Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Trzy korony

Archiwalne debaty, głosowania i pozostałe

Re: Trzy korony

Postprzez IUdR 25 sie 2018, o 14:34

Konrad Jakub napisał(a):W takim razie trzeba pomęczyć trochę centralę żeby określiła swoje plany. Co do jednak koron dla jednostek podziału administracyjnego i miejscowości, to chyba plany Grodziska aż tak daleko nie sięgają. Można jako tako wstępnie określić więc w jakim kierunku z tym idziemy.

WKM, to prawda. Po pierwsze - można coronae murales różnicować ilością baszt. Oczywiście, im więcej - tym wyższa ranga miasta. Można też pokusić się o różnicowanie trynkturą - najcenniejszy poziom to złota, niżej - wiadomo - srebrna, ew. także brązowa, a gdyby trzeba było jeszcze więcej: można machnąć jakimś kolorkiem, ot, np. czerwonym. Także możliwości są, zasadniczo należy się tylko zastanowić jak między ww. kryteria podzielić lenna, miasta (dwie stolice różnej rangi, CdB jako systemowe [coś jeszcze?]). Corona navalis zasadniczo jest jedna, ale jak się uprzemy, to możemy analogicznie do baszt żonglować ilością żagli. Należy się tylko zastanowić, do jakiego typu instytucji byłoby nam to potrzebne (i czy w ogóle).

Konrad Jakub napisał(a):Baridajskie tytuły to taki problem, że jak zrobimy własne ekwiwalenty, to może być zamieszanie. Nikt nie będzie ich pamiętał na początku, więc trzeba będzie ciągle zaglądać do ściągi.

Szczerze pisząc - przez osiem lat mojej bytności w Sarmacji nie opanowałem w pełni tytulatury baridaskiej [w zakresie, w jakim się jej używa]. Nie uważam się za jakiegoś turboułoma - no, może na tle rodu męża, ale na pewno nie na tle całego państwa. Stąd prosta konstatacja: niech zaglądają do ściągi. Ja też będę :p

Konrad Jakub napisał(a):Co do Orła, to ja bym w ogóle przeredagował na nowo nasze symbole. Chociażby z tego powodu, że teraz jak się pobierze herb w wektorach, to można dostać raka. Kto otwierał te svg ten wie o co chodzi.

Myślę jednak, że nie trzeba wyciągać orła z tarczy — herb to herb, a godło to godło. Godłem jest właśnie sam Orzeł. Wystarczy w niektórych, mniej oficjalnych sytuacjach używać samego godła, tak jak zrobiłem to w Prawach Kardynalnych albo ostatnim przemówieniu. Nie trzeba do tego zmieniać prawa.

Co do wektora - tu zgoda. Co do dalszej części - no przecież wiem, ze orzeł jest godłem ;p Z tymże, przez tę sercową, gdy wyciągnięty jest z tarczy, wygląda jak trzymacz. I mnie się ta wersja zaczęła podobać nawet bardziej. Zasadniczo wszystkie cztery czarne orły w europie tak działały, polski też - jako udostojnienie herbów szlachty. Dąłoby to też szansę na ujednolicenie tarczy herbu z flagą. No ale tu się nie upieram, to jest po prostu kombinatorski pomysł, który mi przyszedł do głowy po wspomnianych publikacjach.

[edit:] Co można też zrobić, a co byłoby zgodne z realna heraldyką, to usankcjonować ten "wycięty" wariant, jako herb mały. Obecny jako średni, a do wielkiego - za przeproszeniem - nasrać jak najwięcej majestatycznych dodatków.

Julian FER napisał(a):[justify]Przecież my mamy swoją historyczną rzec można baridajską tytulaturę .

Nie rzecz można, a rzec trzeba - bo tak ona się nazywa. I elementem tejże baridaskiej tytulatury są osobne tytuły [inne nazwy], które potem zostały wyrugowane. Tradycja jednak jest stara, jak wyżej pisał JKW Krystian.

Führanka napisał(a):Korony rangowe - jestem przeciw. Niepotrzebna "monarchizacja" i powrót do zabawy we współczesny feudalizm z wagą głosów itp.

Kiedyś byliście za. :P W moim mniemaniu to żaden powrót, czy nowa orientacja - to po prostu ustalenie własnego wzoru i szerszego wykorzystania dla elementu, który i tak istnieje w całej Sarmacji. Po prostu skoro jest, a my jesteś monfaszowym państwem, to warto wykorzystać go po swojemu. Dats ol.

Führanka napisał(a):Tak samo jestem za całkowitym zniesieniem tytułów.

