lecz niepełniący funkcji z nim związanej". Zgodnie z pogrubionym przeze mnie fragmentem definicji, osoba posługująca się danym tytułem musi posiadać stosowne prawo do posługiwania się tym właśnie tytułem - osoba Jego Książęcej Mości nie posiada takowego prawa, ale nie posiada go także osoba, której podpis - zgodnie z decyzją Prefektury z dnia dzisiejszego - został zedytowany; Prefektura nie posiada informacji o nadaniu takowego tytułu.

W razie dalszych wątpliwości - wątek pozostawiam otwarty.
Z wyrazami szacunku,
ObrazekObrazekObrazek

Obrazek

AF972. Archiwizuję stare rzeczy w ramach Galerii von Thorn - i podobno nawet dobrze to robię.

gg 52656478
mail: kacskrz@gmail.com

Postprzez Arsacjusz 6 sty 2017, o 23:18

Sławetny Baronecie,

art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 2016 roku — Kodeks Sprawiedliwości zabrania używania tytułu, który przynależy Księciu Sarmacji i Królowi Baridasu. Natomiast pan stwierdził, że mam rację, twierdząc, iż Jego Królewska Mość nie ma uprawnień do używania godności „Cesarza Baridasu”.

Sławetny Baronet napisał, że również nie mam prawa do tego tytułu. Wobec powyższego: kto musiałby mi go nadać, aby był honorowany? Zgodnie z art. 10 ust. 1 Konstytucji Księstwa Sarmacji (Dz. P. poz. 8360, z późn. zm.) Książę nadaje wyłącznie tytuły arystokratyczne i szlacheckie, lenna oraz herby.
(—) Arsacjusz Arped
Prefekt Generalny

Postprzez Orjon 6 sty 2017, o 23:28

Szanowny Panie,
Taki akt prawny (w sprawie nadania tytułu) musiałby wydać Książę Sarmacji. Może to zrobić na podstawie art. 4. ust. 2. Rozporządzenia Księcia o tytułach, lennach i herbach.

Z wyrazami estymy,
ObrazekObrazekObrazek

Obrazek

AF972. Archiwizuję stare rzeczy w ramach Galerii von Thorn - i podobno nawet dobrze to robię.

gg 52656478

Postprzez Arsacjusz 6 sty 2017, o 23:41

Sławetny Baronecie,

proszę, w miarę możliwości, o odniesienie się do pierwszego akapitu mojej wypowiedzi. Artykuł Kodeksu Sprawiedliwości o ochronie tytułów zabrania używania tytułów, które przynależą sarmackiemu monarsze. Uważam, że działając na podstawie tego artykułu, Prefektura Generalna nie może usunąć godności „cesarza” (analogicznie „sułtana, emira, hospodara etc.”). Co innego, gdyby Jego Królewska Mość koronowałby się na któregokolwiek z wymienionych.
(—) Arsacjusz Arped
Prefekt Generalny

Postprzez Orjon 6 sty 2017, o 23:53

Szanowny Panie,

Owszem, ma Pan rację - Jego Książęcej Mości nie przynależy tytuł Cesarza Baridasu. Na początku podałem błędną podstawę prawną, w oparciu o którą nie mogę działać - jednakże w późniejszej wypowiedzi w obecnym wątku podałem właściwą podstawę, czyli przepisy odpowiedniego rozporządzenia Księcia. Ta podstawa jest więc podstawą prawidłową i na jej podstawie można takowe tytuły usunąć.

W związku z powyższym decyzję podtrzymuję.
Jednocześnie zamykam wątek i informuję, iż od tej decyzji można się odwołać do Trybunału Koronnego.

Z wyrazami estymy,
ObrazekObrazekObrazek

Obrazek

gg 52656478

Powrót do Archiwum