Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Zastanawiam się...

Archiwalne debaty, głosowania i pozostałe

Moderator: Królestwo Baridasu: władze

Zastanawiam się...

Postprzez Paulus Buddus 27 gru 2018, o 00:57

Zastanawiam się nad pospamowaniem w Sarmacji. Oświećcie mnie czy warto. Nie będę pisał do Was tytułami bo i tak nie wiem kto jaki ma :* Poopoiwadajcie trochę co się zmieniło przez ostatnie... 365 dni?
Obrazek
Paulus Buddus h. Szczerbiec z historycznego rodu Elijczyków

Hrabia Urodzaju
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych

Re: Zastanawiam się...

Postprzez AFvTD 27 gru 2018, o 11:50

No to przez ostatnie 365 dni... zmienił się Książę Sarmacji (dwukrotnie), król Baridasu (jednokrotnie) przed tym jeszcze wicekrólów było co najmniej ze 3 różnych :D (Seweryn, Jul i Laurencjusz kolejny raz :D) Zmienił się ustrój w KB, zmieniła się zależność na linii KB-KS. A, no i jest obecnie jak widać zapaść aktywnościowa w KB, bo od 10 dni, w Królestwie Baridasu poza tym wątkiem nie napisano żadnego postu :D Może pora to zmienić?
magister net Alfred Fabian wicehrabia von Tehen-Dżek
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu

Postprzez Ivan 28 gru 2018, o 21:02

Jaki jest kierunek narracji Królestwa Baridasu? Stawia się nacisk na kreowanie jakiejś gospodarki, jakiegoś życia społecznego, czy bardziej na politykę?
Ivan von Lichtenstein
Prześwietny Hrabia Księstwa Sarmacji
Obrazek

Postprzez KJAF 28 gru 2018, o 23:04

Na religię i wojsko. A przynajmniej tak bym to widział, bo póki co mnie wyrzuciło z KS przez real.
Instytut Edukacji Sarmackiej
Naczelna Izba Architektury

Postprzez Paulus Buddus 29 gru 2018, o 01:28

Proszę o rozwinięcie tych dwóch wątków. Brzmi obiecująco.

Zmienił się ustrój w KB, zmieniła się zależność na linii KB-KS.
Obrazek

Hrabia Urodzaju

Postprzez KJAF 29 gru 2018, o 10:08

Z ustroju - jak dobrze wiemy, kiedyś król był księciem, a przez to była to w większości funkcja honorowa. De facto więc królem był wicekról, jako głowa Królestwa. Z tego powodu istniał urzędnik jeszcze jeden, szczebla niższego, tj. Marszałek Dworu który był szefem "rządu", rządem zaś był dwór.

Pojawiły się dwie kwestie — primo, skoro mamy własnego króla, to rozdzielanie obowiązków głowy państwa na dwie osoby stało się zbyteczne. Chociażby dlatego, że powodowało to spory kompetencyjne. Secundo, punktem zapalnym który striggerował zmiany w KB była kwestia demokratyzacji społeczeństwa i m.in. takich zmian, jak wpływ na wybór swoich urzędników szczebla niższego (wicekróla/Marszałka Dworu, tj. drugiej osoby w państwie) oraz przyznania Radzie permanentnej możliwości stanowienia prawa, bez pytania się króla o sankcję.

Z tego powodu przebudowano ustrój — raz, że skoro obowiązki króla i wicekróla się pokrywały, godność tego drugiego została usunięta. Gdzie dwóch namiestników (namiestników w rozumieniu sarmackim ofc), tam nie ma żadnego. Dwa, że przyznano Radzie funkcje parlamentu, a szefa rządu, tj. byłego Marszałka Dworu, przerobiono na Premiera i połączono jego uprawnienia z uprawnieniami wicekróla. Stary Dwór stał się Rządem. Chodziło o to, żeby Rada i ludzie mieli wpływ zarówno na kontrolę jak i wybór drugiej osoby w państwie; wzorowałem się trochę na republice francuskiej i ustroju semiprezydenckim (semikrólewskim), gdzie rząd odpowiada zarówno przed głową państwa (prezydentem, a u nas - królem) oraz parlamentem (u nas - Radą).

Kombinowaliśmy z nazwami, chcieliśmy nawet zostawić wicekróla, ale powodowało to trochę zamieszanie przez wprowadzanie w błąd, iż jest to urzędnik z nadania króla i odpowiadający przede wszystkim przed nim. Ostatecznie stanęło na Premierze i Rządzie (nazwa urzędowa — Rząd Jego Królewskiej Mości).