Że tak powiem - iksde. No to nie jest w ogóle postulat na poziom krajkoronny (prowincjonalny). I realistycznie rzecz ujmując, jest nierealizowalny.
Sierota Baridaska Po Zdrowym Rozsądku Mająca Zatwardzenie
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Laurencjusz 25 sie 2018, o 16:36

IUdR napisał(a):
Konrad Jakub napisał(a):Baridajskie tytuły to taki problem, że jak zrobimy własne ekwiwalenty, to może być zamieszanie. Nikt nie będzie ich pamiętał na początku, więc trzeba będzie ciągle zaglądać do ściągi.

Szczerze pisząc - przez osiem lat mojej bytności w Sarmacji nie opanowałem w pełni tytulatury baridaskiej [w zakresie, w jakim się jej używa]. Nie uważam się za jakiegoś turboułoma - no, może na tle rodu męża, ale na pewno nie na tle całego państwa. Stąd prosta konstatacja: niech zaglądają do ściągi. Ja też będę :p

Myślę, że obecna baridajska tytulatura pasuje do tytulatury sarmackiej i świetnie się uzupełnia :)
Z wyrazami szacunku,

(-) Laurẽt Gedeon I
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel
Rada Ministrów

Postprzez KJAF 25 sie 2018, o 18:41

IUdR napisał(a):WKM, to prawda. Po pierwsze - można coronae murales różnicować ilością baszt. Oczywiście, im więcej - tym wyższa ranga miasta. Można też pokusić się o różnicowanie trynkturą - najcenniejszy poziom to złota, niżej - wiadomo - srebrna, ew. także brązowa, a gdyby trzeba było jeszcze więcej: można machnąć jakimś kolorkiem, ot, np. czerwonym. Także możliwości są, zasadniczo należy się tylko zastanowić jak między ww. kryteria podzielić lenna, miasta (dwie stolice różnej rangi, CdB jako systemowe [coś jeszcze?]). Corona navalis zasadniczo jest jedna, ale jak się uprzemy, to możemy analogicznie do baszt żonglować ilością żagli. Należy się tylko zastanowić, do jakiego typu instytucji byłoby nam to potrzebne (i czy w ogóle).

W takim razie można otworzyć osobny wątek i tam już podyskutujemy nie nad tym, czy coś robić albo co robić, tylko w jaki sposób ogarnąć te korony herbowe dla miast i jednostek.

IUdR napisał(a):Szczerze pisząc - przez osiem lat mojej bytności w Sarmacji nie opanowałem w pełni tytulatury baridaskiej [w zakresie, w jakim się jej używa]. Nie uważam się za jakiegoś turboułoma - no, może na tle rodu męża, ale na pewno nie na tle całego państwa. Stąd prosta konstatacja: niech zaglądają do ściągi. Ja też będę :p

Ja bym jednak słusznie nie robił duplikatów, bo IMO będzie z tym więcej kłopotów niż pożytku. Wyróżniłbym się na tych polach, na których reszta Sarmacji nie działa (np. te corony muralis), ale robienie czegoś co już jest i ma się dobrze, zupełnie od nowa, tylko po to żeby było nasze, to jednak jak dla mnie działanie niecelowe. Przecież i tak koniec końców, to Sarmacja przejęła zwroty do konkretnych tytułów od nas, nie my od nich. Same tytuły mamy z Księstwa - dla mnie to ładny przykład współpracy, jeżeli ten aspekt ma rodowód podzielony po połowie.

IUdR napisał(a):Co do wektora - tu zgoda. Co do dalszej części - no przecież wiem, ze orzeł jest godłem ;p Z tymże, przez tę sercową, gdy wyciągnięty jest z tarczy, wygląda jak trzymacz. I mnie się ta wersja zaczęła podobać nawet bardziej. Zasadniczo wszystkie cztery czarne orły w europie tak działały, polski też - jako udostojnienie herbów szlachty. Dąłoby to też szansę na ujednolicenie tarczy herbu z flagą. No ale tu się nie upieram, to jest po prostu kombinatorski pomysł, który mi przyszedł do głowy po wspomnianych publikacjach.

[edit:] Co można też zrobić, a co byłoby zgodne z realna heraldyką, to usankcjonować ten "wycięty" wariant, jako herb mały. Obecny jako średni, a do wielkiego - za przeproszeniem - nasrać jak najwięcej majestatycznych dodatków.

Wiem że wiesz ;)

Co do różnych wariantów, to majestatyczny jest warty zastanowienia — tutaj np widać, że nawet Starosarmacja ma takowy, a płaszcz i mitra wzięte są od księcia.

Jak dla mnie to najlepiej to rozwiązać w ten sposób, żeby połączyć z herbem królewskim. Grafik ma mi taki przygotować, podobnie jak miał król Teutonii czy ma Książę Sarmacji. Wtedy płaszcz i resztę zaadaptowałoby się właśnie z tego i zrobiło wariant herbu majestatycznego — "nasrałoby" się chociażby nasze ordery, typu kreowany obecnie Order Wielkiego Księcia Arped i inne pierdoły.

