Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Program motywacyjny

Archiwalne debaty, głosowania i pozostałe

Program motywacyjny

Postprzez Andronik 29 mar 2019, o 11:42

Czołem Baridajczycy,

zastanawiałem się nad tym, jak moglibyśmy pobudzić mieszkańców Baridasu do aktywności na forum królestwa. Przyszły mi na myśl programy które były realizowane za rządów JKW Tomasza Ivona Hugona w Księstwie Sarmacji, w obrębie osiągnięć Instytutu Edukacji Sarmackiej i funkcjonujących do dzisiaj orderów. To nad czym jednak myślę, to administracyjny i doraźny charakter nadawania tychże przez decyzję monarchy/organu i niesienie przez nie realnych korzyści finansowych albo honorowych. Jak to miałoby wyglądać:

Potencjalny system motywacyjny napisał(a):Poziom brązowy:

 • Zaproś 3/6/9 nowych mieszkańców do zamieszkania w Baridasie,
 • Napisz 3/6/9 artykułów w baridajskich wydawnictwach prasowych,
 • Każdego dnia przez tydzień bądź autorem co najmniej 5/10/15 postów na forum Baridasu,
 • Załóż co najmniej 2/4/6 wątków, które otrzymają co najmniej 10 odpowiedzi na forum Baridasu,
 • Piastuj nieprzerwanie funkcje publiczne w Baridasie przez 2/4/6 tygodni.
Nagroda za wypełnienie poszczególnych stopni:

pierwszy - 1000 lt,
drugi - 1500 lt,
trzeci - 2000 lt.

Poziom srebrny:

 • Pozostając aktywnym obywatelem, mieszkaj przez 2/4/6 miesięcy w jednym z baridajskich miast,
 • Piastuj urząd Premiera lub Przewodniczącego Rady Królestwa nieprzerwanie przez 1/2/3 miesiące,
 • Zorganizuj w Baridasie 2/4/6 inicjatyw gromadzących co najmniej 5 uczestników,
 • Uzyskaj brązowy/srebrny/złoty medal lub krzyż (analogicznie - VI, V/IV, III/II, I klasy) za służbę Baridasowi,
 • Ukończ studia na AZUL na poziomie licencjata/magistra/doktora.
Nagroda za wypełnienie poszczególnych stopni:

pierwszy - 2500 lt,
drugi - 3000 lt,
trzeci - 3500 lt.

Poziom złoty:

 • Bądź nieprzerwanie aktywnym członkiem Rady Królestwa przez 6/12/18 miesięcy,
 • Podejmij pracę nad 5/10/15 przyjętymi aktami prawnymi jako autor lub zgłaszający poprawki,
 • Reprezentując oficjalnie Baridas, odnieś zwycięstwo w 3/6/9 zagranicznych inicjatywach kulturowych,
 • Zdobądź co najmniej 2/4/6 odznaczeń baridajskich najwyższego stopnia,
 • Ulokuj własne lenno w Baridasie i osiągnij na jego forum liczbę 3/5/7 aktywnych wątków.

Nagroda za wypełnienie poszczególnych stopni:

pierwszy - 4000 lt,
drugi - 4500 lt,
trzeci - 5000 lt.


Można byłoby też dyskutować nad stopniem platynowym, ale to już jakieś naprawdę w kosmos wystrzelone osiągnięcia. Ewentualnie można dodać ich wiele więcej i pozostałe zdegradować; to w każdym razie tylko przedwstępna dyskusja społeczna.

Można tu wskazać na parę słabości - przede wszystkim, w pewnym stopniu obciąży to budżet KB. Ponadto, taki system może spotkać się z brakiem zainteresowania społecznego. I gorsze, że może uczynić z aktywności w Baridasie farmę libertów. Myślę, że te trzy słabości można dość łatwo rozwiać.

1 — budżet Królestwa Baridasu składa się obecnie z ponad miliona libertów. Część z tej kwoty wydawana jest na wypłaty dla urzędników państwowych. Maksymalna ilość nagród na mieszkańca który zdoła wypełnić wszystkie zadania poziomu brązowego wyniesie 22,5 tysiąca libertów; zakładając hurraoptymistycznie że uda się to zrobić dziesięciu osobom, z budżetu zeszłoby w takim wypadku 225 tysięcy libertów. Zostałoby w nim wciąż ponad 700 tysięcy.

Jeżeli program zbyt mocno obciążałby budżet, kwotę nagród można zredukować.