Pytanie, dlaczego nie Marszałek Dworu i Dwór Królewski? Gdyż w miejsce Dworu-Rządu utworzono Dwór jako organ reprezentacyjny, tj. na wzór sarmacki. Od teraz Marszałek Dworu i Dwór Królewski to organy podobe do Marszałka Dworu w KS i Dworu Książęcego, tj. głównie reprezentuje majestat monarchy. Skoro organ rządowy i szef rządu nie podlega już stricte monarsze i jest kontrolowany przez Radę, to potrzebny jest organ który będzie wyłącznie reprezentantem króla. Nowy Marszałek i Dwór odpowiada więc głównie za takie rzeczy jak ceremonie dworskie i tak dalej.

Oczywiście zmiany, jak każde, mają swoich przeciwników i zwolenników. Z tych pierwszych, bracia at Aterowie nie zgodzili się z niektórymi punktami zmian, w wyniku czego złożyli obywatelstwo KB. Więcej oponentów nie naliczyłem.

Są jeszcze pomniejsze kwestie wynikające ze zmiany prawa niższego szczebla, tj. ordonansów i niżej. Tutaj już korekty nie da się streścić i trzeba zaprosić do Dziennika Praw. Plus taki, że ostro się za niego wziąłem i nie mamy już lupanaru w postaci praw nieobowiązujących czy pomieszanych kategorii. IMO jest przejrzyście.

Co do zmian w relacjach z Sarmacją — nie ma już unii personalnej, co rozumie się samo przez się. Króla wybierają Baridajczycy w wolnych wyborach. Powoduje to konieczność zmiany traktatów, ale tutaj nie udało się jeszcze załatwić sprawy. Zaraz po abdykacji RF, przebudowywaliśmy własny ustrój i ogarnialiśmy sprawy wewnętrzne, więc nie było możliwości negocjacji z Grodziskiem. Nie bardzo było wiadome kto tak naprawdę ma nas reprezentować, skoro nie było nic jeszcze ustalone. Potem coś ruszyło kiedy załatwiliśmy sytuację wewnętrzną i ogarnęliśmy własną reprezentację, ale zanim doszło do ustalenia konkretów, RF abdykował w Sarmacji. W czasie elekcji i zaraz po niej, nie można było negocjować z Sarmacją, no bo zwyczajnie nie było z kim. Teoretycznie byłem przez ten miesiąc regentem KS, ale jak wiemy, załatwianie dealów na szybko, samemu ze sobą byłoby kwaśne. Potem zaś obecny Książę oddał politykę zagraniczną w ręce rządu, więc znowu zawiesiło to negocjacje traktatowe, gdyż proces ten trwał, a kiedy się skończył… kanclerz skończył kadencję. Pojawił się nowy i wtedy znowu śmiesznie, bo nie dostał wotum zaufania (w KS wyrzucono niedawno wybór Kanclerza w wyborach, znowu robi to Sejm). Rozwiązano więc Sejm i znowu stoimy w miejscu, gdyż wybory trwają. Obaczym po nowym roku kto wygra i wreszcie coś może ruszy.

Póki co działamy na zasadzie modus vivendi i poza osobom króla, traktaty nie zostały ruszone. Tyle jeśli chodzi o relacje z Sarmacją.

Postprzez KJAF 29 gru 2018, o 10:20

A co do ogólnej sytuacji — stoimy w miejscu. Jak każdy samorząd, mamy swoje cykle koniunkturalne. Jest dobrze, potem miesiące posuchy, potem znowu lepiej. Było bardzo aktywnie w czasie zmian w KB, od niedawna znowu jesteśmy w dołku.

Demografia, i to głownie ta realna, robi swoje. Baridajczyczy w realu zwyczajnie podrośli przez ostatnie lata i większość poszła albo na studia, albo szykuje się do matury. To zawsze jest jak tsunami które burzy aktywność. Do tego wspomniany cykl, po boomie w trakcie walki o własnego króla i szczycie zaraz po tym kiedy objąłem tron i wzięliśmy się do zmian, a kiedy to KB było najaktywniejszym samorządem, przyszło wypalenie — nikt nie jest w stanie być aktywnym przez 365 dni w roku. Póki co więc jest średnio, ale co jakiś czas przychodzą słuchy, że ktoś ma wrócić. Pewnie jeszcze trochę posiedzimy w dołku i się odbijemy, tak jak to już każdy samorząd robi od +/- 16 lat. Takie są mikronacje i cinszko temu zaradzić.