Normalny herb byłby normalnym, ale za to zamiast robić mniejszy (w zasadzie ten normalny to już mniejszy), stosowałoby się właśnie samo godło. Czyli mielibyśmy herb majestatyczny, herb mniejszy i w mniej oficjalnych sytuacjach, jako ozdobnik — samo godło.

Do tego ogarnęłoby się to, żeby przerobić te pliki edytowalne tak jak Urus przykazał, a potem zamieścić w wektorach jako załącznik do uniwersału o symbolach.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Postprzez IUdR 25 sie 2018, o 19:55

Jak dla mnie to najlepiej to rozwiązać w ten sposób, żeby połączyć z herbem królewskim. Grafik ma mi taki przygotować, podobnie jak miał król Teutonii czy ma Książę Sarmacji. Wtedy płaszcz i resztę zaadaptowałoby się właśnie z tego i zrobiło wariant herbu majestatycznego — "nasrałoby" się chociażby nasze ordery, typu kreowany obecnie Order Wielkiego Księcia Arped i inne pierdoły.

A gdyby tak pojechać z rozmachem i zrobić herb, który ukazywałby cała tytulaturę króla Baridasu? (Tylko to wymaga najpierw ogarnięcia herbów lennom/miastom i kantonom).
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez KJAF 25 sie 2018, o 21:30

Jak o takie cuda Wam chodzi papo, to ja jednak spasuję :D

Postprzez Führanka 25 sie 2018, o 21:32

IUdR napisał(a):
Führanka napisał(a):Korony rangowe - jestem przeciw. Niepotrzebna "monarchizacja" i powrót do zabawy we współczesny feudalizm z wagą głosów itp.

Kiedyś byliście za. :P W moim mniemaniu to żaden powrót, czy nowa orientacja - to po prostu ustalenie własnego wzoru i szerszego wykorzystania dla elementu, który i tak istnieje w całej Sarmacji. Po prostu skoro jest, a my jesteś monfaszowym państwem, to warto wykorzystać go po swojemu. Dats ol.

Führanka napisał(a):Tak samo jestem za całkowitym zniesieniem tytułów.

Że tak powiem - iksde. No to nie jest w ogóle postulat na poziom krajkoronny (prowincjonalny). I realistycznie rzecz ujmując, jest nierealizowalny.

Kiedyś byłem i owszem. Od dłuższego czasu jednak jestem przeciwnikiem "monarchofaszyzmu". To, że Baridas jest państwem "monfaszowym nie oznacza, że musi być nim do końca świata. :)
Królestwo Baridasu

Postprzez KJAF 25 sie 2018, o 22:09

Na ten moment, jest monarchofaszyzmem oświeconym, gdzie wzmocniono diametralnie pozycję obywateli.

Sam fakt, że teraz Rada może ustalać prawo bez niczyjej zgody oraz ma wpływ na obsadzenie Premiera oraz Rządu, to w naszej rzeczywistości duży skok ku lepszemu.

Tak republikańskiego królestwa nie mieliśmy chyba nigdy ;)

Postprzez IUdR 25 sie 2018, o 22:20

Konrad Jakub napisał(a):Jak o takie cuda Wam chodzi papo, to ja jednak spasuję :D

No jeśli o samą tarczę idzie, to ja kocham to [1] ale na szczęście nie mamy aż tyle materiału xD Natomiast nawet taka koncepcja [2] jest piękna.

[1][url]https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b7/Wappen_Deutsches_Reich_-_Königreich_Preussen_%28Grosses%29_2.PNG[/url]
[2]https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8f/Greater_coat_of_arms_of_the_Russian_empire.png

PS Plus te herby mają nie płaszcze, a namioty! (Urusie i Fafiku, przepraszam za zboczenie xD).

/Chyba z 10 razy to edytowalem,a le te linki z Wiki sa aurlowalne....
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez KJAF 26 sie 2018, o 17:06

Można się zastanowić, tylko mam dwie obiekcje co do tego:

1) nie jesteśmy samodzielnym państwem ze statusem imperium, więc takie sztuczne wydłużanie sobie wiadomo czego i zbyt nadęta pompatyczność może być czasami nawet śmieszna. Można jakoś zaakcentować mocniej pewne rzeczy w heraldyce, ale trzeba uważać żeby z tym nie przesadzić;

2) bardziej prozaiczna sprawa — nie mamy grafika, który by nam to narysował.

Postprzez IUdR 26 sie 2018, o 17:29

Konrad Jakub napisał(a):2) bardziej prozaiczna sprawa — nie mamy grafika, który by nam to narysował.

No heraldycznych podzespołów to jest multum, kwestia zabawy w edycję .svg - obaj Twoi oćce już to robili, no tylko ta kandydatura ma tę słabość, że to potrwa 5 lat xd Może faktycznie - najpierw ustalmy podstawy, tj. herby regionalne ;p
Kościół Diuczej Wiary

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Archiwum Domeny Królewskiej