2 — w przypadku braku zainteresowania społecznego tracą inicjatorzy projektu i system prawny; jeżeli nikt nie będzie chciał uczestniczyć w programie, przez wtórną legislację można pozbyć się niewypału w dość prostej procedurze. Natomiast strata czasu inicjatorów nie jest sprawą publiczną królestwa i myślę, że można ją spokojnie zbyć jako argument negatywny.

3 — Baridas jako farma libertów. Dla szczerości, możliwości wykorzystania liberta w Księstwie Sarmacji są ograniczone do pewnego zakresu aktywności obywatelskich. Najprzydatniejsze są przy rejestracji instytucji, kupnie znaczków na Poczcie Baridajskiej i drapaniu zdrapek czarnoleskich. W związku z tym nie sądzę, że odbywałoby się takie 'farmienie' złota w sposób masowy, a aktywność zdobyta w procesie wprowadzania rozwiązania/wykonywania zadań w spory sposób zwracałaby poniesione straty.


Zapraszam do rozmowy, nie hiperentuzjastycznej, tylko realnej. Jako inicjator dyskusji jestem też więcej niż chętny do pociągnięcia tematu dalej w kategoriach prawnych, ale chciałbym najpierw poznać waszą opinię i dowiedzieć się, czy korzystalibyście z tak wyłożonych propozycji.
/—/ Andronik, Sclavińczyk
Honorowy obywatel Baridasu

Zmęczony dekadencją liberalizmu?
Dołącz do Purpurowej Krucjaty.
Avatar użytkownika
Konsulat Sclavinii
Kościół Diuczej Wiary
 

Re: Program motywacyjny

Postprzez Führanka 30 mar 2019, o 15:53

Program motywacyjny jak najbardziej ok, postulowałem już wcześniej programy socjalne dla nowych mieszkańców. Problemem jest w sumie to, że tak naprawdę nie ma na co wydawać tych libertów. Może powinniśmy zastanowić się nad jakiś systemem wewnętrznym? Tak, żeby ten pieniądz jednak był w obiegu chociaż lokalnie?
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 

Re: Program motywacyjny

Postprzez KJAF 30 mar 2019, o 16:23

Pieniądze mają wartość w Sarmacji, tylko nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mamy ogromną, ukrytą inflację.

Przykład? Ustalmy że za przeprowadzkę do Baridasu i wytrzymanie tygodnia, płacimy 500 tysięcy libertów. Stawiam piwo, że ludności nam przybędzie. I właśnie w takim kierunku bym szedł. Pieniędzy nam nie brakuje, a w razie czego, jest subwencja rządowa (rządowi też nie brakuje). Może nie pół miliona, ale coś liczonego w dziesiątki tysięcy dla sprowadzającego i sprowadzanego — czemu nie?
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 

Re: Program motywacyjny

Postprzez Führanka 30 mar 2019, o 17:30

Konrad Jakub napisał(a):Pieniądze mają wartość w Sarmacji, tylko nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mamy ogromną, ukrytą inflację.


To może warto coś z tym zrobić na szczeblu sarmackim? Wprowadzenie nowej waluty? Czy inne sposoby na rozwiązanie tego problemu?
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 

Re: Program motywacyjny

Postprzez Andronik 31 mar 2019, o 01:19

Konrad Jakub napisał(a):[...] Ustalmy że za przeprowadzkę do Baridasu i wytrzymanie tygodnia, płacimy 500 tysięcy libertów. Stawiam piwo, że ludności nam przybędzie. I właśnie w takim kierunku bym szedł. Pieniędzy nam nie brakuje, a w razie czego, jest subwencja rządowa (rządowi też nie brakuje). Może nie pół miliona, ale coś liczonego w dziesiątki tysięcy dla sprowadzającego i sprowadzanego — czemu nie?


Zgadzam się absolutnie, nawet gdybyśmy mieli zbankrutować i mieć za to jedynie dodatkowych mieszkańców, to to "jedynie" przebija straty. Które zresztą można łatwo odrobić. W każdym razie, zdecydowanie wezmę to pod uwagę i powinno udać mi się zaproponować wam dodatkowe rozwiązanie na hajs dla sprowadzających/sprowadzanych.


Führanka napisał(a):To może warto coś z tym zrobić na szczeblu sarmackim? Wprowadzenie nowej waluty? Czy inne sposoby na rozwiązanie tego problemu?


Gdyby liberty dało się wymieniać za piwo albo złoto w MMO, to zacząłbym je kolekcjonować jak głupi - jestem stanowczo za daniem im jakiegoś pokrycia. :) Warto byłoby zacząć podobną dyskusję w kategoriach ogólnosarmackich.