Jeżeli wracacie, to byłoby super. Można brać w zasadzie każdą wolną posadę od ręki. Liczę też, że zgodnie z obietnicami, niedługo wróci JKW P2G. Widzę, że dwa akty odzyskania obywatelstwa sarmackiego już są w DP. Biorę to za dobrą monetę. Zostawiłem z racji cisnącego reala KB na około miesiąc i jeszcze nie zdążyłem wszystkie ogarnąć na powrót, ale próbuję też się postarać, żeby pójść na kompromis i zawrócić na baridajską drogę tych, którzy pożegnali się z nami w ostatnim czasie w wyniku nieporozumień o których było mowa w poście wyżej. Myślę, że biorąc pod uwagę wszystkie powyższe okoliczności i powroty, mamy szansę trochę zabrać dupy w troki.

Postprzez Julian FER 29 gru 2018, o 10:55

Konrad Jakub napisał(a):Oczywiście zmiany, jak każde, mają swoich przeciwników i zwolenników. Z tych pierwszych, bracia at Aterowie nie zgodzili się z niektórymi punktami zmian, w wyniku czego złożyli obywatelstwo KB. Więcej oponentów nie naliczyłem.

"Gdzie oni są, ci wszyscy moi przyjaciele" - była taka piosenka. Czy Wasza królewska Mość aby sobie zbyt bardzo nie schlebia. Co z jawnym wyrolowaniem Wicekróla i dlaczego z każdym pierdnięciem trzeba lecieć na dywanik? Gdzie własna inicjatywa i pomysły? No tak, na to nie ma już miejsca.Czy to dlatego inni przestali nagle być aktywni? Zapewne tu się WKM oczywiście nie zgodzi. Niestety taka jest prawda, bo ze wspólnej walki o Baridas i własnego Króla nie ma już nic prócz smutku.

Dlaczego? Trochą pomogę. Wszystko chce WKM budować sam i po swojemu, a reszta ma robi za tło. To trochę dziwne. Obecnie można tylko przyklaskiwać pomysłom WKM, albo zniknąć. O recepcie na uzdrowienie KGB już nie wspomnę, bo na samą myśl mi się zbiera.
(-) Julian markiz Fer at Atera
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Paulus Buddus 29 gru 2018, o 18:14

P.T. Panowie - nie spinajmy się w tym wątku :*
No to ja wracam - nie wiem na ile :D coś bym zamieszał, coś bym pomógł - zna mnie Wasza Królewska (no właśnie jak Ciebie tytułować Mość czy Wysokość)?
Ale ogólnie poprzyglądam się jak powrócisz z reala to możesz na mnie liczyć, o ile nie będzie to w moją narrację dot. KB :P
Co do zmian, które weszły, czy jeżeli powstanie inny pomysł może on zostać poddany pod dyskusję?
Podoba mi się narracja religijna i mam pewien pomysł również :D
Jeżeli trzeba coś pomóc, gdzieś jakaś lukę wypełnić, która będzie związana z libertem - jestem chętny
Obrazek

Hrabia Urodzaju

Postprzez KJAF 29 gru 2018, o 18:30

Mija dzień nr 2137, ale nadal nikt nie wyjaśnił czyje uprawnienia zabrałem, jakie, czego zabroniłem i komu nie pozwoliłem działać. Konkretnie proszę pokazać co chciano zrobić i postawiono szlaban. Może przed śmiercią się doczekam.

Jak pisałem dawno, Premier ma uprawnienia byłego wicekróla, łącznie z tymi dotyczącymi ordonansów. Jedno słowo i mogę markiza nim mianować, a potem zezwalać na wszystko co mi przedłożycie. Póki co nikt nie zaczął jeszcze robić niczego, ale już pojawiła się narracja z Waszej strony, że coś blokuję.

Czekam na odpowiedź czy mam dać to stanowisko czy nie. Jeżeli tak, przekonamy się w praktyce co rzekomo blokuję. Możecie nawet wprowadzić wtedy republikę albo mnie usunąć z tronu, nie będę oponował.

To jak? Podejmujemy wyzwanie?

Jeżeli nie, chętnie powierzę urząd markizowi Buddusowi, jeżeli zechce. Może on wreszcie empirycznie udowodni (skoro świadectwo Arsy było niewiarygodne) czy kogoś blokuję czy nie.

Proszę sobie przypomnieć, że nawet Was nie odwołałem z Komendanta KGB za niezgadzanie się ze mną, ale za deklarację, że nie będziecie nic robić do czasu wyjaśnienia w TK kwestii statusu KGB. Sprawa się wyjaśniła, więc jeżeli nie tam, to może tutaj wrócicie.

Następna strona

Powrót do Archiwum Domeny Królewskiej