Chciałbym żeby dyskusja nadal żyła. Co oprócz hajsu może sprowadzić/zmotywować mieszkańców do działania? Myślałem w sumie nad takim systemem eventów, w których mieszkańcy mogliby zdobyć sobie jakieś honorowe miano. Dajmy na to - jest sobie turniej w Almerze który polega na wypełnieniu najlepiej jakiegoś zadania. Zwycięzca zyskuje wieczną chwałę, liberty ORAZ prawo do posługiwania się tytułem honorowym Dzierżącego Egidę Alma, jedynym w swoim rodzaju i trudnym do zdobycia i utrzymania. Nazwa bardzo robocza, ale gdybym ja sobie mogł wpisać w podpisie coś takiego, to chyba bym sobie ze szczęścia czteropak kupił.
/—/ Andronik, Sclavińczyk
Honorowy obywatel Baridasu

Zmęczony dekadencją liberalizmu?
Dołącz do Purpurowej Krucjaty.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Konsulat Sclavinii
Kościół Diuczej Wiary
 

Re: Program motywacyjny

Postprzez KJAF 31 mar 2019, o 12:21

Kiedyś była taka ustawa, którą przechnąłem w centrali. Wyrzucili ją, ale nie powiedziałbym że to kwestia tego, że była do dupy. Po prostu nikt jej nawet nie zaimplementował i rząd, który przyszedł po mnie, w ogóle chyba nawet nie zdawał sobie sprawy z tego, że ona istnieje.

Można tam IMO coś podpatrzeć: http://prawo.sarmacja.org/akt,10212.html
Avatar użytkownika
 

Re: Program motywacyjny

Postprzez Eradl 2 kwi 2019, o 23:02

Mam przeczucie graniczące z pewnością że programy motywacyjne nic nie dadzą. Jak w szkole nie istotne czego uczysz, istotne jak.
por. Eradl Adrien Marcus Pius hr. da Firenza, wygnieciony muzyk, mag chaosu.
"A Gdy z ziemi chmielowej zebrano plony, prorok piąty rzucił szyszką chmielową w ocean, by sytych nakarmić a głodnych potępić." WK P1-7
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
 

Re: Program motywacyjny

Postprzez Führanka 3 kwi 2019, o 14:05

Z drugiej strony wydaję mi się , ze sporym problem u nowych jest strach przed napisaniem czegoś publiczne (w rozumieniu artykułu chociażby) i stąd brak u nich rozwoju czy aktywności większej niż kilka banalnych postów. Sam wiem że moje pierwsze artykuły i nawet posty były beznadziejne ale jak widać teraz są tylko troche beznadziejne. :)
Avatar użytkownika
 

Re: Program motywacyjny

Postprzez Andronik 3 kwi 2019, o 16:42

Czy potencjalnie pomogą, czy potencjalnie nie - podejrzewam że wyjdzie dopiero w praniu, po próbie implementacji. W Sclavinii i Starosarmacji funkcjonują obecnie programy automatycznego nagradzania pracy mieszkańców za napisane posty i wątki, można całkiem sporą pulę libertów zgarnąć przez cykliczną aktywność. Nie daje to przełożenia na słupki w SISS, ale przynajmniej moim zdaniem jest to atrakcyjna metoda przekonywania do siebie mieszkańców.

Co do postu hrabiego Alatriste, zupełnie się zgadzam - jeżeli są już jacyś nowi, to część wypada na etapie przekonania, że nie będą w stanie czegoś napisać albo zniechęcenia po miernych efektach. Wszyscy przez to przechodziliśmy i dorośliśmy na udzielanych radach. To mi przywodzi taką myśl, że należałoby też pomyśleć nad czymś co zburzy tę barierę niedostępności między weteranami a nowymi, co im pokaże, że warto i ktoś przeczyta to co napisali.

Najbardziej banalnym rozwiązaniem wydaje mi się być oznaczanie i serduszkowanie, trudno o lepszy sygnał rodzaju: "zauważyłem co napisałeś! podobalo mi się!". Dlatego niektórzy z was pewnie widzą, że serduszkuję na potęgę. Ale i tak, te parę pomysłów które już padło można na pewno przekuć w jakąś przynajmniej próbę zachęty. Mam mnóstwo różnych podjętych i planowanych inicjatyw, ale może niedługo nadejdzie czas by skrobnąć coś do Rady Królestwa.
/—/ Andronik, Sclavińczyk
Honorowy obywatel Baridasu

Zmęczony dekadencją liberalizmu?
Dołącz do Purpurowej Krucjaty.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Konsulat Sclavinii
Kościół Diuczej Wiary
 


Powrót do Archiwum Domeny Królewskiej

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości